Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Nasze akwaria « Nasze akwaria « Arashi 300l. słonawowodne- AWARIA!!!
Strony: [1] 2 3 ... 10
  Drukuj  
Autor Wątek: Arashi 300l. słonawowodne- AWARIA!!!  (Przeczytany 29019 razy)
Arashi
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 59


Konie skokowe, psy pracujące i akwarystyka ;)


« : Marzec 11, 2009, 12:28:37 »

Witam.

Chciałam przedstawić moje akwarium jednogatunkowe, słonawowodne z rybami Tetraodon nigroviridis (Green Spotted Puffer - kolcobrzuch cętkowany).
Akwarium z kolcobrzuchami mam już rok (13 lat wcześniej zajmowałam się hodowlą ryb pielęgnicowatych- kilkanaście zbiorników, potem żyworodnymi oraz dyskowcami). Od tego czasu sporo się zmieniło w akwarystyce... nadrabiam więc zaległości.

Cóż więc mogę napisać o kolcobrzuchach? Pomijając fakt, że są to jak dla mnie najciekawsze i najbardziej zabawne ryby jakie znam, ich hodowla wymaga wiele determinacji. Jest to ryba trudna w hodowli, a informacje na jej temat są często rozbieżne a nieraz nawet sprzeczne. Około pół roku zajęło mi opracowanie takich warunków aby ryby czuły się dobrze i były wreszcie zdrowe (to co przychodzi z importu jest ledwo żywe, nie mówiąc już o błędnym przechowywaniu tych ryb w sklepach i totalnym braku wiedzy sprzedawców na ich temat).
W chwili obecnej posiadam 8 sztuk T. nigroviridis o bardzo zróżnicowanej wielkości od 4 cm do ok. 13 cm przy czym kupowane były prawie w jednakowej wielkości (może różne podgatunki). Ryby są wreszcie zdrowe i w świetnej kondycji, apetyt im zawsze dopisuje (ich dieta to już osobny temat dla zainteresowanych) Smiley .

Akwarium jest w chłodnym stylu w wersji minimalistycznej - chodzi głównie o zapewnienie rybom schronienia w grotach oraz sporej wolnej przestrzeni do pływania (przerabialiśmy różne wersje - i ta wydaje się być dla nich najlepsza).

Oto szczegóły:


Akwarium:
- 300 litrów, wymiary: 120/50/50


Filtracja:
- Filtr wewnętrzny: Aqua szut typ.senior N1000 Bio (przepływ 1000l /gaodz.)
- Filtr zewnętrzny: JBL Cristal Profi 250 (przepływ 700 l/godz.) - filtr biologiczny z prefiltrem -wkłady bioceramika + biobale + Rowa phos na fosforany
- Filtr zewnętrzny: Atman CF 800 (przepływ 800l /godz.) - wkład gąbka + biobale + sterylizator UV-C 18 W


Oświetlenie:
- Ser Blue sky Royal 105 cm T5, 38 W
- Sera Tropic Royal 105 cm T5, 38 W


Ogrzewanie:
- Grzałka z termostatem Aquael 300 W


Podłoże:
- 60 kg piasku kwarcowego


Dekoracja:
- Twardy piaskowiec


Parametry wody:
- temperatura: 27'C
- pH: 7,5
- GH: 10'n
- KH: 7'n
- No2: 0
- PO4: 0,25
- Zasolenie: 1,012 ( Sól morska Instant Ocean na zmianę z Preis)



Rośliny Wink :
- Mech jawajski doświadczalnie ( nie mam pojęcia czy wytrzyma takie zasolenie więc na razie tylko 1 kępka na próbę)
Jak będzie się trzymać to mam zamiar wszystkie piaskowce nim pokryć


Obsada:
- 8 kolcobrzuchów cętkowanych (zielonych) - Tetraodon nigroviridis


Pielęgnacja:
- Raz w tygodniu podmiana 15 % wody,czyszczenie prefiltra i filtra wewnętrznego, odmulanie podłoża, sprzątanie muszli ślimaków
- Pozostałe filtry w zależności od zabrudzenia



Widok z przodu


 





widok z boku








prawie dorosły egzemplarz


tył akwarium





« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2009, 23:27:31 wysłane przez Arashi » Zapisane

Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości... Wink
aaa
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 385


(^^,)


« Odpowiedz #1 : Marzec 11, 2009, 13:45:49 »

no no no!
pierwsze takie akwarium na forum.
Mi się bardzo podoba, i chyba nic bym nie zmieniała.
ciekawe czy mech wytrzyma Wink
Zapisane

Wróciłam! Haaa! 200l! xdd
renii2
Stały użytkownik
***
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 211


lubimy rybcie (;


WWW
« Odpowiedz #2 : Marzec 11, 2009, 14:15:58 »

Jak dla mnie to trochę za porządnie ten piaskowiec poukładany, rybki przepiękne Cheesy, niech zdrowo rosną, wiosna idzie, będziesz im mogła dżdżowniczki na obiadek serwować Wink
Zapisane

CyFer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 339



WWW
« Odpowiedz #3 : Marzec 11, 2009, 14:43:41 »

Witam!

Te rybki wyglądają cudownie Wink Zmieniłbym jedynie wystrój akwarium, więcej łupek, które byłyby ułożone bardziej naturalnie Smiley Mech ładny, ale ja bym nie obsadzał nim wszystkich piaskowców Wink Pozdrawiam!
Zapisane

ryba243
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 271



« Odpowiedz #4 : Marzec 11, 2009, 15:28:31 »

bardzo ładne akwa a rybki super widac ze zdrowe  Good !
Zapisane
WitekuSku
Illuminacka rzeczywistosc...
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 110


Dein Gesicht ist mir egal...


« Odpowiedz #5 : Marzec 11, 2009, 16:32:24 »

totalne exotico....  Grin
Bardzo ładnie się prezentuje...
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2009, 22:28:42 wysłane przez WitekuSku » Zapisane
daniel.iron
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 306


Moje gadu-gadu 1339862


WWW
« Odpowiedz #6 : Marzec 11, 2009, 19:42:15 »

ładne bardzo ładne i oryginalne Smiley ale czemu cały czas mam wrażenie że patrze na tanganike Huh Grin
Zapisane

gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #7 : Marzec 11, 2009, 20:30:32 »

Akwarium BOMBA !!!
Orginal nie tylko na tym forum (czasami kukam po innych i ogladam baniaczki - ale takiego nie widzialam )
Tych grotek moze troszke tez w gore i bardziej dziko ?

Ile przeszliśmy z tymi rybami to już nasze....doprowadzić je do stanu " używalności" po zakupie to jeden sukces, wyleczyć z chorób z którymi przychodzą z handlu to drugie, dobrać parametry wody ,zasolenie ( a dodam, że jest ono bardzo różne w zależności od wieku ryb)....itp.
Z leczeniem czegokolwiek też jest u nich problem- ze względu na brak łusek są bardzo wrażliwe na wszelkie leki podawane do akwarium.
Ale powiem, że warto było bo są to strasznie ciekawe ryby i  nie zamieniłabym je na żadne inne.
J
Jednym slowem duzy sukces !!!!!!!! pod kazdym wzgledem   Good !
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2009, 21:44:51 wysłane przez gina2006 » Zapisane

gawron.1983
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 83



« Odpowiedz #8 : Marzec 11, 2009, 20:38:32 »

suuppeerr akwarium!!! Gratulacje za utrzymanie baniaczka słonowodnego i to takiego ładnego.
Też bym takie chciał ale boje się o jego utrzymania.
Zapisane
Arashi
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 59


Konie skokowe, psy pracujące i akwarystyka ;)


« Odpowiedz #9 : Marzec 11, 2009, 21:27:06 »

Tak było na początku. Mieliśmy groty z piaskowca poukładane prawie do samej góry i ogólnie dość nieregularnie rozłożone kamienie w całym akwarium ale po inwazji glonów mi przeszło i powyciągałam je Smiley. Zostawiłam tylko kilka kamieni- w razie czego są łatwe do czyszczenia, a nie jak poprzednio.
Na szczęście po zmianie oświetlenia ( na początku było typowo morskie) glony nie stanowią już takiego problemu.
Ryby tylko jak śpią to idą do groty lub leżą na kamieniach- a tak to cały czas pływają po całym akwarium i wydają się zadowolone z wolnej przestrzeni do pływania.

Co dziwne zachowują się naprawdę w porządku w stosunku do siebie. Na razie nie wykazują agresji ( bardzo rzadko zdarza się, że się dziabną Wink, a niektóre są już naprawdę spore. I jak to kolcobrzuchy wiecznie żebrzą o jedzonko... Po wejściu do pokoju nie spuszczają nikogo z oczu.
Trzeba natomiast uważać na swoje palce- zwłaszcza jak są głodne ... Cool

Ile przeszliśmy z tymi rybami to już nasze....doprowadzić je do stanu " używalności" po zakupie to jeden sukces, wyleczyć z chorób z którymi przychodzą z handlu to drugie, dobrać parametry wody ,zasolenie ( a dodam, że jest ono bardzo różne w zależności od wieku ryb)....itp.
Z leczeniem czegokolwiek też jest u nich problem- ze względu na brak łusek są bardzo wrażliwe na wszelkie leki podawane do akwarium.

Ale powiem, że warto było bo są to strasznie ciekawe ryby i  nie zamieniłabym je na żadne inne.

J
Zapisane

Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości... Wink
lwica79
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 917



« Odpowiedz #10 : Marzec 12, 2009, 23:02:08 »

Piękny kolor mają te rybki Smiley . I wogóle takie słodkie, oryginalne piłeczki z nich Smiley
Zapisane

Arashi
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 59


Konie skokowe, psy pracujące i akwarystyka ;)


« Odpowiedz #11 : Marzec 13, 2009, 09:04:09 »

Jeśli ktoś będzie chciał hodować T. nigroviridis to chętnie służę radą (na ile oczywiście będę w stanie, bo na razie sama się uczę).
Na początku zastanawiałam się czy nie wziąć mniej T.nigroviridis i połączyć go z mniejszym T. biocellatusem. Ale on woli nieco mniejsze zasolenie i się trochę bałam.

Czy wie ktoś może czemu jest taka olbrzymia różnica wielkości u tych ryb? Były brane mniej więcej w podobnym wieku (do handlu trafiają kilkucentymetrowe rybki).
Dodam, że wszystkie mają podobny dostęp do pokarmu (te mniejsze nie są zastraszane przez większe, czasem nawet kurduple przegonią te większe w zależności od humoru  Wink  ). Bardzo mnie to zastanawia- te większe ciągle rosną, a małe jakby stały w miejscu...Zastanawiałam się nawet czy to nie są 2 różne podgatunki ale nigdzie tego nie znalazłam....
Zapisane

Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości... Wink
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #12 : Marzec 13, 2009, 13:25:02 »

Zastanawiałam się nawet czy to nie są 2 różne podgatunki ale nigdzie tego nie znalazłam....


Witam,
Miło spotkać miłośniczkę wód słonawych. Sam niedawno zacząłem przygodę z takim biotopem w wydaniu 576L (relacja z zakładania i fotki na jednym z konkurencyjnych for). Aktualnie pływa 5 Monodactylusów Argenteus i powiem szczerze, że w tych rybach również można się zakochać od pierwszego wejrzenia Smiley

Co do kłopotów z leczeniem to, z tego co się orientuję, najlepszą metodą leczenia wszelkich pasożytów są zmiany zasolenia. Dla ryb z estuariów skoki zasolenia są naturalną sprawą, natomiast mało które pasożyty przeżywają przesiadkę z zasolenia np. 1,010 na słodką wodę albo odwrotnie.

Co do pytania o gatunek to widzę właściwie jedną osobę, która może udzielić Ci wiarygodnej odpowiedzi. To użytkownik nmonks z forum fishforums.net, zakładka Brackish (http://www.fishforums.net/index.php?showforum=48). Gość jest fachowcem w temacie słonawowodnym, jak zadasz tam pytanie to bankowo odpowie.

Życzę powodzenia i dalszych sukcesów z kolcobrzuchami i nie tylko Smiley
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2009, 14:12:54 wysłane przez ducze » Zapisane

Arashi
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 59


Konie skokowe, psy pracujące i akwarystyka ;)


« Odpowiedz #13 : Marzec 13, 2009, 15:45:56 »

dzięki ducze- na pewno skorzystam, chętnie też obejrzę Twój zbiornik bo litraż masz imponujący ( jak możesz to podaj mi link na PW)
Monodactylusy są przepiękne i bardzo ruchliwe, widziałam na youtube wiele filmików z nimi w roli głównej...i robią dobre wrażenie  Wink


A co do leczenia- patrzyłam na to forum i bardzo przestrzegali przed nagłymi zmianami zasolenia.O ile faktycznie słonawowodnym rybą nie szkodzą, są zabójcze dla bakterii w filtrze. Wyczytałam, że można zmienić max.o 0,002 na tydzień żeby nie wytłuc bakterii....
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2009, 18:04:02 wysłane przez Arashi » Zapisane

Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości... Wink
ducze
WhiteWater
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1254



WWW
« Odpowiedz #14 : Marzec 16, 2009, 13:11:29 »

No ale kurację można przeprowadzić w jakimś zastępczym zbiorniku Smiley


A ogólnie to jak się zachowują kolcobrzuchy? Są ruchliwe i aktywne czy raczej nieruchawe i tylko podczas karmienia się "uaktywniają"?

I dlaczego stosujesz taką drogą sól? Miałaś jakieś złe doświadczenia z tańszymi? Bo z tego co wiem to akurat ryby w tym względzie nie są wybredne a lepsze sole typu Preisa to się stosuje raczej żeby stworzyć odpowiednie warunki dla korali i skorupiaków. Wodę RO stosujesz? Jakoś dziwnie niskie masz GH jak na takie zasolenie.

Pozdrawiam Smiley
Zapisane

Strony: [1] 2 3 ... 10
  Drukuj  
 
Skocz do: