Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: sciana z mchu  (Przeczytany 7964 razy)
seboxx18
Zainteresowany
**
Wiadomości: 95


« : Marzec 22, 2008, 11:49:17 »

Jak mam zrobić ściankę z mchu jawajskiego kupiłem dziś dosyć sporo i chce zamaskować nim grzałkę i filtr kaskadowy, czyli samą rólkę.
Jak zostanie go trochę to sobie go przymocuje do korzonka, ale tu nasuwa mi sie kolejne pytanie co będzie dobre do przymocowania go, poproszę o jakieś rady. Mam dosyć mocne oświetlenie, 28wat na 40litrów wody a mech chyba woli zaciemnione miejsca co polecicie? Mozę jakoś zaciemnić to miejsce.
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #1 : Marzec 22, 2008, 12:01:01 »

nie musisz nic zaciemniać -mech rośnie w cieniu a jeszcze lepiej w świetle Smiley. zaslonięcie rurki kaskady mchem wydaje się dość glupim pomyslem -mech będzie caly w syfie non-sto i będzie wyglądal wstrętnie a po jakimś czasie może zacząć gnić.
Zapisane

seboxx18
Zainteresowany
**
Wiadomości: 95


« Odpowiedz #2 : Marzec 22, 2008, 12:03:54 »

to co lepiej mech umocować na korzeniu tam gdzie jest minimalny ruch wody.
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #3 : Marzec 22, 2008, 12:08:55 »

nie koniecznie ''minimalmy'' ale napewno nie przy wlocie filtra bo wszystkie syfy plynące do filtra będą się do niego przyczepiać i zadziala jak gąbka na przefiltrze.
Zapisane

seboxx18
Zainteresowany
**
Wiadomości: 95


« Odpowiedz #4 : Marzec 22, 2008, 12:14:58 »

no tak faktycznie ala a masz jakiś pomysł jak go przymocować do korzenia najlepiej tak aby obrastał korarzeń a nie rósł do góry
Zapisane
ala
Super aktywny
*****
Wiadomości: 3230


ala


« Odpowiedz #5 : Marzec 22, 2008, 12:23:04 »

a widzisz takie okienko szukaj bylo już , jet też jeden wątek ze zdjęciami -krok po kroku. jak przymocujesz to on po jakiś max. 2 tyg. zacznie wyglądać ladnie i będzie obrastaal korzeń ale rośnie też do góry co jakiś czas trzeba go troszkę przyciąć.
Zapisane

seboxx18
Zainteresowany
**
Wiadomości: 95


« Odpowiedz #6 : Marzec 22, 2008, 12:24:25 »

to muszę poszukać tego może mi ktoś pomoże?Huh
Zapisane
bakuMGK
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1564


Akwarystyka-hobby na całe życie.


« Odpowiedz #7 : Marzec 22, 2008, 15:10:03 »

jak chcesz zeby nie rosl do gory to kup sobie weeping moss Smiley ten rosnie w dol i wyglada jak wodospad Grin
Zapisane

8317910

seboxx18
Zainteresowany
**
Wiadomości: 95


« Odpowiedz #8 : Marzec 22, 2008, 17:15:31 »

dzieki za rade ale nie skorzystam
Zapisane
portfel333
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 90


« Odpowiedz #9 : Kwiecień 17, 2008, 08:56:12 »

a widzisz takie okienko szukaj bylo już , jet też jeden wątek ze zdjęciami -krok po kroku. jak przymocujesz to on po jakiś max. 2 tyg. zacznie wyglądać ladnie i będzie obrastaal korzeń ale rośnie też do góry co jakiś czas trzeba go troszkę przyciąć.

ja ostatnio przycinając wyciołem prawie tyle ile miałem na starcie a różnicy prawie nie widać:) fajnie wygląda też mech na kamieniach np. otoczaki i moja rada na nakładanie mchu: żadnych nitek do przywiązywania tylko w paru strategicznych miejscach (głównie boki) delikatnie popruszyć mech żwirkiem (ale drobnym bo może zacząć gnić i delikatnie to starczy) tak żeby coś go przytrzymało i filtr odłączyć na jeden dzień albo zmienić ruch wody aby mchu nie podnisiło (oczywiście jeśli jeszcze nie ma rybek w akwa) i żeby mech się nie zerwał to wystarczy aby sam chwycił "przyczepność" papa
Zapisane
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #10 : Kwiecień 17, 2008, 09:54:22 »

Ścianę z mchu można zbudować różnymi sposobami. Zależy jaki mech i jaki efekt chce się osiągnąć. Javę najlepiej przymocować do siatki i siatkę przykleić na przyssawkach do tylnej ścianki akwarium. Co jest potrzebne:
- sztywna plastikowa siatka budowlana
- duża ilość javaja
- 4 duże przyssawki
- nitka, igła albo szydełko
- zdolności krawieckie  Wink

Wycinamy w siatce na 4 rogach otwory na przyssawki, przyszywamy mech na całą powierzchnię siatki na płasko albo kępkami nie zapominając go zwilżyć co jakiś czas i przylepiamy taką siatkę do tylnej ścianki akwarium. Jak wypuści za długie gałązki to przycinamy nożyczkami jak żywopłot a przycięte gałązki można przyszyć gdzieś w pustych miejscach. Szybciej się zagęści.

Mech najlepiej wyglądający na ściankach: tajwan, x-moss, weeping.

Powodzenia.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Mirmil
325l wielogatunkowe
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 599


www.mirekkon.pl


WWW
« Odpowiedz #11 : Kwiecień 17, 2008, 10:02:35 »

podoba mi się pomysł EMI

można też zbudować taki parawan zasłaniający rurki i grzałkę od frontu, wtedy zagwarantujesz swobodny przepływ wody z boku i masz pięknie i porzytecznie,

jedyny problem to że mocowanie będzie tylko na ściance bocznej orac w podłożu więc ta siatka czy też konstrukcja plastikowa powinna być sztywna tak aby podtrzymywała całą konstrukcje - zaletą tego parawanu jest to, że w każdej chwili podczas ponownego urządzania lub restartu wyjmujesz całość płuczesz w wodzie z akwa, aby zdjąc ewentualne nieczystości przycinasz na zwenątrz akwa, np w pojemniku do płukania i ponownie wkładasz do akwa gotowy wyrośniety i uformowany dywanik-ściankę

nie polecam zasłaniać mchem samej rurki bo po penym czasie zabije Ci wlot wody i czyszcząc filtr pozbędziesz się łądnego mchu

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2008, 10:07:37 wysłane przez Mirmil » Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #12 : Kwiecień 17, 2008, 10:12:01 »

Teraz mi się przypomniał jeszcze pomysł kolegi. Otóż rurkę i filtr można spróbować zasłonić gałęzatką. Jest ona mniej wrażliwa na zbierające się na jej powierzchnie zanieczyszczenia niż mech a można łatwo płat gałęzatki nitką przywiązać do czego się chce.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: