Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: HQI  (Przeczytany 6144 razy)
pbern
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 146


HQI
« : Październik 19, 2004, 08:22:23 »

Witam...
Mam juz 2x T5 49W, teraz chcialbym do swojego przyszlego zbiornika dolozyc centralnie lampe HQI, ktora bedzie symulowala dzien, czyli bedzie sie swiecic okolo 4H/dziennie.

Myslalem nad lampa 70W bo przy glebokosci zbiornika 53cm powinno to w zupelnosci wystarczyc.

Teraz co potrzebuje?

uklad zaplonowy - 40 zl


zarnik - 84 zl


mocowanie do zarnika - 8zl


+ kable - lacznie powinno wylsc okolo 140zl

moje pytanie brzmi czy tak jak w tradycyjnym stateczniku do HQI w tym ukladzie musi byc kondensator, czy jest on zbedny.. bo na stateczniku nie ma nic o nim mowy.
Zapisane
Silver
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


HQI
« Odpowiedz #1 : Październik 19, 2004, 08:53:31 »

trzeba jeszcze oprawę i zapłonnik,na pewno nie wyrobisz się w 140 PLN nie ma mowy a żarnik bez obudowy nie powinien pracować (zwiekszone ryzyko wybuchu) jeżeli chcesz zafundować sobie hqi to napisz do aqva-light@aqva-light.pl obejrzyj na http://www.aqva-light.pl/shop.php produkty wyróżnione,jest tam gotowa oprawa z przewodami i osprzętem (wszystko możesz sobie wybrać) pozdrawiam
Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



HQI
« Odpowiedz #2 : Październik 19, 2004, 12:03:41 »

Co do kondensatora - dodanie kondensatora filtrującego na pewno nie zaszkodzi. A swoją drogą HQI - jeszcze nigdzie nie słyszałem, aby ktoś miał takie oświetlenie za 140 zł. Poza tym ono ma sens w akwarsytyce morskiej, w słodkowodnej - tylko jak ktoś ma nadmiar kasy.
Zapisane
Silver
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


HQI
« Odpowiedz #3 : Październik 19, 2004, 15:43:22 »

otóż kondensatro pełni funckję "kompensacji mocy biernej"  :wink:  czyli mówiąc prosto odpowiada za mniejsze zużycie prądu,ponadto poprawia zapłon lampy i zapobiega jej przedwczesnemu zużyciu,nie ma co kombinować z HQI i trzymać się producentów to już nie świetlówki,tam mamy do czynienia z napięciem 4,5 Kv !!!

Cytuj
Poza tym ono ma sens w akwarsytyce morskiej, w słodkowodnej - tylko jak ktoś ma nadmiar kasy.


w akwarystyce morkiej stosuje się palniki ok.10000K a te oferowane na Aqva-light są przeznaczone typowo do słodkowodnych (przeważnie roślinnych) i mają 5200 K,ponadto HQI emituje pełne widmo świetlne , w którym skóra ryb produkuje potrzebne im witaminy (pod świetlówką nie ma to miejsca),czytałem opinię człowieka , który posiada paletki przy ościetleniu HQI i twierdzi,że mimo,iż sa to ryby płochliwe jego bardzo chętnie pływają pod samą lampą  :wink: a co do tego nadmiaru kasy to przy obecnej ofercie aqvalight zastanowiłbym się nad tym wykonanie pokrywy,zakup,świetlówek,oprawek,stateczników do akwarium załóżmy 250 l na pewno wyniesie ponad 250 PLN a tam za cenę niewiele wyższą można dostać obudowę z palnikiem (całość) gotową do zamontowania nad akwarium o mocy 150 W co przy takiej pojemności (zakładam standartowy wymiar) byłoby na pewno lepszym rozwiązaniem,mam zamiar sobie sprawić HQI w tym lub przyszłym tygodniu,jeżeli tak się stanie napisze spostrzeżenia  Smiley  czekam jeszcze na opinię posiadacza takiej lampy i paletek  :wink:
Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



HQI
« Odpowiedz #4 : Październik 19, 2004, 19:16:48 »

Cytat: Silver
otóż kondensatro pełni funckję "kompensacji mocy biernej"  :wink:  czyli mówiąc prosto odpowiada za mniejsze zużycie prądu


czyli pełni funkcję filtracyjną  Smiley
Zapisane
Silver
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


HQI
« Odpowiedz #5 : Październik 19, 2004, 20:31:44 »

heeh ogólnie każdy kondensator pełni funkcje filtracyjną  :wink:  ewentualnie separującą,w tym układzie zapewnia on stabilniejszą pracę , bez zastosowania tego kondensatora (dla 70W 12 mikrofaradów a dla 150 W 20 mikrofaradów) licznik prądu będzie traktował lampę 70 W jak ~150 W a 150 W jak ~300W, będziemy zmuszeni płacić 2 razy więcej za prąd a koszt takiego kondensatora to około 5 PLN więc lepiej przemyśleć to od razu i zrobić raz a dobrze  Smiley  tak BTW to przy zastosowaniu świetlówek też stosuje się taki kondensator w tym samym celu (ale inne pojemności dla różnych świetlówek i ich układów) m.in ogranicza on zużycie pradu i migotanie świetlówek przy zapalaniu (warto wydać te kilka złotych i zapłacić za prąd mniej,przez kilka miesięcy na pewno się zwróci  Smiley ) szczegółowe dane o pojemnościach do poszczegłonych układów świetlówek są na http://www.warlight.pl/karta.php?ID_KARTA=47&ID_kat=18&ID_podkat=55 jak widać 5 PLN to max. ceny  :wink:  warto się zastanowić
Zapisane
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



HQI
« Odpowiedz #6 : Październik 19, 2004, 20:42:51 »

Cytat: Silver
heeh ogólnie każdy kondensator pełni funkcje filtracyjną  


No, nie każdy Smiley.  A wracając do sprawy oświetlenia, to z tym kondensatorem masz absolutną rację. Lepiej wydać te parę złoty więcej i mieć spokój.
Zapisane
pbern
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 146


HQI
« Odpowiedz #7 : Październik 20, 2004, 12:32:42 »

Cytat: Silver
heeh ogólnie każdy kondensator pełni funkcje filtracyjną  :wink:  ewentualnie separującą,w tym układzie zapewnia on stabilniejszą pracę , bez zastosowania tego kondensatora (dla 70W 12 mikrofaradów a dla 150 W 20 mikrofaradów) licznik prądu będzie traktował lampę 70 W jak ~150 W a 150 W jak ~300W, będziemy zmuszeni płacić 2 razy więcej za prąd a koszt takiego kondensatora to około 5 PLN więc lepiej przemyśleć to od razu i zrobić raz a dobrze  Smiley  tak BTW to przy zastosowaniu świetlówek też stosuje się taki kondensator w tym samym celu (ale inne pojemności dla różnych świetlówek i ich układów) m.in ogranicza on zużycie pradu i migotanie świetlówek przy zapalaniu (warto wydać te kilka złotych i zapłacić za prąd mniej,przez kilka miesięcy na pewno się zwróci  Smiley ) szczegółowe dane o pojemnościach do poszczegłonych układów świetlówek są na http://www.warlight.pl/karta.php?ID_KARTA=47&ID_kat=18&ID_podkat=55 jak widać 5 PLN to max. ceny  :wink:  warto się zastanowić


co do swietlowek to chyba tyczy sie to tylko tych zasilanych klasycznie przez starter i dlawika.. bo w przypadku statecznika elektronicznego chyba nie ma sensu montowania kondziolka..
Zapisane
Silver
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


HQI
« Odpowiedz #8 : Październik 21, 2004, 08:50:00 »

tak masz rację,zapomniałem dodać  :wink:
Zapisane
Silver
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 250


HQI
« Odpowiedz #9 : Październik 28, 2004, 17:34:24 »

dziś przyszła mi lampa HQI  Smiley  szczerze mówiąc to kiedy odpaliłem to po raz pierwszy w moich rękach pomyślałem sobie co to k... ma być nawet po rozgrzaniu się było jakos ciemno  :wink:  kiedy porównałem sobie ile zapłaciłem i co trzymam w ręce strasznie się wk... (spodziewałem się czegoś w rodzaju supernovej w porównaniu z świetlówką)

mimo to zacząłem wszystko montować,całośc zamocowałem bezpośrednio uchwytem do ściany na dwóch kołkach fi 12 mm (lampa waży 1,5 kg) wszystko wypoziomowałem w każdej płaszczyźnie (za pomocą poziomnicy) tak aby światło padało prostopadle do lustra wody,lampa jest umocowana 20 cm nad lustrem wody,dodatkowo aby poszerzyć oświetlany obszar obciąłem jakies 2 cm z każdej części odbłyśnika w halopaku (drugi raz obciąłbym tylko boki w końcu chodzi o to aby było szerzej wzdłuż a nie na szerokośc zbiornika),układ zasilajązy znajduje się w sporej puszce jakieś 18*13*9 cm ważacej około 1,5 kg !!! ,

moja lampa ma 70 W,zbiornik natomiast 90*30*35 czyli wychodzi mi 0,8 W/l wody netto światła HQI !!! , przez pierwsze chwile na akwarium leżały "stare" szyby nakrywowe  :wink:  jednak zdjąłem je ze względów estetycznych

efekt jaki daje to światło jest niesamowity !!!!!!!

na suficie widać refleksy falującej wody,ponadto patrząc na zbiornik ma się wrażenie jakby świeciło słońce  :wink:  (przynajmnej u mnie w wypadku kiedy lampa znajduje się na środku zbiornika),boki są lekko niedoświetlone jednak posadzę w nich ceratophyllum i będzie ok dla mnie i dla rośliny  Smiley ponadto w wodzie odbija się światło cięzko to opisać trzeba zobaczyć na żywo (na fotkach tego nie widać)

jednak stosowanie HQI to z reguły zbiornik otwarty !!! hodowla labiryntów jest raczej niemożliwa to samo tyczy się danio,mieczyków itp (ryby będą wyskakiwać,ale za to można oglądać rosliny z góry i jest to na prawdę coś wspaniałego ponadto mogą one wyrastać i zawitać),

dość łatwo sie operuje w zbiorniku

oświetlenie nocne ułożę na listwie wzmacniającej akwarium (skręcone w dwóch paskach plexi) - na razie prowizorka na przyssawkach

kiedy nabirę doświadczenia z HQI skrobnę cos jeszcze  Smiley  na razie moge powiedzieć tyle

chciałem nadmienić że zamówiłem sprzęt u Pana A.Wawrockiego w http://www.aqva-light.pl/ (mozliwe upusty,wiele szczegółów na życzenie i niepowtarzalna obsługa) - na serio nigdzie tak miło mnie nie obsługiwali  Smiley  nie mam nic wspólnego z tym Panem ani firmą , polecam ze względów oczywistych,kto spróbuje na pewno podzieli moje zdanie

pozdrawiam  Smiley
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: