Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Choroby « Choroby wywołąne przez grzyby - rozpoznanie leczenie
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Choroby wywołąne przez grzyby - rozpoznanie leczenie  (Przeczytany 1570 razy)
TURYSTA
Gość
« : Czerwiec 01, 2008, 09:50:41 »

Każde akwarium ma swój eko system  i działa jak działa często ryby nie chorują i też mają się wyśmienicie aż pewnego dnia .........

Spotkało właśnie mnie to pielęgnica ramireza dziwne zachowanie.
1 Ryba z nie wiadomego powodu zaczęła się ocierać i jej płetwa ogonowa zaczęła sie składać < standardowy ogonek <= złożony .
No i żadnych więcej objaw i tu się zaczęły schody można wywnioskować kilka chorób na raz ale warto obserwować dalej i patrzeć co się dzieje .
2 Dzień na grzbiecie pojawiają sie otarcia lekkie - hmmm pewno walka z samcem np samica nie gotowa do godów
3 Dzień widać coraz większe otarcia
4 Pojawia się biały nalot i tu już mamy 100 % pewności że nastąpił atak grzyba na skórę rybki .
przez ten 4 dni ryba trochę była skryty oko jej nie zmętniało jadła mniej . To oznaki wykluczyły inne choroby

Leczenie
Odłów ryby w 2 dniu a najlepiej było by w pierwszym ale z chorobami to mam mała praktykę kiedyś trzeba było zacząć

1
Do małego akwarium u mnie 5 l przelałem wodę z akwarium głównego aby były te same parametry wody + filtracja atman at 300f ze strumieniem wody skierowanym do góry ważne jest dobre napowietrzenie wody
Do zbiornika podajemy sera aquatan (do wzmocnienia skóry rybki ) i docelowo sera mycopur i seraectopur w odpowiedniej dawce przy czym mała uwaga mycopur ma miedź więc proszę nie przesadzać (uwaga na karmienie jeśli rybka je to ok ale tylko pokarm o wysokim składzie witamin )
Najlepiej akwarium mieć w miejscu gdzie nikt koło ryby się nie kręci nie zagląda do niej aby jak najmniej ją stresować !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bardzo ważna uwaga przy wszelakim leczeniu
2
Podmiana połowy wody w akwarium i nalanie wody ze zbiornika głównego i uzupełnienie leku i sera aquatan
3
Podmiana połowy wody w akwarium i nalanie wody ze zbiornika głównego i uzupełnienie leku i sera aquatan
u rybki widać małą poprawę naloty po woli znikają
4 W toku
Podmiana połowy wody w akwarium i nalanie wody ze zbiornika głównego i uzupełnienie leku i sera aquatan
u rybki widać dużą poprawę naloty zanikł
5 W tok


Przyczyny
Wiadomo że grzyby są obecne cały czas w akwarium są odpowiedzialne za rozkład materii w zbiorniku więc są pożyteczne
I do póki skóra jest dobrze zabezpieczona nic nam nie grozi ale jak to w życiu bywa nawet w najlepszych warunkach coś się zdarzyć może .
Ważne aby rybą podawać pokarmy różnymi dodatkami witaminy itd jak i zadbać o jakość wody gdyż pierwiastki zawarte w niej mają ogromny wpływ na budowę organizmu ryby . Najgorzej to się ma w przypadku ro (mój przypadek ) kiedy to wodę mineralizujemy ale jak wiadomo natury nie da się podrobić w 100 %.

I przede wszystkim poświęcić swemu zbiornikowi więcej czasu a szczególnie na obserwację wtedy każde inne zachowanie waszego pupila będzie dla was od razu wykrywalne .

U mnie trafiło się to tylko jednej rybce nie ma inwazji w akwarium stąd mój wniosek że zbiornik główny jest dobrym lokum dla moich podopiecznych . ( przynajmniej mam taką nadzieje )
Leczenie  oparłem na środkach sery tak jakoś wyszło
Polecam wszystkim też broszurkę tej firmy ( jest za darmo w sklepach ) mały przewodnik po chorobach pod tytułem "Zdrowe ryby w akwarium ale jak" - i właśnie to ona mi pomogła w zdiagnozowaniu problemu .
Szkoda że nie zrobiłem zdjęć ale myślę że to posłuży jako wskazówka tym którzy używają opcji szukaj i nie gardzą google






« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2008, 08:18:45 wysłane przez TURYSTA » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: