Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Pokrywa modyfikacja - wasze rady, propozycje i opinie
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pokrywa modyfikacja - wasze rady, propozycje i opinie  (Przeczytany 2104 razy)
przemas
Nowy
*
Wiadomości: 8


« : Kwiecień 25, 2010, 22:48:18 »

Witam wszystkich. Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem akwarium słodkowodnego ogólnego profilowanego 100x40x50 ok 200l. Postanowiłem zmodyfikować oświetlenie na dobry początek i tak po przeszukaniu internetu wymyśliłem by tak w miejscu standardowych T8 2 x30W zamontować T5 1x45W Sylwania AQUASTAR + (55c1x45W GROLUX + statecznik elektroniczny wszystko na zegar elektroniczny. Przeczytałem gdzieś ze ludzie dodatkowo montują jeszcze 2 świetlówki nieco mniejszej mocy i długości np. PHILIPSA np 1x 24W(55cm) AQUARELLE + 1x 24W  MASTER 865. Do tego całego zestawu jeszcze na noc tuba led niebieska + ściemniacz do regulacji.

Oto moje pytania:

1. Czy wystarczą mi te 2 swietlówki SYLVANIA czy montować dodatkowe?? Jeśli tak to PHILIPS czy jakieś inne co polecacie??
2. Czy warto montować niebieską tubę led imitującą noc ?? Czy niebieskie światło nie zaszkodzi mieszkańcom akwarium??
3. W jakich godzinach powinny się świecić poszczególne światła??
4. Widziałem też w pokrywach robionych samodzielnie wentylatorki czemu mają one służyć??
Zapisane
b0rn2bewild
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 638


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 26, 2010, 00:06:39 »

1. W sumie to zależy, aczkolwiek na większość roślin powinno to wystarczyć, zależy też w jaki sposób będziesz prowadził akwarium - LT czy HT. Ja bym na twoim miejscu brał 3x39W

2. Wydaje mi się że gotowe zestawy diód nie są odpowiednie z kilku czynników - zbyt mocne oświetlenie (akwa powinno być lekko oświetlone ). W dodatku przy instalacji DIY możesz samodzielnie rozstawić odleglości miedzy diodami.

3. Bardzo różnie, ja świecę od 11 - 22 dodatkowo doświetlam dodatkowymi świetlówkami 12 - 21

4. W cieplejsze dni trzeba schładzać akwarium Wink
Zapisane

przemas
Nowy
*
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 26, 2010, 13:43:05 »

akwarium - LT czy HT - sorry ale ja dopiero zaczynam z akwarystyką i co oznacza LT i HT??

2. dlatego też zamiast gotowej tuby z allegro zamontuje chyba hermetyczne modły po 3 diody na jednym w odstępach ok 10 cm jeden moduł od drugiego i to połączone z Ściemniaczem LED (regulator jasności) wiec bd mógł kontrolować natężenie światła niebieskiego

3. jakie TY masz oświetlenie i które o której włączasz i jaka banka przed wszystkim??
Zapisane
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 26, 2010, 17:00:15 »

ja kupilem nocne oswietlenie, diody led niebieskie i na zasilaczu jest regulacja, mozna ustawic moc do wlasnych potrzeb, jesli chce sie jasno bedzie jasno, lekko aby swiecily to beda lekko. Wiec nie rozumiem tego ze lepiej samemu sie bawic w smieszne zabawy, kwota wyjdzie taka sama i efekt koncowy identyczny...
zeby nie byc goloslownym, zakupilem dokladnie z tej strony ten zestaw http://www.aquario.pl/sklep/oswietlenie-nocne-27cm-niebieskie-p-625.html
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
b0rn2bewild
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 638


« Odpowiedz #4 : Kwiecień 26, 2010, 19:50:05 »

ja kupilem nocne oswietlenie, diody led niebieskie i na zasilaczu jest regulacja, mozna ustawic moc do wlasnych potrzeb, jesli chce sie jasno bedzie jasno, lekko aby swiecily to beda lekko. Wiec nie rozumiem tego ze lepiej samemu sie bawic w smieszne zabawy, kwota wyjdzie taka sama i efekt koncowy identyczny...
zeby nie byc goloslownym, zakupilem dokladnie z tej strony ten zestaw http://www.aquario.pl/sklep/oswietlenie-nocne-27cm-niebieskie-p-625.html


Te "smieszne zabawy" pozwalają Ci zrobić oświetlenie dokładnie takie jak chcesz. Co do kwoty to dla akwarium 100 cm potrzeba  ~3,5 zestawu co daje nam kwotę  >100 zł  w dodatku używasz 40 diód, lub więcej, masz 4 zasilacze. Przy oświetleniu DIY ograniczasz się w kosztach do : 40 diod - 1zł sztuka, rezystory powiedzmy że potrzebujesz 40 - 0,2 zł sztuka, do tego zasilacz ze starego telefonu bądź innego urządzenia, koszulki termokurczliwe i kable to groszowe sprawy, a jaka frajda Smiley

1. Akwarium LT - Low Tech
    Akwarium HT - High Tech - to akwaria z większą liczbą urządzeń, nawożeniem, mocnym oświetleniem - to tak pokrótce.

2. Ja tylko coś zasugerowałem, wybierz opcję która Ci najbardziej odpowiada Wink

3. Baniaczek 200L, oświetlenie 2x39W T5 Grolux + aquastar,T8 1x30W 865.
    T5 Świecą się 11-22, T8 11:30-21:30 - z tym że to jest raczej taki bajer dla mnie Wink nie odczułem różnicy gdy świeciły się normlanie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2010, 19:54:29 wysłane przez b0rn2bewild » Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: