Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Woda « 45 l i zmiękczanie wody za pomocą wody demineralizowanej
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: 45 l i zmiękczanie wody za pomocą wody demineralizowanej  (Przeczytany 4684 razy)
gosiaczek27
Nowy
*
Wiadomości: 3


« : Październik 14, 2008, 11:52:25 »

Witam serdecznie Smiley
Moja woda jest dosyć twarda:
-GH 19
-kH 12
-pH ok.8

Chciałabym ją zmiękczać wodą demineralizowaną, jednak nie bardzo wiem, jak się za to wziąć. Akwarium sobie dojrzewa, a planuję mieć w nim neonki, dlatego chcę obniżyć twardość i pH.

Czy spuścić ok. 10 litrów wody i dolać kranówka + demineralka w stosunku 1:1?
Bardzo proszę o rady, czy poprzez takie działania spadnie mi i GH, KH i PH po jakimś czasie?
Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #1 : Październik 14, 2008, 13:26:21 »

Tak "na oko" to się nie da trafić z proporcjami.
Proponuję tak:
- nalać 3 litry kranówki i zbadać wodę, zanotować parametry
- dolać 1 litr demineralizowanej, zamieszać i zbadać mieszankę, zanotować parametry i porównać z poprzednimi dla samej kranówki
- jeśli parametry OK - koniec, jeśli nie dolewamy demineralizowaną i znowu sprawdzamy parametry

W ten sposób możesz sprawdzić jak np przy mieszance 1:3 (1 część demineralki i 3 części wody) spada twardość i ph.
Jeśli będą takie jakich potrzebują ryby, będziesz wiedzieć że na np. 3 litry wody trzeba dolać 1 litr demineralki.
Zapisane

Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #2 : Październik 14, 2008, 13:50:09 »

3 litry kranowu i 1 litr demineralki ... nieiwiele spadnie ... przy 1:1 bedzie polowa czyli ok 10 stopni twardosci ... w druga strone 3:1 to moze juz dac jakies efekty ... Na dluzsza mete zabawa nieoplacalna przy takich twardosciach wody
Zapisane

gosiaczek27
Nowy
*
Wiadomości: 3


« Odpowiedz #3 : Październik 14, 2008, 14:18:47 »

Dobrze, tak spróbuję Smiley
Zapisane
andrzej72
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1210



« Odpowiedz #4 : Październik 15, 2008, 06:59:16 »

Seboos - zaproponowałem metodę. Właściwie nie potrzebnie podawałem jakieś liczby, które miały bardziej zobrazować metodę, a tymczasem mogły wprowadzać w błąd. Oczywiście jak woda twarda i zasadowa to mieszanie w stosunku 1:2 a tym bardziej 1:3 niewiele da.
Jest jeszcze jeden problem - ilości zużywanej wody demineralizowanej. Jeśli trzeba jej więcej aby przygotować wodę o właściwych parametrach to rozsądnym wyjściem wydaje się zakup filtra RO - myślę, że cenowo wyjdzie to lepiej niż kupowanie w markecie co jakiś czas 20-30 litrów demineralizowanej.
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #5 : Październik 15, 2008, 08:17:53 »

Do akwarium 45 l lanie demineralki przy podmianach jeszcze dałoby się przeżyć. Póki akwarium dojrzewa i nie ma tam ryb, można zrobić połowiczną podmianę demineralką (potrzebujesz 20 l demineralki). Parametry wtedy będą takie: gh 9, kh 6. To już dobrze dla neonów. Ph się samo ustabilizuje po jakimś czasie poza tym przy takich twardościach można już zakwaszać wodę szyszkami olchy, liśćmi dębu, korzeniami czy torfem. Przy podmianach można już stosować podmiany w proporcjach 1:1 aby utrzymać te parametry więc 5 l demineralki i 5 l kranówki co tydzień będzie ok. Nie będzie to tak uciążliwe bo przy okazji zakupów można kupić kilka butelek 5 l i trzymać nawet w piwnicy.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: