Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: rybia ospa- leczenie  (Przeczytany 19095 razy)
xmarekx
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1


« : Listopad 29, 2008, 13:53:49 »

Witam!
Moje ryby zachorowały na rybią ospę, nie wszystkie ale większa ich część. Białe plamki na całym ciele!
Więc kolega zaproponował mi MFC! I też tak zrobiłem  ale potem się dowiedziałem, że niby ICHTIOSAN jest dużo skuteczniejszy!
Czy mogę wlać ten drugi preparat jak już wlałem MFC? A jak nie to jaki czas musiałbym odczekać!
Bo po 2 dniach od wlania preparatu z pielęgnic powoli już schodzi ale nie za bardzo z Bocji wspaniałej!
I jaka jest przyczyna zachorowania ryb! W akwarium mam przez cały czas 28 stopni!

pozdrawiam
Zapisane
lauri24
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1223


Power^^


« Odpowiedz #1 : Listopad 29, 2008, 14:10:21 »

musisz zrobić podmiankę wody a tem. podnieść do 30 st. podmianka ok.35% za kilka dni kolejna...wtedy możesz wlewać ichtiosan
Zapisane

112l. Ogólne
30l.- Gupiki, platki
mlody_et
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 92


melex? jaki melex?jeden kiełbas i dwa bułki prosze


« Odpowiedz #2 : Listopad 30, 2008, 09:36:54 »

Przykro mi to mówić, ale to nie jest od wody - to choroba i nazywa się Ichthyophthirius multifiliis czyli pasożyty w organizmie ryb. Niestety, możesz mieć problem z wyleczeniem tego.

Spotykana jest w każdym akw. - obojętnie czy jednodniowym czy kilkunastoletnim. Przenoszona jest na wszystkim, również z powietrzem. Głównym sezonem "ospowym" jest przełom jesień-zima, choć w taką zimę jak obecnie utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie.
- Cykl rozwojowy orzęska (kulorzęska) Ichthyophthirius multifillis - przebiega nie tylko w tkankach ryby, lecz również w środowisku zewnętrznym. Po osiągnięciu dojrzałości kulorzęsek opuszcza żywiciela i opada na dno zbiornika. Przymocowuje się wówczas za pomocą lepkiej wydzieliny do przedmiotów (np. kamieni, szyby, roślin) lub może unosić się biernie pod powierzchnią wody i przekształca się w cystę rozwojową. Wtedy dzieli się wielokrotnie. Z jednej takiej cysty może powstać (po podziale ) od kilkudziesięciu do kilkuset kulistych komórek podobnych do pasożyta macierzystego i również pokrytych rzęskami.Po uwolnieniu się z otoczki penetrują środowisko w poszukiwaniu żywiciela (ryby). W zależności od właściwości fizykochemicznych wody ich inwazyjność trwa od 10 do 72 godz. Gdy dostanie się na powierzchnię skóry, do skrzeli lub do jamy gębowej, przybiera postać kulistą i rozpoczyna się wzrost pasożyta. W przypadku masowej inwazji ryba wygląda jakby była obsypana kaszą manną. Długość cyklu rozwojowego kulorzęska jest ściśle uzależniona od temp. środowiska. W temp. 20 st. kulorzęsek przebywa na rybie ok.7 dni, a cysta rozwija się w ciągu 24 godz. Cały cykl rozwojowy trwa ok. 8 dni. W temp. 25 st. pasożyt przebywa na rybie tylko 5 dni, a cysta dojrzewa w ciągu kilkunastu godzin. Cały cykl trwa więc ok. 6 dni. W temp. 30 st. cykl rozwojowy kulorzęska ulega zahamowaniu, a w temp. 32-33 st. pasożyt ginie w ciągu 4-6 godz. Znajomość tych faz rozwojowych ma znaczenie w leczeniu. Kulorzęsek w okresie wzrostu pod naskórkiem ryby jest niewrażliwy na leki, cysta jest średnio wrażliwa, natomiast pasożyt bezpośrednio po wydobyciu się z ryby do wody oraz po podziale w kom. macierzystej i wyjściu w poszukiwaniu żywiciela jest bardzo wrażliwy na chemikalia. Podsumowując - leczenie przeprowadza się w tym zbiorniku, w którym została zauważona oraz , zapobiegawczo, w sąsiednich. Lek powinno się podać kilkakrotnie, w wypośrodkowanych - do cyklu rozwojowego - odstępach czasu, aby pewnie ją zlikwidować. Przy rybach dobrze znoszących wysoką temp. można zadziałać tylko jej (powolnym) podniesieniem. Ja u siebie stosowałem zawsze leki firmy SERA costapur i po podwójnej kuracji zwykle udawało się to zwalczyć. Przy jednym zbagatelizowanym wysypie ospy padło mi raz ponad 200 neonów...więc polecam szybkie działanie
Zapisane

Co nas nie zabije to nas wzmocni...
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=19156.new#new

gg: 2947862
Krzyster
Zainteresowany
**
Wiadomości: 123


« Odpowiedz #3 : Listopad 30, 2008, 20:39:05 »

bez paniki ludziska, temp. powyżej 28st, MFC i Ichtiosan pomoże
Zapisane
Krzyster
Zainteresowany
**
Wiadomości: 123


« Odpowiedz #4 : Listopad 30, 2008, 20:40:50 »

Przykro mi to mówić, ale to nie jest od wody - to choroba i nazywa się Ichthyophthirius multifiliis czyli pasożyty w organizmie ryb. Niestety, możesz mieć problem z wyleczeniem tego.

bez komentarza
Zapisane
lauri24
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1223


Power^^


« Odpowiedz #5 : Listopad 30, 2008, 20:41:10 »

chyba nie razem?
przecierz mfc nie można mieszać z innnymi lekami Roll Eyes
Zapisane

112l. Ogólne
30l.- Gupiki, platki
mlody_et
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 92


melex? jaki melex?jeden kiełbas i dwa bułki prosze


« Odpowiedz #6 : Listopad 30, 2008, 22:12:41 »

SERA- Costapur po podwójnej dawce przy temp 30st po 8 dniach git.
do tego stosowałem w 8 i 12 dniu SERA- MED F. profilaktycznie i dla upewnienia

krzystek o co chodzi? same podmianki nic nie dadzą.
Zapisane

Co nas nie zabije to nas wzmocni...
http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=19156.new#new

gg: 2947862
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: