Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Nóżki do szafki - kwestia wytrzymałości
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Nóżki do szafki - kwestia wytrzymałości  (Przeczytany 16680 razy)
addicted
Łukasz
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 13

300L w przygotowaniu


« : Luty 16, 2010, 08:29:10 »

Cześć,

Zakupiłem nóżki regulowane Fest alu do szafki pod akwarium 120x50x50.
Planuję je zamontować w ilości 8szt pod czterema ścianami nośnymi.
Strona producenta: http://www.fest.olsztyn.pl/?code=offer&cat=5&offer=49

Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat wytrzymałości takiego rozwiązania?
Zakładam że maksymalne obciążenie szafki to 400-450kg




Zapisane
andrzejkowac
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 746


« Odpowiedz #1 : Luty 16, 2010, 09:22:58 »

Jak dobrze pamiętam to gdzieś już widziałem szafkę z 8 nóżkami .Ja właśnie odebrałem szafkę pod 220l i przy zamawianiu jej u stolarza pytałem o możliwość założenia nóżek z regulacją .Stolarz nie chciał takowych zakładać bo bał się że nie wytrzymają gwinty .Twoje są chyba bez regulacji więc może będą ok .No i weź jeszcze pod uwagę to na czym będzie ta szafka stała ja mam na wykładzinie gumowej i była obawa że takie nóżki mogą uszkodzić wykładzinę .Ostatecznie stoi bez nóżek było trochę kombinacji z poziomowanie ale dałem radę
Zapisane

Młode ampularie oddam
addicted
Łukasz
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 13

300L w przygotowaniu


« Odpowiedz #2 : Luty 16, 2010, 09:48:15 »

Ja właśnie odebrałem szafkę pod 220l i przy zamawianiu jej u stolarza pytałem o możliwość założenia nóżek z regulacją .Stolarz nie chciał takowych zakładać bo bał się że nie wytrzymają gwinty .Twoje są chyba bez regulacji więc może będą ok .No i weź jeszcze pod uwagę to na czym będzie ta szafka stała ja mam na wykładzinie gumowej i była obawa że takie nóżki mogą uszkodzić wykładzinę .Ostatecznie stoi bez nóżek było trochę kombinacji z poziomowanie ale dałem radę

Te nóżki są regulowane w zakresie ok 20 mm. Wieczorem zrobie zdjęcie jak nóżka wygląda "od środka".
Gwint jest plastykowy (bądz z jakiegoś podobnego kompozytu). Istotne według mnie jest to, że część plastykowa umieszczona jest w zamkniętym profilu aluminiowym, co może wpływać na wzmocnienie plastykowej konstrukcji i zabezpieczenie przed rozerwaniem. Nogi dostałem od producenta szafki z zapewnieniem, że stawiali na nich szkła "dwumetrowe". Ale zgodnie z zasadą ostrożności wolę się upewnić u innych osób.

Szafka będzie stała na gołym panelu. Na podłodze mam lekki spadek i poprzednie mniejsze akwarium regulowałem podkładkami filcowymi.
W przypadku większego akwarium chcę mieć możliwość lepszej kalibracji poziomu stąd pomysł na regulowane nogi.
Zapisane
igorek44
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #3 : Luty 18, 2010, 15:31:13 »

Właśnie popełniłem szafkę na takich regulowanych stópkach. Oryginalnie meble miały takie i pasują do reszty - nie miałem wyboru (żona  Wink )
Wysłałem zapytanie do producenta tych nóżek i dostałem odpowiedź.

Wytrzymałość tych nóżek do 40kg na jedną.

Drobna różnica moje nóżki są krótsze tak że podejrzewam że te ze względu na dłuższy gwint mogą mieć większą wytrzymałość. Lepiej zaniżyć wartość.
Ja w swojej szafce mam 11 takich nóżek (bardzo nierówna podłoga) ustawienie w gwiazdę 4 w kwadrat i jedna w środku
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #4 : Luty 18, 2010, 15:57:29 »

Według mnie sprawa jest prosta. Producent musi na żądanie udostępnić kartę techniczną czy jak to się tam nazywa. W każdym razie jasno jest tam określona wytrzymałość produktu a nie gadanie, że ktoś, gdzieś, kiedyś stawiał większe. Masz dane, mnożysz przez ilość nóg i masz dokładną dopuszczalną wagę.
Zapisane
addicted
Łukasz
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 13

300L w przygotowaniu


« Odpowiedz #5 : Luty 18, 2010, 17:38:14 »

Drobna różnica moje nóżki są krótsze tak że podejrzewam że te ze względu na dłuższy gwint mogą mieć większą wytrzymałość. Lepiej zaniżyć wartość.
Ja w swojej szafce mam 11 takich nóżek (bardzo nierówna podłoga) ustawienie w gwiazdę 4 w kwadrat i jedna w środku

Głównym problemem z dużą liczbą regulowanych nóżek jest to, że dość trudno jest je dokładnie wyregulować szczególnie na nierównej podłodze.

Z dwojga złego nie wiem czy nie lepiej mieć mniej nóżek aniżeli przesadzić z regulacją np środkowej nogi (za wysoko ją podkręcić). Wtedy może być punktowy nacisk co też nie wpłynie pozytywnie na stabilność konstrukcji.

Przydało by się, żęby wypowiedział się jakiś mechanik.
Zapisane
igorek44
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #6 : Luty 18, 2010, 17:50:20 »


Głównym problemem z dużą liczbą regulowanych nóżek jest to, że dość trudno jest je dokładnie wyregulować szczególnie na nierównej podłodze.
Z dwojga złego nie wiem czy nie lepiej mieć mniej nóżek aniżeli przesadzić z regulacją np środkowej nogi (za wysoko ją podkręcić). Wtedy może być punktowy nacisk co też nie wpłynie pozytywnie na stabilność konstrukcji.

Ja nie jestem specem od mechaniki ale potrafię wiele wykonać i trochę mam o tym pojęcia (taka złota rączka Wink) Operację poziomowania szafki wykonałem najpierw bez akwarium z użyciem poziomicy. Na początek złapałem poziom na zewnętrznych nóżkach potem odpowiednio resztę nóżek tak do wyczuwalnego oporu. Potem postawiłem akwarium i nalałem 1/5 wody (akwarium 200l) kontrola poziomu. Dolałem i znów kontrola. Od wczoraj stoi 2/5 pojemności. Jutro jak wrócę do domu to znów skontroluje. Moim zdanie taka procedura wystarczy.
Zapisane
mrs
:)
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3492

bla bla bla...


« Odpowiedz #7 : Luty 20, 2010, 12:36:53 »

Jak dobrze pamiętam to gdzieś już widziałem szafkę z 8 nóżkami .Ja właśnie odebrałem szafkę pod 220l i przy zamawianiu jej u stolarza pytałem o możliwość założenia nóżek z regulacją .Stolarz nie chciał takowych zakładać bo bał się że nie wytrzymają gwinty .Twoje są chyba bez regulacji więc może będą ok .No i weź jeszcze pod uwagę to na czym będzie ta szafka stała ja mam na wykładzinie gumowej i była obawa że takie nóżki mogą uszkodzić wykładzinę .Ostatecznie stoi bez nóżek było trochę kombinacji z poziomowanie ale dałem radę
Ile zapłaciłeś za taką szafkę jeśli można zapytać?
W sklepach akwarystycznych są drogie.
Moje obecne akwarium stoi na dużej, masywnej komodzie która stoi na czterech małch ale grubych nogach.
Kiedy patrze na akwarium widać, jak płyta się pod nim lekko ugina a to tylko 112l.
Planuje większe m.in. 120x40x50. Kosz tego typu szafki na allegro to 350-450zł.
Zastanawiałem się nad wzmocnieniem obecnej komody 2 nogami na środku, ewentualnie całkowitym usunięciu nóg i położeniu jej na płaskim dolnym blacie. Pozostaje mi jeszcze problem z górnym blatem który jest ugięty a nie ma jak go podeprzeć.
W gre raczej wchodzi tylko zakup nowej szafki z czego ogromnie cieszy się żona bo komoda powędrowała by do sypialni.
Zapisane

czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #8 : Luty 20, 2010, 15:50:32 »

Akwarium i tak nie opiera się całą powierzchnią. Wystarczy 2-3 cm przy każdym boku, środek blatu możesz nawet wyciąć  Cheesy
Zapisane
addicted
Łukasz
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 13

300L w przygotowaniu


« Odpowiedz #9 : Luty 23, 2010, 22:15:00 »

Witam,

Przesyłam obiecane zdjęcia nóżek.

Znalazłem jeszcze takie nogi.
http://www.denovo.pl/index.php?akcja=pokazProdukty&idKategorii=27
Wyglądają na bardzo solidne, ale pewnie będą trochę kosztować.

Czy ktoś ma/miał podobne nogi co ja (zdjęcia poniżej) i mógłby podzielić się spostrzeżeniami odnośnie eksploatacji?








Ps. Zauważyłem, że Wromak montuje podobne nogi (alu+tworzywo sztuczne) w szafkach lumax. Dla podobnych wielkościowo szafek również mocują 8 sztuk




« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2010, 22:23:51 wysłane przez addicted » Zapisane
igorek44
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 8


« Odpowiedz #10 : Luty 23, 2010, 22:54:03 »

Dokładnie takie nogi mam w swojej szafce. Stoi na niej 200l. Podłoga bardzo nierówna i wszystko jest ok. Co do ceny tych nóżek to w sklepie z okuciami meblowymi zapłaciłem 2,50 zł za sztukę.
Zapisane
addicted
Łukasz
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 13

300L w przygotowaniu


« Odpowiedz #11 : Luty 23, 2010, 22:55:54 »

Dokładnie takie nogi mam w swojej szafce. Stoi na niej 200l. Podłoga bardzo nierówna i wszystko jest ok. Co do ceny tych nóżek to w sklepie z okuciami meblowymi zapłaciłem 2,50 zł za sztukę.

Ok. Biorę się zatem za przykręcanie nóg ;-)
Zapisane
addicted
Łukasz
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 13

300L w przygotowaniu


« Odpowiedz #12 : Marzec 22, 2010, 15:16:12 »

Póki co nie zarwało mi się nic. Nóżki w ilości 8 sztuk trzymają konstrukcję.
Nóżki w tylnym rzędzie są prawie całe wkręcone, natomiast, przednie są wykręcone na ok 10-15mm (krzywa podłoga)
Zapisane
andrzejkowac
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 746


« Odpowiedz #13 : Marzec 23, 2010, 11:34:39 »

Czyli tył stoi tylko na kawałku gwintu nie martwi Cię to zbytnio ,może warto coś podłożyć pod tylne nogi?
Zapisane

Młode ampularie oddam
addicted
Łukasz
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 13

300L w przygotowaniu


« Odpowiedz #14 : Marzec 23, 2010, 11:42:56 »

Czyli tył stoi tylko na kawałku gwintu nie martwi Cię to zbytnio ,może warto coś podłożyć pod tylne nogi?

Gwint w tylnych nogach jest prawie cały wkręcony, przód jest wkręcony na ok 10-15mm. Zrobię zdjęcia wieczorem, żeby lepiej zobrazować.

Przed postawieniem i zalaniem akwarium kładłem się na szafce. Pomimo, że nie ważę tyle co to akwarium ;-) to konstrukcja wydaje się być solidna.

Wykonawca szafki zapewniał, że na takich nogach stawiali dwumetrowe zbiorniki i nie było problemu.
Zapisane
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: