Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « Dwa pytania o PO4 i filtracje
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
Autor Wątek: Dwa pytania o PO4 i filtracje  (Przeczytany 4776 razy)
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #15 : Czerwiec 16, 2010, 17:19:34 »

czapka dobrze mówi jeśli mamy PO4 oraz NO3 na poziomie takim, że roślinki mogą z nich korzystać do woli to glonów nie będzie. Możliwość pojawienia się glonów z powodu PO4 jest niska. Można mieć 5mg/l fosforanu oraz 50mg/l azotanów. Dopóki oba są dostępne glonów nie będzie. Ludzie sieją, że glon jest od dużej ilości azotu w wodzie. Nie jest to do końca prawda. swego czasu gdy sprawdzałem teorię dostępu N i P w baniaku miałem 100mg NO3 oraz 10mg PO4. glona ZERO!!! obniżyłem PO4do 0mg/l glon od razu się pojawił i analogicznie w przypadku obniżenia NO3 pozostawiając jednocześnie PO4 glon także pojawił się niemal po jednej nocy.
Przy obecności azotanów i fosforanów glon się nie pojawi pod warunkiem, że nie zabraknie jednego ze składników.

Zwiększyłem stężenie azotu poprzez dodanie soli amonowych (NH4+) glon również się pojawił po jednej nocy.

Teraz czas na wnioski i podsumowanie.

Glony nie pojawią się gdy będzie azot z azotanów i fosfor w ilościach nielimitujących się. Glony pojawią się przy większym stężeniu N ---> tak jak jest to napisane w większości podręczników i poradników i to jest dobre (nie jest tylko uwzględnione że to azot pochodzenia innego niż NO3 jest zły) ---> ale będzie to azot pochodzący z metabolitów oraz rozpadu substancji organicznej czyli azot w postaci AMONOWEJ (NH4+).

Jeżeli ktoś ma glony to pierwsze i w zasadzie główne zmartwienie to niedostateczna filtracja, zła filtracja w stosunku do obsady ryb

fr0t Odpowiadając na Twoje pytanie odnośnie filtracji. jaki to filtr? z jaką wydajnością najlepiej firma i model Wink
Jesli chodzi o przepływ w filtrze biologicznym wody to jak najniższa wartość
Dno odmulaj raz w tygodniu przy podmianach lub mx 2 tyg. Masz glony i wycofanie się z nich zajmie sporo czasu i prób, ale ja w końcu odkryłem u siebie jak to zrobić i udało się Wink więc Tobie też się uda. a u sienie myślałem, że już roślinki mi się uduszą od glonów,a jednak nie Wink
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2010, 17:26:21 wysłane przez Thedevil » Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #16 : Czerwiec 16, 2010, 21:24:53 »

Thedevil:
Mój filtr to Juvel 450L/h
Wewnętrzny, jego korpus jest na stałe przyklejony w rogu akwarium po całej jego wysokości.
Ssanie wody odbywa się przez dwa kratkowane wloty u dołu i góry. W kolumnie na wkłady w poziomie idąc z prądem wody) mam teraz: drobna gąbka grubości około 2cm, dalej mam ceramike około 10cm i dalej gruboziarnistą gąbkę długości około 10cm, podobno dobra dla osiedlenia się bakterii. Nie wiem czy jeszcze coś powinno się znajdować za nią. Kolumna ma 40cm wysokości, około 50 grubości i około 10 szerokości, czyli gąbka ma 5x10x10cm, ceramika tak samo i drobna gabka 5x4x2cm.

Nie stosuje teraz bimbrowni od tygodnia (miałęm przyduche w akwarium i mi zdechła jedna rybka, a glonojady leżały do góry nogami z wydętymi brzuchami i ledwo oddychały) i zmieniłem około 40 litrów wody prosto z kranu - nieodstaną. Po tej przerwie z bimbrownią nie zauważyłem ani jednego nowego glona, wyczyściłem szyby i cały tydzien są bez glonów, na liściach też nie widze jakiegokolwiek wzrostu glonów, te co były to dalej są, ale nie rosną. Za to napowietrzacz przez kostkę lipową chodzi teraz 24/h. Rybki mają się świetnie, apetyt mają jak nigdy.

Jakie z tego wnioski?
Jutro zamierzam zrobić testy wody. Mogę podać wyniki jeśli to by w czymś komuś pomogło.

Pozdrawiam

Zapisane

Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #17 : Czerwiec 18, 2010, 16:37:29 »

fr0t to podaj tak naprawdę tylko te najważniejsze NO3, PO4 i NH4+/NH3
Nie wiem jaka ta drobna gąbka (ta pierwsza), ale ja zrobiłbym to inaczej:
Gąbka jako prefiltr przy wlotach w akwarium
Następnie warstwa ligniny w kubełku
Potem zeolit
ta gąbka 2cm
i główny wkład biologiczny ceramika

Trudno ocenić bo wydaje mi się, że jak nie stosujesz prefiltra to sama gąbka w moim odczuciu przed ceramiką to stanowczo za mało. Wsadź tam watę albo właśnie ligninę. Myślę, że miałeś zamulony filtr biologiczny i już po prostu nie wyrabiał się i nie spełniał swojej roli.
Zakładam również, że światło jest ok
Z osobistych doświadczeń wiem, że działanie i niedziałanie na przemian bimbrowni to proszenie się o glony w związku ze skokami pH. Zdecyduj się polecam węgiel w płynie. Dodatkowo zrezygnowanie z bimbrowni mogło spowodować, że pH już tak nie skacze (bo nie wiem jak bardzo trzymałeś na obrotach jedną bimbrownię2-3tyg?),a skoki pH bardzo lubi np. Compsopogon
 

Miałeś napisać jeszcze jakie glony albo jak nie wiesz to je opisz Wink ale nie tylko kolor tylko właściwości fizyczne Wink np. jak są mocne czy trudno je oderwać i takie tam Wink
EDIT:
Jeśli chodzi o zatrzymanie się glonów to mam nadzieje, że problem sam się rozwiązał Wink
Chociaż skoro wlałeś wody z chlorem to on sam mógł zatrzymać glon, i jak tylko wszystko wróci do normy to glony znowu wystartują.
Ważna sprawa oceń ceramikę czy nie jest zabrudzona za bardzo. Znaczy się jak bardzo nie jest biała, a powinna być Wink możliwe, że jak już się zamuliła to trzeba będzie ją stopniowo wymienić.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2010, 16:43:36 wysłane przez Thedevil » Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #18 : Czerwiec 20, 2010, 15:44:17 »

Witam
Jakis czas temu napisałem, że pokaże zdjęcia tych moich glonów, byłem baaardzo zajęty ostatnio, dopiero dzis miałem wolne i zrobiłem, oto linki:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/441b2cf204d43f3d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/693307795cb6feb2.html

Mam nadzieje, że ktoś mi pomoże z nimi walczyć, występują w małym akwarium, w dużym nie mam z nimi zbyt wielkich problemów.

Parametry wody:
ph 7.2 (kropelkowe)
gh 250 ml/l
kh 100ml/l
no3 10-25
no2 0
po4 2.5-5.0 (kropelkowe)
nh3/nh4+ 0-0.5

testy w większosci paskowe, ale kończą mi się stare a juz mam nowe innych firm i wyniki są bardzo zbliżone do siebie

dziś po długich bojach zbudowałem filtr zewnętrzny w którym mam skałkę wulkaniczną i jakiś tam żwirek do zmniejszania po4, jako prefiltr zastosowałem już w środku filtra takie kubeczki plastikowe jak na impreze i w nich mam roreczki z bardzo drobnego włókna a w nich wloty szlałfów z akwa. Jak się zapchają to tylko wyjąć, wypłukac i wsadzić spowrotem.
Czekam na rezultaty.

może poźniej opisze moje ogólne akwarium
pozdrawiam
Zapisane

Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #19 : Czerwiec 22, 2010, 14:51:55 »

Więc glon się nazywa Compsopogon. Cholerne dziadostwo. Musisz pilnować, żeby Ci się wkłady nie zawaliły bo przyczyną jego powstawania to są jonu amonowe i amoniak oraz bardzo dużym czynnikiem ryzyka jest niestabilne pH co zapewne miało miejsce przy stosowaniu bimbrowni.
Dziad jeszcze do niedawna był nie do zniszczenia Wink ale całe szczęście to się zmieniło. Filtracja w filtrze biologicznym powinna być na minimum, Zmniejsz zawirowania wody w akwa jeśli takowe posiadasz. Bardzo dobrym sposobem, a zarazem niezawodnym jest węgiel w płynie. Easy Carbo. 4-krotna dawka przez 4-5 dni i po glonie. Podobno też glon jest lubiany przez Amano oraz Kosiarki.
Węgiel w płynie najlepszy pomysł, a jak go pokonasz zastanów się jak ustabilizować pH bo to w przypadku tego glonu jest bardzo ważne.
Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #20 : Czerwiec 29, 2010, 19:39:08 »

Bardzo dobrym sposobem, a zarazem niezawodnym jest węgiel w płynie. Easy Carbo. 4-krotna dawka przez 4-5 dni i po glonie....
...Węgiel w płynie najlepszy pomysł, a jak go pokonasz zastanów się jak ustabilizować pH bo to w przypadku tego glonu jest bardzo ważne.

Wielkie dzięki!!!

Po glonach ani śladu, stosowałem 3 dni 2x dawkę a teraz juz normalnie w obu akwariach i efekt jest 100%. Nawet zauważyłem, że stare glony jakgdyby straciły na jakości, zrobiły się takie całkiem czarne, zwiotczałe i mam wrażenie, że znikają. Woda w filtrze leci wolniutko, i po mikroskopijnych drobinkach widać, że woda się kręci w około całego akwarium. Jedna roślinka, która mi rosła i w sumie dalej rośnie bardzo szybko, jej młode liście nie zdążyły się rozrosnąć, a już były atakowane przez glona, teraz mam już dwa dojrzałe liście w pięknych nieoszpeconych kolorach.

Kupiłem easycarbo na ebay'u EasyLife 250ml za 8 funtów. Dawka 1ml na 50L wody. Wydajne i reasumując - bardzo tanio i łatwo Smiley

Teraz tylko się zastanawiam jak zrobić jakiś dozownik, myślałem nad buteleczką po mydle w płynie, mam jedną prawie na wyczerpaniu. sprawdze ile mililitrów "pluje" za każdym razem i może mi się uda cos z tego wykombinować, bo oryginalna butelka ma wlot jak normalna butelka i bardzo ciężko jest z niej odlać 2ml preparatu.

Pozdrawiam
fr0t
Zapisane

Strony: 1 [2]
  Drukuj  
 
Skocz do: