Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « Chora molinezja? Chora brzanka? LECZYC?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Chora molinezja? Chora brzanka? LECZYC?  (Przeczytany 3719 razy)
eirkir
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 37


« : Sierpień 28, 2008, 16:42:32 »

Czesc. Zanim opisze objawy, oto akwa i parametry.

Zbiornik 60 litrow woda dobrze filtrowana i napowietrzana.
Parametry:
amoniak - 0
NO3 - 100
NO2 - 0
GH >10
KH - 5
pH - 7.4

Ryby:
Brzanka Rozowa x4
Gupik dorosly x4
gupik mlody (2 m-ce) x 8
gupik malenki narybek (tydzien) x 13
Molinezja dorosla x2
Molinezja 3 tygodniowa x1
Neon x2

Brzanki (dwie) maja pyski jakby umoczyly je np. w mleku. Z przodu wygladaja jakby mialy wasy - dziwne. Fotki nie zrobilem bo sa b.szybkie.

Wiem jak wyglada ospa bo neonki 2 m-ce temu mialy (w innym akwa) i je wyleczylem. Teraz od 2 mcy plywaja w tym samym akwa.

Molinezja - samica. Wisi w gornym rogu akwa ze zwinietym ogonkiem. Na pletwach bocznych widze po jednej bialej plamce. Na pysku dolna czesc bardziej w srodku widac jakby plesn, nalot, wate... Zachowuje sie jak pisalem wyzej. Ma apetyt. Raczej nie plywa, tylko zwisa.

Czy moge leczyc cale akwa srodkiem ktory sklada sie z:
zielen malachitowa 4% 1.0% w/w
Acriflavibe 0.005% w/w
Quinine Sulphate 0.004% w/w

Wg ulotki - lac 1ml na 9 litrow. Powtorzyc leczenie po 48 godzinach jesli symptomy nie znikna kolejne 48 h

Lek jest na Ospe, Costie i Trichodine

Oto fotki:



Zapisane
Toxic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 340



« Odpowiedz #1 : Sierpień 28, 2008, 18:41:21 »

Masz znacznie przekroczone NO3 zrób dużą podmianę wody. Na przyszłość zwiększ ilosć roślin rób częstsze podmiany bądź zredukuj nieco obsadę.
Zieleń malachitowa niszczy bakterie nitryfikacyjne więc dopóki nie masz pewności, że to ospa wstrzymałbym się z jej użyciem, szczególnie że już masz kłopoty z azotanami (No3)
Brzanki mogą mieć plesniawkę - łatwe rozwiązanie to kilkugodzinna kąpiel w innym zbiorniku w akryflawinie/bakopur i powrót do ogólnego, w którym lekko można zwiększyć temperaturę.
Molinezja - widać wyraźnie, że jest skarlała (pewnie ze względu na zbyt mały zbiornik i dodatkowo nadmiar azotanów) być może rozpoczynają się powikłania i kończy już się jej czas a być może to tylko reakcja na nadmiar No3.


Zapisane

eirkir
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #2 : Sierpień 28, 2008, 19:26:47 »

Masz znacznie przekroczone NO3 zrób dużą podmianę wody. Na przyszłość zwiększ ilosć roślin rób częstsze podmiany bądź zredukuj nieco obsadę.
Zieleń malachitowa niszczy bakterie nitryfikacyjne więc dopóki nie masz pewności, że to ospa wstrzymałbym się z jej użyciem, szczególnie że już masz kłopoty z azotanami (No3)
Brzanki mogą mieć plesniawkę - łatwe rozwiązanie to kilkugodzinna kąpiel w innym zbiorniku w akryflawinie/bakopur i powrót do ogólnego, w którym lekko można zwiększyć temperaturę.
Molinezja - widać wyraźnie, że jest skarlała (pewnie ze względu na zbyt mały zbiornik i dodatkowo nadmiar azotanów) być może rozpoczynają się powikłania i kończy już się jej czas a być może to tylko reakcja na nadmiar No3.

Molinezja ma jakies 1,5 mca. Generalnie do wczoraj wygladala na zdrowa i jest bardzo duza - ma 7 cm.
Wode podmieniam co tydzien 17%. Mlodziez juz jutro idzie do innego zbiornika, bo rzeczywiscie jest za duzo ryb. Ten srodek, o ktorym pisalem ma akryflawine zawarta. Moze go zastosowac w ogolnym akwa? Tylko szkoda bakteryjek...
Zapisane
Toxic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 340



« Odpowiedz #3 : Sierpień 28, 2008, 21:29:35 »

Heh, z własnego doświadczenia wiem, że 1,5 miesięczna molinezja ma ok 2cm. Może do 3cm na dobrym pokarmie urośnie. Ta na fotkach ma zaburzone proporcje ciała (krótki tył), a już zupełnie nie podoba mi się zbyt duże w stosunku do wielkości ciała oko - typowy objaw skarłowacenia. Ale wracając do tematu -  molinezje sa dosyć wrażliwe na złej jakości wodę być może filtr nie daje rady? Może były jakieś wachania temperatury? Preparat zastosować możesz ale tak jak piszesz - bakterii szkoda, wprawdzie ich nie wyzerujesz tak żeby dojrzewanie się zaczynało od nowa lecz równowaga zostanie nieco zachwiana.
Zapisane

xenotodon
Bywalec
****
Wiadomości: 411


« Odpowiedz #4 : Sierpień 28, 2008, 22:18:55 »

ładuj chemię nie patrz na nic. najlepiej akryflawinę, ale da radę też siarczan miedzi,  może i fmc. podnieś temp. 28-30 stopni i silnie napowietrzaj.
ta molly to faktycznie dziwaczna (wygląda na skarlałą żaglową).

Zapisane
eirkir
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #5 : Sierpień 28, 2008, 22:26:20 »

ładuj chemię nie patrz na nic. najlepiej akryflawinę, ale da radę też siarczan miedzi,  może i fmc. podnieś temp. 28-30 stopni i silnie napowietrzaj.
ta molly to faktycznie dziwaczna (wygląda na skarlałą żaglową).

To jest molinezja dalmatyńska. Skarlała raczej nie. Tylko ostanio ogon zwinęła. A generalnie wygląda pięknie. Mam nadzieję, ze ją uratuję...
Zapisane
eirkir
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #6 : Sierpień 28, 2008, 22:27:40 »

Heh, z własnego doświadczenia wiem, że 1,5 miesięczna molinezja ma ok 2cm. Może do 3cm na dobrym pokarmie urośnie. Ta na fotkach ma zaburzone proporcje ciała (krótki tył), a już zupełnie nie podoba mi się zbyt duże w stosunku do wielkości ciała oko - typowy objaw skarłowacenia. Ale wracając do tematu -  molinezje sa dosyć wrażliwe na złej jakości wodę być może filtr nie daje rady? Może były jakieś wachania temperatury? Preparat zastosować możesz ale tak jak piszesz - bakterii szkoda, wprawdzie ich nie wyzerujesz tak żeby dojrzewanie się zaczynało od nowa lecz równowaga zostanie nieco zachwiana.

Źle napisałem. Nie ma 1,5 mca tylko MAM JĄ 1,5 m-ca (sorry). Jest to zupełnie dorosły osobnik i nawet mi dzieci urodziła 2 dni po kupnie  Smiley
Zapisane
eirkir
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #7 : Sierpień 28, 2008, 22:28:55 »

...na fotkach ma zaburzone proporcje ciała (krótki tył),

Jest skręcona w stronę obiektywu - generalnie proporcje ma dobre... poszukam fotki jak była zdrowa...
Zapisane
xenotodon
Bywalec
****
Wiadomości: 411


« Odpowiedz #8 : Sierpień 28, 2008, 22:33:02 »

ty ją lecz, nie popadaj w kompleksy z tym karłowaceniem. zapodaj lek na noc (silniejsze działanie będzie).
pozdro papa
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #9 : Sierpień 29, 2008, 15:22:02 »

jak mają się ryby? żyją? boja tu raczej bym fleksibakteriozę diagnozował.

PS: Zrób coś z tym NO3, taki poziom to zabójstwo dla ryb!
Zapisane

eirkir
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 37


« Odpowiedz #10 : Sierpień 29, 2008, 18:45:10 »

jak mają się ryby? żyją? boja tu raczej bym fleksibakteriozę diagnozował.
PS: Zrób coś z tym NO3, taki poziom to zabójstwo dla ryb!

Woda wymieniona, leczenia jeszcze nie rozpocząłem.
Molinezji wyskoczyło jedno oko, to znaczy jest wybałuszone... JAKIEŚ SUGESTIE?!?!??! Biedna Molly...

NO3 spadło po podmiance (paski TETRY 5 in 1) odczyt około 50 mg/l
Zapisane
Toxic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 340



« Odpowiedz #11 : Sierpień 29, 2008, 19:19:08 »

JAKIEŚ SUGESTIE?!?!??! Biedna Molly...
NO3 spadło po podmiance (paski TETRY 5 in 1) odczyt około 50 mg/l
Dalej poprzez codzienne niewielkie podmiany zmniejszać No3
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #12 : Sierpień 30, 2008, 17:52:01 »

50ppm to ciągle bardzo dużo. to trzeba zbić jeszcze przynajmniej o połowę.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: