Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « Wariują parametry, padają krewetki.
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Wariują parametry, padają krewetki.  (Przeczytany 4256 razy)
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« : Luty 11, 2010, 19:05:02 »



Na pierwszy rzut oka to może być Crystal Red SSS. Niestety to padnięta amano, jedna z 20 już dzisiaj znalezionych.
Czy ktoś miał już taki objaw, że wewnątrz robi się biała  a za głową czerwona plama?

Nie będę zakładał nastepnego tematu w wodzie, kontynuję więc tutaj.
Po masowym zgonie amano zbadałem właśnie wodę:
NO3 - 20
PO4 - 10 !!!
pH - 6,4
KH - 2
GH - 19 !!!
Fe - 0,3

Dodam, że trzy dni temu jak co tydzień podmienione 30% na wodę RO.
Zbadałem więc i RO:
NO3 - 0
PO4 - 0
pH - 6,0
KH - 1
GH - 4

Nawożę mikro robione wg PMDD i podaję K2SO4, KNO3, MgSO4.
Fosforu nie podaję wogóle.

Pytania mam trzy:
1 - Co tak zatwardzilo wodę?
2 - Co zwiększyło poziom fosforu?
3 - Czy to jest przyczyną zgonu krewetek?
Zapisane
noir^_^
Zainteresowany
**
Wiadomości: 62


« Odpowiedz #1 : Luty 12, 2010, 13:37:25 »

źródłem twardości ogólnej są m.in. kationy Mg2+, które wprowadziłeś z nawozem. Nie mam pojęcia skąd tyle fosforu.
Zapisane
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #2 : Luty 12, 2010, 14:35:29 »

Z tego co wiem to trochę znasz się na baniaczkach Wink więc wątpię abyś przekarmiał rybki to byłoby wtedy źródło PO4 Wink Czy te krewetki u Ciebie żyją jakiś czas czy wprowadziłeś je niedawno?
Zastanawia mnie ta czerwień w okolicach siodełka...

EDIT:
Ta czerwona plama świadczy o tym, że zniszczeniu uległy narządy wewnętrzne. Najbardziej prawdopodobne są zakażenia grzybami lub bakteriami jest to tzw. choroba rdzawa
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2010, 14:43:37 wysłane przez Thedevil » Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #3 : Luty 12, 2010, 15:26:12 »

Nawożę mikro robione wg PMDD
Robisz sam nawóz, ale może zmieniłeś składniki, dostawcę, masz teraz składnik z dna słoika...?
Fosfor sam nie przyszedł, może jest w pokarmach, inna seria itp.?
Zapisane
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #4 : Luty 12, 2010, 16:12:13 »

Co do twardości to faktycznie możliwe, że przesadziłem z Mg bo innej możliwości nie widzę.
Co do krewetek to są u mnie od ponad pół roku i padły wszystkie w ciągu kilku godzin.
Z fosforem jednak nie mogę dojść do ładu. Tym bardziej, że regularnie robię testy i podskoczył tak całkiem niedawno.
A co do PMDD to faktycznie mam nowe składniki...... Ale fosforu nie podaję wogóle.

« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2010, 16:14:06 wysłane przez czapka » Zapisane
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #5 : Luty 12, 2010, 16:50:46 »

w żadnej wodzie nie znajdziesz aż tyle fosforanów. Chyba że w ściekach Wink główne źródła PO4 a akwarium to rozkład roślin, pokarmu i odchodów. Do tego nawożenie. Jest jeszcze jedna możliwość... nie zachwiałeś ostatnio na tyle równowagi że wytrzebiłeś florę bakteryjną. Bakterie i mikroorganizmy asymilują w swojej "tkance" duże ilości fosforanów. Gdy coś spowodowało masowe ginięcie żyjątek nastąpiło gwałtowne uwolnienie PO4 z ich organizmów.
Co również tłumaczyłoby taki skok GH
Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
noir^_^
Zainteresowany
**
Wiadomości: 62


« Odpowiedz #6 : Luty 12, 2010, 18:37:54 »

Jeśli krewetki zaczęły padać równocześnie to może używałeś ostatnio odświeżacze powietrza, kominki z olejkami aromatycznymi? Większość podobnych substancji unosi się w powietrzu a następnie rozpuszcza się w wodzie. Te związki są zabujcze dla organizmów wodnych.
Zapisane
Esmi
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 520

Cave hominem


« Odpowiedz #7 : Luty 12, 2010, 18:50:51 »

Cytuj
Jeśli krewetki zaczęły padać równocześnie to może używałeś ostatnio odświeżacze powietrza, kominki z olejkami aromatycznymi? Większość podobnych substancji unosi się w powietrzu a następnie rozpuszcza się w wodzie. Te związki są zabujcze dla organizmów wodnych.
Eee no bez przesady, ja bardzo często używam kominka w pobliżu akwa i nie zauważyłam żeby to szkodziło jego mieszkańcom.
Wina najprawdopodobniej tkwi w tym nowym nawozie, może przez jakiś czas przestać go stosować zanim zaszkodzi również rybom. Piszesz że nie podawałeś PO4 ale może zawiera go ten nawóz a ty nawet o tym nie wiesz?
Zapisane

Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.
czapka
Bywalec
****
Wiadomości: 744



« Odpowiedz #8 : Luty 13, 2010, 00:55:10 »

w żadnej wodzie nie znajdziesz aż tyle fosforanów. Chyba że w ściekach Wink główne źródła PO4 a akwarium to rozkład roślin, pokarmu i odchodów. Do tego nawożenie. Jest jeszcze jedna możliwość... nie zachwiałeś ostatnio na tyle równowagi że wytrzebiłeś florę bakteryjną. Bakterie i mikroorganizmy asymilują w swojej "tkance" duże ilości fosforanów. Gdy coś spowodowało masowe ginięcie żyjątek nastąpiło gwałtowne uwolnienie PO4 z ich organizmów.
Co również tłumaczyłoby taki skok GH
No tego nie wziąłem pod uwagę. Mało to prawdopodobne bo niby z czego bakterie by padły, ale wykluczyć nie mogę.
Jeśli krewetki zaczęły padać równocześnie to może używałeś ostatnio odświeżacze powietrza, kominki z olejkami aromatycznymi? Większość podobnych substancji unosi się w powietrzu a następnie rozpuszcza się w wodzie. Te związki są zabujcze dla organizmów wodnych.
Nic z tych rzeczy w pokoju z akwariami nie używam, nawet rzadko sprzątam żeby kurz nie latał  Grin
Wina najprawdopodobniej tkwi w tym nowym nawozie, może przez jakiś czas przestać go stosować zanim zaszkodzi również rybom. Piszesz że nie podawałeś PO4 ale może zawiera go ten nawóz a ty nawet o tym nie wiesz?
Własnie sam robię nawóz z czynników pierwszych i dlatego tak mnie to zaskoczyło. Tym bardziej że często robię testy, wszystko notuję i nigdy nie miałem takich numerów.

No ale tak to jest, że jak człowiekowi się wydaje że zaczął coś ogarniać to się okazuje że nie do końca.
No nic, kilka podmian wody i po bólu.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: