Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Inne biotopy wiki « Ramienice i zielenice w akwarium
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Ramienice i zielenice w akwarium  (Przeczytany 6615 razy)
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« : Kwiecień 13, 2009, 16:52:55 »

Czy ktoś ma u siebie hodowane gatunki zielenic, w szczególności ramienic?
Jakie są wymagania różnych gatunków? Nie mogę tego znaleźć  Undecided
Ja mam u siebie chara fragilis i pięknie rośnie. Może ktoś ma jakieś inne gatunki?
Zapisane
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 16, 2009, 19:12:47 »

chara fragilis to ramienica krucha. roślina jak najbardziej do oczek i stawów ale rozrasta się jak diabli. generalnie lubi wodę bardzo twardą i przy sprzyjających okolicznościach może stłumić inne rośliny w oczku- generalnie uchodzi za ekspansywna w małych i płytkich zbiornikach (do 2m głębokości).

generalnie wszystkie gatunki z rodzaju chara optymalnie rosną na podłożu wapiennym. nie tolerują ruchu wody a zwłaszcza podłoża, choc fragilis akurat znosi ruch wody.
wymagania co do swiatła bardzo małe - mogą rosnąć w zaciemnionym zbiorniku. fragilis znosi nawet bardzo kwaśne środowisko - zakres [pomiędzy ph 5 i pH 8.5, co jest dość rzadkie dla ramienic które zwykle preferuja wodę zasadową.

to tyle na podstawie mojego podręcznego księgozbioru
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 16, 2009, 19:25:08 »

Zaskakująco duży zakres pH. Podobno ramienice są doskonałym wskaźnikiem czystości wody (jak również dafnie, chruściki, i młode błotniarki). Szkoda, że tak rzadko zielenice są w akwariach, oprócz gałęzatki.
Zauważyłem, że ramienica krucha smakuje błotniarkom.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: