Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Brak prądu!? Help  (Przeczytany 5269 razy)
momopl
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 216


« : Listopad 06, 2009, 18:36:28 »

Miałem taką sytuację dzisiaj o godzinie ok 9:20 wyłączyli prąd aż do 18.
Temperatura spadła o 5 stopni w akwa, ale gorzej z tlenem rybki jakoś to wytrzymały Grin
I oto moje pytania:
-co zrobić by temperatura sie zbytnio nie obniżyła,
-jak dostarczyć rybką tlen do oddychania.
 
Jeżeli nie napisałem w tym dziale co trzeba to bardzo przepraszam.
Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #1 : Listopad 06, 2009, 19:02:36 »

Można np tak:
- obłożyć całe akwarium płytami styropianowymi o grubości 5cm - zrobić taki termos.
- w przypadku braku styropianu nakryć zbiornik kocem,
- dolewać ciepłej wody z czajnika - jesli masz kuchenke gazową
- zaopatrzyć sie w zasilacz UPS od komputera i podłączyć tylko filtr - aby woda krążyła i z braku tlenu nie obumarły bakterie filtrujące
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
momopl
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 216


« Odpowiedz #2 : Listopad 06, 2009, 19:10:29 »

Chciałem podłączyć ale mam tylko w ups wejście do kompa muszę sobie zrobić specjalne"gniazdko" do ups.
Zapisane
g_stanislaw
Gość
« Odpowiedz #3 : Listopad 06, 2009, 20:39:30 »


-co zrobić by temperatura sie zbytnio nie obniżyła,

Postawić akwarium bliżej grzejnika?

 
Cytuj
-jak dostarczyć rybką tlen do oddychania.

Dużo roślin = dużo tlenu.
Od 4 miesięcy nie używam napowietrzacza i wszystko jest w porządku. Parametry OK i rybki mają się dobrze. Przy powierzchni pływają jedynie wtedy, gdy przesadzę z ochotką. Smiley Nażarte, odpoczywają z wielkimi brzuchami. A po 2-3 godzinach, znowu szukają pokarmu.
Zapisane
momopl
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 216


« Odpowiedz #4 : Listopad 06, 2009, 21:54:00 »


-co zrobić by temperatura sie zbytnio nie obniżyła,

Postawić akwarium bliżej grzejnika?

 
Cytuj
-jak dostarczyć rybką tlen do oddychania.

Dużo roślin = dużo tlenu.
Od 4 miesięcy nie używam napowietrzacza i wszystko jest w porządku. Parametry OK i rybki mają się dobrze. Przy powierzchni pływają jedynie wtedy, gdy przesadzę z ochotką. Smiley Nażarte, odpoczywają z wielkimi brzuchami. A po 2-3 godzinach, znowu szukają pokarmu.

Akwarium nie postawie bo piec jest elektryczny, a rośliny za bardzo w zimie nie mają dostępu do światła Tongue
Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #5 : Listopad 06, 2009, 22:54:29 »

Cytuj
Akwarium nie postawie bo piec jest elektryczny, a rośliny za bardzo w zimie nie mają dostępu do światła

Żeby rośliny produkowały tlen podczas braku prądu i słabym oświetleniu przez okno lub nawet przy wieczornej ciemności to kup na allegro ze 2-3 szt diod 1-3W i zasilaj je małym akumulatorkiem żelowym (takim od UPS-a)

A żeby przerobić ganiazda UPS-ie na zwykłe 230V to wystarczy kupic jakąś tanią listwe z 3-4 gniazdami i zamiast zwykłej wtyczki - uciąć i założyc taką jak w tym UPS-ie jest.

A jesli lubisz majsterkować i troszke sie znasz to po przeróbce takiego UPS-a można zamiast tego oryginalnego małego akumulatorka podczepić taki duży samochodowy i wtedy to nawet oświetlenie i grzałke pociągnie (o ile nie ma 300W).
Choć lepiej żeby tylko filtr i światło działało - to masz prądu na kilka godzin.
A akwa zakrywasz kocem i będzie wolniej stygnąć.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2009, 22:59:09 wysłane przez pietach » Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
momopl
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 216


« Odpowiedz #6 : Listopad 07, 2009, 09:31:04 »

No, coś porobię na sytuacje awaryjną
Zapisane
Thedevil
Marzy mi się dzień...
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 601



« Odpowiedz #7 : Listopad 07, 2009, 14:06:51 »

Jesli chodzi o temperature to nic im sie nie powinno stac... przeciez ten spadek nie byl gwaltowny i trwal sporo czasu;)
Ciezko widze to przenoszenie akwa ktore wazy moze tak lekko 100kg blizej grzejnika:D
Ani brak prad a co za tym idzie swiatla i napowietrzania oraz grzania nie powinien zaszkodzic rybkom ani roslinkom przeciez substancje rozpuszczone w wodzie nie znikaja tak od razu tylko sa zuzywane przez jakis czas... biorac pod uwage ze CO2 rozpuszcza sie w wodzie 10-krotnie lepiej niz O2
Martwilbym sie brakiem O2 bez napowietrzania i o bakterie nitryfikacyjne chociaz z drugiej strony jak jest CO2 to tlenem juz sie zajma roslinki... CO2 dostarczaja takze rybki slimaki krewetki a nawwet bakterie ktorych jest od groma;)
Zapisane

... w którym samochód pozostawi nie większy ślad jak łódź płynąca po oceanie...

Moja Nowa Kosta IWAGUMI http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/moje-nowe-pierwsze-akwa-30l/
robgr85
Zainteresowany
**
Wiadomości: 91


Fotograf, (Robert)


WWW
« Odpowiedz #8 : Listopad 15, 2009, 18:00:35 »

- zaopatrzyć sie w zasilacz UPS od komputera i podłączyć tylko filtr - aby woda krążyła i z braku tlenu nie obumarły bakterie filtrujące

mam akwarium i starego upsa, jednak do celów akwarystycznych nie wszystkie się nadają - np mój mimo, że po odcięciu zasilania jest obciążany jedynie napowietrzaczem (kilka W) to po paru minutach (~7-10) i tak się wyłącza. Akumulator ma sprawny, bo po zresetowaniu znowu przełącza na zasilanie awaryjne (raz w ten sposób utrzymałem pracujący filtr przez 7h, bo akurat byłem w domu i miałem czas żeby co chwila go resetować. Jeśli jesteś w domu, to chyba najlepszym rozwiązaniem będą akumulatory żelowe w połączeniu z przetwornicą niewielkiej mocy, no ale taki zestaw trzeba uruchamiać ręcznie.

Odnośnie utrzymania temperatury to akwarium mam na solidnym stelażu stalowym (samorobnym :>) więc przesuwanie tego nie stanowi problemu (prócz zarysowań podłogi:P), ale i tak mój piec gazowy wyłącza się przy odcięciu zasilania więc taki pomysł na ogrzewanie akwarium odpada Tongue Pomysł z obłożeniem akwarium płytami styropianowymi (mimo że nie próbowałem) wydaje się bardzo dobry.

Cytuj
Ani brak prad a co za tym idzie swiatla i napowietrzania oraz grzania nie powinien zaszkodzic rybkom ani roslinkom przeciez substancje rozpuszczone w wodzie nie znikaja tak od razu tylko sa zuzywane przez jakis czas... biorac pod uwage ze CO2 rozpuszcza sie w wodzie 10-krotnie lepiej niz O2
Martwilbym sie brakiem O2 bez napowietrzania i o bakterie nitryfikacyjne chociaz z drugiej strony jak jest CO2 to tlenem juz sie zajma roslinki... CO2 dostarczaja takze rybki slimaki krewetki a nawwet bakterie ktorych jest od groma;)

brak przepływu na filtrze przez kilka godzin może wykończyć sporą część bakterii nitryfikacyjnych. Nawet jak dociera światło dzienne i rośliny bąbelkują, to bez cyrkulacji wody w filtrze bakterie i tak nie dostaną tlenu wytworzonego przez roślinki (albo dostaną go zbyt mało).
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2009, 18:06:20 wysłane przez robgr85 » Zapisane

Mój FotoBlog - regularnie aktualizowany - proszę o komentowanie wpisów
http://96litrow.blogspot.com -  mój blog akwarystyczny UPDATE: 29.10.2009 - zakładamy akwarium na bazie ziemi ogrodowej - fotorelacja
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #9 : Listopad 18, 2009, 14:16:29 »

Można na allegro kupić samochodową przetwornice 12/230V , do tego akku i mamy troche prądu dla filtra i ewentualnie jednej zarówki.
A jak ktoś nie boi się lutownicy to jeden przekaźnik i po zaniku napięcia w gniazdku cewka przekaźnika puszcza styki które zwierają zasilanie z akku.
Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
robgr85
Zainteresowany
**
Wiadomości: 91


Fotograf, (Robert)


WWW
« Odpowiedz #10 : Listopad 18, 2009, 19:47:30 »

Można na allegro kupić samochodową przetwornice 12/230V , do tego akku i mamy troche prądu dla filtra i ewentualnie jednej zarówki.
A jak ktoś nie boi się lutownicy to jeden przekaźnik i po zaniku napięcia w gniazdku cewka przekaźnika puszcza styki które zwierają zasilanie z akku.

pomysł świetny :> Jak dorwę przetwornicę niskiej mocy (wystarczy mi 10-20W - wie ktoś gdzie można takie kupić?) to podepnę pod nią filtr/napowietrzacz, a całość zasilę akumulatorem żelowym :>
Zapisane

Mój FotoBlog - regularnie aktualizowany - proszę o komentowanie wpisów
http://96litrow.blogspot.com -  mój blog akwarystyczny UPDATE: 29.10.2009 - zakładamy akwarium na bazie ziemi ogrodowej - fotorelacja
Damianos115
KULE PRECZ !
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 501


« Odpowiedz #11 : Grudzień 14, 2009, 16:35:29 »

Powiem że mam też takie rozwiązanie i daje rade z grzałkami oświetleniem i całym osprzętem Akumulator mam 20Ah i trzyma około 4-5h Wink
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2009, 20:27:59 wysłane przez Damianos115 » Zapisane

Akwarium 54l
http://www.akwarium.net.pl/forum/nasze-akwaria/damianos115-54l-aktualizacja-21-05-2009-!!!/

15xNeon Innesa
1xBojownik
1xKirysek Panda ( Planowo 5)
0xOtosek ( Planowo 5)
0xRed Cherry ( Planowo 10-15)
Pozdrawiam Damian
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: