Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Ikra kiryska pstrego :)  (Przeczytany 10737 razy)
takose
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 12


« : Grudzień 17, 2009, 09:42:41 »

W sumie problemem jest... jej pojawienie się Wink

Odkryłam wczoraj wieczorem, że na szybie, filtrze i grzałce w akwarium ogólnym poprzyczepiane są jajeczka... po szybkiej konsultacji z wujkiem  Google wiem, że jest to ikra kiryska pstrego. Pytanie brzmi... Co dalej ?  Tongue  Co mam z nimi zrobić?? przenieść do mniejszego akwarium? i jak skoro są przyczepione? Boję się, że je połamię :|  Czy moga się wykluć (daj Bóg) w akwarium ogólnym i tam sobie dorastać pod okiem mamy i taty?

W akwarium (54 l) oprócz kirysków mam glonojada, neony i żałobniczki. Czy one mogą je zlikwidować ?  :p  Błagam ratujcie.. Tongue
Zapisane
asagoth
Coldwater
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1273


Rock 'n' roll baby


WWW
« Odpowiedz #1 : Grudzień 17, 2009, 09:46:34 »

Ikra jest smakowitym kąskiem dla wszystkich ryb
obawiam się że ewentualny wylęg też zostałby zjedzony przez żałobniczki
najlepiej było by przełożyć obsade z głównego, bo szyby z ikrą nie wytniesz, a nie zabierzesz też filtra ani grzałki
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #2 : Grudzień 17, 2009, 12:44:06 »

Ikry nie ruszaj, bo ją uszkodzisz a na pewno nie przeniesiesz.
Możesz spróbować postawić jakąś siateczkę na szybie np. przykleić koszyczek z dziurkami za 1,5 w sklepie AGD do szyby silikonem, ale pod spodem musi być wtedy ustawione natlenianie, żeby był dodatkowy ruch wody.
Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #3 : Grudzień 18, 2009, 11:09:57 »

Ikry nie ruszaj, bo ją uszkodzisz a na pewno nie przeniesiesz.

A próbowałeś Huh Czy znowu tylko teoretycznie się wypowiadasz Huh
Ikra jest bardzo twarda i spokojnie można ją odkleić delikatnie nożykiem ... u mnie nie raz to robiłem i wszystko przebiegło spoko. W ogólnym akwarium są praktycznie zerowe szanse na przeżycie młodych ...

Cytuj
np. przykleić koszyczek z dziurkami za 1,5 w sklepie AGD do szyby silikonem
Dobre  Good ! Ideę osłonięcia kubeczkiem ikry rozumiem - ale... po pierwsze jak to przykleić w zalanym akwarium, po drugie nawet jak spuścisz wode, to jak ci wyschnie silikon to ikra też przy okazji wyschnie, po trzecie ładną ozdobę akwarium na szybie na stałe można sobie zafundować ... no i po czwarte jakos nie widze młodych po wykluciu w czymś takim ...

Ubawiłem się ... Qrde czasami zastanówcie się ludzie czy to co piszecie ma w ogóle jakieś ręce i nogi i czy jest wykonalne Smiley
Zapisane

takose
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #4 : Grudzień 18, 2009, 13:13:39 »

Seboos.. dobrze że ty to powiedziałeś Smiley

Pomimo to dziękuję za porady. Przygotowałam już zbiorniczek, przeniosłam tam kilka jajek które były przyklejone do liścia. A kilka zjadł już ślimak Sad
Zapisane
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #5 : Grudzień 18, 2009, 13:35:59 »

A próbowałeś Huh Czy znowu tylko teoretycznie się wypowiadasz Huh
Próbowałem i dałem sobie spokój, bo są uszkodzenia ikry.

Cytuj
Ideę osłonięcia kubeczkiem ikry rozumiem - ale... po pierwsze jak to przykleić w zalanym akwarium, po drugie nawet jak spuścisz wode, to jak ci wyschnie silikon to ikra też przy okazji wyschnie, po trzecie ładną ozdobę akwarium na szybie na stałe można sobie zafundować ... no i po czwarte jakos nie widze młodych po wykluciu w czymś takim ..
Można pokombinować, a od czego głowa?  Grin
Zależy gdzie ta ikra jest. Jesli jest na górze, to możn spiąć czymś na szybie i przykleić tylko na górze silikonem, Są też przyssawki.
Można postawić siateczkę, na dwóch drążkach. A młode po wyklusiu przechodzą przez oczka i kryja się w roślinach, już wtedy muszą sobie radzić same.
Da się to zrobić, a nie warto tylko narzekać. Ach ta młodzież, wszystko musi dostać na tacy.  Wink
Zapisane
takose
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #6 : Grudzień 19, 2009, 15:18:05 »

Kilka jajek pływających na liściach przeniosłam do osobnego zbiornika. Reszta musi radzić sobie niestety sama Wink
Zapisane
arti-131
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 427



« Odpowiedz #7 : Grudzień 19, 2009, 16:32:33 »

Możesz jeszcze spróbować bo wydaje mi się że jajeczka które zostaly mają marną szansę  Sad
Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #8 : Grudzień 21, 2009, 12:13:27 »

Przygotowałam już zbiorniczek, przeniosłam tam kilka jajek które były przyklejone do liścia. A kilka zjadł już ślimak Sad

Życzę powodzenia - za którymś razem na pewno się uda. Pooglądaj dobrze roślinki czy tam nie ma ikry - ja wtedy wycinam liść na którym jest ikra (kiryski bardzo lubią duże szerokie liście np żabienice)

@muchomorek - pewnie że da się pokombinować, ale na pewno klejenie silikonem odpada - bo i jak w zalanym zbiorników. Można spróbować z przyssawkami ale wszystkie te metody IMHO są średnie i nie ma to jak zainwestować w malutki baniaczek choćby z 15 litrów do wychowu narybku ... koszt niewielki a rozwiązanie najlepsze i najwygodniejsze. Taki kotniczek to koszt ok 20-30 zl (razem z filtrem gabkowym za pare zł)

Cytuj
Ach ta młodzież
Ach znowu poczułem się jak młodzik  Grin
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #9 : Grudzień 21, 2009, 14:32:48 »

@muchomorek - pewnie że da się pokombinować, ale na pewno klejenie silikonem odpada - bo i jak w zalanym zbiorników. Można spróbować z przyssawkami ale wszystkie te metody IMHO są średnie i nie ma to jak zainwestować w malutki baniaczek choćby z 15 litrów do wychowu narybku ... koszt niewielki a rozwiązanie najlepsze i najwygodniejsze.
Zgadzam się, ale jak ktoś nie zauważy momentu, albo jest często w pracy, a chce mieć ikrę i ja to też rozumiem.

Myślę, że najprostsza jest jednak taka siatka do tynkowania sufitu, jest w każdym sklepie budowlanym, do tego dwa druty pionowe, dwa druty do usztywnienia łuku, robimy parawan i już jest zabezpieczona ikra.
Nie proponowałem klejenia silikonem w wodzie, ani wypuszczania wody poniżej ikry, tylko sugerowałem pokombinować trochę. Liczę na mądrość ludzi na forum, to jest takie gadanie bez oglądania akwarium, trzeba zobaczyć gdzie to jest na miejscu.

Ikra jest różna i jedne gatunki mają twardszą ikrę, drugie miękką i lepiej przyklejoną, jeszcze zależy jaka jest faza inkubacji np. zaoczkowanej nie ruszamy w żadnym wypadku. Czasami pewnie da się zeskrobać i przenieść, w to wierzę.

Cytuj
Ach znowu poczułem się jak młodzik  Grin
Kiedyś trzeba było dużo kombinować w gospodarce chronicznych niedoborów... A starość też nie chroni przed głupotą.  Wink
Zapisane
YustysQ
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #10 : Czerwiec 02, 2010, 12:46:55 »

witam!

wczoraj zauważyłam na korzeniu ikrę, dzisiaj rano na szybie. Problem w tym, że nie nie wiem która z rybek ją składa. W akwarium mam:

3 żałobniczki
3 danio pomarańczowe
2 danio żółte
1 kiryska pstrego
1 kiryska spiżowego
1 gupika
 

Która to może być ryba??Smiley
Zapisane
tomasz_tbg
Zainteresowany
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #11 : Czerwiec 14, 2010, 20:24:46 »

hmmm, może będziesz miał krzyżówkę kirysków?? xD a poza tym ciężko Ci będzie odróżnic ikre, chyba że jest na forum szpec od odróżniania ikry poszczególnych kirysków  Afro
Zapisane
Laston
Akwa 54l
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 41



« Odpowiedz #12 : Wrzesień 15, 2010, 18:01:43 »

Nie wiem jak żałobniczki ale danio są żyworodne a raczek wątpię żeby udała ci sie krzyżówka kirysków bo ja nigdy się z czymś takim nie spotkałem, a poza tym jest troche za mało kirysków i gupików to są ryby stadne dokup jeszcze z 4 gupiki i z 2-3 kiryski obojętnie jakie.  Afro
Zapisane

Akwa 54l
2 molki (para)
2 kiryski pstre, 2 spiżowe i 1 panda
6 neonków innesa 2 czerwone i 2 czarne (zamierzam jeszcze dokupić, żeby sie rozmnażały ;p)
I w *** ślimaków!!!!!!!!!!! (zamierzam kupić "helene" żeby je wytępić.) Cheesy

Oświetlenie 15W nie umiem znaleźć 25W chyba nie ma na moja pokryw
Marcin14
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1725



« Odpowiedz #13 : Wrzesień 15, 2010, 18:03:58 »

CO??!! Danio zyworodne!!?? One skladaja ikre z tym ze nie przyklejaja tylko rozrzucaja po calym akwa, wiem bo je rozmnozylem. (nie pisz jak nie wiesz bo w ten sposob mylisz ludzi...)
Moim zdaniem zalobniczki to zlozyly ikre watpie zeby kirysy sie pokrzyzowaly...
Zapisane

250L słodkie
540L + 112L morskie
aremia01
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #14 : Sierpień 27, 2011, 11:42:05 »

Jako że jestem tu pierwszy raz-witam wszystkich serdecznie. Od razu przyznaję się, że jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o akwarystykę, chociaż z google już sie zaprzyjaźni,łam Wink od niedawna mam akwarium-miało być dla syna ale jakoś nie waidomo kidy ja sie wciągnęłam  Wink akwarium jest niewielkie (50l) i zgodnie z przykazaniem akwarysty "spiesz sie powoli" zagospodarowuje je. na początku oczywiście dojrzewało ponad 3 tyg, testy wody ok (testy paskowe-więc pewnie nie są precyzyjne). Pirwsi mieszkańcy jacy sie pojjawili to były 3 kiryski pstre (3 ostatnie w sklepie). Zyły sobie samotnie ponad  2 tyg i 3 dni temu doszedł jeszcze jeden kirysek i 5 otosków (mieszkam w irlandii-nie znaja w moim mieście otosków i sklep sprowadzał je na moje specjalne zamówienie)

Wczoraj późnym wieczorem  zauważyłam coś malutkiego pływającego w akwarium. Na początku przeraziłam się, że to może jakiś robal...ale po dokładniejszej obserwacji doszłam do wniosku,że to mała rybka! Baaardzo mała-ma może 3 mm.

Podejrzane są kiryski  Huh bo one najdłużej mieszkaja w akwarium. Ale chociaź dużo czasu spędzam przy szybie akwa nie zauważyłam składania ikry, ikry czy tarła. nie spodziewałam się nawet,że osobniki dopiero zakupione sa gotowe do tarła. Oczywiście nic tez nie robiłam w kierunku doprowadzenia do tarła-po prostu raz na tydzień podmieniałam ok 25% wody. Nawet w piątek rano podmieniłam wodę, odmuliłam dno... i pewnie część ikry lub malutkiego narybku spuściłam  w sedesie...

nie miałam nic, gdzie mogłabym umieścić to maleństwo a sklepy były juz zamknięte. więc mała "kijanka" została na noc w akwarium ogólnym. Rano okazało się, że filtr go nie wciągnął, rybki nie połkneły i pływa sobie dalej. pojechałam więc szybko do sklepu i kupiłam kotnik siatkowy. umieściłam tam malucha i czekam co dalej.
Czy dobrze zrobiłam? czym i kiedy powinnam zacząć karmić malucha? jakie sa szanse, że przeżyje?
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: