Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Światło w akwarium - zrób to sam porady
Strony: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 43
  Drukuj  
Autor Wątek: Światło w akwarium - zrób to sam porady  (Przeczytany 269174 razy)
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #570 : Marzec 25, 2013, 17:39:30 »

Jak ułożyć swietlówki zaczynając od przodu? Czy może być tak?
Power Glo T8
Philips 865 T5
Sylvania Grolux T5
Aqua Glo T8

W sumie mogły by tak być, ja zamieniłbym tylko te T8 miejscami bo tak jak masz teraz masz dwie białe świetlówki z przodu i efekt będzie gorszy niż ten z Aqua Glo z przodu
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Plamicki
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 23


« Odpowiedz #571 : Marzec 31, 2013, 13:09:55 »

Witam jaką zarówke potrzebuje do akwarium 54l? nie mam pojecia jakie swiatlo zamocowac, obecnie mam zwykla zarowke .a dostalem wczoraj roślinki od znajomego , i bardzo mi zalerzy by nie zwiedly nie zgnily itp. czytalem ze zarowki z 4000k i 6500k są dobre na porost roslinek , ktorą polecacie? ile mniej wiecej gdzies kosztuja te zarowki energooszczedne? dodam ze zbytnio nie jestem przy kasie i chcialbym cos zakupic tanim kosztem .
Zapisane

Posiadam akwarium 50 l Długość 60 cm Wysokość 30 cm Szerokość 30 cm.
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #572 : Marzec 31, 2013, 14:06:08 »

Jak masz zwykła żarówkę to najtańszą I najlepszą opcją będzie 6500K. W hurtowniach elektrycznych bądź oświetleniowych powinieneś dostać taką żarówkę kompaktwą koszt około 15zł-20zł ale radze przed zakupem sprawdzić rodzaj gwintu czy jest na mały E14 czy na duży gwint E27. Przy małych oprawkach E14 maksymalnie możesz kupić coś około 15W gdyż mocniejszych nie produkują. Opcja internetowa będzie droższa gdyż doliczą koszta przesyłki. Ważne aby przed zakupem sprawdzić zmierzyć ilość miejsca w pokrywie tak aby żarówka się zmieściła.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
dzabrzenski
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #573 : Maj 10, 2013, 19:27:55 »

Buduję aktualnie pokrywę do akwarium 112litrowego, jednakże cały czas zastanawiam się jakie dokładniej świetlówki (marka, model) umieścić na niej. Myślałem o 2xT5, tylko co polecacie?
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #574 : Maj 12, 2013, 16:26:58 »

W budowanej pokrywie powinny sie zmiescic swietlowki T5 o dlugosci 75cm 35W firmy sylvania lub juwel. Ale wszystko zalezy od kostrukcji pokrywy bo z oprawkami dlugosc takich swietlowek wynosi juz 78cm. Co do barwy proponuje juwela day o barwie 9000K oraz sylvanie grolux lub juwela colour barwa 6800K.
 Przepraszam za brak polskich liter gdyz pisze z telefonu.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Babylon
Nowy
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #575 : Maj 15, 2013, 10:51:52 »

Ja mam te świetlówki T5 Smiley
Zapisane
Silent-shout
Nowy
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #576 : Sierpień 10, 2013, 19:28:32 »

Witam.
Jestem w trakcie rozplanowywania oświetlenia do pokrywy. Z powodu błędów popełnionych przy jej budowie będę musiała ją niestety poprawić ;/ I jestem teraz w kropce. Mianowice obecnie mam 3 świetlówki T8 o mocy 30W na 200l akwarium. Co daje jakieś 0,45 W/litr... Więc zastanawiam się, czy to wystarczy. Dodam, że wszystkie trzy mają barwę koło 8 500 ( świecą na fioletowo, tak cukierkowo). Baniak chcę mieć bardziej pod rośliny, nie ukrywam, że fajnie by było mieć trawnik chociażby z takiej glosi, czy żabienicy delikatnej. Zastanawiam się czy te świetlówki wystarczą. Więc patrzeć się na ilość W/litr? Czy zmienić je na jakieś inne? I czy dobrym rozwiązaniem jest żeby wszystkie trzy miały tak wysoką barwę? Czy mogę je jakoś przemieszać z innymi, żeby akwa wyglądało bardziej naturalnie, bez strat dla roślin? Przepraszam, jeśli mieszam pojęcia, czy zadaję banalne pytania, ale przyznaję się bez bicia, że w temacie oświetlenia jakoś zawsze głupieję ...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2013, 21:18:52 wysłane przez Silent-shout » Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #577 : Sierpień 10, 2013, 21:19:11 »

Widzisz pytanie wcale nie jest takie banalne bo rośliny oprócz wysokiej temperatury koloru światła potrzebują tez lumenów czyli jasnego światła które niestety świetlówki o barwie 8500 K nie mają. Przydało by się zmienić co najmniej jedną lub dwie na barwę 6500K czyli białą tak aby właśnie dostarczyć roślinom jasnego białego światła. 90 wat tak jak w Twoim przypadku to nie jest aż tak mało to w sumie sporo dla roślin nawet średnio wymagających , ale przydało by się też dać jakieś odbłyśniki tak aby wydobyć też światło padające na pokrywę by zostało przez to odbite i padało na rośliny.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Silent-shout
Nowy
*
Wiadomości: 16


« Odpowiedz #578 : Sierpień 10, 2013, 22:35:59 »

Super, wielkie dzięki za odpowiedź. Zmienię więc te dwie i dołożę odbłyśniki =]
Zapisane
szakallo
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 580


Bo rybka lubi pływać.


« Odpowiedz #579 : Sierpień 13, 2013, 10:06:44 »

Cześć, w związku z tym że zrobiłem oświetlenie na LED-ach podzielę się jak to wykonałem u siebie.
Może ktoś będzie chciał zrobić coś takiego sam.
1.   Kupiłem 2 lampy Power LED 10W po około 35zł
2.   Rozebrałem lampy tak aby zasilacz znajdujący się z tyłu naświetlacza znalazł się poza akwarium.
3.   Złączyłem dwie lampy pod jedną wtykę i już działa.
A na koniec efekty w akwarium.

Zapisane

iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #580 : Sierpień 13, 2013, 10:11:52 »

Ładnie wygląda takie światło. Refleksy od fal + cień ryb. Naturalniej i atrakcyjniej niż normalnie.
Zapisane

Dorius
Nowy
*
Wiadomości: 3



« Odpowiedz #581 : Sierpień 16, 2013, 07:38:06 »

Światełko pierwsza klasa. Wygląda to o wiele lepiej niż to co mam w tym momencie. Chyba pomajsterkuje Wink
Zapisane
Kowal1234
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #582 : Wrzesień 25, 2013, 11:35:22 »

Hmmm... sama się zastanawiam nad zmianą T5 na T8. Tylko rozważam czy to nie wpłynie na rośliny i rybki..
Wydaje mi się że nie Grin
Zapisane
iro1979
Znawca nieznany
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 226


« Odpowiedz #583 : Wrzesień 25, 2013, 12:59:30 »

Wpłynie na pewno. Sam się zastanawiałem nad zmianą oświetlenia z t8 na t5 w 200l akwarium, 2x30W=60W po zmianie 2x45W=90W. Wzrost o 50% coś zmieni. Dla ryb nie wiem, ale dla roślin tak. Jednak dla mnie jest za drogo i zostanę przy standardowym bo roślinki i tak rosną. Pewnie po zmianie by rosły szybciej i byłoby jeszcze mniej glonów.
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #584 : Wrzesień 25, 2013, 23:02:32 »

Hmmm... sama się zastanawiam nad zmianą T5 na T8. Tylko rozważam czy to nie wpłynie na rośliny i rybki..
Wydaje mi się że nie Grin

kowal masz jakiś argument że tak jest, czy zgadujesz?

Wpłynie na pewno. Sam się zastanawiałem nad zmianą oświetlenia z t8 na t5 w 200l akwarium, 2x30W=60W po zmianie 2x45W=90W. Wzrost o 50% coś zmieni. Dla ryb nie wiem, ale dla roślin tak. Jednak dla mnie jest za drogo i zostanę przy standardowym bo roślinki i tak rosną. Pewnie po zmianie by rosły szybciej i byłoby jeszcze mniej glonów.

Widzisz iro nie dokońca tak jest z tym światłem nie zawsze zwiększenie mocy oświetleniowej idzie w mniejszej ilości glonów tu akurat może być odwrotnie. Większą moc trzeba umieć poskromić aby nie rozprzestrzeniły się glony. Tu już trzeba raczej nawozić aby rośliny oprócz światła miały też z czego rosnąć. Może nie w przypadku akurat tych 90W na 200l to byś miał w sam raz bo to 60W co masz to minimum potrzebnego światła na 200l jeśli chodzi oczywiście o uprawę roślinek.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Strony: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 43
  Drukuj  
 
Skocz do: