Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pytanie o nawóz  (Przeczytany 996 razy)
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« : Maj 15, 2010, 15:53:00 »

Witam!

Właśnie wróciłem z zakupów i w Lidlu znalazłem takie o to cos:

Przód:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4de7a1dd42eaba99.html
Tył z informacji o składzie(wyciąłem tylko angielski opis - jestem w Anglii):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4d199873854ecefe.html
Jak coś to mogę przetłumaczyć.

Jest to nawóz do roślin w doniczkach.

Co o tym myślicie?
Mam małe akwarium 18L z małymi gupikami, ale są na tyle duże, że już mogę je wpuścić do ogólnego na czas testów.
W tym 18L akwarium mam drobny piasek około 1mm a w nim te długie vasillnerie czy jakos tam, nie chce mi sie teraz pisowni sprawdzac.
Mam też kilka z nich posadzonych w połówkach plastikowych kubeczków (takich na impreze) w których mam do połowy ziemię ogrodową przysypaną żwirem 3-5mm.
Jedne i drugie rosną jak na drożdżach, te w piasku i w kubeczkach. Mam je w sumie od 2tyg ale widać znaczne efekty.
Problem mam z glonami, w jednym i w drugim akwarium mam mase glonów i zawsze pojawiają się po dodaniu nawozu Tetra PlantaMin w płynie. (Mniejsza o glony)
Woda:
ph 6.5
NH3/NH4 ~0
twardosc ogólna 16
twardosc węglanowa 3 (mało)
no2 0
no 3 zkacze miedzy 25 a 50 (testy paskowe)

Tylko takie testy mam.

I teraz tak... Chcę zostawić jednego małego gupika w dobrej kondycji w tym 18L akwarium i zastosować ten nawóz.
Tylko zastanawiam sie... ile i jak go podać?
Jedna taka pałeczka jest długości zapałki i grubości nieco cieńszej od papierosa, jak dwie zapałki.
Podać to w piasek pod roślinkę? Co myślicie o tej pseudo doniczce z ziemią i żwirkiem - też tam wepchać tą pałeczkę?
Na instrukcji tych pałeczek napisane jest, żeby taką pałeczke wbić w ziemię w doniczce i po prostu podlewać roślinkę jak zawsze, podobno starcza taka pałeczka na 100 dni (prawy górny róg opakowania)
Z resztą opis zeskanowałem.

Dziękuję z góry za zainteresowanie tematem i za odpowiedzi/opinie

Pozdrawiam
fr0t

Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #1 : Maj 16, 2010, 08:27:57 »

Jeśli masz tak wysokie NO3 to przydałoby się sprawdzić NO3 w wodzie kranowej i jeśli tam nie ma to robić większe albo częstsze podmianki wody. Sprawa z kubeczkami całkiem fajna, tam nie trzeba juz nic nawozić bo w ziemi jest wystarczająco składników potrzebnych roślinie do wzrostu. Jeśli po PlantaMinie glony sie pojawiają rada jest prosta: odstawić PlantaMin. Pałeczki można używać jednak polecam je podzielić, jedną na 3-4 kawałki i tylko tyle zastosować na raz. W tym czasie warto sprawdzać poziom NO3 w akwarium czy coś nie przechodzi do wody.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
fr0t
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 490


WWW
« Odpowiedz #2 : Maj 16, 2010, 08:59:54 »

W kranówie mam NO3 nieco ponad 25 także za wiele tą drogą nie zdziałam, podmieniam wode raz na tydzien około 20-30 litrów przy podmianie zarazem odmulam dno w miejscach niezarośniętych. Wydaje mi się, że filtr jest nieco za słaby, bo ma tylko 450L/H i od góry mam cienką watę, pozniej gąbka węglowa, potem zielona gąbka z jakims tam glinianym wkładem w środku, ale bardzo szybko się zużywa (ten wkład) i na dole mam niebieską gąbkę z dużymi porami. Nie chcę grzebać przy zielonej gąbce bo tym samym mogę zniszczyć za dużo bakterii w niebieskiej gąbce. Tak przy okazji zapytam czy twardość wody ma wielkie znaczenie dla glonów, bo w kranie mam ogólną 16d i węglanowa 6d, jakoś z tydzien temu dodałem do małego akwarium 5L wody destylowanej i węglanowa wartość w nim spadła do 3d. Teraz czekam na odpowiedz glonów.

Pozdrawiam
fr0t
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: