Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « Prośba o pomoc w ratowaniu roślinki ...
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Prośba o pomoc w ratowaniu roślinki ...  (Przeczytany 1851 razy)
merfik
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 25


« : Luty 24, 2010, 19:46:52 »

Mam problem z roślinką BOLBITIS HEUDELOTII ma ciemne brązowawe liście jak by gnijące ma się bardzo źle w porównaniu do innych które rosną znakomicie a są nimi Bacopa amplexiculis 5x, Cryptocoryne beckettii 2x, Nomaphila stricta Thai 2x, Alternanthera cardinalis 2x.

Oświetlenie 2x18W standardowe świetlówki osram + 1x25W warm light juwell aquella zbironik 85-90 litrów czyli jakieś 0.7W/litr wody trochę kamieni, żwirek drobny roślinkę posadziłem w żwirku z tego co wiem ona może rosnąć na kamieniach, korzeniach itp nie muszą być korzonki przykryte (może to jest mój błąd) roślinka była już lekko schorowana w momencie jak ja nabyłem myślałem że się poprawi jej jak zacznę nawozić CO2 i dostanie ładne światełko, CO2 po prostu bimbrownia dyfuzor kostka napowietrzająca z dzwonkiem na którym zbiera się co2 i wszystko omiatane przez strumień wody z dyszy od filtra zewnetrznego dysza ustawiona tak by nie poruszając tafli wody wieczorami odpinam co2 i ustawiam dysze by napowietrzała zbiornik.... pomóżcie proszę.

A tak wygląda roślinka dzisiaj 18:30.




Tu powiększenia:  Foto 1 i Foto 2
Zapisane
michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #1 : Luty 24, 2010, 19:59:24 »

 Twoja woda jest zbyt zasadowa. Musisz sprawić aby stała się lekko kwaśna, czyli Ph musisz zbić poniżej 7...

 Napisz czy jakaś inna roślinka w akwarium wykazuje podobne objawy.

 Podaj parametry wody...
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2010, 20:01:17 wysłane przez michji » Zapisane
merfik
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #2 : Luty 24, 2010, 20:08:32 »

Nie posiadam testów do wody na chwilę obecną jutro zakupie - a tak poza tym żadna inna roślina nie okazuje podobnych objaw tylko ta jedna - posiadam jakiś nawoź w domu w postaci granulatu do roślin ale nie chciał bym go podawać póki co, a jeszcze pytanie o nawozy do roślin doniczkowych - ogrodowych można je z powodzeniem stosować a akwarystyce - akurat o nich mam pojecie tu gdzie mieszkam (uk) a te akwarystyczne - szczerze mówiąc niewiele mi mówią etykiety tych nawozów i sposób nawożenia.

Posiadam jeszcze chemie może coś z tego pomoże - nie mam zielonego pojęcia o niej wiec jej nie używam.

TetraAqua-AquaSafe z BioExtract
Tetra-EasyBalance
King British-Green Algae Control - jak się nie mylę to coś przeciwko glonom

Ale żadnej z powyższych nie dodawałem do wody.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2010, 20:22:34 wysłane przez merfik » Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #3 : Luty 24, 2010, 20:27:33 »

Na ebayu jest firma, która sprzedaje polskie nawozy, sole, mikro itp.  Nie mają wszystkiego wystawionego ale jak zapytasz to raczej znajdą.
 http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170441616357&ssPageName=STRK:MESELX:IT
Zapisane
merfik
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #4 : Luty 24, 2010, 20:33:41 »

Na ebayu jest firma, która sprzedaje polskie nawozy, sole, mikro itp.  Nie mają wszystkiego wystawionego ale jak zapytasz to raczej znajdą.
 http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170441616357&ssPageName=STRK:MESELX:IT


Super to mi się bardzo przyda a udzieli ktoś informacji mi o tej chemii którą posiadam
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #5 : Luty 24, 2010, 20:45:02 »

Dwa pierwsze to uzdatniacze wody a trzeci na glony.
Zapisane
tomto1
*****
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 279


Sing Hallelujah !


« Odpowiedz #6 : Luty 24, 2010, 20:54:35 »

Kiedy założone akwa ?
Zapisane
merfik
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #7 : Luty 24, 2010, 21:57:26 »

U mnie to będzie jakieś 3 tygodnie tyle że czytać uważnie woda w 70% pochodzi z z dojrzałego akwarium (od znajomych) reszta wody to odstana 48h kranówa (nie lałem żadnej chemii do wody) akwarium już działa ponad 2 tygodnie filtr fluval 205 również był przygotowany wcześniej pracował ponad 3 tygodnie w akwarium u znajomych ;p później tylko szybka zamiana filtrami. Roślinki już tydzień w akwarium. Glonów nie mam wiec mi zbędny ten ostatni a te 2 pierwsze warto je dodać czasem do wody czy odpuścić sobie, z tego co wyczytałem to jeden się dodaje przy przygotowaniu wody do podmianki.
Zapisane
tomto1
*****
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 279


Sing Hallelujah !


« Odpowiedz #8 : Luty 25, 2010, 00:08:17 »

Moim zdaniem to okrzemki, czyli glon pojawiający się prawie w każdym akwa na początku.
Co do daty założenia akwa to wybacz, nie doczytałem.
Zapisane
merfik
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #9 : Luty 25, 2010, 00:52:21 »



Nie widzę glonów w akwa Sad dzisiaj zmierzę parametry wody, zarazie zrobiłem podmianę 30% na odstana 24h i z dodatkiem TetraAqua-AquaSafe z BioExtract według dawki zalecanej dla twardej wody jutro się przyjrzę pozostałym roślinom dokładnie i obejrzę zbiornik pod większym światłem i w razie wątpliwości dodam tego środka King British-Green Algae Control 8-9 ml i będę obserwował. Jak nie pomoże wyciągnę roślinkę przepłukam w wodzie destylowanej i wsadzę ja do drugiego akwa 60L i dalsza obserwacja.
Zapisane
michji
Cicha woda, brzegi rwie....
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393



« Odpowiedz #10 : Luty 25, 2010, 03:29:16 »

Moim zdaniem to okrzemki, czyli glon pojawiający się prawie w każdym akwa na początku.
Co do daty założenia akwa to wybacz, nie doczytałem.


 Kolega napisał, że objawy występują tylko u tej jednej roślinki, także jeśli byłby to jakiś glon to zapewne znajdowałby też na innych.

 Mi się wydaje, że ta roślinka marnieje, bo parametry wody jej nie odpowiadają. Wszystko się okaże po zrobieniu testów Smiley Na razie czekamy.
Zapisane
merfik
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #11 : Luty 25, 2010, 11:18:08 »

Poda ktoś jakiś dobry test do wody - co sadzicie o następujących:

TetraTest Freshwater 6in1 Test Strips
API 5in1 Aquarium Test Strips]
Aquarium Münster Aquavital Multistick Test

Może coś innego
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #12 : Luty 25, 2010, 13:46:45 »

Z paskowymi daj sobie spokój, do niczego się nie nadają.
Ja używam dość tutaj popularnych API i jestem bardzo zadowolony. Może nie są tanie ale dobre.
Zapisane
merfik
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #13 : Luty 25, 2010, 18:08:19 »

Zona pojechała na zakupy więc kupiła paski z Tetry w sumie zadna rewelacja ale juz widze z czym mam problem o to wyniki:

NO3 = 25
NO2 = 5
GH = 16d
KH = 15d
pH = 8.0
Cl2 = 0

ph do zbicia - chyba wyciagne kamienie z wody ;-) powinno pomoc troszkę mile widziane pozostałe sugestie
NO3 i NO2 - hmm podmiana wody i tu pytanie jak naleje kranówki i doleje TetraAqua-AquaSafe z BioExtract moge ja wlewac do akwa bez odstania?
 
NO3 w kranie =10
Cl2 w kranie = 0
pH = w kranie ponad 7
 
 
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2010, 18:20:05 wysłane przez merfik » Zapisane
merfik
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 25


« Odpowiedz #14 : Luty 26, 2010, 23:57:10 »

No więc tak postanowiłem trochę pozmieniać, zrobiłem podmianę wody 25% na RO i 10% z kranu z uzdatniaczem TetraAqua-AquaSafe z BioExtract, wywaliłem kamienie i zbiłem pH przy użyciu Tetra PH/KH minus poniżej 7 teraz jest około 6.5, zacząłem wszystko intensywnie napowietrzać na noc przy użyciu Eheim Air Pumps 2x200lph przez 2 kamienie napowietrzające, a także zrezygnowałem z bimbrowni na rzecz zestawu co2 poki co TetraPlant CO2-Optimat taniutki ale zapewne jego wydajność nie będzie zbyt szokująca - za kilka tygodni przesiadam się na butlę CO2 (spawalnicza 30L) + reduktory i jakiś komputerek do sterowania tym wszystkim - i tu potrzebna pomoc kogoś kto ma podobne rozwiązanie, mam dostęp do sterowników Siemens LOGO 24RC 6ED1052-1HB00-0BA6 (0BA5) i LOGO 12/24RC 6ED1052-1MD00-0BA6 (0BA5) czy mogę je w jakiś sposób wykorzystać przy CO2, a także mam zamiar kupić dokładniejsze testy firmy API tylko które będą mi niezbędne jak ktoś może odpowiedzieć.  A co do roślinki postarałem się jej sprawić jak najlepsze warunki, zobaczymy jaki będzie efekt dam znać za kilka dni.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: