Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Światło w akwarium - zrób to sam porady
Strony: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 43
  Drukuj  
Autor Wątek: Światło w akwarium - zrób to sam porady  (Przeczytany 269178 razy)
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #525 : Sierpień 03, 2012, 11:05:48 »

Jak najbardziej mogą być to Osramy 6500K zwłaszcza o oznaczeniu 865 i skoro nie wiesz ile świeciły już Polampy to dobry pomysł myślałem że masz tą pokrywę od nowości.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
jatzek
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #526 : Sierpień 28, 2012, 17:16:20 »

Witam!
W ogóle muszę wyrazić uznanie dla wątku, który przeczytałem od początku do końca. Startuję z krewetkarium 25L (40x25x25) z pokrywą szerokości 40cm. Do tej pory była tam żarówka energooszczędna, ale po przewertowaniu tego wątku chcę założyć 2x8W T5 (10000K i 6500K) na elektronice z żarówek 11W.

Pytania na które nie znalazłem odpowiedzi:
1. czy przy wykorzystaniu elektroniki z żarówek kompaktowych długość kabla do swietlowki ma znaczenie?
2. Moja pokrywa nie ma korytka otwieranego od góry i nie mam pomysłu na schowanie statecznika (lub elektroniki z żarówki). Mam w domu dzieci z "lepkimi rączkami". Nie chcę żeby elektronika  leżała bezpośrednio za akwarium. Najchętniej bym to schował do szafki pod spodem . Jeśli to zabuduję w jakimś uniwersalnym plastikowym pudełku to nie będzie się za bardzo grzało?

pozdrawiam
Jatzek
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #527 : Sierpień 28, 2012, 17:36:54 »

1. czy przy wykorzystaniu elektroniki z żarówek kompaktowych długość kabla do swietlowki ma znaczenie?

Przy świetlówkach 8W wT5 raczej nie (oczywiście nie ma też co przesadzać myśle że 2m to max), tylko trzeba zadbać aby ich długość była taka sama i nie były zbyt grube.

2. Moja pokrywa nie ma korytka otwieranego od góry i nie mam pomysłu na schowanie statecznika (lub elektroniki z żarówki). Mam w domu dzieci z "lepkimi rączkami". Nie chcę żeby elektronika  leżała bezpośrednio za akwarium. Najchętniej bym to schował do szafki pod spodem . Jeśli to zabuduję w jakimś uniwersalnym plastikowym pudełku to nie będzie się za bardzo grzało?

Jak dobierzesz dobrze elektronikę i pudełko nie będzie z jakiegoś cienkiego plastiku nie powinno aż tak bardzo sie grzać by coś się stało z pudełkiem, można zrobić otwory dla spokoju w pudełku by ciepło mogło odprowadzać po za pudełko. Są specjalne pudełka na kostki elektryczne np. natynkowe (markety budowlane koszt około 2-5 zł za małe pudełko), takim napewno nic się nie stanie.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
jatzek
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #528 : Sierpień 28, 2012, 18:49:52 »

Przy świetlówkach 8W wT5 raczej nie (oczywiście nie ma też co przesadzać myśle że 2m to max), tylko trzeba zadbać aby ich długość była taka sama i nie były zbyt grube.

Niezbyt grube? 0,75 plecionka bedzie ok?
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #529 : Sierpień 28, 2012, 20:57:36 »


Niezbyt grube? 0,75 plecionka bedzie ok?


Będzie dobra
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
ssebastiann
Rybnięty
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 38



« Odpowiedz #530 : Październik 03, 2012, 09:48:54 »

baniakmaniak jako że jesteś spec od lamp wrzuce tu moje pytanie odnośnie świetlówek. Czy naprawde jest tak istotna wymiana świetlówek w akwarium?

Mam stare (około 15 miesięcy ) świetlówki 2x45W akwarium 180 litrów. Rośliny ładnie rosną, mam żabienice kilka rodzajów mchów, nadwódke, cryptocoryny duzego heńka wątrobowca, sagitarie subulata, limnophilie sesiflore i kilka innych mało wymagających jak anubiasy i microsorium.

Producenci zalecają przynajmniej raz w roku wymiane, czy jak dalej bede używał tych świetlówek które mam moze to doprowadzic do zahamowania wzrostu?
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #531 : Październik 03, 2012, 10:17:45 »

Widzisz są rózne opinie ale wg mnie świetlówki T5 nie tracą aż tak wiele ze swojego strumienia świetlnego niż np. T8 które potrafią po roku stracić i połowę swojego światła. Zmienia się też kolor światła w wypalonych świetlówkach T5 ale też w porównaniu do T8 nieznacznie. Do typowo roślinnych baniaków gdzie są rośliny bardzo wymagające może i trzeba by wymieniać ale w przypadku T5 po 18 miesiącach a nie co roku. U ciebie spokojnie mogą pochodzić i 2 lata i więcej no chyba że się przepalą wcześniej ale to sporadyczne egzemplarze. Producenci podają że trzeba wymieniać co roku bo sprzedają te towary więc mają większy zysk jak ktoś będzie je częściej wymieniał. Tak z ciekawości mam w swoim małym baniaczku (84l) który odpalony jest już 3 lata temu chodzi tam ta sama świetlówka T5 24W Aquastar świeci tak na moje oko i obliczenia jakieś 15 000 godzin i świeci minimalnie ciemniej może 15-20% w porównaniu do nowej i kolor też minimalnie się zmienił i teraz ma barwę bardziej zblżoną do Groluxa niż Aquastara ale roślinom to nie przeszkadza i rosną tak samo jak wtedy co ją zamontowałem. Kiedyś miałem w swoich zbiornikach T8 i niektóre na statecznikach magnetycznych przepalały się wcześniej niż po 12 miesięcach więc jest porównanie jak zmienia sie technika. Dlatego w książkach i innych materiałach dublowana jest teoria o wymianie świetlówek co roku już od parudziesięciu lat. Świetlówki T5 dlatego są droższe bo potrafią i świecą dwa razy tyle co T8 nie mówiąc o ich większym strumieniu świetlnym.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
ssebastiann
Rybnięty
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 38



« Odpowiedz #532 : Październik 03, 2012, 20:26:36 »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź Smiley Tak też myślałem żeby jeszcze troche pociągnąć na tych t5.
Inna sprawa w moim drugim baniaku 100 L w którym są fabryczne T8 2 x 15W 438 mm długie nie dość że słabe to podejrzewam że poprzedni właściciel baniaka nie wymieniał conajmniej z 4 lata z tego co mi przekazał. Muszę kupić nowe mimo że mam tam tylko kryptocoryny mech jawajski i microsorium to ryby mają jakby blade barwy a gdy wrzuce do innego zbiornika są intensywne w jasnym świetle.
Zastanawia mnie tylko czy kupić znowu T8 czy mogę wymienić zarówki na silniejsze 24W T5 i czy wogóle T5 będą pasowały w oryginalną pokrywe czy bede musiał coś przerabiać ?
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #533 : Październik 03, 2012, 20:36:53 »

Zastanawia mnie  czy mogę wymienić zarówki na silniejsze 24W T5 i czy wogóle T5 będą pasowały w oryginalną pokrywe czy bede musiał coś przerabiać ?

T5 24W są krótsze o 5 cm mają inne oprawki bryzgoszczelne /są mniejsze 16mm/ no i statecznik tylko elektroniczny. O takiej samej długości co 18W w T8 są 28 w T5. Także całe bebechy /statecznik, przewody i oprawki/ będziesz musiał zmienić na takie jak do T5 a tanio nie jest.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
cykor
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #534 : Październik 09, 2012, 20:03:30 »

Witam Smiley Posiadam akwarium 240l, oświetlenie 2xt8 30w (zwykłe jarzeniówki), oświetlające tył, zaś na przodzie 2x t8 20w (Osram fluora i Aqua glo). Planuje kupić ten zestaw http://allegro.pl/dodatkowe-oswietlenie-zestaw-2xt5-sylvania-luxline-i2696276218.html plus odbłyśniki. Mam pytanie dt oświetlenia. Jakie świetlówki polecacie kupić po nabyciu tego zestawu? Myślałem nad 2x T5 Sylvania Luxline Plus 54W 865 i Grolux t8 30+Aquastar t8 30W, oraz wyłączeniu dwóch przednich t8 20W. Co o tym myślicie?
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2012, 22:00:12 wysłane przez cykor » Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #535 : Październik 10, 2012, 02:49:01 »

Powinno być ok. Rozumiem że te 54W w T5 to na przód. W sumie będzie sporo watów /168W/ ale do baniaka roślinnego będzie w sam raz.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
cykor
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #536 : Październik 10, 2012, 05:39:26 »

Od przodu będzie - t5 luxline 865 dalej t8 grolux, t8 aquastar i t5 luxline 865, ewentualnie inne ustawienie które doradzicie Smiley
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2012, 05:47:46 wysłane przez cykor » Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #537 : Październik 10, 2012, 10:16:46 »

Lepiej by było gdyby 865 były pomieszane jak dasz jak planujesz to środek będziesz miał ciemny. To już lepiej dać te 865 na środku Aquastar z przodu a Grolux z tyłu lub od przodu: 865, aquastar, 865 i Grolux
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Tomcajs
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 81


« Odpowiedz #538 : Listopad 04, 2012, 14:47:13 »

Buduję pokrywę za spienionego PCV do 112 litrowego akwarium clasic , mam dwa stateczniki elektroniczne 2x18W T8 i komplet nowych oprawek i uchwytów, chyba jednak się pośpieszyłem dokonując tego zakupu. Skłaniam się do T5 3x24, nie planuje w najbliższym czasie CO2, jednak nie wiem, czy nie rozdzielić świetlówek to znaczy 2x24 i 1x24 aby móc kombinować z czasem oświetlenia zbiornika, nie mam doświadczenia z takim zbiornikiem i nie wiem czy taki układ ma sens....
Zapisane

112l  Neonarium
badrass
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 744


Mówi sie trudno i płynie sie dalej...


« Odpowiedz #539 : Listopad 04, 2012, 15:03:05 »

Buduję pokrywę za spienionego PCV do 112 litrowego akwarium clasic , mam dwa stateczniki elektroniczne 2x18W T8 i komplet nowych oprawek i uchwytów, chyba jednak się pośpieszyłem dokonując tego zakupu. Skłaniam się do T5 3x24, nie planuje w najbliższym czasie CO2, jednak nie wiem, czy nie rozdzielić świetlówek to znaczy 2x24 i 1x24 aby móc kombinować z czasem oświetlenia zbiornika, nie mam doświadczenia z takim zbiornikiem i nie wiem czy taki układ ma sens....


2x18W T8 będzie wystarczające
Zapisane

Było.... wiele baniaków ale najbardziej tęsknię do tego pierwszego, gdzie nie miałem żadnych doswiadczeń, a każdy nowy listek zielska cieszył, aż serducho kołatało.
Strony: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 43
  Drukuj  
 
Skocz do: