Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Zacier do bimbrowni - JAKI????????
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Zacier do bimbrowni - JAKI????????  (Przeczytany 37514 razy)
andmo
Nowy
*
Wiadomości: 32


« : Sierpień 19, 2004, 07:59:20 »

Witam
Jestem na etapie studiowania CO2 - wraz z przyległościami. I o ile konstrukcja bimbrowni jest dobrze opisana;
 o dyfuzorach można napisać książkę - tyle tegi, że nie wiadomo co wybrać-
- o tyle sam zacier jest dla mnie dużą zagadką.
W kilku miejscach spotkałem "przepisy" jedynie słuszne - ale ONE SĄ ZUPEŁNIE RÓŻNE - a podobno najlepsze.
To jak jest prawda?
Albo który z przepisów do czego? Dłuższego życia zacieru? intensywniejszego? wielkości zbiornika?


POMOŻCIE - to jest to co znalazłem na forum:

1.HuhHuhHuh?
Do większości baniaków wystarczy reaktor pojemności 1,5 litra i standartowy przepis tj.: 2 szklanki cukru, 5 dag drożdży, 1 litr letniej wody. temperaturą regulujesz wydajność bimbrowni (to tak jak z ciastem drożdżowym, ajk położysz w cieple lepiej Ci wyrośnie

2. HuhHuhHuh?
IMO prosta sprawa, zrąbałeś zacier!, to właśnie chodzi o to żeby cały czas szło tak wolno....prawda ze na początku jest szybciej ale bez przesady, spróbuj innego przepisu niz ten którego używasz, ja proponuje 1410 - 1l-woda, 4dkg-drożdże, 10dkg-cukier przepis starych bimbrowników
3. HuhHuhHuh
Przepis brzmi: 1410 ... hihi
a teraz rozwiązanie: 1 porcja drożdży, 4 porcje cukru, 10 porcji wody .... do tego mała destylareczka produkcji DIY i można mieć sporo frajdy z akwarystyki (a zwłaszcza z nawożenia CO2
4.HuhHuh?
Dwie szklanki cukru 1 cm pasek drozdzy i 1 litr wody

Jakby poszukał to pewnie jeszcze parę różnych bym znalazł
Zapisane

Pzdr
Andrzej

360L +200L
Splender
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 121



« Odpowiedz #1 : Sierpień 19, 2004, 09:23:07 »

Teoretycznie proporcje dla zacieru w bimbrowni wyglądają tak:
50 gram drożdży i 2 szklanki cukru na litr wody. Z powodzeniem można zapoczątkować wydzielanie CO2 przy takich ilościach składników.
Tak podaje większość pism/książek akwarystycznych.

Ja od miesięcy praktykuję: cała paczka drożdży (200g) około 6 szklanek cukru w zalewam letnią wodą w 2 litrowej butelce PET.

Niektórych mogą przerazić moje proporcje, ale ja z powodzeniem praktykuje tą metodę i jestem bardzo zadowolony.

Szczerze polecam próbowanie i wyszukiwanie jak najlepszych ilości jak dla swojego akwarium.

Pozdrawiam
Zapisane
andmo
Nowy
*
Wiadomości: 32


« Odpowiedz #2 : Sierpień 19, 2004, 09:46:54 »

Dzięki. A do jakiej wielkości zbiornika ? i jak długo ten zacier pracuje? Czy w początkowym okresie nie idzie zbyt dużo " w powietrze"?
Pzdr
Zapisane

Pzdr
Andrzej

360L +200L
Splender
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 121



« Odpowiedz #3 : Sierpień 19, 2004, 11:19:20 »

Uzywam do 180, a pracuje około 6 tygodni (po 3 musze wstrząsać), a w pocztkowym okresie idzie trochę w "powietrze" ale nie wydaje mi się żeby to zaszkodziło rybom ani tym bardziej roślinkom.

Moje proporcje mają na celu dłuższe utrzymanie tego wywaru bez potrzeby wymiany na nowy.

Dużo jeszcze zależy od sposobu dyfuzji mianowicie w jaki sposób będziesz rozpuszczał CO2 w wodzie.
Zapisane
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #4 : Sierpień 19, 2004, 12:51:52 »

No 6 tygodni splendera robi wrażenie. Ja czytając interpretacje przepisu 1410 nieźle sie naśmiałem, gdy zaczynałem niemal rok temu robic bimbrownie i szukać przepisu na zacier, we wszsytkich źródłach jakie znalazłem 1410 oznaczało:
1000g wody (1L)
400g cukru (2 szklanki)
10g drożdzy (1dkg)
I tkai rpzepis stosuję, starcza na 3 tygodnie. Ale widzę że warto spróbwać tez innych możliwości.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #5 : Wrzesień 03, 2004, 16:58:59 »

To ja podepne sie do tego watku.
U mojego syna powtykalem troche roslin w akwarium i uruchomilem bimbrownie. Zrobilem ja w zestawie hagena nutrafin w ktorym dyfuzorem jest drabinka. Gaz bardzo dobrze sie rozpuszcza, ale pomyslalem o podlaczeniu bimbrowni do filtra wewnetrznego. Obawiam sie tylko czy filtr nie zassie zacieru.
Czy ktos juz wyprobowal ten sposob?
Zapisane

pozdrawiam
asmi
MANIEK
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 136



« Odpowiedz #6 : Wrzesień 03, 2004, 18:20:43 »

http://akwarium.net.pl/forum/viewtopic.php?t=1370&postdays=0&postorder=asc&start=45 tez o tym myslałem!!! pozdrawiam :wink:  Smiley
Zapisane

240- paletkarium:)
A-smi
Robert
Global Moderator
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1237



« Odpowiedz #7 : Wrzesień 03, 2004, 18:46:34 »

Dzieki. Tego szukalem, ale w dziale rosliny. Nie mniej jednak tam bimbrownia zrobiona byla z butelek i filtr mial prawo zassac bo butelki sa wykonane z miekkiego materialu. Natomiast ja mam zrobiona w pojemniku z tworzywa i to twardego, ktory nie ma prawa sie splaszczyc przy zasysaniu. Mam tylko problem czy filtr nie zassie samego zacieru. Mam chec podlaczyc bimbrownie do filtra i naocznie to sprawdzic. Bede musial postawic ten pojemnik na podlodze i podlaczyc, a nastepnie obserwowac. Wezyk jest przezrosczyst tak wiec w razie zassania bedzie widac zacier. Ale to juz jutro.
Zapisane

pozdrawiam
asmi
MANIEK
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 136



« Odpowiedz #8 : Wrzesień 03, 2004, 22:52:38 »

napisz koniecznie rezultaty bo i ja bym spróbował, zamieniajac plastikowe butelki na szkło czy cos sztywnego. jestem tylko ciekawy czy to ze turbina bedzie rozdrabniac CO2  bedzie dawało lepsze efekty?? w tej chwili mam tak zrobione ze strumien przefiltrowanej wody wpada do dzwonu wykonanego z kubeczka co jogurciku :wink:  i w nim powstaje wir. woda miesza sie z CO2 i mysle ze jest oki!!

chociaz mam ostatnio problem bo ludwigia czerwona ma dziuru w lisciach i zaczynaja gnic - nastepnie odpadaja. codziennie wyciagałem 1 -2 liscie. wiec wyciagnełem ja z wody i wszystkie chore liscie poodrywalem. i czekam na rezultaty. nie wiem co mogło byc tego przyczyna!!?? :?  rosliny nawoze raz na jakis czas tabletkami firmy "sera"

pozdrawiam  Cheesy
Zapisane

240- paletkarium:)
Sebastian
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2201



« Odpowiedz #9 : Wrzesień 03, 2004, 23:50:58 »

Cytat: A-smi
Czy ktos juz wyprobowal ten sposob?


Jaki masz filltr wewnetrzny ? Pytam ponieważ również mam taki dyfuzor, fakt jest taki ze CO2 nie rozpuszcza sie do końca i żeby zminimalizować straty połączyłem ostatni poziom dyfuzora z głowicą filtra Senior bio.Rezyltat jest taki że CO2 rozpuszcza sie w 99% i nie ma ryzyka zaciągnięcia zacieru.
Zapisane


385 l - dyskowce
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: