Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Światło w akwarium - zrób to sam porady
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 43
  Drukuj  
Autor Wątek: Światło w akwarium - zrób to sam porady  (Przeczytany 272374 razy)
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #165 : Styczeń 24, 2011, 15:14:08 »

Oczywiście. że możesz podłączyć pod jeden kabel np. za pomocą kostki plastikowej, porcelanowej jaką tam np. masz pod ręką. Ale zazwyczaj akwaryści podpinają pod różne tak aby była możliwość sterowania każdą świetlówką osobno. Ale jak chcesz na jednym obwodzie mieć obie rurki to tak też może być. Co do świetlówek to proponuje dać jedną tańszą o świetle 3000K bądź 6500K ale jakiejś lepszej firmy  (będą jaśniej i dłużej świecić niż jakieś chinole bez nazwy)  Philips lub Osram, GE (General Elektric), Sylvania. A drugą jakąś bardziej kolorową pod rośliny Grolux, Aquarelle, Aqua-Glo, Aquastar to z droższych tańszym modelem i wcale nie gorszym będzie Fluora fimy Osram występująca tylko w wersji T8 niestety.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2011, 15:17:35 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
19ak82
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 112


KIELCE


« Odpowiedz #166 : Styczeń 24, 2011, 15:29:57 »

yyyy dlaczego piszesz niestety skoro ja chcę instalować raczej t8? Jaka jest różnica między tym co mam tzn statecznik jak na zdjęciu a innymi np. z żarówek lub innych? Co lepsze i tańsze?
Zapisane

SGhost
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 52



WWW
« Odpowiedz #167 : Styczeń 24, 2011, 15:44:58 »

Na elektronice z energo, bądź też na stateczniku elektronicznym, odpadają startery/wydzielają mniej ciepła/pobierają mniej prądu/świetlówka ma większą"skuteczność"/nie miga podczas włączania/. Tak jedna elektronika pod jedną świetlówkę.
Zapisane

19ak82
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 112


KIELCE


« Odpowiedz #168 : Styczeń 24, 2011, 16:19:51 »

polecacie jakieś elektroniczne stateczniki 2x15W dla t8 czy jakikolwiek najtańszy może być?
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #169 : Styczeń 24, 2011, 22:21:17 »

yyyy dlaczego piszesz niestety skoro ja chcę instalować raczej t8? Jaka jest różnica między tym co mam tzn statecznik jak na zdjęciu a innymi np. z żarówek lub innych? Co lepsze i tańsze?
W Twoim przypadku nie napisałem tylko raczej w swoim bo sam stosuję już ze 4 lata T5 nie wiem czy firma Osram nie chce lub nie zwraca większej uwagi na akwarystów i nie produkuje tej w sumie bardzo dobrej świetlówki w technologii T5. Ogólnie rzecz biorąc jarzeniówki bo tak właśnie często się określa nazwy świetlówek kojarzą mi się właśnie z odmianą T8 (właśnie bo się jarzą, a nie świecą) w odróżnieniu z odmianą T5, która tak naprawdę się świeci a nie tylko jarzy. Gdyby nie technologia świetlówek T5 to nie mielibyśmy żarówek energooszczędnych (tzw.kompaktów)
A statecznik magnetyczny w porównaniu z elektronicznym to tak jakby porównac komputer z liczydłem.
Polecam stateczniki elektroniczne, może nie są tanie ale mają więcej zalet niż wad, a sama świetlówka nawet T8 może na dobrym stateczniku z podgrzewaniem elektrod chodzic dwa razy tyle czasu.
Nie jest też złe zastosowanie elektroniki z kompaktów skoro chcesz zaoszczędzic i masz smykałkę do nie wiem lutowania kabelków to czemu nie na takim czymś też długo pochodzi i nie stopi przynajmniej obudowy pokrywy jak to się często zdarza przy statecznikach magnetycznych, które zużywają nieraz dwa razy tyle prądu co powinny zwłaszcza te zardzewiałe.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
19ak82
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 112


KIELCE


« Odpowiedz #170 : Styczeń 27, 2011, 08:46:24 »

Chcę zastosować statecznik elektroniczny 2x18W T8 TRIDONIC PC TOP do dwóch świetlówek 15W t8. Podobno nie będzie z tym żadnych problemów. Co sądzicie o tym stateczniku? mogę go kupić za 25zł + wysyłka. proszę o szybką odpowiedź bo chciałem go dzisiaj zamówić.
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #171 : Styczeń 27, 2011, 23:12:11 »

Stateczniki tridonic to dobre stateczniki z podrzewaniem elektrod i zabezpieczeniami w razie spalenia jednej świetlówki gaśnie druga automatycznie. Za taką kasę to chyba używany. Stateczniki tej firmy mają zabezpieczenia i do końca nie jestem przekonany czy zaświeci te świetlówki 2x15W w T8 jeszcze przy stateczniku 1x18W może tak ale przy 2x18W jest już większa różnica mocy więc do końca nie wiadomo.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
19ak82
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 112


KIELCE


« Odpowiedz #172 : Styczeń 28, 2011, 12:26:56 »

Dzisiaj kupiłem statecznik firmy ANSlighting EF-E PLUS 218 T8 - cena 30 zł w hurtowni na ulicy Peryferyjnej 11 w Kielcach. Może dzisiaj to zmontuję i zobaczymy jak działa.
Zapisane

maciuleczek
Zainteresowany
**
Wiadomości: 147


« Odpowiedz #173 : Styczeń 29, 2011, 19:16:02 »

Czy jako odbłyśnik można zastosowac po prostu folię aluminiową przyczepiona od spodu do baniaka ? Czy używa się w tym celu czegos innego? Z góry dziękuje za rady.
Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #174 : Styczeń 29, 2011, 19:25:09 »

może być, da to do 30% odzyskanego swiatła wracajacego do akwarium
Zapisane
maciuleczek
Zainteresowany
**
Wiadomości: 147


« Odpowiedz #175 : Styczeń 29, 2011, 19:28:22 »

dzieki za odpwiedź. A istnieja jakieś inne mozliwości które dałyby więcej światła jeszcze ? I czym najlepiej to przyklieć?
Zapisane

baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #176 : Styczeń 29, 2011, 20:43:07 »

Zastosowanie odbłyśnika parabolicznego daje więcej światła niż folia. Można kupic gotowca lub zrobic samemu odcinając częśc rury albo z kanalika elektrycznego półokrągłego oczywiście takie robione są oklejane też folią srebrną samopszylepną. Efekt przy takim odbłyśniku jest naprawdę rewelacyjny świetlówka o średnicy 16 mm świeci na odbłyśniku 50mm całą szerokością.
Ja mam zrobione odbłyśniki z czegoś takiego:
http://www.radar.pl/Szukaj/kana%C5%82-kablowy-aks-lpo/
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2011, 21:00:39 wysłane przez baniakmaniak » Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #177 : Styczeń 29, 2011, 21:50:53 »

baniakmaniak czytałes o jakis doswiadczeniach pokazujacych o ile wiecej swiatła uzyskamy przy zastosowaiu odbłysników? czy sam moze przeprowadzałes jakies doswiadczenia? zastanawiam sie czy rzeczywiscie gra jest warta swieczki i warto przerabiac obklejoną folią pokrywe na te odbłysniki  Huh
Zapisane
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #178 : Styczeń 30, 2011, 09:02:19 »

Co do oklejonej pokrywy folią to tego bym nie ściągał tylko dodatkowo można by dołożyc odbłyśniki.
Co do samych odbłyśników różnego rodzaju tu jest fajna stronka:
http://www.lighting.pl/index.php?s_id=10&akcja=artykul&a_id=153&typ=5

Temat też poruszany był na tym forum w wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/sprzet-technika-akwarystyczna/odblysnik-asymetryczny-fakty/
Ja bardziej jestem za symetrycznym niż asymetrycznym no może po za wyjątkiem 3 świetlówek. Do 2 po bokach można dac asymetryczne, a do środkowej symetryczny odbłyśnik.

Z własnych doświadczeń także zauważam, że jest wyraźniej jaśniej. Co do faktów to zaliczam np. to, że na opakowaniach odbłyśników  np. juwela właśnie parabolicznych pisze 150%. Firma Hagen stosuje takie w belkach na akwariowych reflektory wykonane z rury większej średnicy co świetlówka i w środku takiego reflektora znajduje się odłyśnik dopasowany do tej rury więc też jest paraboliczny.
Najlepsza metoda to wypróbowac samemu koszt kanalika to 13 zł za 2 metry jak masz baniak 100 cm to wyjdą Ci 2 takie odbłyśniki to 6,50 zł plus trochę folii samoprzylepnej i tyle. Otwory najlepiej wywiercic idealnie na środku tak aby rozsył światła był jednakowy we wszystkich kierunkach. Co do rodzaju świetlówek to raczej jest do świetlówek T5. Do T8 raczej bardziej pasował by przekrój 7cm do 10 cm wycinka jakiejś rury PCV.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
arrmanii
Nowy
*
Wiadomości: 4


« Odpowiedz #179 : Styczeń 31, 2011, 19:46:44 »

Witam wszystkich zakladam moje pierwsze akwarium i poczebuje orady w sprawie oswietlenia.akwarium jest wbudowane pod barkiem wiec wymiary nietypowe tzn 100 X 80 X 18  cm . Dzieki wielkie z gory za pomoc
Zapisane
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 43
  Drukuj  
 
Skocz do: