Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Przymiarka do restartu  (Przeczytany 1997 razy)
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« : Czerwiec 19, 2008, 16:11:25 »

Od razu się przyznam, że przyoszczędziłem na podłożu (ilościowo) na początku i już dłużej tego nie wytrzymam, robię restart. Wydaje mi się że pomysł dosypywania żwirku przy gęstej roślinności jest raczej mało praktyczny, a że przy okazji chcę trochę zmienić aranżację, wychodzi mi coś a la restart. Rozważam dwa warianty:

1) do mniejszego akwa (podejrzewam że 80l lub coś takiego - zbiornik restartowany ma 112l) przelać wodę z działającego akwa, przerzucić rybki, wrzucić luzem rośliny, szybko przełożyć filtr i niestety trzymać tam ryby przez circa 5 dni.
W międzyczasie, przeczyścić stary żwir, dodać nowy, wsadzić rośliny (także w zastępczym akwa będą króciutko) i zalać to kranówką (tak do połowy) i przejść przez przyspieszony tryb dojrzewania akwaria, po circa pięciu dnia wraz z wodą ze zastępczego akwa wpuścić tam ryby, przełączyć filtr.
Moję wątpliwości budzi problem dojrzenia zbiornika od nowa bez filtra - mam tylko jeden kubełek i jeżeli by się dało chciałbym uniknąć dodatkowych zakupów, choć myślę że może dobrym pomysłem było by kupienie zapasowego wewnętrzenego, który mógłbym przy tej okazji wykorzystać.

2) Spuszczam trochę wody, ryby i część wody do wiadra (bez filtra), rośliny do misek z wodą i dorzucamy nowy żwir, nasadzamy rośliny, wlewam starą wodę wraz z rybami spowrotem- czas całkowity operacji pół godziny (od momentu odłowienia ryb Smiley). Tyle że jak zruszę podłoże bez jego mycia to będzie niesamowity syf w akwa i ryby trafią spowrotem do 'zamulonej wody' - powinno to co prawda po jakimś czasie się wyklarować ale wydaje mi się to gorsze rozwiązanie.

Jestem otwarty na wszelki opinie/sugestie/rady Smiley 
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #1 : Czerwiec 19, 2008, 16:25:03 »

W ostatni weekend zrealizowałam Twój pkt 2 tylko bez wyławiania ryb za to z porządnym odmulaniem i... wszystko gra Wink
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #2 : Czerwiec 19, 2008, 16:30:37 »

W ostatni weekend zrealizowałam Twój pkt 2 tylko bez wyławiania ryb za to z porządnym odmulaniem i... wszystko gra Wink
Robiłem podobnie tzn dosypywałem ok 5kg zwirku i tez wszystko jest ok Wink Jedynie podlaczylem jeszcze jedn filtr tak by były wlaczone dwa Wink
Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #3 : Czerwiec 19, 2008, 16:49:38 »

punkt 1
Zalewasz zbiornik w którym masz przełożyć rybki ze zbiornika głównego i podłączasz do niego filtr ze zbiornika głównego .
Nalej sobie jeszcze wodę do jakiś baniaków wiaderek .
Zbiornik główny rozkopujesz i urządzasz .
W dno bakterie nitrifikacyjne i od razu zalewasz wodą z wiaderek i baniaka którą odlałeś
Podłączasz filtr do zbiornika głównego (nie czyść go )
dolewasz reszty wody tak aby otrzymać te same parametry które miałeś przed przeniesieniem ph gh kg i temperatura
Wpuszczasz w tym samym dniu ryby i pilnujesz ph aby nie wyszło za zakres 6,8
i gitara
Dobra rada jak możesz części podłoża nie płucz po prostu wymieszaj stare z nowym bez czyszczenia Smiley
U mnie to sie sprawdziło
świeć 6 h prze jaki\ś okres i pilnuj no2 i ph do 6,8 to wszystko co mogę zalecić na miękki restart
Zapisane
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #4 : Czerwiec 19, 2008, 19:15:09 »

no to chyba zrobię to na bazie porządnego odmulania bez wyjmowania ryb Smiley. dzięki wszystkim za rady
Zapisane
lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #5 : Czerwiec 20, 2008, 16:37:33 »

ja 2 dni temu zrobiłem generalne odmładzanie zbiornika czyli w sumie coś a'la restat.
Wszystkie rośliny won do plastikowych siatek. Wszystkie dekoracje precz z akwarium do mycia. Wszystkie rośliny epifityczne pozrywane z korzeni. Ryby zostały na czas całego procesu w akwarium. Porządne czyszczenie szyb z glonów. Potężne odmulanie, zwłaszcza w miejscach wcześniej niedostępnych (kępy roslin, pod korzeniami, itp.). Przy odmulaniu spuszczone ponad połowę objętości zbiornika. Osprzęt w tym czasie został wyłączony. Filtr mechaniczny wyczyszczony, biologicznego nie ruszałem. Woda uzupełniona kranówką. Rośliny posadzonkowane, stare okazy do śmieci. Młode sadzonki epifitów na nowo mocowane do korzeni, pozostałe sadzonki w podłożu. Po wszystkim ponownie uruchomione urządzenia. Całość trwała ok 6-7 godzin. Zbiornik 240L.
Zapisane

TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #6 : Czerwiec 20, 2008, 16:52:41 »

Lukas zrobiłeś to trochę drastyczniej ale pewnie i skutecznie
ps nie ma to jak powalczyć i dążyć do celu .............
Zapisane
Toxic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 340



« Odpowiedz #7 : Czerwiec 20, 2008, 17:30:10 »

Ja kilka miesięcy temu zmieniałem podłoże i zrobiłem to tak:
ok 70% wody z akwarium do wanny Smiley
rośliny do miski z wodą
ryby do 45L akwarium zalanego wodą z ogólnego, grzałka i chodzący filtr razem z nimi + dodatkowy fitr od kilku dni pracujący w ogólnym
ok 30% wody która zostaje po pobojowisku wylewam do ścieków
wrzucam podłoże, sadzę rośliny, zalewam starą wodą, dopełniam kranówką, przerzucam główny filtr i grzałkę, uzdatniam Esklarinem, dodatkowy filtr zostaje w małym akwarium
czekam aż woda sie wyklaruje i temperatura w obu akwariach się wyrówna
przerzucam ryby tak jak nowo zakupione (w woreczkach, mieszanie wody itd.)
Czas: ok 14h, w tym ok 6h czekania na wyklarowanie się wody i wyrównianie temp. Akwarium 260L







Zapisane

groszek69
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 297



« Odpowiedz #8 : Czerwiec 20, 2008, 18:20:18 »

Uffff - właśnie skończyłem.

100L akwarium, do 40L - woda z głównego i wszystkie zwierzaki (a wyłapcie 20 krewetek itp;))) razem z filtrami i grzałką.

Roślinki do wiadra.

Woda z głównego wylana do wiadra (2x15l), żwirek wypłukany cały w jednym wiadrze (poza akwarium). Usunąłem filtr podżwirowy.  Akwarium na nowe miejsce.

Do żwirku dosypałem Tetra Initial Sticks, wymieszałem, wrzuciłem do akwa i zasypałem resztą żwirku. Podłączona bimbrownia. Do tego woda z wiadra, roślinki poprzycinane na miejsce.

Potem RO + Kranówa 1:2, bakterie w płynie (miałem akurat pół buteleczki), woda z akwarium 40L i zwierzaki do domu razem z filtrami i grzałką (wcześniej wyrównanie temp. Trochę nawozów i finisz.

Trochę chaotycznie to wyszło, ale mam nadzieję że będzie ok. Zajęło mi koło 4 godzin.

Ale nam się zrobiły popularne miękkie restarty;)))
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2008, 18:22:57 wysłane przez groszek69 » Zapisane

250L - Słonawe ujściowe (strzelczyki, argusy)
126L - Słonawe - Tetraodon nigroviridis
112L - Roślinne

"Nieodpowiednio nazywa się tą planetę Ziemią - przecież najwyraźniej jest Oceanem." - Arthur C.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: