Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « dyfuzor CO2 do kubełka za 1 PLN
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: dyfuzor CO2 do kubełka za 1 PLN  (Przeczytany 6032 razy)
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« : Kwiecień 26, 2010, 10:40:00 »

Cześć,

Myślałem aby zrobić sobie termoreaktor - ale jakoś nie mogę się w sobie zebrać  Dlatego wpadł mi do głowy pomysł z zastosowaniem trójnika ogrodniczego i wykorzystania powrotu z filtra kubełkowego. Jedyny problem to jak podłączyć orginalny wąż 12/16 Eheim do trójnika 1/2 '' (cala). Ano trywialnie - wystarczy zanurzyć wąż na chwile we wrzątku i po prostu na siłe wciskać. A jak po to podłączyć wężyk z CO2? Tak samo, tylko, że do węża Eheim-a wciskamy na siłę uciętą strzykawkę a do strzykawki podłączamy wężyk z CO2 zabezpieczjąc połączenie kropelką. Jeszcze tylko należy podłączyć zaworek przeciwzwrotny i nałożyć węże z powrotu. Można dla bezpieczeństwa założyć cybanty albo skleić kropelką. Je tego nie robiłem. Jutro podłączam i zobaczymy czy bangla. Czekam na opinie co sądzicie o tym pomyśle.



Aha - na dzień dzisiejszy używam drabinki Hagena i jestem zadowolonym - ale jak można ograniczyć ilość sprzętu w akwa to czemu nie spróbować?  


PZDR

Qter

P.S.

Dlaczego za 1 PLN ? Tyle w hipermarkecie L'Eclerc kosztował mnie trójnik ogrodniczy 1/2 ''. Resztę miałem w domu
Zapisane

Jaroe
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 79

Nie jestem najleprzy


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 26, 2010, 10:48:05 »

A jakbyś miał wszystko kupić to jakieś 5-6PLN
Zapisane

Precz ze sztucznotą w akwarium !!!
(nie lubie np.statków i gupich zamków)
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 26, 2010, 11:10:54 »

jesli CO2 czerpiesz z butli to moze zassac zacier z butli, jezeli z butliwysokocisnieniowej to nie bedzie takiego niebezpieczenstwa, chociaz jeszcze zastanawiam sie nad szczelnoscia tej instalacji, moim zdaniem nie ma sie tutaj 100% pewnosci, a nawet jesli jest 100% szczelna w chwili "wlaczenia" to mozliwe ze sie rozszczelni po pewnym okresie czasu

pomysl sam w sobie nie jest zly, ciekawy i moze okazac sie dobry, ale tak jak pisalem wyzej, moga powstac problemy
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
przemow
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 164



« Odpowiedz #3 : Kwiecień 26, 2010, 12:15:53 »

Może nie kosztuje 1PLN ale za to jest skuteczny i raczej nie ma ryzyka że coś się rozszczelni http://cgi.ebay.com/Aquarium-Co2-Atomizer-System-Diffuser-16-22mm-D508-16-/160377832431?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item25574383ef . Warto poszukać trójnika podobnego do tego wynalazku i wykorzystać go w ten sam sposób.
Zapisane

czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #4 : Kwiecień 26, 2010, 13:00:37 »

Można kupić trojniki o różnych średnicach. Głowę daję, że dobierzesz odpowiednie wymiary.
Zapisane
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 26, 2010, 14:58:24 »

jesli CO2 czerpiesz z butli to moze zassac zacier z butli, jezeli z butliwysokocisnieniowej to nie bedzie takiego niebezpieczenstwa, chociaz jeszcze zastanawiam sie nad szczelnoscia tej instalacji, moim zdaniem nie ma sie tutaj 100% pewnosci, a nawet jesli jest 100% szczelna w chwili "wlaczenia" to mozliwe ze sie rozszczelni po pewnym okresie czasu

pomysl sam w sobie nie jest zly, ciekawy i moze okazac sie dobry, ale tak jak pisalem wyzej, moga powstac problemy

jeśli chodzi o mnie to używam butli więc zacieru raczej nie zassę

co do szczelności - tak jak pisałem, można dodać cybanty - ale na razie nie widzę takiej potrzeby - to jest zakładane na powrót z filtra i takm jakiś olbrzymich ciśnień nie ma (chyba wieksze wystepują w termoreaktorze z filtra narurowego ale akurat tego nie miałem pod ręką0.

Potestuje i zobaczymy jak się sprawdzi.

Dziękuję wszystkim za opinie.

PZDR

Qter
Zapisane

dunaj-83
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 241


-Waterworld- ;-D


« Odpowiedz #6 : Kwiecień 29, 2010, 22:00:08 »

i jak tam dyfuzor się sprawdza?
Zapisane
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #7 : Kwiecień 30, 2010, 13:37:00 »

Cześć,

Dyfuzor się sprawdza w sensie że "ileś" CO2 rozpuszcza.

Co zauważyłem do tej pory:
- nie wiem czy rozpuszcza w całości CO2 - nie jestem w stanie zauważyć bąbelków gazu na wylocie filtra (albo lecą za szybko i ich nie widzę albo się całkowicie rozpuszczają),
- nie mam porównianie do drabinki Hagena bo niestety majstrowałem przy swoim zaworku i nie wiem czy dawałem tyle samo gazu czy mniej/więcej,
- na razie układ zdjałem bo stwierdziłem, że dodam w strzykawke kostke lipową i stestuje raz jeszcze,
- ciśnienie w trójniku jest naprawdę spore, i trzeba trochę siły włożyć żeby ten bąbelek poleciał (testowałem dmuchając Wink )

Podsumowując, eksperyment należy przeprowadzić ponownie Wink

PZDR

Qter
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2010, 13:38:45 wysłane przez Qter » Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: