Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « Postrzępione płetwy welonek
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Postrzępione płetwy welonek  (Przeczytany 9317 razy)
kofik
Nowy
*
Wiadomości: 3


« : Styczeń 05, 2009, 21:44:47 »

Witam wszystkich!
Mam pytanie. Może ktoś miał podobny problem. Ostatnio moje welony i teleskopy mają postrzęione płetwy. Nie wygląda to na martwicę ani pleśniawkę. Bardziej na wynik jakiś walk. Płetwy po kilku dniach się zrastają, ale za chwilę strzępią w innych miejscach. Dodam, że nic się nie zmieniło od czasu kiedy tak się dzieje w akwa, ani obsada, ani parametry wody. Posadziłem tylko jednego anubiasa, ale to chyba żaden powód. Dodam, że ten zestaw mam od około 8 miesięcy i nic oprócz ospy po przyniesieniu dwóch ryb ze sklepu się nie działo. Czy zadziałać coś profilaktycznie?
Pozdrawiam:)
kofik
Akwarium:
112l, oświetlenie 2x18W, temp.26st.C
filtr tetra 700ex, grzałka tetra 75W, napowietrzanie tetra APS150,
parametry wody: pH 7,2; KH ok 20st. ;NO2 i NO3 są ok
obsada: 2xwelon, 2xteleskop, 1xglonojad weloniasty, 1xglonojad syjamski
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2009, 21:48:14 wysłane przez kofik » Zapisane
matka siedzi z tyłu
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1554



WWW
« Odpowiedz #1 : Styczeń 05, 2009, 22:05:14 »

Cytuj
KH ok 20st
Masz potwornie twardą wodę, może to jest powód?
Cytuj
NO2 i NO3 są ok
A konkretnie?

Temperatura chyba za wysoka dla welonów.

A może to sprawka glonojada syjamskiego? One bywają agresywne.
Zapisane

ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
kofik
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : Styczeń 06, 2009, 14:48:59 »

oj..Teraz sobie uświadomilem, jak mi napisałeś, że woda twarda. To, ze jest mega twarda to wiem i własnie staram się to zmienić. Na początku miałem 33st!!! I niedawno zakupilem filtr na zasadzie odwróconej osmozy.  Dodaję wodę po przefiltrowaniu przez mineralizator. Czy to może być powód. Twardość się zmniejsza, ale rybki się strzępią? Może to ta dodawana woda? A jeśli chodzi o temp. to wszędzie piszą, że złote rybki nie mają wymagań temperaturowych. Od 12 w oczkach wodnych do 30 w akwa - tak w książkach mam. A jeśli chodzi o NO2 i NO3 to na testach JBL paski są bielutkie. Bez zabarwienia wskazującego na podwyższony poziom.
Pozdrawiam:)
kofik
Zapisane
matka siedzi z tyłu
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1554



WWW
« Odpowiedz #3 : Styczeń 06, 2009, 15:52:20 »

No to poobserwuj tego glonojada.

Złote rybki są raczej zimnolubne, 26 stopni jakoś znoszą, ale wolą mniej. Chociaz to zapewne nie ma związku ze strzępieniem sie płetw.

Profilakycznie to ewentualnie możesz podawać witaminy. Może też warto urozmaicić pokarm.
Zapisane

ʎɐqǝ uo pɹɐoqʎǝʞ ɐ ʎnq ı ǝɯıʇ ʇsɐן ǝɥʇ sı sıɥʇ
OPUVA
Zainteresowany
**
Wiadomości: 68


« Odpowiedz #4 : Styczeń 06, 2009, 19:40:55 »

Ja mam mieczyki i one obgryzają sobie płetwy zazwyczaj ogonowe, może w twoim przyoadku też dochodzi do bicia się ryb.
Zapisane
Esmi
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 520

Cave hominem


« Odpowiedz #5 : Styczeń 07, 2009, 18:03:55 »

Cztery welony w 112l to stanowczo za dużo a masz jeszcze glonojady. Paski JBL są niedokładne kup testy kropelkowe i sprawdź NO2 i NO3. Niemoźliwe żeby przy takiej obsadzie NO3 wynosiło 0. Strzępienie płetw może właśnie być skutkiem niezbyt świeżej wody. Jak często robisz podmiany? Poza tym glonojady bywają czasem agresywne, nie tylko syjamskie. Mój zbrojnik niebieskie nie toleruje nawet ślimaka. Może któryś atakuje welony albo w nocy (kiedy welony śpią) obgryza im ogony. Pomijając to wszystko powinieneś podawać im witaminy i urozmaicony pokarm.
Zapisane

Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.
kofik
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #6 : Styczeń 07, 2009, 20:18:12 »

Może faktycznie obsada nieco naciągana na tę pojemność, ale w granicach zdrowego rozsądku. Welony w kuli o pojemności 5 litrów to jest dopiero masakra, a zaglądając na niektóre fora nie są to rzadkie przypadki. Co do NO2 i NO3 rzeczywiście paski JBL są dość mało dokładne. Ja nie mówię jednak, że mam NO3 zerowe, tylko takie, które nie zabarwia pasków dając znak ostrzegawczy. Tym nie mniej rady posłuchałem kupiłem w necie kropelkowe i już są w drodze. Będę mierzył dokładniej stężenia. Coś może też być z tymi glonojadami i atakach nocnych, bo postrzępione płetwy są właśnie po nocy. Tylko one nie są obgryzione, bardziej porozrywane na "błonkach". Ale jak je obserwuję w dzień to glonki od dna się w zasadzie nie odrywają. Podmiany wody robię co tydzień 1/3 pojemności, ale przyznaję bez bicia, że ostatnie dwa razy było to co dwa tygodnie. Pokarmów mam raczej wiele, urozmaicone i pod względem składu i postaci. Dokupiłem jednak kolejnych kilka, też są w drodze.
Dam znać za jakiś czas czy się sytuacja unormowała.
Zapisane
OPUVA
Zainteresowany
**
Wiadomości: 68


« Odpowiedz #7 : Styczeń 08, 2009, 15:12:31 »

Co do glonojadów to one najwięcej pływajom w nocy to zgodze się że one mogą obgryzać płetwy.
Zapisane
Esmi
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 520

Cave hominem


« Odpowiedz #8 : Styczeń 08, 2009, 18:18:09 »

Cytuj
Podmiany wody robię co tydzień 1/3 pojemności, ale przyznaję bez bicia, że ostatnie dwa razy było to co dwa tygodnie.
Ano właśnie i ostatnio welonkom strzępią się płetwy. To może być przyczyna. Musisz uważać, bo jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce zbyt długo lub zbyt często może to doprowadzić do martwicy płetw a to paskudnie wygląda. Przy welonkach wskazane są częstrze podmiany bo jak wiadomo to brudasy a i glonojady im nie ustępują pod tym względem.
Zapisane

Jesteśmy zarozumiałymi ignorantami zapatrzonymi w swoje "człowieczeństwo", które zamiast otworzyć nam szerzej oczy na otaczający nas świat, przysłoniło je mgłą pychy.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: