Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Akwarystyczne pogaduszki « Proszę o indywidualną pomoc w urządzaniu akwarium 55l
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Proszę o indywidualną pomoc w urządzaniu akwarium 55l  (Przeczytany 1255 razy)
alchm
Nowy
*
Wiadomości: 1


« : Listopad 22, 2009, 15:14:30 »

Witam serdecznie wszystkich,
To mój pierwszy temat, więc proszę o wyrozumiałość Smiley.
Ostatnio znalazłem na strychu akwarium o wymiarach 50cm x 30cm x 37cm (długość x szerokość x wysokość) - 55l, więc pomyślałem, że warto coś zainwestować i je urządzić. Oprócz akwarium posiadam grzałkę z termostatem Aquael AQ-50, parę ładnych kamyczków, małe coś z piaskowca, 2 sztuczne roślinki i korzeń. Z wstępnych założeń postanowiłem kupić filtr Fan 1 plus i oczywiście pokrywę, jeśli chodzi o rybki to wybrałem następujące:

-gupik - samiec + 2 samice
-z 5 neonków
-glonojad
-2-3 kiryski
- molinezje - samiec + 2samice
i jeżeli da radę to z 2-3 krewetki albo żabki

W związku z tym proszę, żebyście mi pomogli odpowiedzieć na pytania:
1) jakie podłoże?
2) czy dobry filtr wybrałem?
3) czy grzałka może być?
4) jakie proponujecie roślinki?
5) może jakieś zmiany odnośnie fauny?

Z góry dziękuję za pomoc Cheesy

Pozdrawiam
Zapisane
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #1 : Listopad 22, 2009, 15:39:10 »

jeśli chodzi o rybki to wybrałem następujące:

-gupik - samiec + 2 samice
-z 5 neonków
-glonojad
-2-3 kiryski
- molinezje - samiec + 2samice
i jeżeli da radę to z 2-3 krewetki albo żabki


ja bym bardziej obstawil na neonki, dodal tak z 5-10sztuk bo to ryba stadna:)
"glonojad" to nie tlumaczy jeszcze jaka to bedzie rybka ;P mozesz sobie kupic kilka otosków lub 1 zbrojnika niebieskiego i bedziesz mial "glonojada" Smiley
kiryski mysle 2-3 ok
molinezje chyba tez chociaz slyszalem ze lekko slonej wody potrzebuja a tutaj bedzie problem pogodzic to z neonkami (chociaz tez slyszalem ze gupiki potrzebuja rowniez lekko slonej wody a mimo to zyja normalnie w slodkiej Cheesy)
co do krewetek to akurat nie wiem nic... a zabki jak uwazasz Wink

roslinki... kup troche wysokich i umiesc je z tylu, niskie z przodu (z glowa poukladaj i bedzie dobrze:))

do roslinek dobry jest zwirek, nie przeszkadza rybkom etc. ja korzystam z piasku ale przesuwa sie po akwa wiec trzeba to kontrolowac czesto ale przejdz sie do zoologicznego i rozejrzyj jaki bylby dla Ciebie najladniejszy i jak dobrze zagospodarujesz to bedzie w porzadku Wink

filtr mysle OK

grzalka pewnie bez termostatu i pewnie stara, upewnij sie ze dziala i zdecyduj czy bedzie Ci sie chcialo "recznie" kontrolowac temperature czy jednak zainwestowac w nowa grzalke z termostatem

taka jest moja mysl na ten temat Wink
pozdrawiam
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #2 : Listopad 22, 2009, 15:40:32 »

1. Podłoże najlepiej drobne typu żwirek rzeczny o granulacji 1-3mm. Pod spodem możesz dać jakiś substrat dla roślin np ziemia kwiatowa. Jednak zanim dasz tam ziemie poczytaj o tym np tu: http://www.akwarium.net.pl/forum/rosliny-akwarystyczne/akwaria-na-bazie-ziemi-ogrodwej-co-i-jak-krok-po-kroku/
2. Filtr generalnie może być. Ja używam go i sprawdza się w miarę dobrze. Czysczę nie częsciej niż raz w miesiącu.
3. Grzałka ok.
4. To zależy jak sobie wyobrażasz wygląd akwarium. Na początek zakup rośliny szybkorosnące: moczarki, wywłocznik, pistie, nadwódki czy rożdzyce. Potem możesz dodać też łatwe w uprawie żabienice, kryptokoryny czy strzałkę wodną.
5. Neony ładnie wyglądaja w dużym stadzie  i w takim najleiej je trzymać. 5 sztuk to mało.  Glonojad jaki? Zbrojnik niebieski? Jest za duży do takiego akwarium. Zresztą tak na prawdę nie jest jakimś super glonożercą. Z wiekiem "wyrasta" z tego Smiley Kirysy zależy jakie. ok6 szt pand lub innych mniejszych może i mógłbyś dać. Dla molinezji za małe akwarium. Reszta chyba ok tylko krewetki też lubią swoje towarzystwo więc 2-3szt też mało.

Z tych rzeczy które masz nie dawaj piaskowca ani tych sztucznych roślin. Paskudnie wyglądają.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2009, 15:44:38 wysłane przez Grajewiak » Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
gajo123
Gajowy
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 291



« Odpowiedz #3 : Listopad 22, 2009, 21:24:56 »

FAN-1 jest trochę słaby. Miałem go początkowo w 60L później wymieniłem na kaskadę FZN-2
 i z tego drugiego byłem już zadowolony. Kaskada nie zajmuje miejsca w akwarium i skutecznie
napowietrza wodę.
Przydałyby się żywe rośliny choćby do zapanowania nad glonami.
Zapisane


Akwarium i hydroponika
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: