Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby «  Akwarium 112L atak glonów -POMOCY
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Akwarium 112L atak glonów -POMOCY  (Przeczytany 8151 razy)
luzak
Nowy
*
Wiadomości: 12


« : Kwiecień 17, 2010, 16:10:51 »


Witam ...piszę do was doświadczonych akwarystów którzy mają lepsze doświadczenie odemnie,Proszę was o pomoc gdyż napotkałem się z problemem z którym nie mogę sobie poradzić.....a więc tak: miesiąc temu nadszedł czas totalnego czyszczenia akwarium. W dniach ostatnich moje akwarium 112L zostało zaatakowane glonami , są one osadzone na praktycznie każdym liściu moich roślin .Z czytanych wcześniej tonami forach domyślam się że są to glony z rodziny nitkowatych, nie mam pojęcia jak z nimi postępować ,czytałem że należy dokupić roślinki szybko rosnące np (moczarka)aby nadmiar nadwyżających sub. w akwarium zostały przez nie wchłonięte przed glonami , tak też uczyniłem (4szt)moczarki już w akwa;) lecz sytuacja się nie poprawiła ,lecz przeciwnie;( pużniej spróbowałem liści dębu które kupołem na allegro (obniżają ph ,i niszczą glony,zapobiegają pleśnienia ikry poprzez zawartość garbników) , w 3 dni puźniej doczytałem na forum aby ograniczyś racje żywnościowe rybkom i zgasić światło w akwa na około 5 dni i zasłonić akwa. kocem by glony nie miały światła i stopniowo gineły....Lecz dziś latarką sprawdzam stan akwa a tu widzę przy powierzchni skalarka który robi ,,fikołki'' w środkowej toni akwa. wyglada on tak jak by on zrzucał naskórek , (jeszcze się z takim czymś nie spotkałem) w chwili obecnej już nie żyję Crying or Very sad natomiast reszta skalarków (5szt) nie posiada płetw piersiowych (ma ale widać że są znacznie skrócone) płetwy tylnie schowane (podkulone) nie wyglądają najlepiej nie mam pojęcia co się dzieje . czy zaszkodziło działąnie liści czy brak światła a może jakiś inny czynnik ;( proszę o pomoc gdyż nie chce by cała obsada rybna mi zdechłą ;(

oświetlenie 2X 18 w ,temp 25`C, ph 7,5
i tutaj mam pytania z mojej strony
1.Dlaczego mi 1 skalarek zdechł ??...jakaś choroba ?
2.co postąpiłem źle ??
3.jak walczyć skutecznie z glonami ??
wystawię zaraz zdjęcia tych uporczywych glonów. Proszę o pomoc.
Zapisane
luzak
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 17, 2010, 16:13:12 »

http://img697.imageshack.us/i/dsc02549e.jpg/
http://img693.imageshack.us/i/dsc02551m.jpg/
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 17, 2010, 17:42:52 »

Masz krótkie zielone nitki i krasnorosty.

Co to znaczy całkowite czyszczenie akwarium? Opisz proszę co dokładnie zrobiłeś. Jak u Ciebie z podmianami wody, w jakich ilościach i jak często? Czy przy zaciemnieniu napowietrzałeś akwarium? Czy liście dębu, które kupiłeś w jakiś sposób dezynfekowałeś?
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
luzak
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 17, 2010, 18:13:21 »


Całkowite czyszczone akwarium  tzn .  akwarium zostało rozebrane na czynniki pierwsze czyli roślinki wyjęte ze żwiru tak jak rybki a sam żwirek starannie wypłukany , akwarium umyte czystą wodą , podmiany wody występują dość często przez występowanie glonów 1\3 poj. zbiornika w ciągu tygodnia na kranową,tak podczas zaciemnienia akwarium cały czas filtr(wew.350l\h działał zastosowałem deszczownice do napowietrzania) liści które kupiłem na allegro nie zostały zdezynfekowane....;(...a to może być przyczyną moich problemów ze skalarkiem ??
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 17, 2010, 18:56:02 »

Problemów ze skalarkiem szukałabym raczej w tym "czyszczeniu" akwarium. Takich rzeczy po prostu się nie robi bo rozwalasz sobie całą biologię w akwarium. Liście pochodziły z niepewnego źródła i należało je przynajmniej wymoczyć we wrzątku bo nie wiadomo jakie bakterie i grzyby na sobie do akwarium przyniosły.

Podmiany powinieneś robić tak czy inaczej te 20-30% co tydzień wraz z delikatnym odmulaniem.

A teraz do rzeczy:

1. zaciemnienie nic nie da na krasnorosty
2. masz za mały filtr dla skalarów co najprawdopodobniej jest przyczyną powstawania krasnorostów
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
luzak
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 18, 2010, 09:20:13 »

Aha ..więc jak walczyć z tymi uporczywymi glonami ??, nadal się głowie czemu mi ten skalarek zdechł ??....dziś rano kolejne 3 padły , a resztę przeniosłem do innego akwa . co ciekawe tylko skalarki chorują natomiast gurami niebieskie , glonojady , sumy mają się OK.....
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 18, 2010, 09:49:22 »

To ty tam masz w tych 112 l jeszcze inne ryby?  Roll Eyes

Jeśli masz testy zmierz poziom NO2 i/lub NH3/NH4.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
luzak
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #7 : Kwiecień 18, 2010, 11:04:18 »

w chwili obecnej ...wszystkie ryby prawie mają takie białe kropeczki na ciele (ospa rybia?? ) a najbardziej moja Bocja wspaniała >> Huh <<< co robić w tej sytuacji >>>>>>Huh
Zapisane
luzak
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #8 : Kwiecień 18, 2010, 11:06:27 »

niestety nie posiadam testó ale taka opcja jakj zbyt duże stężenie NO2 nie wchodzi w grę gdyż mam mało rybek w akwa i dość często dokonuje podmian ....33% na tydzień ...;( Huh
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #9 : Kwiecień 18, 2010, 18:20:36 »

Wystarczy, ze podajesz pokarm. Zmierz NO2. W Twoim akwarium ewidentnie dzieje się coś bardzo złego.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
luzak
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #10 : Kwiecień 18, 2010, 21:16:10 »

aha rozumię ,niestety nie posiadam testów na NO2 i NO3 ale jak już wspomniałem racje żywnościowe zostały silnie ograniczone do minimum (niezjedzony pokarm to odżywka dla glonów)1 raz dziennie (pokarm suszony w płatkach Tropical Ichtio-vit )no czasami okazyjnie ochotka.
Zapisane
luzak
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #11 : Kwiecień 18, 2010, 21:18:26 »

a to moje akwa    tak mniejwięcej to moje akwa ...co prawda fotka robiona kilka miesięcy temu jeszcze przed restartem akwa lecz rozmieszczenie i wygląd jest podobny ....lecz w chwili obecnej zdechły mi wszystkie skalarki widoczna na fot, bocja wspaniała ma ospę więc całe akwa temp podnoszę do 32`C i oczywiścię b.dużo glonów jak na powyższych fot. a co do nawozu to stosuję taki http://www.allegro.pl/item1006338520_nawoz_dla_roslin_k2s04_fe_co2_kulki_dyfuzor.html
                                                        akwa:           http://img682.imageshack.us/i/dsc01696p.jpg/
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #12 : Kwiecień 18, 2010, 21:24:26 »

1 raz dziennie (pokarm suszony w płatkach Tropical Ichtio-vit )no czasami okazyjnie ochotka.

Tak powinno się karmić normalnie plus do tego pokarm roślinny jako uzupełnienie (zwłaszcza przy zbrojnikach i skalarach). Aż strach zapytać jak karmiłeś wcześniej....
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
maskotus
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 239


WWW
« Odpowiedz #13 : Kwiecień 18, 2010, 21:31:56 »

niestety nie posiadam testó ale taka opcja jakj zbyt duże stężenie NO2 nie wchodzi w grę gdyż mam mało rybek w akwa i dość często dokonuje podmian ....33% na tydzień ...;( Huh


Stary nie miałeś mało ryb, na same skalary to akwarium jest za małe a co dopiero bocje (pewne wspaniałe). Filtr który masz też jest za słaby, w dodatku ma pewnie za małą powierzchnię na zamieszkanie przez bakterie. Rybki się podtruwały, były osłabione i łatwo poddały się kulorzęskowi.

Co do krasnorostów to polecam http://aquawawa.pl/forum/viewtopic.php?f=13&t=25 taki sposób Smiley
Zapisane

luzak
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #14 : Kwiecień 19, 2010, 10:15:02 »

Aha rozumie ....rybki mi zdechły z powodu przerybienia i znacznego przekarmienia a co za tym idzie zatrucie związkami NO2 i NO3 i wystąpienie ospy rybiej, spróbuję metody na glony easy carbo ...lecz głowi mnie temat dlaczego gdy zbudowałem tzw ,,bimbrownice ' na drożdzach to po jej stosowaniu po kilku dniach roślinki zaczeły mi marnieć (tzn. rosły karłowate liście , były barwy bardzo jasny zielony i przezroczyste,kiepsko wyglądały ...) co o tym myślicie??
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: