Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Pokrywa ze spienionego PCV do 300 L zbiornika
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pokrywa ze spienionego PCV do 300 L zbiornika  (Przeczytany 11563 razy)
Kvasir
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 138



« : Wrzesień 14, 2008, 22:12:28 »

Witam serdecznie. Zrobiłem sobie pokrywę do zbiornika 300L. Wymiary zbiornika 120x50 cm.

Pokrywa zrobiona ze spienionego PCV grubości 5mm i 8mm zakupionego w Częstochowie na ul. Św. Rocha. Na miejscu docięli mi potrzebne elementy. Koszt jaki poniosłem to 65 zł.
Klej do rur PCV kupiony w Castoramie (nie pamiętam dokładnie ile kosztował, ale coś poniżej 10 zł)

Elementy potrzebne do wykonania pokrywy.


"Pół produkty" ścianki pokrywy wykonane z PCV 5mm, wieko z 8mm.


Do wieko przyklejone małe kwadraciki z PCV 8mm celem pogrubienia całości aby móc to solidnie skręcić i nie przekręcić śrub na wylot.


Do pokrywy przymocowane są odbłyśniki do świetlówek liniowych 54W t5



Dalsze stadium prac po wyschnięciu kleju.

Ogólnie bardzo ładnie się całość zachowuje, będę musiał użyć 3 aluminiowych kątowników do usztywnienia przedniej ścianki, otwieranej pokrywy (choć by były z 10mm PCV i tak nic by to nie zmieniło, zbyt cienki pasek) i do blatu (jest ugięty około 1 cm). Dobór materiałów moim zdaniem był trafny, choć na ścianki użył bym grubości 6 mm, nie ze względu na sztywność lecz grubość  - kątkowniki przykręciłem śrubkami 12 mm i niestety około 1 mm wystawał na wylot i musiałem to spiłować pilniczkiem do metalu (krótsze wkręty do drzewa są praktycznie nie do dostania). Dodatkowo okazało się że klej do PCV nie łączy się z materiałem z którego wykonane są kątowniki, więc poza śrubami skleiłem to klejem montażowym uniwersalnym.


Na zdjęciu poniżej widać ugięcie otwieranej części wieka. W moim przypadku będzie ono zdejmowane, nie otwierane. Akwarium znajduje się w rogu pokoju który jest na poddaszu i jak to na poddaszu sufit się obniża.


Następny etap to oklejenie całości tapetą drewnopodobną dobraną do koloru mebli w pokoju. Wymiary tapety 200x45 okazały się nie wystarczające więc będę musiał dokupić drugą rolkę (Praktiker 16 zł)



Efekt po oklejeniu jest moim zdaniem bliski ideałowi. Jutro dokupię drugą rolkę na oklejenie przedniego pasa i wieczka.


Kolejny etap. Powycinane otwory na kable i rurki, oraz zamontowane oświetlenie. Statecznik elektroniczny 2x54W VS, świetlówki Sylvania Luxline 865 4550 lm.

Komplet oświetlenia czyli statecznik, świetlówki, osłonki bryzgoszczelne, uchwyty do świetlówek, odbłyśniki i przewód z wtkiem i przełącznikiem koszt 190 zł.







Efekt końcowy na zbiorniku.



Koszty wykonania pokrywy (bez oświetlenia):
 1. Spienione PCV - 65 zł
 2. Klej do rur PCV - 8 zł (albo mniej, nie pamiętam naprawdę)
 3. Dwie roli tapety samoprzylepnej - 32 zł
 4. 4 Plastikowe kątowniki - 2 zł
 5. kątownik aluminiowy do usztywnienia pokrywy - Huh
 6. oświetlenie - 190 zł

Koszt pokrywy 115 zł
Koszt całkowity wraz z oświetleniem 305 zł
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2008, 21:34:47 wysłane przez Kvasir » Zapisane
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #1 : Marzec 31, 2009, 10:27:36 »

Cześć,

Pokrywa super - sam zaczynam robić taką właśnie ze spienionego PCV i mam pytanie - czym ciołeś to spienione PCV. Ja planuje zrobić całośc z 6mm.

PZDR

Qter
Zapisane

Cardangel
"Przyrodnik" na swobodzie to jak wariat w samochodzie
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 267


« Odpowiedz #2 : Marzec 31, 2009, 11:16:33 »

No faktycznie fajnie Ci wyszło tylko czy to nie jest aby powtarzanie wątku http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=12489.0 a ta wiadomość nie powinna się właśnie w nim znaleźć ??
Zapisane

wes
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 158


Invaders.Must.Die.exe


« Odpowiedz #3 : Marzec 31, 2009, 14:51:39 »

pomyśl o wentylatorach bo będzie ci się strasznie woda skraplała i uchwyty od świetlówek zardzewieją
nie lepiej było zrobić całą pokrywę uchylaną? 
moim zdaniem ułatwia życie  Wink
Zapisane

Zapraszam na stronę http://www.szewczyk.e-swinoujscie.pl/
W naszym sklepie można nabyć wszystko do pielęgnacji obuwia i stóp

Polecam! http://www.neszama.blogspot.com/
ntt1
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #4 : Listopad 23, 2009, 13:22:10 »

Ogrzeję temat, jak tam spisuje się pokrywa z PCV po dłuższym użytkowaniu? Nie pogięła się? Też planuję budowę do mojego 240l, bo standardowa plastikowa mnie bardzo ogranicza. Trochę mnie zaskoczyły ceny PCV - do mojego akwa z 10 mm z przycięciem 140 zł  Cry
Zapisane
Qter
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


« Odpowiedz #5 : Listopad 23, 2009, 21:04:46 »

Czesc,

Pewnie patrzyłeś zwykłe PCV a nie spienione. Ja u siebie zrobiłem pokrywę całą uchylaną/zdejmowaną. U mnie sprawuje się świetnie.

PZDR

Qter
Zapisane

ntt1
Nowy
*
Wiadomości: 9


« Odpowiedz #6 : Listopad 23, 2009, 22:38:31 »

Bez przesady, aż tak ciemny nie jestem Cheesy. Wysłałem zapytanie do kilku firm i najniższa cena wraz z przycięciem to 130 zł za 10 mm.
Znalazłem firmę, która przycięła mi PCV 10 mm na moje akwarium 240l za 75 zł.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2010, 08:26:57 wysłane przez ntt1 » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: