Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Rośliny do welonarium  (Przeczytany 3301 razy)
krzysztofs
Nowy
*
Wiadomości: 3


« : Styczeń 22, 2009, 18:17:48 »

Zaczynam planowanie akwarium dla welonków mojego brata - o problemach z jednym z nich pisałem w dziale "choroby"
Welony dostaną robiony na zamówienie zbiornik około 240 litrów, oświetlenie zrobie sam - rozrysowałem już sobie pokrywę , - bedzie zrobiona ze spienionego PCV, "dach"
bedzie faktycznie dachem - dwie płyty ułożone w kształt odwórconej litery V - chodzi o to, żeby świetlówki świeciły bardziej do środka akwa niż na boki.
Rur ze światłem będzie 5 sztuk po 18 wat - jakie dokładnie się okaże pewnie jak podliczę wszystkie wydatki, ale co najmniej 2 będą "przyjazne " roślinom.

Ponieważ wszystko jest na razie na etapie planowania - mam ten komfort, że chciałbym ze spokojem zastanawić się nad obsadą - zarówno roslinną, jak i fauną.

No i pytanie - jak przygotować podłoże i jakie rosliny mają szanse przeżyć dłuższy kontakt z welonami ?

Temperatura będzie utrzymywana w granicach 22-23 stopnie, filtrację mechaniczną i biologiczną zapewni Fluval 305 - wkłady gabkowe i ceramika.
Akwarium będzie miało około 55 cm wysokości - co pewnie tez będzie miało znaczenie.
Pływający mieszkańcy akwarium to na początek 3 welony, 2 zbrojniki i 3 kiryski spiżowe ( tych prawdopodobnie kilka jeszcze dokupię, jesli trafię na podrośnięte )

Co można posadzić w takim zbiorniku , żeby nie posłuzyło za jedzenie, tylko prócz roli ozdoby zajęło sie przetrawianiem odpadów ?

Zapisane
Welona
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 39


« Odpowiedz #1 : Styczeń 22, 2009, 18:44:18 »

Ja w swoim akwa z welonką mam zwartke becketta,anubiasa,bakope drobnolistną i nadwódke trójkwiatową,dwie ostatnie mają malutkie  listki ale welonka wogóle nie zjada ich spróbowała i wypluła widocznie nie smakuje jej,pozatym welonka jak je pokarmy roślinne raczej nie powinna obgryzać roślinek,tyle mogę powiedzieć w sprawie roślinek Wink
Zapisane

Welonarium 112l      Azja 45l
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #2 : Styczeń 22, 2009, 19:03:15 »

Ja w swoim akwa z welonką mam zwartke becketta,anubiasa,bakope drobnolistną i nadwódke trójkwiatową,dwie ostatnie mają malutkie  listki ale welonka wogóle nie zjada ich spróbowała i wypluła widocznie nie smakuje jej,pozatym welonka jak je pokarmy roślinne raczej nie powinna obgryzać roślinek,tyle mogę powiedzieć w sprawie roślinek Wink
tak tylko nawet jak nie zje to powyrywa... więc rosliny o mocnych liściach i mocnym systemie korzeniowym czyli jak piszesz zwartki i anubiasy a ja dodałbym jeszcze żabienice i nurzańce - olbrzymi szczególnie. Rośliny te lubią raczej żyzne podłoże więc może ziemia? - ale myslę że wystarczą kulki gliniano torfowe w żwirku - i przynajmniej na początek radzę obłożyć rośliny z wierzchu po posadzeniu otoczakami aby miały szanse się ukorzenic zanim welony zrobią z nimi pożądek Wink Te rośliny nie wymagają też silnego oświetlenia - ale w sumie 5X18w na 240L to wcale nie jest dużo... zastanawiam się też czemu wybrałeś świetlówki 18w? nie lepsze by były dłuższe a mniej? I może też zastanów się nad zrobieniem czegos w rodzaju ...hym lampy?nie zamkniętej pokrywy bo zamknięta zatrzymuje ciepło... i ofc. świetlówki T8 nie T5(bo strasznie grzeją)
Zapisane

krzysztofs
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #3 : Styczeń 22, 2009, 19:53:59 »

Te rośliny nie wymagają też silnego oświetlenia - ale w sumie 5X18w na 240L to wcale nie jest dużo... zastanawiam się też czemu wybrałeś świetlówki 18w? nie lepsze by były dłuższe a mniej? I może też zastanów się nad zrobieniem czegos w rodzaju ...hym lampy?nie zamkniętej pokrywy bo zamknięta zatrzymuje ciepło... i ofc. świetlówki T8 nie T5(bo strasznie grzeją)

Nadmiar ciepła nie bedzie problemem - przewiduję możliwość zrobienia wentylacji - otwory nad rurami, kanał odprowadzający ciepło na zewnątrz.
Akwa będzie miało około 80 cm szerokości - wiec jestem skazany na rury 60 cm, a te chyba mają 18 wat ?
( nie mam przy sobie dokładnych wymiarów - około 85 na około 55 na 50 - kartka z wynikami pomiarów mebla na którym to bedzie stało została w domu.)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2009, 19:56:14 wysłane przez krzysztofs » Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #4 : Styczeń 22, 2009, 21:00:20 »

dodam jeszcze że dla welonów żwirek kwarcowy lub rzeczny o małej granulacji np. 1 -3mm one lubią pluć tym żwirem
Zapisane

1988ona
Zainteresowany
**
Wiadomości: 109


« Odpowiedz #5 : Październik 06, 2009, 23:59:09 »

Witam! Zastanawiam się nad kupnem zestawu roślin do mojego akwarium 63l welonem. Chciałabym kupić zestaw w skład którego wchodzą:

1. Rotala green
2. Ceratophyllum demersum
3. Egeria densa
4. Cabomba caroliniana
5. Limnophila sesiliflora
6. Rotala nanjenshan
7. Hygrophila polysperma
8. Eleocharis acicularis
9. Mech tajwan moss lub fissidens fontanus

Wiem, że część z nich zostanie zjedzona. Prosiłabym o radę, czy opłaca mi się kupno tych roślin, czy wszystkie zostaną zjedzone? Dodam, że moczarki i kabomby utrzymały się tylko kilka dni. Mam w akwarium również gałęzatkę, paproć (chyba zwyczajna)- bardzo pokiereszowana, ale nie jedzona; 3 kwitnące anubiasy; kryptokorynę, ale nie wiem jaką; małego nurzańca; jakąś taką dziwną długa roślinkę z liściami przypominającymi liście lilii wodnej (okrągłe), tylko jaśniejszymi, drobniutkimi i cieńszymi i drobny tatarak. Czy moje rośliny wystarczą, czy polecicie mi zakup tego zestawu?
Zapisane
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #6 : Październik 07, 2009, 00:37:06 »

Daruj sobie ten zestaw. Po co masz wydawać kasę a potem patrzeć jak się to marnuje.
Przeczytaj wcześniejsze posty. Poszukaj różnych odmian zwartek lub żabienic. Są ich odmiany mniejsze większe w różnych barwach więc wybór masz wbrew pozorom spory.
Popatrz tu http://www.holenderskie.nazwa.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=zwartka&szukaj_opis=1&x=0&y=0
i tu: http://www.holenderskie.nazwa.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=%C5%BCabienica&szukaj_opis=1&x=0&y=0
Możesz spróbować z nurzańcami lub sagittarią.
Tak jak pisała ala najlepiej by rośliny miały rozbudowny system korzeniowy więc lepiej nie zabieraj się za moczarki, rotale itp.
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2009, 00:46:18 wysłane przez Grajewiak » Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: