Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Bojownik / akwarium 30l  (Przeczytany 25746 razy)
Agus.77
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 24



« : Kwiecień 13, 2009, 14:40:56 »

Posiadam od tygodnia bojownika żyjącego już ok dwóch lat Gdy go dostalam był w kuli ok. 2l., miał bardzo male płetwy w stosunku do zdjęć zrobionych rok temu. Z mojego wywiadu wynika, że był on karmiony wyłącznie pokarmem podstawowym dla bojowników Betta firmy Tropical, a woda była uzdatniana preparate3m akwarystycznym do akwarium słodkowodnego Esklarin także tej samej firmy. Dawniej podobno wytwarzał piane na powierzchni wody, teraz juz tego nie robi.

Załączam zdjęcie bojownika i akwarium sprzed półtora roku:



Zdjęcia teraźniejsze:



Teraz żyje w akwarium 30l (sam), karmię ją dodatkowo żywym pokarmem(ochotka), postawiłam nad akwarium lampkę, rybka przebywa cały czas pod nią, obawiam się ze sie zle czuje.
Niestety pierwszy raz mam rybke i nie wiem jak jej pomoc żeby odzyskała dawny wygląd. Proszę też o podpowiedz jaki filtr, grzałkę, żwirek, pokarm, roślinki zastosować, aby wyszło mnie to tanio, a skutecznie? W sklepach zoologicznych nie mam się co pytać bo i tak powiedza mi wszystko na ich korzysc. Proszę o jak najszybszą odpowiedz. Z góry dziękuje.
Zapisane
Macieksoko
Turysta
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 377


www.turysci-ropczyce.go.pl


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 17, 2009, 11:50:08 »

To chyba martwica. Poczytaj http://www.superakwarium.pl/martwica-pletw-id659.html
Robisz testy wody?
Zapisane

"Pokaż swoje sukcesy, nie szukaj porażek u innych"
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22727.0

...ciągle myślę nad LT na ziemii Smiley
Atria_C
Global Moderator
Bywalec
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 805



« Odpowiedz #2 : Kwiecień 17, 2009, 12:00:01 »

Jak dla mnie martwica.
Leczy się to sera bacopur (direct) .Jedna tabletka ok 4zł.  Trzeba działać szybko, to wyjątkowo perfidna choroba - jutro może być za późno. Jaką masz temperaturę wody? Bojowniki są bardzo wrażliwe i potrzebują wodę ok 27 stopni. Trzeba też uważać przy podmiankach - trzeba dodawać ciepłej (!) wody, ponieważ nagłe skoki temperatury sprzyjają rozwojowi chorób.
Filtr - najprostszy do Twojego litrażu, kaskada albo wewnętrzny. Grzałka z termostatem - dzwię się że jeszcze jej nie miałeś/miałaś, ale może lampka podgrzewa  Jeśli masz chłodno w pokoju potrzebna Ci będzie pokrywa.
Martwica płetw jest wynikiem stresu, złej jakości wody bądź złych warunków hodowlanych.
Jak pielęgnujesz zbiornik?Jaką masz temperaturę?Podmiany jak robisz?

ps.przenoszę do działu chororby
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2009, 12:05:04 wysłane przez Atria_C » Zapisane

Moje akwarium, zapraszam do konstruktywnej krytyki Wink http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=23728.0
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 17, 2009, 12:10:11 »


Teraz żyje w akwarium 30l (sam), karmię ją dodatkowo żywym pokarmem(ochotka), postawiłam nad akwarium lampkę, rybka przebywa cały czas pod nią, obawiam się ze sie zle czuje.
Niestety pierwszy raz mam rybke i nie wiem jak jej pomoc żeby odzyskała dawny wygląd. Proszę też o podpowiedz jaki filtr, grzałkę, żwirek, pokarm, roślinki zastosować, aby wyszło mnie to tanio, a skutecznie? W sklepach zoologicznych nie mam się co pytać bo i tak powiedza mi wszystko na ich korzysc. Proszę o jak najszybszą odpowiedz. Z góry dziękuje.
jeśli siedzi pod lampką to podejrzewam że temp. wody jest za niska. sprawdź to i jeśli tak to kup przede wszytkim grzałkę - najmniejszą z możliwych. temp. wody najlepiej w okolicach 25-26 C.

filtr - najlepiej kaskada np Aqua clear 20 albo FZN1.

podłoże żwirek granulacja 2-4 mm, rośliny jakie chcesz byle akwariowe. popatrz sobie na litraże podobne w galerii - dział "nasze akwaria" i wybierz co si się podoba.
podstawowa karma zawsze płatkowana, do tego może być wodzeń, larwy komara, rureczniki.

to tyle w skrócie.
Zapisane

WitekuSku
Illuminacka rzeczywistosc...
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 110


Dein Gesicht ist mir egal...


« Odpowiedz #4 : Kwiecień 17, 2009, 14:21:54 »

NIekoniecznie do tak małego akwarium musisz mieć filtr, szczególnie, że pływa w nim tylko jedna rybka (jedna rybka nie brudzi aż tak bardzo). Nasadź roślin, które będą trzymać wodę w dobrej jakości. Napowietrzania do bojownika nie potrzebujesz (jest przystosowany do oddychania powietrzem atmosferycznym - tylko musisz sie zaopatrzyć w pokrywę, temperatura powietrza nad lustrem wody nie powinna być mniejsza niż 2 - 3 stopni). Pamiętaj o wymianach wody.
Zapisane
matka siedzi z tyłu
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1554



WWW
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 17, 2009, 18:03:18 »

NIekoniecznie do tak małego akwarium musisz mieć filtr,
Właśnie szczególnie do małego akwarium filtr jest potrzebny, chyba że chcesz podmieniać wodę co drugi dzień.

Pamiętaj o wymianach wody.
Nie wymianach a podmianach.

Ja nie dam głowy, czy to jest martwica; nie widzę charakterystycznych dla martwicy przebarwień i wystrzępionych brzegów. Rybka jest już dość sędziwa, a na starość między innymi skracają się bojownikom płetwy. To prawdopodobnie po prostu starość.
Zapisane

ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
Agus.77
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 24



« Odpowiedz #6 : Kwiecień 18, 2009, 19:20:32 »

Testów wody nie robilam jeszcze. Czym i jak moge je zrobic?

Kupilam juz filtr i grzałkę  bo niestety dlugo czekalam  na odpowiedzi na forum (teraz zajrzałam ponieważ mam nowy problem), dlatego postanowilam dzialac sama (FILTR: UNIFILTER 360; GRZAŁKA Z TERMOSTATEM: COMFORT ZONE AQN 50; wszystko z aquael), kupilam tez nowe roslinki moczarke i rogatkę ktora bardzo mi sie spodobala z reszta rybce też, ma sie gdzie kryć, podcinam je tylko wtedy gdy jest widoczny na nich brazowy kolor.
zdjęcia akwarium(rozne pory dnia):







podmieniam wodę 30% co tydzień, naturalnie dolewam cieplej wody. Temperatura wody 28*C, zauważyłam ze rybce zaczynaja powiększać się pletwy przy głowie na brzuchu i na bokach, niestety ogon bez zmian. nad pokrywa juz pracuje kupilam swietlowki, pokrywa bedzie drewniana. w akwarium mialam muszle, teraz juz ich nie ma, zauważylam ze rybka jest bardziej ruchliwa od momentu gdy zakupilam grzałkę.

Co do karmy: podstawową z tropicala wypluwa i spada to na dno, martwie sie bo ochotki tez juz sie nie chce dotknąć. nie wiem czy kupić jakies rybki lub slimaki ktore by to wyjadały

Pojawil sie niestety nowy problem, Blurek bo tak sie nazywa od jakiegos czasu ma na pyszczku biala plame, wyczytalam ze to ospa, ale nie jestem do konca pewna i kupilam preparat ichtiosan z tropicala do odkażania i zwalczania ichtioftiriozy w akwarium. od dzis go stosuje. niestety nie mam pojęcia zbytnio o tym kiedy mozna zaczać karmić. spróbuje zrobić zdjecia rybki, choć teraz sie ma gdzie schowac gdy widzi aparat

Jak zrobić dobre dno?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2009, 05:11:20 wysłane przez Agus.77 » Zapisane
Agus.77
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 24



« Odpowiedz #7 : Kwiecień 18, 2009, 19:37:11 »

Ta choroba to chyba nie martwica, ogladalam zdjecia ryb z innych źródeł i wygladaja duzo gorzej a zmiany wielkosci pletw sa bardzo szybkie, pletwy mocno sie strzepia, natomiast moj bojownik pomimo ze ma bialawe koncowki to pletwy ma o brzegach dosyc prostych i niestrzępionych. Pozatym dosc dugi okres posiada tak krotkie pletwy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2009, 19:43:26 wysłane przez Agus.77 » Zapisane
WitekuSku
Illuminacka rzeczywistosc...
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 110


Dein Gesicht ist mir egal...


« Odpowiedz #8 : Kwiecień 20, 2009, 09:44:34 »

NIekoniecznie do tak małego akwarium musisz mieć filtr,
Właśnie szczególnie do małego akwarium filtr jest potrzebny, chyba że chcesz podmieniać wodę co drugi dzień.

No właśnie nie mogę się zgodzić. Jeżeli w akwarium zasadzisz odpowiednie rośliny (przede wszystkim szybko-rosnące) to nie musisz mieć filtra. Rośliny będą "czuwać" nad jakościa wody. Podmian oczywiście nie unikniesz - ale na pewno nie co drugi dzień. Wiem co mówię, bo przez to przeszedłem ....

Pamiętaj o wymianach wody.
Nie wymianach a podmianach.

 Oczywiście miałem na myśłi podmiany - drobne przejęzyczenie...
Zapisane
matka siedzi z tyłu
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1554



WWW
« Odpowiedz #9 : Kwiecień 20, 2009, 09:48:07 »

Ja rozumiem, że to przejęzyczenie, ale ktos z mniejszym doświadczeniem mógłby to inaczej zinterpretować, stąd moja uwaga.

A wracając do filtracji - rośliny roślinami, jasne, że dużo roślin szybko rosnących będzie dobrze wpływać na jakość wody, ale nie oszukujmy się, do 25l za dużo roślin nie wejdzie. O filtracji roślinnej z prawdziwego zdarzenia można mówić w dużych litrażach.

I po co sobie utrudniać, kiedy można sobie ułatwić?
Zapisane

ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
Agus.77
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 24



« Odpowiedz #10 : Kwiecień 20, 2009, 09:51:20 »

no dobrze... ale jezeli chcialabym miec takie roslinki to jakie sa ich nazwy?
chcialabym o nich poczytac troche i przyjrzec sie im
Zapisane
matka siedzi z tyłu
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1554



WWW
« Odpowiedz #11 : Kwiecień 20, 2009, 10:22:29 »

Rogatek, moczarka, cabomba, jezierza mała, limnofila bezszypułkowa, heteranthera paskowana, wąkrota białogłowa, pistia, one wszystkie szybko rosną, tylko niektóre wymagają mocnego oświetlenia
Zapisane

ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
Agus.77
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 24



« Odpowiedz #12 : Kwiecień 20, 2009, 12:35:33 »

a co z dnem? potrzebuja jakiegos nawozu czy ziemi?.. zupelnie sie nie znam, widziam na zdjeciach ze w niektorych akwariach jest dosc gruba warstwa dna. jaka ziemia najlepiej bedzie pasowac do mojego akwarium?? i czy powinnam miec wiecej roslin niz na zdjeciach, ktore zamiescilam??. czytalam ze bojowniki musza miec dosyc duzo roslin w ktorych moglyby sie schowac
Zapisane
WitekuSku
Illuminacka rzeczywistosc...
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 110


Dein Gesicht ist mir egal...


« Odpowiedz #13 : Kwiecień 20, 2009, 12:54:09 »

Ja rozumiem, że to przejęzyczenie, ale ktos z mniejszym doświadczeniem mógłby to inaczej zinterpretować, stąd moja uwaga.

A wracając do filtracji - rośliny roślinami, jasne, że dużo roślin szybko rosnących będzie dobrze wpływać na jakość wody, ale nie oszukujmy się, do 25l za dużo roślin nie wejdzie. O filtracji roślinnej z prawdziwego zdarzenia można mówić w dużych litrażach.

I po co sobie utrudniać, kiedy można sobie ułatwić?

Racja, że w większym akwarium taka filtracja działałaby o wiele lepiej. Ale uważam, że dla jednej rybki w 25l wystarczą same rośłiny bez filtra.
Zapisane
matka siedzi z tyłu
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1554



WWW
« Odpowiedz #14 : Kwiecień 20, 2009, 12:57:37 »

No a ja nie
Zapisane

ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: