Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 19
  Drukuj  
Autor Wątek: Niedobory i nadmiary u roślin  (Przeczytany 326987 razy)
adinml
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 158



WWW
« Odpowiedz #30 : Styczeń 18, 2010, 11:07:43 »

Potwierdzam, testy kropelkowe są podobne w obsłudze a testy JBL choć droższe - są godne polecenia i wydają mi się bardziej dokładne. Np. testy Sera dla porównania mają do pomiaru po jednej próbówce na testy JBL mają po dwie i wtedy odczyt ze skali odbywa się przez pryzmat wody z akwa. (Jeżeli komuś np. brudzi wodę korzeń to testy JBL według mnie będą bardziej wiarygodne)
Pozdrawiam
Zapisane

112l ; 45l - krewetkarium
GG: 2661217
N
Nowy
*
Wiadomości: 48


« Odpowiedz #31 : Styczeń 18, 2010, 11:20:14 »

http://www.allegro.pl/item879477300_jbl_test_staly_co2_ph_ciagly_pomiar_co2_ph.html
a to? prosze o rade...chyba oplacalne?
czy ten drugi?
http://www.allegro.pl/item883506619_jbl_test_5in1_paski_ph_gh_kh_no2_no3_wys_6zl.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2010, 11:22:46 wysłane przez N » Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #32 : Styczeń 18, 2010, 11:32:48 »

Nie paskowe. Testy paskowe są niedokładne. Często zdarza się tak, że dwukrotnie badanie próbki pokazuje różne wyniki.
Znajdź testy na  ph, kh, NO3 i PO4. Wg mnie to podstawa, pozwalająca stwierdzić co się w zbiorniku dzieje w przypadku problemów z roślinami.
Zapisane

N
Nowy
*
Wiadomości: 48


« Odpowiedz #33 : Styczeń 18, 2010, 11:35:35 »

Nie paskowe. Testy paskowe są niedokładne. Często zdarza się tak, że dwukrotnie badanie próbki pokazuje różne wyniki.
Znajdź testy na  ph, kh, NO3 i PO4. Wg mnie to podstawa, pozwalająca stwierdzić co się w zbiorniku dzieje w przypadku problemów z roślinami.
wielkie dzieki,prosze o linka z konkretem... Kiss
Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #34 : Styczeń 18, 2010, 12:08:26 »

NO3 - http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/testy-akwarystyczne/test/test-azotan-p-2081.html
kh - http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/testy-akwarystyczne/test-karbon-p-2085.html
ph - http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/testy-akwarystyczne/test-akvin-p-2079.html
PO4 - http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/testy-akwarystyczne/test-foskol-p-2084.html
Zapisane

grodek78
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 277



« Odpowiedz #35 : Styczeń 19, 2010, 06:34:00 »

Bardzo proszę o pomoc przy identyfikacji niedoboru (na zdjęciu Echinodorus Tricolor).
Akwarium 250 L (100x50x50), oświetlenie 2x30W + 1x39W (Philips 865), przez 10 h; filtracja JBL CrystalProfi e900; od kilku dni podaję CO2 (butla 1,5 kg, dyfuzor z kostki lipowej), 24h, 1 bąbel/sekundę.
Parametry wody:
GH: 8
KH: 5
pH: 7,0-7,5
NO3: 0
PO4: 0
Azotanów i fosforanów na razie nie podaję, gdyż pojawiły się zielenice (nitki).
Zapisane

andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #36 : Styczeń 19, 2010, 07:54:29 »

NO3 i PO4 trzeba zmierzyć. Jeśli masz wartości zerowe to źle. Zwiększ też podawanie CO2 do 3 b/s. U mnie w baniaku na 200 litrów podaję 4 b/s 24/dobę.
Zapisane

grodek78
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 277



« Odpowiedz #37 : Styczeń 19, 2010, 08:49:23 »

NO3 i PO4 trzeba zmierzyć. Jeśli masz wartości zerowe to źle. Zwiększ też podawanie CO2 do 3 b/s. U mnie w baniaku na 200 litrów podaję 4 b/s 24/dobę.
Tak, wiem, że to źle. Tylko boję się dodać KNO3 i KH2PO4, aby nie wysypało jeszcze więcej zielenic. A dawkowanie CO2 na pewno zwiększę.
A czy te obumieranie najstarszych liści żabienicy, to może być skutek braku makro ?
Zapisane

andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #38 : Styczeń 19, 2010, 10:49:15 »

Piszesz, że boisz się dodawać azot i fosfor a nie wiesz ile tego masz w zbiorniku. Może to właśnie zerowe wartości tych związków są przyczyną problemów z roślinami. Pamiętaj, że jeśli czegoś brakuje w zbiorniku to to staje się ograniczeniem dla całego zbiornika. Braki azotu, fosforu lub czegoś innego mogą być przyczyną nie pobierania przez rośliny innych związków co powoduje wzrost ich stężenia w wodzie a co za tym idzie rozkwit glonów.
Wodę trzeba badać w miarę regularnie - szczególnie kiedy ma się problemy.
Zapisane

tmaciak
Zainteresowany
**
Wiadomości: 120


« Odpowiedz #39 : Styczeń 19, 2010, 11:29:24 »

Polecam lekturę jakiegoś forum bardziej roślinnego. Można się tam dowiedzieć, że nadmiary, rzadko są przyczyną problemów z glonami, przyczynami problemów są raczej niedobory luba zaburzona równowaga. W przypadku niedoborów lub zaburzenia równowagi organizmy niższe (glony, sinice, okrzemki itp.) radzą sobie lepiej niż wyższe (rośliny).

Jak sobie to wziąłem do serca, to skończyły się moje problemy z roślinami Smiley teraz raczej nie nadążam z przycinaniem.

Jak pisał andrzej72, najlepiej testy, a na razie więcej potasu i CO2...
Zapisane

Pozdrawiam,
Tomek
Krzysiek19
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 866


Siberian Husky


« Odpowiedz #40 : Luty 03, 2010, 15:06:30 »

Zadałem to pytanie w tym wątku ale nikt nie odpowiada->http://www.akwarium.net.pl/forum/rosliny-akwarystyczne/roslinki-brazowieja/

Mam taki problem, kupiłem nie dawno w zoologu roślinkę echinodorus macrophyllus ( miała kosztować 9 zł ale jak zobaczyłem dwa liście na końcach zbrązowiałe to z negocjowałem cenę do 4 zł)  Zaczęły się robić z liści sitko( przy obrzeżach) i co możne i pomóc w kondycji tych roślin? 2 dni temu zrobiłem bimbrownie, nawożę aqua plant. Słyszałem że na takie objawy stosuje się żelazo, fosfor i potas czy coś jeszcze trzeba dodać do dawkowania?
Byłem sprawdzić w akwa i podobnie zachowuje się też echinodorus rose co robić? Co powinienem zrobić by poprawić kondycje echinodorus tenellus?
I ostatnie pytanie:Jak pobudzić do rośnięcia nurzańca śrubowego?Jego dwa największe pędy zaczęły lekko przegniwać a reszta (ok 6cm) nie chce rosnąć.
Chyba się kiedyś ktoś o to pytał, jak bym zastosował o takie coś http://www.allegro.pl/item904690057_co2_30_litrow_dyfuzor_gratis_wyprzedaz_lodz.html pod to bym podłączył reduktor,. Co wy o tym sadzicie?
Zapisane

45 l
  XxX-gupiki z młodymi
  5-kiryski pstre
35l
W planach muszlowce Smiley
---------------
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #41 : Luty 03, 2010, 15:24:16 »

Pod te spraye nie da się podłączyć reduktora.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Krzysiek19
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 866


Siberian Husky


« Odpowiedz #42 : Luty 03, 2010, 17:54:20 »

Pod te spraye nie da się podłączyć reduktora.

Ja bym sobie go przerobił  na wężyk Wink A co z resztą pytań?
Zapisane

45 l
  XxX-gupiki z młodymi
  5-kiryski pstre
35l
W planach muszlowce Smiley
---------------
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #43 : Luty 04, 2010, 09:44:30 »

Pod te spraye nie da się podłączyć reduktora.

Ja bym sobie go przerobił  na wężyk Wink

Chyba nie widziales nigdy reduktora albo kompletnie nie masz wyobrazni ... Podsumowując co byś nie robił jedno do drugiego niejak nie pasuje ani nie jest potrzebne ... Szkoda czasu, pieniędzy i niepotrzebnego wysilania szarych komórek ...

Co do reszty pytan - nie piszesz nic o parametrach wody ani o oswietleniu, ani o podłożu ani o samym akwarium
Zapisane

Krzysiek19
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 866


Siberian Husky


« Odpowiedz #44 : Luty 04, 2010, 14:38:37 »

Z tym reduktorem później się pobawię, ok.

Zrobiłem restart akwa(jakieś dwa tygodnie temu), teraz zrobiłem je na bazie ziemi ogrodowej ( dałem ziemie i piasek).Z parametrów to tyko znam kh które wynosi 16* czyli woda średnio twarda, światło włączone na 12 godzin lub czasami 13 świetlówka 8 watt (za jakiś tydzień, dwa dojdzie 2x8w  Roll Eyes )
Zapisane

45 l
  XxX-gupiki z młodymi
  5-kiryski pstre
35l
W planach muszlowce Smiley
---------------
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 19
  Drukuj  
 
Skocz do: