Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak poradzić sobie z takim glonem  (Przeczytany 1919 razy)
bobobox
Nowy
*
Wiadomości: 3


« : Grudzień 23, 2008, 19:59:09 »

Nie jestem zaawansowanym akwarystą, chociaż akwarium mam już jakieś 5 lat. Od ok. pół roku w akwarium pojawiają się różne rodzaje tego typu glonów. Raz są to długie "włosy", raz prawie czarny "dywanik", jednak za każdym razem te pasożyty pojawiają się na liściach, łodygach i zazwyczaj zmusza mnie to do całkowitej wymiany roślinek, żwirku i wody. Zrobiłem zdjęcie przedstawiające mój problem. Niestety jakość jest niska, ponieważ aparat jest uszkodzony, ale znawcy glonów na pewno będą wiedzieć o co chodzi. Interesują mnie proste rozwiązania. Chemii i tego typu dodatków nigdy nie stosowałem. Akwarium ma jakieś 40l, 16 neonek, 2 krewetki i glonojada. Ciasno im nie jest i chętnie dokupiłbym coś co zjadało by tą narośl, ale zostawiło całe roślinki i żywe stworzenia.

Zapisane
owlman
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1205


« Odpowiedz #1 : Grudzień 23, 2008, 20:28:52 »

Aby pozwolic pomoc Sobie najpierw pomoz nam .  http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=4354.0
Zapisane
luk193
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 331


« Odpowiedz #2 : Grudzień 23, 2008, 20:50:24 »

to na 99% krasnorosty.Zjadają je tylko krewetki tiger .Przyczyną ich wzrostu może być zbyt wysoka wartość azotanów lub fosforanów oraz złe oświetlenie.


Ich łacińska nazwa to rhodopyta
Zapisane

Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #3 : Grudzień 23, 2008, 21:10:21 »

ja tak pewny to bym nie był czy to krasnorost bo równie dobrze moze być to zielenica Wink

pomogą ci w walce z nimi otoski, krewetki karłowate, krewetki amano... wystarczy poszukać w googlach

masz tu link opisujący przyczyny plagi glonów     

 nadmiar czynnika w akwarium

http://www.nyzio.com/artyk/przyczyny_plag_glonow.htm     

niedobór czynnika w akwarium
 http://www.nyzio.com/artyk/przyczyny_plag_glonow_2.htm

ten link pomoze ci w zdefiniowaniu jakie masz glony
http://www.glony.republika.pl/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2008, 21:12:23 wysłane przez Pethro » Zapisane
bobobox
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : Grudzień 23, 2008, 23:08:27 »

Dziękuję za zainteresowanie. Moje krewetki to amino, postaram się kupić jeszcze te tiggery (nie będą się gryzły?). Z tych poradników wyczytałem skąd się biorą azotany i fosforany i doszedłem do wniosku, że po prostu co jakiś czas trzeba wymienić samą wodę  Grin Postaram się jutro z rana nalać czystej. Jak długo może potrwać zanim te krasnorosty znikną? Czy moje krewetki w końcu je zjedzą? Wcześniej widziałem, że jedna czyściła listki, ale nic na nich wtedy nie było widać.
Zapisane
Pethro
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2391


« Odpowiedz #5 : Grudzień 24, 2008, 01:14:29 »

amano a nie amino hehe Wink i raczej nic sobie nie zrobią. Nie wymieniaj całej wody tylko max 50% Najlepiej robić to regularnie co tydzień bądz 2 w zależności od obsady ryb w akwarium
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #6 : Grudzień 24, 2008, 08:05:27 »

BOBOBOX- parametry zbiornika :
Ile masz litrów ?
Ile i jakie masz świetlówki ?
Ile godzin świecisz ?
Czym nawozisz ?
Jak często podmieniasz wodę i ile ?
Jaka filtracja ?
Czy masz napowietrzanie ?
Zapisane

MateuszMława
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 158



« Odpowiedz #7 : Grudzień 24, 2008, 10:10:51 »

zgadzam się z Pethro pomogą ci otoski i krewetki Cheesy
Zapisane
bobobox
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #8 : Grudzień 24, 2008, 14:08:50 »

BOBOBOX- parametry zbiornika :
Ile masz litrów ?
Ile i jakie masz świetlówki ?
Ile godzin świecisz ?
Czym nawozisz ?
Jak często podmieniasz wodę i ile ?
Jaka filtracja ?
Czy masz napowietrzanie ?

Litrów mam ze 40, akwarium jest małe, więc ma zwykłą żarówkę 40w, świecę jak nie śpię, nie nawożę niczym, wodę podmieniam co jakieś 2 miesiące, filtr mam taki najprostszy mały z napowietrzaniem. Wymieniłem dziś rano 75% samej wody (zanim przeczytałem, że należy 50%). Wydaje mi się, że częściej powinienem ją wymieniać Smiley Może tutaj leży problem.
Zapisane
mario27-28
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1315



« Odpowiedz #9 : Grudzień 24, 2008, 15:08:15 »


[/quote]
Litrów mam ze 40, akwarium jest małe, więc ma zwykłą żarówkę 40w, świecę jak nie śpię, nie nawożę niczym, wodę podmieniam co jakieś 2 miesiące, filtr mam taki najprostszy mały z napowietrzaniem. Wymieniłem dziś rano 75% samej wody (zanim przeczytałem, że należy 50%). Wydaje mi się, że częściej powinienem ją wymieniać Smiley Może tutaj leży problem.
[/quote]

Sam odpowiedziałeś sobie skąd na twoich roślinach wzięły się glony Grin
Do tego pływa tam jeszcze pewnie kilkanaście ryb,dość sporych rozmiarów,które nienadają się do twojego litrarzu  Grin

Poczytaj jak pielęgnuje się akwarium,rośliny,ryby i zrozumiesz jakie robisz podstawowe błędy papa
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: