Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Nasze akwaria « Nasze akwaria « [112l] H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrate II+)
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: [112l] H1ddenPlace (ziemia vs AquaSubstrate II+)  (Przeczytany 12335 razy)
H1ddenPlace
Nowy
*
Wiadomości: 13


« : Maj 16, 2010, 20:08:22 »

Witam Smiley

Przedstawiam moje pierwsze akwarium po 10 latach przerwy, kiedy to miałem dwa akwa 100-litrowe i bardzo nikłe pojęcie o akwarystyce. Teraz znów zaczęło mnie ciągnąć do tego i postanowiłem stworzyć coś niedużego gdzie opłaty za utrzymanie akwa mnie nie zjedzą Smiley

Start akwarium - 27 kwiecień 2010

Wymiary 80x35x40h – 112 l
Oświetlenie - 3x18W T8 + odbłyśniki (od przodu Philips Aquarelle, Philips 965 Graphica, Philips 865) około 0,5W/litr
Podłoże - wykopana ziemia przelana wrzątkiem + glina, na wierzch biały piasek (po restarcie AquaSubstrate II+)
Ogrzewanie – 100 W
Filtracja - Aquael FZN-2 (gąbka + ceramika + gaza) (po restarcie Tetra Ex700)
Nawożenie - brak
CO2 - bimbrownia
Dekoracje - korzenie z allegro

Flora
- Didiplis diandra
- Cryptocoryna Tropica
- Microsorum pteropus
- Pistia stratiotes
- Micranthemum umbrosum
- Anubias barteri var. nana
- Vallisneria americana
- Ludwigia repens
- Glossostigma elatinoides
- Blyxa japonica
- Eleocharis vivipara
- Hydrocotyle leucocephala
- Rotala green
- Rotala sp. Nanjenshan
- Rotala indica

Fauna
- Kirysek panda x4
- Razbora Hengela x11
- Zwinnik Blehera x10
- Otosek x4
- Ślimak Anentome Helena x2

Zestaw to w dużej mierze DIY. Pusty prezentuje się tak. Szafka pod akwarium zrobiona ze starego segmentu i oklejona okleiną. Zdjęcia robione kompaktem.


Pokrywa ze spienionego PVC, koszt materiału wraz z pocięciem bodajże 70 zł, klejone "kropelka" (trzyma bardzo dobrze) i skręcane wkrętami do drewna, podklejone uszczelkami do okna by skraplająca się para nie ściekała po szybach. Z tyłu wycięty otwór na kaskadę a w pokrywie otwór na karmienie, robi jednocześnie za uchwyt po wyjęciu zaślepki.


A tak wygląda pokrywa od spodu:


No to układamy ziemię, na środku akwa nie wkładałem bo ma być tam mała plaża dla kirysków i rośliny raczej nie będą tam sadzone a ludzie straszą strefami beztlenowymi w miejscu gdzie nie ma ukorzenionych roślin, więc nie chciałem ryzykować że plaża mi ściemnieje. Ziemia przykryta siatką z budowlanego, nie kładłem moskitiery bo wydawało mi się że jest za drobna i rośliny będą miały problem z przebiciem się przez nią korzeniami.




Ustawianie korzeni:


Sadzenie roślin, przyznam że sadzenie w piasku po zalaniu 5 cm wody jest uciążliwe, ma on wtedy bardzo rzadką konsystencję i średnio w nim rośliny się trzymają, szczególnie gdy są z przycinki i bez korzeni Smiley Więc nie polecam zalewać akwa przed sadzeniem roślin w piasku Smiley


Akwarium kilka minut po zalaniu, jak widać woda od ziemi wcale się nie zmętniła, z przodu jest nad ziemią 3cm piasku, z tyłu 5-6 cm. Natomiast ziemi jest z przodu 2cm, z tyłu około 3cm.


Po kilku godzinach..


Akwarium 3 dni po założeniu, woda była kryształ, podłączyłem bimbrownię, i po pół godziny rośliny zaczęły bardzo ładnie bąbelkować Smiley


Później nastąpiło zmętnienie, które utrzymywało się prawie przez 2 tygodnie.. ale nie było jakieś znaczne, zwykłe jak przy dojrzewaniu akwarium. Zaczęły się też mnożyć powoli zatoczki, przyniesione z roślinami z innego akwarium. Pojawiły się też małe (3-5mm długości) białe nitkowate robaki, ale raczej nie wypławki, może nicienie mikro przyniesione z roślinkami? albo coś z ziemi której użyłem pod żwirem (mimo że była solidnie przelana wrzątkiem), nie wiem..

Stan obecny akwarium na dzisiaj, wczoraj (po prawie 3 tygodniach od założenia) wpuściłem rybki, szybko zajęły się nicieniami i już nic nie widać. Helenki też zajęły się plagą ślimaków Smiley Roślinki już się ukorzeniły i trochę odbiły, wiem że widać sprzęt w akwarium ale za jakiś czas roślinki go zarosną. Wszystko ładnie rośnie, tylko Micranthemum umbrosum trochę zmarniało, za to Glosia o dziwo daję radę i od tygodnia ostro ruszyła do przodu co widać po lewej stronie z przodu przed korzeniem. Myślałem że bez nawozów nie będzie rosła Smiley



Na koniec kilka zdjęć mieszkańców akwarium:





« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2010, 21:01:40 wysłane przez H1ddenPlace » Zapisane
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #1 : Maj 16, 2010, 20:37:04 »

piękne fotki, nie podoba mi się tylko ułożenie roslin po prawej stronie. Strasznie tam napaćkane.
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #2 : Maj 16, 2010, 20:50:31 »

Fajna relacja z zakładania zbiornika.
Widać, że miałeś pomysł i wiedziałeś co chcesz zrobić.
Oby tak dalej.
Mam tylko jedno pytanie.
Pierwsza fotka - czy to sposób zrobienia zdjęcia (pod kątem) czy akwarium jest lekko przechylone?
Mam nadzieje, że to pierwsze i po prostu tak zdjęcie Ci wyszło.

Pozdrawiam.
Zapisane

H1ddenPlace
Nowy
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #3 : Maj 16, 2010, 20:57:18 »

oczywiście fotka jest zrobiona pod kątem Smiley akwarium stoi w poziomie Smiley
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #4 : Maj 16, 2010, 21:00:36 »

oczywiście fotka jest zrobiona pod kątem Smiley akwarium stoi w poziomie Smiley
Tak myslałem.
Dla pewności wolałem jednak zapytać.
U mnie przy długości zbiornika 120cm różnica w poziomie wody między jednym końcem zbiornika a drugim wynosi 1cm.
Tak krzywą podłogę mam, więc czasami krzywostojący zbiornik to nie do końca wina akwarysty. No i często można się o tym przekonać dopiero po zalaniu zbiornika.
Ciesze się, że w twoim przypadku akwarium stoi prosto.
Raz jeszcze gratuluje pomysłu na akwarium.

Pozdrawiam.
Zapisane

zibi
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 563


kocham to ;]


« Odpowiedz #5 : Maj 16, 2010, 21:34:20 »

pokrywa rozumiem DIY ? jakie koszty bez świetlówek?

za to Glosia o dziwo daję radę i od tygodnia ostro ruszyła do przodu co widać po lewej stronie z przodu przed korzeniem. Myślałem że bez nawozów nie będzie rosła Smiley

ziemia sama w sobie jest nawozem i posiada bardzo wiele elementów odżywczych dla roślin, przy 0,5W to raczej normalne, że ruszy.
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2010, 21:53:42 wysłane przez zibi » Zapisane

o sobie: cieszę się, że mam 20 lat;

aktualne zajęcie: w piłkę gram;



http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=25776.msg238930;topicseen#msg238930
H1ddenPlace
Nowy
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #6 : Maj 16, 2010, 21:55:51 »

hmm..

70 zł - spienione pvc z pocięciem
  5 zł - 2 zawiasy, zaślepka na otwór do karmienia
10 zł - okleina
  2 zł - uszczelka
  2 zł - klej
36 zł - 3 odbłyśniki aluminiowe
  3 zł - 6 metalowych uchwytów na świetlówki
65 zł - statecznik elektroniczny 3x18W lub 4x18W
39 zł - 6 oprawek bryzgoszczelnych z przewodem
--------------------
Razem 232 zł

A za świetlówki dałem 50 zł

« Ostatnia zmiana: Maj 17, 2010, 06:54:50 wysłane przez H1ddenPlace » Zapisane
zibi
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 563


kocham to ;]


« Odpowiedz #7 : Maj 16, 2010, 22:30:57 »

Dzięki, przyda mi się to do czarnych wód tyle, że ja robię 2x18W Smiley
Zapisane

o sobie: cieszę się, że mam 20 lat;

aktualne zajęcie: w piłkę gram;



http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=25776.msg238930;topicseen#msg238930
kikoo83
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 71


« Odpowiedz #8 : Maj 17, 2010, 09:14:22 »

no calkiem ladne akwarium naprawde mi sie podoba  Afro
Zapisane
michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #9 : Maj 18, 2010, 20:38:47 »

 Zamierzasz czymś nawozić? Jaką metodę byś wybrał? Akwarium raczej stylizowane na zwykłe towarzyskie dla ryb. Czy zamierzasz pokombinować z roślinniakami lub innymi stylami?

 Bardzo czysta woda, gratuluję Cheesy
Zapisane
CyFer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 339



WWW
« Odpowiedz #10 : Maj 19, 2010, 20:29:58 »

Bardzo ładny zbiornik, ale jak dla mnie to podłoże jest za jasne. Pozdrawiam!  Wink
Zapisane

Tomaha
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 117



WWW
« Odpowiedz #11 : Maj 20, 2010, 14:00:03 »

Mi też podoba się akwarium.
Zapisane

Zapraszam na forum zbrojnikowe:
http://zbrojnik.xup.pl
baniakmaniak
Andrzej
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2108



« Odpowiedz #12 : Maj 20, 2010, 20:20:49 »

Ciekawa kompozycja mnie się podoba dobrze doświetlone co do podłoża to akurat w tej kompozycji to pasuje jasne.
Zapisane

Pozdrawiam Andrzej
Baniak 190l

Nie udzielam rad przez PW!
Zapraszam do wątku:
http://www.akwarium.net.pl/forum/zrob-to-sam/swiatlo-w-akwarium-zrob-to-sam-porady/
H1ddenPlace
Nowy
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #13 : Maj 30, 2010, 07:08:04 »

Mała aktualizacja po miesiącu od założenia zbiornika, doszło też 5 krewetek Redy Cherry. Miałem małe przygody z zakwitem glonów, chwilowo sytuacja jest opanowana (po zaciemnieniu zbiornika na 3 dni i 40% podmianie wody), zobaczymy jak będzie za kilka dni.






dla porównania jak akwarium wyglądało na przestrzeni ostatnich tygodni:

kilka godzin po zalaniu:

akwarium po 3 dniach od założenia:

akwarium po 21 dniach:

akwarium po 33 dniach od założenia:
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2010, 20:38:50 wysłane przez H1ddenPlace » Zapisane
rodia
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1062


memento mori


WWW
« Odpowiedz #14 : Maj 30, 2010, 11:13:06 »

Zaglądałem do tego wątku od jego założenia. Wstrzymałem się dawniej z komentarzem bo to był początek. Widzę, że akwarium nabiera wyglądu wraz ze wzrostem roślin i prezentuje się już na tą chwilę bardzo dobrze. Tak trzymaj. Czekam na kolejne aktualizacje.

Pozdrawiam, R.
Zapisane
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: