Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Prosze o pomoc przy nowym akwarium.  (Przeczytany 2349 razy)
roberto12
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2


« : Wrzesień 28, 2010, 12:59:59 »

Witam Serdecznie.
Jestem początkującym akwarystą tzn kiedyś miałem przez 2 lata akwarium z różnymi gatunkami ryb,
ale wyjechałem z polski i oddałem. Teraz zaczynam od nowa i miałem 3 miesiące akwarium z mieczykami
i danio pręgowane, ale jakoś mi pomału usypiają i odchodzą - widocznie gdzieś był błąd.

Chcę zacząć od nowa, mam akwarium 60 l (na większe nie ma miejsca) zalałem już wodą od 3 dni,
filtruje i temperatura utrzymuje się ok 24-25. Dno mam częściowo piaszczyste i częściowo z drobnego kamyczka
aby rośliny rosły dobrze. Oprócz tego roślinki a kamienie wygotowane.
Chciał bym za parę dni wpuścić rybki: Brzankę różową x4, Brzanka sumatrzańska x2 i małe glonojady x2.

Proszę serdecznie o rady co mam robić aby rybki spokojnie sobie żyły i się rozwijały:
- czy dobrze przygotowałem akwarium
- ile musi odstać woda w akwarium
- czy muszę sprawdzać ph wody
- jak dbać o Brzanki

Za wszelką pomoc dziękuje serdecznie !
Zapisane
pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 28, 2010, 13:14:54 »

Na glonojady (zbrojnik niebieski ??) za małe.
Brzanki to ryby stadne  - większa ilość ale jednego rodzaju (około 10-15szt)
Akwarium niech postoi bez ryb jakiś tydzień-dwa.
Chyba że filtr działał wcześniej (3 miesiące z mieczykami) i od tego czasu nie był wyplukany, wygotowany czy wysyszony.
Jeśli filtr ma ciagłość działania to jest już zasiedlony bakteriami filtrujacymi to mozna szybciej wpuścić ryby.
Co tydzień podmiania odstanej wody - ok 10 litrów.

Jeśli zdecydujesz się na jeden gatunek brzanek to sprawdź w ich opisie jakie mają wymagania - ph i temperatura.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2010, 13:19:21 wysłane przez pietach » Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
roberto12
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #2 : Wrzesień 28, 2010, 13:51:49 »

Akwarium niech postoi bez ryb jakiś tydzień-dwa.
Chyba że filtr działał wcześniej (3 miesiące z mieczykami) i od tego czasu nie był wyplukany, wygotowany czy wysyszony.
Jeśli filtr ma ciagłość działania to jest już zasiedlony bakteriami filtrujacymi to mozna szybciej wpuścić ryby.
Co tydzień podmiania odstanej wody - ok 10 litrów.
Jeśli zdecydujesz się na jeden gatunek brzanek to sprawdź w ich opisie jakie mają wymagania - ph i temperatura.

Filtr działa 2 miesiące i był tylko płukany w chłodnej wodzie (tak mi ktoś kiedyś zalecił).
Czy mogę już za tydzień wpuścić rybki ?
A czy może wiesz, dla czego rybki stają się osuwiałe i padają.
Musze dodać że jeszcze wyłączałem filtr z pompką na noc.
Zapisane
andrej
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 407


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 28, 2010, 15:18:08 »

Dla tej obsady którą chcesz mieć w swoim akwarium 60 l to akwarium jest za małe na te rybki niestety (Brzanki-80l, Glonki-100l). Musisz się zdecydować na inne gatunki ryb nadających się do tego litrażu Smiley
Co do filtra myłeś go dokładnie, czy tylko wypłukałeś lekko ? Bo jeśli go dobrze umyłeś to niestety musisz poczekać chociaż te 1,5-2 tyg. , chociaż lepiej te 2 tyg poczekać, żeby wszystko woda w akwarium się ustabilizowała (rozwinęły się bakterie, te pożyteczne Smiley ) Filtru nigdy się nie wyłącza, musi chodzić 24 h . Napisz jakie rybki Ci się podobają to wybierzemy coś ciekawego Smiley
Najlepiej jeśli będziesz odmierzał wartość pH, gH i kH, jest to bardzo pomocne w wielu rzeczach Smiley
Zapisane
lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #4 : Wrzesień 28, 2010, 15:23:33 »

Powody padania rybek na pierwszy rzut oka widać już trzy:
- możliwe przerybienie- danio i mieczyki w 60l...na mieczyki to za małe akwarium
- wkłady filtra płucze się wyłącznie w wodzie odlanej z akwarium w czasie podmiany wody, żeby nie zabić pożytecznych bakterii
- największy błąd to wyłączanie filtra. Musi on chodzić 24h/dobę , przerwy najwyżej kilku minutowe np. właśnie podczas jego czyszczenia.

Akwarium w związku z błędami masz niedojrzałe. Dlatego teraz poczekaj trzy tygodnie aż dojrzeje i dopiero wtedy możesz zarybiać...tylko nie za dużo rybek na raz. Przez te trzy tygodnie wszystko w akwarium ma funkcjonować tak jak z rybkami- czyli również żadnego wyłączania filtra.
Możesz natomiast (jeśli Ci się podobają) wpuścić kilka ślimaczków żeby przyspieszyły proces dojrzewania akwarium- np. ze dwie ampularie.
Zapisane

pietach
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 539


« Odpowiedz #5 : Wrzesień 28, 2010, 15:34:13 »

W 60 litrach można trzymać stadko Kardynałków Chińskich (10-15szt).
Bezproblemowe rybki, ruchliwe i możesz zrezygnować z grzałki - są to rybki zimnolubne i temperatura wody na poziomie temperatury otoczenia im wystarczy.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2010, 16:06:29 wysłane przez pietach » Zapisane

Jak zmieścić 100 ryb w 1 litrze ?
Puszka szprotek i flaszka.
przemok96
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 431



« Odpowiedz #6 : Wrzesień 28, 2010, 15:46:26 »

W 6 litrach można trzymać stadko Kardynałków Chińskich (10-15szt).
W 6 litrach?? Mam nadzieje, że zgubiłeś jedno 0
Zapisane

Marcin14
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1725



« Odpowiedz #7 : Wrzesień 28, 2010, 16:00:48 »

W 6 litrach można trzymać stadko Kardynałków Chińskich (10-15szt).
Bezproblemowe rybki, ruchliwe i możesz zrezygnować z grzałki - są to rybki zimnolubne i temperatura wody na poziomie temperatury otoczenia im wystarczy.

Ja sie znowu nie zgodze. U mnie kardynalki lepiej czuly sie w temperaturze 25-26*C niz w 22*C wiec uwazam ze 25*C to dla nich najlepsza temperatura. Kolejna rzecz to to ze ja mialem kardynalki w akwa o dlugosci 80cm i ma ono 84L i wg. mnie dla kardynalkow jest to minimum, kardynalki sa dosc ruchliwe i nie jest to taka malutka rybcia jak neone tylko niecale 2 razy wieksza od takiego duzego neona. Do tego akwa polecam Ci np. parka pielegniczek ramireza (samiec+samica) lub np. pretniki (samiec +2-3 samice) i do tego np. razbory klinowe (10szt).
Co do filtra to sie go nigdy nie wylacza poniewaz (podobno-tak wyczytalem) bakterie zyjace w filtrze gina i powstaja trujace substancje.
Napisz jakie ryby Ci sie podobaja oprocz tych brzanek i zbrojnikow.
Zapisane

250L słodkie
540L + 112L morskie
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: