Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « Czy lepsza filtracja pomoże w zbicu NO3?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy lepsza filtracja pomoże w zbicu NO3?  (Przeczytany 8475 razy)
Macieksoko
Turysta
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 377


www.turysci-ropczyce.go.pl


« : Maj 15, 2009, 22:23:01 »

Witam.
Opis mojego akwarium w podpisie - warto przeczytać.

Mam problem z NO3... Co sobotę podmieniam 30 litrów wody i po podmianie NO3 mam na poziomie 10-20 mg/l (mimo braku nawożenia). Już po 3-4 dniach osiąga 40 mg/l. Zastanawiam się co będzie najlepszym rozwiązaniem: redukcja obsady np oddanie 7 bystrzyków, może zmiana filtra na EX 700? Roślin mam dość dużo, ładnie rosną. Na kilku zaobserwowałem nitkowe glony w małych ilościach (ciężko je usunąć z liści, coś takiego http://www.holendry.republika.pl/img/glony_nitkowate_1_m.jpg). Karmie dwa razy dziennie w małych ilościach, odmulam co sobotę dno. Boję się dalszego wzrostu glonów.

PO4 mam na poziomie 0,4 mg/l, Ph 7, NO2 0. Proszę o jakieś rady, z góry dziękuje.
Zapisane

"Pokaż swoje sukcesy, nie szukaj porażek u innych"
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22727.0

...ciągle myślę nad LT na ziemii Smiley
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #1 : Maj 15, 2009, 22:42:35 »

filtracja jest ok. zmiana filtra nie pomoże.

jeśli jest przyrost roślin to pewno nie ma co kombinowac z nawożeniem.

albo jeszcze dołożysz roślin szybko rosnących, albo redukujesz obsadę ..... albo denitryfikator.

a w kranie jaki masz poziom azotanów?
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #2 : Maj 16, 2009, 00:31:56 »

Wg mnie zmiana filtra na zewnętrzny to zawsze dobra inwestycja. Ilość wkładów w filtrze wewnętrznym a zewnętrznym jest nieporównywalna. A może masz zapaprany ten filtr? Jakie tam masz wkłady?
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #3 : Maj 16, 2009, 07:07:59 »

niby tak ale zwiększając pojemność złoża filtracyjnego nie zmniejszy stężenia azotanów w w wodzie. można by ewentualnie wybrać jakieś medium o działaniu także chemicznym bądź też takie w których zachodzi i nitryfikacja i denitryfikacja.
Zapisane

Macieksoko
Turysta
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 377


www.turysci-ropczyce.go.pl


« Odpowiedz #4 : Maj 16, 2009, 09:52:12 »

W kranie mam NO3 niewykrywalne testami zooleka. Aktualnie w filtrze mam ceramikę i trochę węgla z poprzedniego wkładu, bo nie chciałem całego wymienić od razu. Filtr co dwa tygodnie czyszczę w wodzie z akwarium. Dziś już NO3 mam 40 mg/l a we wtorek podmieniałem wodę i było 10 mg/l.
Zapisane

"Pokaż swoje sukcesy, nie szukaj porażek u innych"
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22727.0

...ciągle myślę nad LT na ziemii Smiley
owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #5 : Maj 16, 2009, 11:13:38 »

- zbyt maly/objetosciowo/ filtr
- zbyt duza obsada ; ponad 60-at organizmow w 100 l wody Roll Eyes redukcja o polowe wskazana
- /chyba/ zbyt niskie podloze /w cm/
- zbyt czeste plukanie filtra

Jezeli chcesz zredukowac No3 szybko i " bezbolesnie " uzyj nitrat-ex JBL . Jednak na dluga mete tylko, pojemny filtr bez potrzeby plukania co 2 tygodnie .
Zapisane
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #6 : Maj 16, 2009, 11:45:05 »

- zbyt maly/objetosciowo/ filtr
- zbyt czeste plukanie filtra

Jezeli chcesz zredukowac No3 szybko i " bezbolesnie " uzyj nitrat-ex JBL . Jednak na długa mete tylko, pojemny filtr bez potrzeby plukania co 2 tygodnie .

a niby skąd wyciagasz wnioski że filtr ma zbyt małą pojemność?. przecież to co piszesz przeczy podstawom procesu filtracji biologicznej. nitryfikacja nine ma na celu ograniczenia stężenia azotanów tylko azotu amonowego i azotynów. o pojemność filtra i skuteczność nitryfikacji martwiłbym się gdyby obok azotanów występowały w wykrywalnych stężeniach azotyny i azot amonowy. a na ten temat informacji nie posiadamy. to że przyrost azotanów jest tak znaczny nie oznacza że bakterie nitryfikacyjne nie "wyrabiają". oznacza to najprawdopodobniej że przetwarzają wszystko na bieżąco.

no chyba że tak jak mówiłem występują stężenia no2 i nh3/nh4.

zreszta filtr odpowiada tylko za część procesu filtracji biologicznej w akwarium.

aby zmniejszyc stęzenie azotanów trzeba ograniczyć obecność materii organicznej w zbiorniku by bakterie miały mniej pożywki. czyli albo dosadzić roślin które skutecznie będą konkurowały z bakteriami i pochłaniały azot amonowy.... albo uruchomić denitryfikację by cykl azotowy się zamknął na odpowiednim poziomie stęzenia azotanów.

oczywiście można się bawić w jonity i na pewno jest to metoda. ale zwiększenie pojemności filtra nie da tutaj nic poza dobrym samopoczuciem autora że "coś zrobił".

 
 
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2009, 11:46:46 wysłane przez szymonw » Zapisane

owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #7 : Maj 16, 2009, 11:53:15 »

Wyciagam te wnioski po budowie filtra : hailea bt700 .
Czyli w akwa np. 500 litrow tez moze on pracowac ?
Zapisane
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #8 : Maj 16, 2009, 12:10:00 »

no to wyciągasz nietrafne wnioski.
zgodnie z twoim rozumowaniem zwiększenie pojemności filtra doprowadzi prosto do zmniejszenia stężenia azotanów. no to niech tak autor watku zrobi. niech kupi porządny kubeł, wypełni go standardowymi mediami do filtracji biologicznej (nie nitraxem) i niech sprawdza jak mu azotany spadaja. powodzenia w eksperymencie życzę.

litraż oczywiście ma znaczenie. ale dobieranie filtra tylko i wyłącznie pod kątem litrażu to filozofia "początkujących". zapewniam cię że widziałem już niejedno akwarium wielkolitrażowe gdzie "filtry" służyły tylko i wyłącznie do wzruszania wody a nie do filtracji biologicznej stricte. filtr i jego odpowiednia, a raczej "sugerowana" pojemność nie jest gwarancją ustabilizowania stęzenia azotanów na odpowiednim poziomie. jak widać na załączonym obrazku.



   
Zapisane

owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #9 : Maj 16, 2009, 12:16:04 »

Ale Szymonw . Przeca napisalem ,ze na szybko to ...... a na utrzymanie dopiero filtr .
Odpowiem ,ze moze on pracowac w 500 l ale z mala obsada i gruba warstwa podloza . Moglby byc nawet bez wkladow /sama pompka/ .
Jesli chodzi o eksperymenty to odlacz swego JBL w swoim akwa i podlacz .....
Dodam ,ze mamy tu konkretny przypadek /akwa Macieksoko/ z taka a nie inna obsada.

Tez mam zly dzien i pije piffko . Wink
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2009, 12:20:32 wysłane przez owlman » Zapisane
Macieksoko
Turysta
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 377


www.turysci-ropczyce.go.pl


« Odpowiedz #10 : Maj 16, 2009, 12:28:10 »

Ja próbuje wyciągać jakieś wnioski i coś z tym zrobić, bo nie chce mieć glonów Smiley
Zacznę pewnie od redukcji obsady i dosadzeniu roślin, które po każdej podcince wyrzucam. Zobaczymy...
 
Zapisane

"Pokaż swoje sukcesy, nie szukaj porażek u innych"
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22727.0

...ciągle myślę nad LT na ziemii Smiley
owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #11 : Maj 16, 2009, 12:36:08 »

Patrzac na Twoje akwa Macieksoko , to wcale nie ma w nim tak duzo roslin . Jezeli przeliczymy na sztuki to oczywiscie , jednak objetosci to juz inna sprawa .
Jaka masz warstwe podloza ? -to wazne .
Zapisane
Macieksoko
Turysta
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 377


www.turysci-ropczyce.go.pl


« Odpowiedz #12 : Maj 16, 2009, 12:40:08 »

ok 3-4 cm.
Zapisane

"Pokaż swoje sukcesy, nie szukaj porażek u innych"
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22727.0

...ciągle myślę nad LT na ziemii Smiley
owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #13 : Maj 16, 2009, 12:41:52 »

To jest NIC . Podloze to najwazniejszy filtr . Ponadto ,z tego co piszesz ; czesto odmulasz . Ma to i dobre i zle strony .
Zapisane
Macieksoko
Turysta
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 377


www.turysci-ropczyce.go.pl


« Odpowiedz #14 : Maj 16, 2009, 12:47:43 »

Tak wygląda zdjęcie roślin "od góry"-
Zapisane

"Pokaż swoje sukcesy, nie szukaj porażek u innych"
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22727.0

...ciągle myślę nad LT na ziemii Smiley
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: