Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2
  Drukuj  
Autor Wątek: Bimbrownia na 112L  (Przeczytany 11560 razy)
Splon
Nowy
*
Wiadomości: 12


« : Maj 03, 2008, 13:54:39 »

Witam! Mam kilka pytań względem bimbrowni  Wink
1.Czy warto robić ją do akwarium tej wielkości zakładając że chce mieć przeciętną ilość roślin?
2.Czy jest opłacalna?cena paliwa(produktów)/czas działania(czy może instalacja butli zwróci sie po pewnym czasie?)
Z góry dzięki za pomoc!
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2008, 18:05:13 wysłane przez Splon » Zapisane
anrd
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 996



« Odpowiedz #1 : Maj 03, 2008, 15:20:09 »

Warto robić... Ja zrobiłem, mam jak na razie przeciętną ilość roślin.
Jest średnio opłacalna: drożdże-80gr 1 kg cukru 3-4 zł - na tym bimbrownia pojedzie jakieś półtora miesiąca. Wg mnie jeśli celujesz w holendra butla bardziej się opłaca.
Zapisane

Splon
Nowy
*
Wiadomości: 12


« Odpowiedz #2 : Maj 03, 2008, 15:28:09 »

Dzięki Wink A na takie akwarium bimbrownia powinna być zrobiona z jakich butli(pojemność większej i mniejszej w L)?
Zapisane
anrd
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 996



« Odpowiedz #3 : Maj 03, 2008, 15:37:45 »

Swoją zrobiłem z dwóch butelek po 1,5 litra każda
Zapisane

Janusz40
Zainteresowany
**
Wiadomości: 183


« Odpowiedz #4 : Maj 09, 2008, 08:58:32 »

Moja bimbrownia jest w butelce po nawozie PGC czyli 1/2 litra i działa bez zarzutu w 100 litr. akwa. Na noc wyłączam. Jeden zacier wystarcza na tydzień. Wcześniej dawałem do zacieru 1/2 łyżeczki sody i na noc nie musiałem wyłączać. Wtedy bimbrownia działała  2 tygodnie. Chyba wrócę do tego sposobu, ponieważ wcześniej czy później zapomnę o wyłączeniu i zagazuję ryby. W nakrętkach zrobiłem otwory fi 6mm i włożyłem wężyk silikonowy.( bardzo lekki wcisk) Następnie do wężyka włożyłem rurkę od wkładu długopisa. Takie uszczelnienie jest rewelacyjne, żadnych klejów czy silikonów. Działa tak bez kombinacji już ponad 2 lata. Ważne, aby wężyk był silikonowy, a nie z PP cz PE. Silikonowy nie twrdnieje!!!! Soda spowalnia szybkość produkcji CO2 (alkalizuje zacier) dzięki czemu zacier działa dłużej i mniej intensywnie. Pozdrawiam.
Zapisane
tedy87
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 396



« Odpowiedz #5 : Maj 09, 2008, 09:07:57 »

Janusz40 nie musisz wyłańczać bimbrowni na noc, nic rybom nie bedzie  Wink
Zapisane

NI MA MNIE JUŻ TU: (((

szydłoś
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 97


akwarium 112l :p


« Odpowiedz #6 : Maj 09, 2008, 11:24:45 »

bimbrownia do dobry pomysł,ja mam od 2 tygodni a rosliny bujaja jak oszalałe Good ! i klopoty z zielenicami sie skączyły.szczeze polecam
Zapisane

akwarium 112l obsada:35x neon innesa,kirysy:czarny ,spiżowe,pstre weloniaste,skośnopregi,5xkardynałek chiński,Para Ramirezek,12Xred cherry,amplarie.
moje akwarium   http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=15272.msg134860;topicseen#new
Janusz40
Zainteresowany
**
Wiadomości: 183


« Odpowiedz #7 : Maj 09, 2008, 12:15:38 »

Mam wodę o kH 5-6, i kiedyś poddusiłem rybki więc wolę dmuchać na zimne.
Zapisane
Piranha
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 212



« Odpowiedz #8 : Maj 19, 2008, 22:13:11 »

Dajcie jakies foty tych bimbrownic z butelek.
Przygotowuję akwarium 112 L i skoro to tak dobrze działą na rośliny chętnie bym spróbował, ale nie wiem jak to dizała, jak sie to podłacza, czy to do jakies pompki jest podłaczone czy jak??
Zapisane
Grajewiak
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3219


Dariusz


WWW
« Odpowiedz #9 : Maj 19, 2008, 22:22:07 »

Dajcie jakies foty tych bimbrownic z butelek.
Przygotowuję akwarium 112 L i skoro to tak dobrze działą na rośliny chętnie bym spróbował, ale nie wiem jak to dizała, jak sie to podłacza, czy to do jakies pompki jest podłaczone czy jak??

Może to Ci się przyda Wink http://www.akwarium.net.pl/forum/index.php?topic=1370.0 Wink
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2008, 09:18:19 wysłane przez Emi » Zapisane

GG 12591627
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki" Prz 14:15

160l na ziemi!
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #10 : Maj 20, 2008, 13:12:31 »

Jeżeli masz miejsce i środki to ja bym się jednak zastanowił czy nie warto od początku zaiwestować w butle. Z bimbrownią jest masa (niepotrzebnej) zabawy, dochodzi do tego kwestia regulacji, różnej efektywności, itp. Jeżeli więc możesz to zastanów się nad butlą, jeżeli nie masz takich możliwości, to bimbrownia będzie dobrym rozwiązaniem.
Zapisane
Brutus
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 87



« Odpowiedz #11 : Maj 20, 2008, 21:40:39 »

Piranha, Deexer dobrze mówi Smiley też zaczynałem od bimbrowni z butelek PET ( dużo miejsca i raczej słaba estetyka no i co tydzień wymiana zacieru oraz nierównomierność dozowania) potem był zestaw Nutrafin HAgena ( bardziej równomierny , 3 tygodnie mocy, estetyka bez zarzutu, fajna drabinka, minusem jest cena eksploatacji firmowych uzupełnień od 18 zł do 25 zł w hipermarketach) teraz mam butlę, która ma jeden minus -cena skompletowania, reszta same plusy- raz ustawiam i zapominam, elektrozawór odcina mi dozowanie CO2 na noc, dyfuzor nie marnuje praktycznie bąbelków, nabicie 1,5 kg butli z 700 litrami gazu kosztuje 10 zł!)
Tak więc polecam z doświadczenia dozowanie CO2 z butli i sądzę, ze prędzej czy później i tak do niej dojdziesz  Cheesy
pozdrawiam
Zapisane
Piranha
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 212



« Odpowiedz #12 : Maj 20, 2008, 21:57:09 »

BRUTUS - o jakiej butli piszesz?
Jak to wygląda, gdzie się ją nabija, na ile starcza, gdzie ją kupić, jakiej firmy?
Jak to się podłacza do akwa.
Opisz bardziej szczegółowo, daj jakieś foki.
Dzięki.
Zapisane
Brutus
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 87



« Odpowiedz #13 : Maj 20, 2008, 22:19:20 »

Nie będę zbywał Cię pisząc "szukaj" bo temat był wielokrotnie opisywany ale widziałem w jednym z pierwszych Twoich postów, ze stosowałeś pompkę tłokową (ja też !!!) więc jesteś przynajmniej moim rówieśnikiem  Cheesy i dlatego chętnie pomogę...

Piszę o butli wysokociśnieniowej, ja mam 1,5 kg- nabyłem ją w firmie konserwującej gaśnice za 120 zł (legalizacja do 2017 roku + nowy zawór), do tego niezbedny jest reduktor -ja wybrałem z dwoma manometrami ( na jednym jest ciśnienie w butli a na drugim ustawiam cisnienie przed zaworkiem precyzyjnym - o nim za chwilę) kupiłem go w sklepie Sewrisu Miłośników Roślin Wodnych -tak to wygląda - http://www.roslinyakwariowe.pl/sklep/reduktor-elektrozaworem-zaworkiem-zestaw-p-4564.html, do tego potrzebny jest wężyk ciśnieniowy też dostępny w tym sklepie - mnie wystarczyło 2 metry, oraz bardzo ważny element -dyfuzor
wybór jest spory, od kostki lipowej przez drabinkę po szklany ze spiekiem ceramicznym - ja taki stosuję i jest świetny- lecą malusienkie bąbelki, które bardzo łatwo rozpuszczają się w wodzie a roślinki bąblują -piękny widok.
Ale tu pojawia się pytanie z mojej strony - jakie masz oświetlenie bo dozowanie CO2 ma widoczne efekty przy stosunkowo mocnym świetle ja mam 0,7 W/l.
Tak czy tak dozowanie CO2 poprawia wzrost roślin, jeszcze niedawno oświetłałem akwarium żarówką i też rośliny szalały po podaniu CO2.

Podłączenie:
Zdjęcia nie mam ale za chwilę zrobię i będzie dostępne przez WWW w moim profilu, kliknij tylko w ikonkę kuli ziemskiej a zobaczysz je i moje akwarium a nawet modele czołgów Cheesy
Na zdjęciu całego układu nie da sie ujać więc opiszę jak to jest podłączone w kolejności:
Butla, reduktor, elektrozawór, zaworek precyzyjny, kawałek wężykam, licznik bąbelków, dłuższy kawałek wężyka Smiley , zaworek przeciwzwrotny, kawałek wężyka, dyfuzor
 mam nadzieję, żę trochę rozjaśniłem temat w razie pytań, pytaj  Wink
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #14 : Maj 21, 2008, 10:12:08 »

Ooo, witam kolegę z Gliwic Smiley

Butlę wysokociśnieniową do CO2 można kupić w punkcie ppoż, tam tą butlę można także napełnić (w Gliwicach akurat na Lipowej za Forum). Koszt 1,5 kg butli to ok 100 zł, napełnienie 10 zł, gazu wystarcza w zależności od wielkości zbiornika i ilości podawanego gazu na ok 3-4 miesiące.

Możesz też taki reduktor i resztę kupić na allegro, np tu: http://www.allegro.pl/item365866346__zestaw_co2_standard_.html

Do tego potrzebujesz tylko butli (w sklepie ppoż) i możesz nawozić  Good !
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Strony: [1] 2
  Drukuj  
 
Skocz do: