Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « LEDy jako energooszczędna alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 17
  Drukuj  
Autor Wątek: LEDy jako energooszczędna alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia  (Przeczytany 162979 razy)
szymonw
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1372



WWW
« Odpowiedz #30 : Styczeń 16, 2009, 01:20:09 »

przyklejam dla potomnych. kolejna rewolucja w akwarystyce się szykuje.

dobrze się składa bo mam nowe szkło u szklarza i własnie się zastanawiałem co tym razem zastosować. a tak będzie eksperymentalne. dzięki Panowie!
Zapisane

gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #31 : Styczeń 16, 2009, 07:51:17 »

wszytsko planuje umiescic na 2 listewkach z drewna..niewiem tylko czy wytrzymaja wilgotnosc akwa..:/
W takim wypadku wystarczy pomyslec nad innym materialem niz drewno
Zapisane

przemo600v
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 96


« Odpowiedz #32 : Styczeń 16, 2009, 08:33:00 »

Cieszę się ze temat się rozwija Cheesy
Jeszcze raz powtarzam że w tym temacie nie chodzi o to jak połączyć diody bo można to zrobić na milion sposobów lub użyć zamienników
Zakładając temat miałem na celu podzielić się swoimi doświadczeniami ze stosowania takiego oświetlenia oraz znaleźć osoby które u siebie chciałyby to przetestować i mielibyśmy  pewność że to nie jakaś anomalia. Chciałem również zamknąć usta wszystkim ,,mądrym” którzy piszą na takich forach ,, to światło się kompletnie nie nadaje” a sami mają w swoich pokrywach zwykłe świetlówki biurowe. PRZYKRE!!!
Ludzie nieznający się na elektronice
Zastanówcie się nad zastosowaniem zamienników LEDowych ponieważ dioda jest półprzewodnikiem i potrzebuje odpowiedniego zasilania.
Nie da się ich połączyć jak lampek na choince i zasilać z sieci 230V bez pdpowiedniej stabilizacji prądu
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2009, 08:56:45 wysłane przez przemo600v » Zapisane

gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #33 : Styczeń 16, 2009, 09:09:24 »

Nie da się ich połączyć jak lampek na choince i zasilać z sieci 230V bez pdpowiedniej stabilizacji prądu
A szkoda, bo to by bardzo ulatwilo montowanie  Cry
Zapisane

przemo600v
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 96


« Odpowiedz #34 : Styczeń 16, 2009, 09:35:55 »

Jeszcze małe zobrazowanie kąta świecenia do odległości rozmieszczenia LEDów jak to naprawde wygląda:


Zapisane

gina2006
NOWE FOTECZKI - zapraszam do opiniowania
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2391



« Odpowiedz #35 : Styczeń 16, 2009, 09:43:17 »

Na jakims forum widzialam ledy o kącie swiecenia 60* i 120* - mozna wiec wtedy zmniejszyc ilosc diod ?
Zapisane

przemo600v
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 96


« Odpowiedz #36 : Styczeń 16, 2009, 10:41:01 »

Na tych rysunkach podałem tylko przykłady najczęściej występujących odmian. Kąt świecenia zależy od geometrii zastosowanej soczewki. Ja widziałem LEDy które zamiast zaokrąglenia miały płaskie zakończenie albo wywiercony stożek wewnątrz co powoduje że świecą głównie na boki.
Dawanie diod o kącie 120 st. wydaje mi się lekką przesadą ponieważ duża ilość światla idzie w ściny akwa i tracimy na intensywności światła wewnątrz, oświetlając otoczenie a nie o to chodzi bo przecież to straty. W efekcie trzeba zastosować ich więcej.
O Kandelach uczą w podstawówce na fizyce ale małe przypomnienie  Grin
Jest to światłość, z jaką świeci w określonym kierunku źródło emitujące promieniowanie monochromatyczne o częstotliwości 5,4·1014 Hz, i wydajności energetycznej w tym kierunku równej (1/683) W/sr.
Zapisane

s6spn6
Moje Akwarium
Nowy
*
Wiadomości: 27


« Odpowiedz #37 : Styczeń 17, 2009, 15:30:22 »

powiem tak ja kiedys robilem sobie takie oswietlenie.... pochodzilo moze 3 miesiace....


Wilgoc i co zatym idzie rdza rozlorzyla nozki diod bardzo szybko

Zapisane

fantasy_0911
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 214


« Odpowiedz #38 : Styczeń 17, 2009, 19:53:12 »

Cieszę się ze temat się rozwija Cheesy
Jeszcze raz powtarzam że w tym temacie nie chodzi o to jak połączyć diody bo można to zrobić na milion sposobów lub użyć zamienników
Zakładając temat miałem na celu podzielić się swoimi doświadczeniami ze stosowania takiego oświetlenia oraz znaleźć osoby które u siebie chciałyby to przetestować i mielibyśmy  pewność że to nie jakaś anomalia. Chciałem również zamknąć usta wszystkim ,,mądrym” którzy piszą na takich forach ,, to światło się kompletnie nie nadaje” a sami mają w swoich pokrywach zwykłe świetlówki biurowe. PRZYKRE!!!
Ludzie nieznający się na elektronice
Zastanówcie się nad zastosowaniem zamienników LEDowych ponieważ dioda jest półprzewodnikiem i potrzebuje odpowiedniego zasilania.
Nie da się ich połączyć jak lampek na choince i zasilać z sieci 230V bez pdpowiedniej stabilizacji prądu
Zgadzam sie z toba;) jak ktos niema pojecia jak podlaczyc zwykla zarowke czy nierozumie co to jest napiecie i polaczenie szeregowe czy rownolegle to niech pary z ust niepuszcza...oczywiscie dziewczyn sie to nietyczy..Wink zrozumiala sprawa
Zapisane
bartusg
Nowy
*
Wiadomości: 2


« Odpowiedz #39 : Styczeń 18, 2009, 22:38:13 »

Wczoraj już prawie zamawiałem LED-y do zrobienia oświetlenia do 54l (45 netto). Planowałem 100 diod białych /po połowie ciepłych i zimnych/, i zacząłem liczyć czy to wystarczy. Z optyki nigdy nie byłem zbyt dobry ale po przeliczeniu standardowej diody o parametrach 12000mCd, 35st, uzyskuję z jednej diody 3,48lm. Dla 100 diod daje 348lm czyli zaledwie około 6,5lm/l. Czy to nie za mało dla roślin? A może gdzieś, popełniłem błąd?
Dla porównania Philips Aquarelle 8W ma 340lm.
Zapisane
przemo600v
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 96


« Odpowiedz #40 : Styczeń 19, 2009, 15:56:19 »

To tylko od ciebie zależy jakie oświetlenie zastosujesz i od rodzaju zbiornika (HT czy LT).
Z tymi obliczeniami Philips Aquarelle to tez nie możesz brać dosłownie ponieważ z tych 340lm do toni wody trafi zaledwie polowa chyba ze masz bardzo dobre odbłyśniki które nigdy nie zmatowieja (niemożliwe)
A światło ledów masz ukierunkowane czyli wszystko trafia do wody.
Proszę was nie zadawajcie mi pytań czy nie za mało czegoś albo nie za dużo. Ja sam niewiele wiem jak to się bedzie spisywało na innych zbiornikach. Napisałem tylko jak to u mnie zadziałało.
Jeżeli komuś się podoba taki rodzaj oświetlenia to niech przetestuje i też się z nami podzieli refleksjami
Zapisane

DeKeR
Nowy
*
Wiadomości: 5


« Odpowiedz #41 : Styczeń 21, 2009, 19:28:29 »

Witam jestem tu nowy i to moj pierwszy post.
zaczne od tego iz z ciekawoscia przeczytalem post o takim oswietleniu, jesli chodzi o zastosowanie ledow to ja mysle ze dobry pomyslem bylo by polaczenie ich na listwie, a raczej korytku plastykowym do przewodow elektrycznych i zalanie tego silikonem lub klejem na cieplo(brak oddzialywania na pare) co do strumienia i swiatla, to jest sporo rodzaji ledow, jasnosc rozmiar wiec jest w czym wybierac. W moim akwarium napewno bede sprawdzal to rozwiazanie, kwestia czasu. Mozna tez rozpatrzec zarowki gu-10 diodowe tylko ze one maja strasznie punktowe swiatlo(mam takie oswietlenie w domu) no i problem z instalacja za to plusy zasilanie z sieci.
Zapisane
medork
Nowy
*
Wiadomości: 1


« Odpowiedz #42 : Styczeń 26, 2009, 12:48:00 »

Witam.
Zastanawiałem się nad zmianą oświetlenia na LED. Przekopałem fora, strony i inne i co mi wyszło….
Wszystkie obliczenia opieram na świetlówce 15W. Potrzebujemy odpowiednią ilość światła w odpowiednim spektrum.
Teraz tak: świetlówki (dane z Allegro)

PHILIPS Aquarelle TL-D 15W/89 750 Lm
NARVA AQUARIUM NATURE 15W 730 lm

Czyli ilość światła to powiedzmy 700 lm zakładając, że mamy odbłyśnik, który działa 100% i całość światła jest kierowana w stronę dna. Ale zazwyczaj do lustra dociera nie więcej niż 30% - 50% światła.

Teraz spektrum. Z wykresu zamieszczonego w Sprzęt » Oświetlenie akwarium- poradnik najlepsza była by fala 400nm i od 650 do 750nm.

Dobra, lećmy dali, czyli Allegro › RTV i AGD › Elektronika › Elementy elektroniczne › Elementy aktywne › Diody LED. No i heca bo wszyscy podają jasność w mcd. Jak to przeliczyć? A no jest przelicznik

http://led.linear1.org/lumen.wiz

Wpisujemy jasność w mcd (milikandelach) i kąt i klik i mamy wynik.
A więc, tak dla przykładu dioda 12000mcd 15st. Daje nam ok. 0,6 Lm, mało…. ALE
Już 100st daje nam 27Lm.
Trochę to naciągane jest. Myślę że dioda jest taka sama tylko inaczej wyprofilowana soczewka więc de fakto światła tyle samo. Zwłaszcza że prąd pracy w 90% takich LED-ów to 20mA, więc skąd niby tyle więcej światła…
Jeśli już to raczej trzeba by się zająć LED-ami o prądzie 600-800 mA i więcej. Przynajmniej to jest już jakaś energia a co za tym idzie i światła powinno być więcej.
Są jeszcze diody mocy. No te to nap*******ją światłem. Tam to podają światło od razu w lm i dają 40-70 lm przy prądzie 700mA.
Strona producenta http://www.epiled.pl/inde...duct-flyer.html

No nic, lećmy dalej.
Spektrum. Tu gorzej bo na Allegro takich danych nie podają a LED-ów jest tyle że szukać po stronach producentów to koszmar.
Pogrzebałem trochę po Elektrodzie.
„…Ciepła biała (takie 3500K) ma mało światła w przedziale 450-490nm, bardzo mało do jakiś 530nm i potem dużo do 650nm” http://www.cree.com/products/pdf/XLamp7090XR-E.pdf
Do tego można by dodać parę sztuk czerwonych o długości fali 600-700nm ale nie wiem czy nie będzie za czerwono w akwarium.
Link do mojego zapytania na elektrodzie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1207327.html


Nie nie za bardzo. Ale mogło by być. W porównaniu do świetlówek montowanych standardowo do pokryw to i tak sukces.

Czyli jakbyśmy chcieli zmiany z świetlówki na LED:

Zakres widama:
Kupujemy LED-y białe ciepłe, można by dodać kilka czerwonych (??).


Ilość światła:
1. Kupujemy LED-y mocy:
POWER LED typu STAR o czterowyprowadzeniowej obudowie z radiatorkiem.
Jasność 32lm przy prądzie 350mA. Kąt emisji 120st.
(potrzebujemy ich 20szt po 8zł 120zł)

OF-HPW-10EL (dioda mocy) jasność 380lm
(potrzebujemy 2x 165zł 330zł (masakra))

2. Kupujemy LED-y zwykłe:
super jasne diody LED 10mm - jasność 10 000mcl; 30st; 20mA (po przeliczeniu 21lm)
potrzebujemy 34 x 1,5zł = 51zł

LED SUPER FLUX FLAT TOP - 8 000 mcd; 140st. 85mA (po przeliczeniu 33lm)
Potrzebujemy 21 x 1,2zł 25,2 (nieźle, nie?)

LED 10mm Biała multi - 80000mcd; 180st; 80mA ( po przeliczeniu 502lm ??)
Potrzebujemy 1,5 dajmy 2 x 7,5zł 15zł

S.FLUX 4 CHIPS - 18 lm; 100st; 80mA
Potrzebujemy 39x 3zł = 117zł.

Wychodziło by że najlepiej było by kupić tą trzecią, proszę link do aukcji: http://allegro.pl/item533...zarowek_g4.html

I jeszcze jedno – wszystko liczone jest dla 700lm. Myślę że bez straty można by obciąć wyliczenia o 30-40% z racji tego że świetlówka świeci „naokoło” a LED-y tylko „na dół”

Każda LED-a potrzebuje jeszcze rezystor żeby się nie zjarała, ale to są małe koszty a czasem sprzedawcy dają gratis więc to pominę.

Zasilanie:
W zależności ile i o jakim prądzie będą LED-y taki mocny zasilacz. Powiedzmy że potrzebujemy 3V i 2A. Nie mogłem znaleźć nic sensownego na Allegro, zwykły zasilacz stabilizowany za 30zł daje 1,2A przy 3V więc do 1, 2, 3 by był…

No i samo wykonanie. Listwy kosztują 1-3zł, ale ja raczej dzióbałbym w pleksie 3mm, LED-y wklejał na silikonie, później lutowanie i przykryłbym to drugą płytą pleksy przyklejoną na silikonie.

Świetlówka
PHILIPS Aquarelle 24zł
Statecznik, starter, oprawki hermetyczne uchwyty i okablowanie 40zł.
Razem 64zł.
Wnioski proszę wyciągnąć samemu. Ja osobiście z racji niespokojnego ducha, zapędów majsterkowych i wprowadzania nowości myślże zrobię coś takiego. O tyle że mam możliwości współpracy z elektronikami którzy mają lepszą wiedzę niż ja. I mają dostęp do elementów elektronicznych którymi mogą się „podzielić”, jak to śpiewał Kazik „…jeśli wiesz co mam na myśli…”
Starałem się być obiektywny, błędy jeśli zamieściłem (proszę o korektę!!) to w sposób niezamierzony.
Zapisane
przemo600v
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 96


« Odpowiedz #43 : Styczeń 27, 2009, 07:47:16 »

Widzę ze kolega medork też sie bardzo stara pomóc   Good ! Pozdro
To prawda że koszt założenia takiego oświetlenia jest większy od tradycyjnej świetlówki i to przemawia na niekorzyść ale koszty eksploatacji są zdecydowanie mniejsze ( zużycie energii oraz żywotność ) to chyba duży plus

Ja też nie spocząłem na napisaniu pierwszego tematu i nadal szukam po necie tego rodzaju oświetleń. Tu na jednym wykresie porównanie różnych żarówek do widma słonecznego


Amerykanie już mają w sprzedaży takie panele LED i cena się waha od 100 do 1000...$


Trafiłem również na strony haszysza gdzie chłopaki już jakiś czas z powodzeniem wykorzystują takie panele do hodowli ,, pomidorów „ Ich panele składają cię przede wszystkim z diod czerwonych i niebieskich w ilości 2 do 1.

A tu macie kilka ciekawych sadzonek  Grin
http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://www.creatiesintechniek.nl/Led/LedGrow.JPG&imgrefurl=http://www.creatiesintechniek.nl/Led/test1.html&usg=__JoypcDBSTta-4unqNom0AaanWUs=&h=400&w=597&sz=34&hl=pl&start=2&sig2=YEYg8wh06_DgSrJemVAzKg&um=1&tbnid=Zce0kxL3q05p7M:&tbnh=90&tbnw=135&ei=1sV-Sa6yGtem-gbO4OjpBA&prev=/images%3Fq%3Dled%2Bgrow%26um%3D1%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DN

Więc myślę ze dodanie czerwonych ledów to bardzo dobry pomysł, ale oczywiście bez przesady. Ostatnio przeprowadzałem testy na listwie, którą zbudowałem z 50 czerwonych LEDów i przy zapalonym oświetleniu głównym jest praktycznie nie widoczna (może troszke widać na liściach które pływają po powierzchni) a po zgaszeniu światła jest wszędzie czerwono  Cheesy
W obwód wpiołem potencjometr którym mogę regulować ilość światła ale go nie używam (niema takiej potrzeby)
Poprostu to czerwone światło jakoś ginie dla wzroku po zapaleniu białego światła
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2009, 09:36:14 wysłane przez przemo600v » Zapisane

racso
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 216


mój bystrzyk krwisty


« Odpowiedz #44 : Styczeń 27, 2009, 19:49:08 »

witam  mam pytanie - jakiego zasilacza będę potrzebował do zasilenia 400 diód??
Zapisane

"W życiu piękne są tylko chwile..."
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 17
  Drukuj  
 
Skocz do: