Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Problem z glonami  (Przeczytany 1469 razy)
leszek_00
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 73



« : Maj 30, 2010, 19:11:57 »

Od około miesiąca mam problem z glonami i nie mogę sobie z nimi poradzić. Poniżej przedstawiam zdjęcia glonów. Akwarium 100x40x50. W akwarium pływają 4 skalary, 6 młodych sajec, 8 razbor, dwa glonojady i 6 kirysów. Akwarium oświetlają dwie świetlówki 30 W, świecą około 8-10 godzin. Wpuściłem wczoraj 5 amano, niestety dzisiaj znalazłem już tylko pancerze. Wodę podmieniam raz w tygodniu 20 %.

http://img121.imageshack.us/i/glon2.jpg/

http://img153.imageshack.us/i/glon1.jpg/
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #1 : Maj 30, 2010, 19:14:32 »

Krasnorosty, 10 minut wcześniej było o nich w innym temacie.
A z Amano to tylko wylinki.
Zapisane
leszek_00
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 73



« Odpowiedz #2 : Maj 30, 2010, 20:56:07 »

PH - 6,6
kH - 10
gH - 10
Zapisane
Japco
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 44


WWW
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 01, 2010, 20:57:01 »

Podane przez Ciebie parametry mają się nijak do obecności glonów. Podaj raczej jaką masz zawartość azotanów i fosforanów. Napisz coś więcej o swoim akwarium bo po tym co podałeś nie można Ci pomóc:
1. Jakie masz podłoże w akwarium?
2. Czym nawozisz rośliny i ewentualnie w jakich proporcjach?
3. Jakie masz świetlówki?

Najlepiej umieść też zdjęcie całego akwarium żeby można było ocenić jaką masz obsadę roślin. Żeby nie mieć problemów z glonami musisz zapewnić jak najlepsze warunki do wzrostu roślinom wyższym by mogły wygrać konkurencje z glonami. Aby rośliny dobrze rosły musisz zapewnić im:
1. żyzne podłoże aby rośliny mogły z niego pobierać substancje odżywcze, a jak wiadomo w samym żwirku próżno szukać czegokolwiek odżywczego.
2. odpowiednie oświetlenie - w sumie masz 60 W na 200 litrów akwarium. Ja na prawie dwukrotnie mniejsze akwarium bo 112 litrów mam 72 W. Powinieneś mieć coś około 120-130 W.
3. Dwutlenek węgla dzięki któremu zwiększysz metabolizm roślin. Bez niego o wymagających pięknych roślinach możesz zapomnieć. Jeśli nie chcesz bawić się w dwutlenek zainteresuj się akwarium na bazie ziemi kwiatowej typu "Low-Tech". Roślinki będą ładnie rosły w takim akwarium bez CO2 ale niestety nie wszystkie gatunki.
4. Prawidłowo dobrane nawozy i trochę opieki.

Jeśli sprawisz, że roślinki będą pięknie rosły zapomnisz jak wyglądają glony. Z tego co napisałeś już widzę, że robisz błędy w niewłaściwym oświetleniu (jak większość akwarystów bo w kupionych pokrywach jest niestety niewłaściwe) i jak znam życie na dnie akwarium masz pewnie sam żwirek i jeszcze dowalasz nawozy według wskazówek producentów z opakowań?  Wink
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #4 : Czerwiec 01, 2010, 21:24:02 »

Japco - jeżeli mówimy o krasnorostach to leszek podał właściwe parametry. To pytania o podłoże, nawozy i światło ma się w tym przypadku nijak do występowania tego glona.
Zapisane
Japco
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 44


WWW
« Odpowiedz #5 : Czerwiec 02, 2010, 00:01:54 »

Japco - jeżeli mówimy o krasnorostach to leszek podał właściwe parametry. To pytania o podłoże, nawozy i światło ma się w tym przypadku nijak do występowania tego glona.

Co do pierwszej części Twojej wypowiedzi to mogę się zgodzić, że faktycznie jeśli chodzi o krasnorosty wysokie pH i twardość wody może być jednym z czynników ich występowania. Ale moim zdaniem mniej istotnym, czego dowodem jest przykład Leszka, u którego te parametry są w normie a krasnorosty wywaliły jak nic. Absolutnie nie zgodzę się z drugim zdaniem, że niby podłoże, nawożenie, światło ma się nijak z krasnorostami. Ogólnie bardzo dobre warunki rozwoju dla roślin są złymi warunkami rozwoju dla każdego rodzaju glonów.
Pojawienie się krasnorostów jest najczęściej spowodowane zbyt dużym stężeniem azotanów w akwarium. Występują często w akwariach przekarmianych i przenawożanych nawozami płynnymi (szczególnie jak nie ma w nim "pochłaniacza nadmiaru związków" w postaci aktywnego podłoża). Spróbuj przedawkować podawanie żelaza to niemal na pewno pojawią się krasnorosty (to moje zdanie wynikające z własnych obserwacji). Na pojawienie się krasnorostów może mieć wpływ zbyt silny nurt wody w akwarium lub nawet obecność korzeni. Źle spreparowane korzenie potrafią bardzo obciążać zbiornik DOC (rozpuszczony węgiel organiczny), który z kolei jest pożywką dla krasnorostów. Zauważyłem też u siebie, że jeśli stosowałem w filtrze węgiel aktywny miałem częściej problemy z krasnorostami. Jak widać przyczyn może być bardzo wiele i raczej nimi nie są podane parametry przez Leszka.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2010, 06:34:31 wysłane przez Japco » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: