Filtr RO - czy warto?

<< < (4/9) > >>

Seboos:
gdzies okolo polowy akwarium ... ale to sie robi stopniowo dokonujac podmianek ... jesli ryby wytrzymaja - mozesz podmieniac standardową ilosc na czyste RO i z czasem zejdzie do żądanych wartości. Pozniej mieszać RO z kranovitem w odpowiednich proporcjach (jesli masz w kranie takie parametry jak piszesz to pol na pol i bedziesz mial wode w przyblizeniu kh 5, gh 7)

tmaciak:
Cytat: Seboos  Grudzień 21, 2009, 12:20:41

gdzies okolo polowy akwarium ... ale to sie robi stopniowo dokonujac podmianek ... jesli ryby wytrzymaja - mozesz podmieniac standardową ilosc na czyste RO i z czasem zejdzie do żądanych wartości. Pozniej mieszać RO z kranovitem w odpowiednich proporcjach (jesli masz w kranie takie parametry jak piszesz to pol na pol i bedziesz mial wode w przyblizeniu kh 5, gh 7)


Ja podmieniałem 20 litrów w akwa 72L na czyste RO bez problemów najmniejszych ze zdrowiem mieszkańców, ale UWAGA! należy nalewać bardzo, bardzo, bardzo powoli, ja wlewałem tą ilość RO ponad 2 godz. za pomocą cienkiego wężyka (4mm).

Tadeus:
Właśnie otrzymałem i podłączyłem filterek z allegro. Parametry wody idealne, zakup udany :) W godzinkę produkuje ok. 10L, mimo że temperatura wody jest u nas w zimie lodowato niska.

Przy okazji w polecanym na tym forum artykule o zakładaniu akwarium, znalazłem taki bubel:

"Ponadto do wstępnego przygotowania wody do akwarium niektórzy (w tym i ja używają filtrów RO, montowanych na instalację wodociągową. W normalnych warunkach takie ekstrawagancje jak RO są zbyteczne, ale czasami tak trzeba gdy z kranu leci coś, co tylko z nazwy jest wodą, :-( są one niestety koniecznością. Woda uzyskana w ten sposób nie może być lana bezpośrednio do akwarium. Czysta chemicznie woda jest zabójcza dla rybek i roślinek i wymaga dalszej obródki. Dodaję do takiej wody preparat Aqua-Dur Plus lub Sera mineral salt. Produkt Sery wydaje się lepszy, gdyż po jego zastosowaniu do uzdatniania wody zniknęły sinice, które były utrapieniem w moim akwarium, gdy uzdatniałem wodę preparatem firmy JBL. "

http://www.akwa.aip.pl/rady.html

Zabójcza dla rybek? Myślałem, że nie zawiera jedynie potrzebnych minerałów ale sama z siebie szkodliwa nie jest. Pełno osób na Apisto zalewa samym RO. No chyba, że mają wkład mineralizujący?

zamiel:
Moim skromnym zdaniem Inwestycja w zestawy RO z allegro jak i kupowanie w sklepie akwarystycznym mija się z celem i według mnie sa to pieniądze wyżócone w błoto. Dlatego że bezpośrednie podłączenie takiego zestawiku do wody wodociągowej skraca żywotność tego zestawu i pociąga za sobą koszty kupienia następnego. Dlaczego żywotność jest skrócona o czym sprzedający wam tego nie powie (bo sam nie wie i nie wie dlaczego tak sie dzieje bo się nie zna) przed tym zestawem powinny być założone filtry mechaniczne typu np FCPS5 i FCPP5 ale kolejna rzecz która kosztuje to dodatkowe korpusy do tych wkładów koszt w casto około 64 zł sztuka. Po drugie aby zwiększyć wydajność zestawu powinien być założony zbiornik ciśnieniowy do systemów RO nie widziałem aby go sprzedawcy oferowali (bez zbiornika można się obejść wersja dla cierpliwych). Dla zapaleńców proponował bym kupienie gotowego systemu pod zlewozmywakowego odwróconej osmozy z którego nie tylko akwa z korzysta ale inni domownicy.Teraz troszkę przy nudzę filtry FCPS FCPP proponował bym wymieniać co 3 miesiące (generalnie wkłady wytrzymują od 3-6 miesięcy w zależności od zanieczyszczonej wody), dlaczego skrócił bym ten okres ponieważ wkładom filtrującym przymębranowym wydłuży to żywotność do 6 miesięcy a są one droższe o mechanicznych przez co żywotność samej membrany nam wzrośnie która jest najdroższa ( membrana może wytrzymać prawie do 5lat to jest max). Taki zestaw pod zlewozmywakowy ma tą zaletę że możemy dobrać wkłady filtrujące odpowiadające naszym oczekiwaniom. Możemy wodę zmiękczać , mineralizować , poprawiać smak i zapach wody, usuwać nadmiar chloru i związki metali ciężkich, generalnie możliwości jest wiele wszystko to zależy od wkładów jakie zastosujemy. W jednym sklepie akwarystycznym koszt systemu RO do akwa był za 600 zł (SZOK). Koszt najprostszego zestawu pod zlewozmywakowego jaki widziałem w casto to około 450 zł (za 350 też kiedys widziałem).No nie jest to tanie ale jak ktoś chce zaszaleć.....      

czapka:
Cytat: zamiel  Styczeń 08, 2010, 11:04:33

Moim skromnym zdaniem Inwestycja w zestawy RO z allegro jak i kupowanie w sklepie akwarystycznym mija się z celem i według mnie sa to pieniądze wyżócone w błoto. Dlatego że bezpośrednie podłączenie takiego zestawiku do wody wodociągowej skraca żywotność tego zestawu i pociąga za sobą koszty kupienia następnego.      


Ktoś tutaj jest chyba nieco niedoinformowany.
Nie łapię za bardzo co oprócz różnej jakości wody skraca żywotność zestawu. Nawet najprostsze zestawy mają filtr wstępny przed membraną. Po za tym nie kupuje się następnego zestawu tylko wymienia poszczególne filtry i membrany, (które kosztują grosze) co jest rzeczą całkowicie normalną w przypadku każdego wkladu filtrującego.

Co do reszty wypowiedzi napiszę coś z praktyki.
Sam mam najprostszy RO3 bez żadnych bajerów o których piszesz i użytkuje się go bezproblemowo i całkowicie normalnie. Mój nie ma jeszcze roku  ale znajomy ma identyczny zestaw już ok 2 lat i nie zmianiał wkładów ani membrany. Co ważne nie zmieniły się żadne parametry, które jest w stanie zmierzyć, nie spadła też radykalnie wydajność.

Nie wiem czy sprzedajesz droższe i bardziej rozbudowane zestawy czy po prostu piszesz żeby pisać ale z całą pewnością nie możesz pleść, że są to pieniądze wyżócone w błoto bo do celów akwarystycznych jest to całkowicie wystarczające rozwiązanie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona