Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: chłodzenie akwarium ?!?  (Przeczytany 5402 razy)
kubek1976
Zainteresowany
**
Wiadomości: 137


« : Kwiecień 06, 2009, 18:49:57 »

Witajcie
Mam problem z moim akwarium - 25 litrów, pokrywa zwykła na żarówkę z małym gwintem. Zamiast żarówki wsadziłem świetlówkę kompaktową 8W (odpowiednik 40W). Problem mam taki że mimo tego że grzałka jest ustawiona na minimum (praktycznie się nie włącza poza nocą) - jak wracam do domu to temperatura rośnie do 27 stopni. Macie jakieś patenty albo rady jak temperaturę zmniejszyć ? Może przesadziłem z żarówką ? Ale to świetlówka i nie grzeje mocno. Nawet pokrywę zostawiam otwartą ale to niewiele daje
Zapisane

andrzejkowac
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 746


« Odpowiedz #1 : Kwiecień 06, 2009, 19:03:03 »

rzecz normalna robi się cieplej na zewnątrz to i w akwa rośnie temperatura .Możesz się pobawić w montaż wentylatorka od kompa ale czy to się opłaca w takim słoiku .
Zapisane

Młode ampularie oddam
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #2 : Kwiecień 06, 2009, 19:34:54 »

Spróbuj może zamontować żarówkę w lampce z reflektorem, wtedy możesz odsunąć lampę od akwarium. Może to wystarczy bez chłodzenia.
Zapisane
kubek1976
Zainteresowany
**
Wiadomości: 137


« Odpowiedz #3 : Kwiecień 07, 2009, 08:46:34 »

rzecz normalna robi się cieplej na zewnątrz to i w akwa rośnie temperatura .Możesz się pobawić w montaż wentylatorka od kompa ale czy to się opłaca w takim słoiku .

Opłacać się opłaca bo inaczej jak zacznie się upał w lato to mi się ryby ugotują  Angry

Wentylator od kompa znajdę - spróbuję z małym wiatrakiem od procesora, ale czy wtedy nie powinien być jakiś obieg powietrza ?  Musiałbym chyba albo mieć cały czas otwartą pokrywę albo jakoś ponawiercać pokrywę i porobić dziury
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #4 : Kwiecień 07, 2009, 09:15:14 »

Wentylator wiele nie da, lepiej spróbować chłodzenie na bazie wody czy innego płynu, jak to niektórzy montują przy komputerach.
Najlepiej by było zrobić instalację wkopaną w grunt, wkopać trochę węża metalowego na głębokość co najmniej  1m, rurki po ścianie w izolowanych koszulkach i chłodnica w akwarium. To by na pewno działało, tylko jaki koszt instalacji.  Wink Widziałem dzisiaj dom z dziurą w środku w trakcie remontu, więc mi się skojarzyło. Zrobiłbym taki grzejnik kumulacyjny, latem chłodzi a zimą grzeje przez miesiąc, może nawet dwa.
Zapisane
kubek1976
Zainteresowany
**
Wiadomości: 137


« Odpowiedz #5 : Kwiecień 07, 2009, 11:10:55 »

miałem kiedyś moduł Peltiera do kompa, ale oddałem komuś. Działa to tak, że jest mała płytka która przy podaniu napięcia - z jednej strony mrozi a drugą stroną oddaje ciepło. Można by było przyłożyć gdzieś do szyby "zimną" stroną.
Zapisane

Macieksoko
Turysta
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 377


www.turysci-ropczyce.go.pl


« Odpowiedz #6 : Kwiecień 07, 2009, 12:26:50 »

Mam takie ogniwo 3x3cm, 20W i dokleiłem je do dużego radiatora Smiley Zobaczymy jak sobie poradzi z chłodzeniem, zrobie testy na akwarium 112l.
Zapisane

"Pokaż swoje sukcesy, nie szukaj porażek u innych"
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22727.0

...ciągle myślę nad LT na ziemii Smiley
kubek1976
Zainteresowany
**
Wiadomości: 137


« Odpowiedz #7 : Kwiecień 07, 2009, 13:28:03 »

Mam takie ogniwo 3x3cm, 20W i dokleiłem je do dużego radiatora Smiley Zobaczymy jak sobie poradzi z chłodzeniem, zrobie testy na akwarium 112l.

Aż ciekaw jestem Wink
Minus że ciągnie aż 20 W
Zapisane

Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #8 : Kwiecień 07, 2009, 13:33:18 »

3x3 i aż 40W?
Szkło słabo przewodzi ciepło, najlepsza by była metalowa wstawka :-)   
Zapisane
Macieksoko
Turysta
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 377


www.turysci-ropczyce.go.pl


« Odpowiedz #9 : Kwiecień 07, 2009, 13:37:45 »

Jak położę kilka kropel wody i włączę pod zasilacz to robi się lód...
Po pierwszych testach widzę tylko jedną możliwość- zanurzenie w wodzie i dokładne uszczelnienie.  Przyklejenie do szyby może spowodować jej pęknięcie.
Zapisane

"Pokaż swoje sukcesy, nie szukaj porażek u innych"
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22727.0

...ciągle myślę nad LT na ziemii Smiley
Adiz
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 183


« Odpowiedz #10 : Kwiecień 07, 2009, 14:16:08 »

Czasmi to się zastanawiam czego uczą w szkole....
Macieksoko odwracając kwestie : jak siądzisz czy twój zbiornik 112L jest w stanie ogrzać 20 W grzałka?
Już pomijajac coś  takiego jak przewodność cieplna matariałów aby maksymalnei wykorzystac możlliwości.

 
Zapisane
Macieksoko
Turysta
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 377


www.turysci-ropczyce.go.pl


« Odpowiedz #11 : Kwiecień 07, 2009, 14:34:58 »

Tak, jest w stanie ogrzać.
Zapisane

"Pokaż swoje sukcesy, nie szukaj porażek u innych"
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=22727.0

...ciągle myślę nad LT na ziemii Smiley
Muchomorek
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2698


...a cыновья уходят в бой!


« Odpowiedz #12 : Kwiecień 07, 2009, 14:56:11 »

Po bardzo dobrym zaizolowaniu zbiornika, można wodę zagotować.  Wink
Włożenie urządzenia do środka nic nie da, bo z jednej strony chłodzi, a z drugiej ogrzewa.
Gdyby przepuścić wodę przez metalowy element, najpierw chłodnica 1 z naklejonymi radiatorami, potem chłodnica 2 z przyklejonym urządzeniem, to na wyjściu można by było sensownie obniżyć temperaturę w akwarium może o 2-3 stopnie.
Zapisane
FighterMan
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 423


Kocham Ramirezy!!!


« Odpowiedz #13 : Kwiecień 07, 2009, 16:11:17 »

mam dokładnie taką samą pokrywe jak ty.
Wystarczy że zamienisz na świetlówkę energooszczędną 8w z philipsa, ona prawie że nie grzeje wody, jak jest 2cm nad wodą to temp jest 25`c przy świeceniu 12h.
Zapisane

kubek1976
Zainteresowany
**
Wiadomości: 137


« Odpowiedz #14 : Kwiecień 07, 2009, 17:45:21 »

Wystarczy że zamienisz na świetlówkę energooszczędną 8w z philipsa, ona prawie że nie grzeje wody, jak jest 2cm nad wodą to temp jest 25`c przy świeceniu 12h.
No własnie tak zrobiłem tyle że zamiast philipsa mam osrama i świetlówka nie jest okrągła tak jak u Ciebie tylko jak normalna świetlówka ma taki kształt rurkowy. Nie wiem z czego taka temperatura. Akwarium mam w takim miejscu że nie ma dostępu do światła. Sama żarówka też nie jest gorąca, a temperatura rośnie. W chałupie mam ok 24 stopni więc wygląda na to że jednak żarówa grzeje. Nad ranem temp jest ok 25 stopni, a już w południe ok 27 (przy otwartej pokrywie).
Philipsa miałem wcześniej i rzeczywiście chyba nie podnosiło temperatury ale to było w zimę i była mniejsza temperatura w pokoju, a poza tym zjarała mi się ta żarówka w miesiąc.

A co do modułu peltiera to myślałem może o takiej długiej płytce aluminiowej żeby była zgięta wdłuż szyby i żeby tylko ona by była zanurzona w wodzie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2009, 17:55:25 wysłane przez kubek1976 » Zapisane

Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: