Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Malawi wiki « Ryby Biotypu Malawi - Jaki pyszczak do jakiego akwa ?
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Ryby Biotypu Malawi - Jaki pyszczak do jakiego akwa ?  (Przeczytany 22494 razy)
sticz11
Klub malawi - Klubowicz
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 168



WWW
« : Luty 22, 2008, 16:54:22 »

Witam oto spis rybek jeziora Niasa (malawi) oraz podpis jakiego akwarium wymaga dany gatunek. Smiley
 
 Labidochromis sp. hongi
  Placidochromis phenochilus
  Labidochromis pallidus
  Pseudotropheus msobo
  D. compressiceps
  Labidochromis chisumulae
  Cynotilapia axelrodi
  Labidochromis freibergi
  Maylandia livingstonii
  Fossochromis rostratus
  Maylandia greshakei
  Pseudotropheus acei
  Pseudotropheus saulosi
  Pseudotropheus daktari
  Pseudotropheus polit
  Maylandia hajomaylandi
  Labeotropheus fuelleborni
  Maylandia crabro
  Labeotropheus trewavasae
  Aulonocara jacobfreibergi
  Hemitilapia oxyrhynchus
  Labidochromis vellicans
  Cynotilapia sp. Mbamba
  Labidochromis caeruleus

Labidochromis sp. hongi

Ze względu na dużą agresję wewnątrzgatunkową potrzebny jest zbiornik o długości minimum 150 cm. Samce kierują agresję głównie do osobników tej samej płci, dlatego w takim akwarium wskazane jest trzymanie tylko jednego samca w towarzystwie kilku samic. Jeśli zamierzamy hodować grupę L. sp. hongi z większą liczbą samców zbiornik powinien być odpowiednio większy.

Placidochromis phenochilus

W przypadku hodowli tej pielęgnicy nie należy kierować się popularnym zwłaszcza w przypadku Mbuna poszukiwaniem relacji pomiędzy poziomem agresji i terytorializmu ryb, a koniecznym minimum litrażu czy długości zbiornika. P.phenochilus jest gatunkiem stosunkowo łagodnym. Jednak przy swojej długości, szybkości, a także tendencjach do życia w grupie, wymaga zbiornika o długości minimum stu pięćdziesięciu centymetrów. W przypadku budowy zespołu wielogatunkowego - zazwyczaj w oparciu o inne, duże gatunki biotopu piaszczystego - koniecznym wydaje się posiadanie zbiornika specjalnych rozmiarów. Należy też od długości akwarium, odliczyć "straty" z tytułu umieszczonych konstrukcji skalnych.

Labidochromis pallidus

W odniesieniu do analizowanego wcześniej behawioru gatunku, można założyć, że zespół z jednym samcem będzie czuć się komfortowo nawet w akwarium o długości osiemdziesięciu centymetrów. Podobna grupa w towarzystwie innego łagodnego przedstawiciela Mbuna powinna znaleźć się w akwarium co najmniej metrowej długości. Wymiary basenu rosną zarówno z liczbą hodowanych L.pallidus, jak i pozostałych współmieszkańców.

Optimum dla zakupionej "w ciemno" grupy 6-8 osobników, stanowić będzie akwarium o długości stu dwudziestu centymetrów o bardzo bogatej aranżacji i towarzystwo kilkunastu pielęgnic o podobnych do L.pallidus charakterystykach.
 
Pseudotropheus msobo

Rozmiary akwarium przyjmowane jak dla innych pyszczaków, zgodnie z zasada, że im większa powierzchnia dna, tym lepiej dla ryb. Sugerowana długość akwarium to 100-120 cm.

D. compressiceps

W przypadku tych ryb za minimum uchodzić powinno akwarium o długości 150 cm - do hodowli grupy, w skład której wchodzi jeden tylko samiec.

Labidochromis chisumulae

Oczywiście w tym przypadku, jak i każdym innym obowiązuje zasada - im większa powierzchnia dna tym lepiej. Sugerowana długość akwarium to 100 cm.

Cynotilapia axelrodi

C. axelrodi nie wymaga szczególnie dużych zbiorników. Odpowiednim będzie akwarium o długości przynajmniej 100 cm.
UWAGA!!
Ta rybka żyje około 8-10 lat ...

Labidochromis freibergi

Do hodowli L. freibergi wskazane jest akwarium o długości przynajmniej 100 cm.
UWAGA!!
Ta rybka żyje około 8-10 lat ...

Maylandia livingstonii - Pyszczak muszlowy

Wybór odpowiedniego basenu wiąże się bezpośrednio z rodzajem hodowli. W hodowli jednogatunkowej, rozpoczynającej się od grupy pięciu czy sześciu osobników, z powodzeniem wystarczy zbiornik o długości osiemdziesięciu centymetrów. Ewentualne inwestycje w akwarium powinny dotyczyć przede wszystkim jego długości i szerokości. Wysokość zbiornika z oczywistych względów odgrywa tu drugorzędna rolę. Dedykując tym pielęgnicom zbiornik można ewentualnie brać poprawkę na rozwój populacji i wychów młodzieży. Podobnie, jeśli rozważamy ich pielęgnację w zespole innych małych pielęgnic. Wówczas - biorąc pod uwagę konieczność stworzenia odrębnych stref pustego i zabudowanego dna oraz różnorodnych rewirów - rozmiary akwarium wzrastają do typowego malawijskiego minimum, czyli przynajmniej 120 cm.

Fossochromis rostratus

Lektura powyżej przedstawionych wiadomości nie pozostawia w tej kwestii żadnych złudzeń. Za maksymalizacją rozmiarów akwarium przemawiają trzy podstawowe grupy czynników: rozmiary samych ryb, specyfika zachowań rozrodczych, w końcu hodowla kilku egzemplarzy F. rostratus. Nie mogąc bowiem rozpoznać płci osobników w wieku "handlowym", w naturalny sposób musimy polegać na zakupie w ciemno - co wiąże się oczywiście z inwestycja w większą liczbę podopiecznych. Akwarium o typowej handlowej długości dla dużych zbiorników - a więc półtora metra - należy tu uznać za absolutne (a wciąż dyskusyjne) minimum

Maylandia greshakei

Dla jednego samca i gromadki samic może okazać się wystarczające akwarium o pojemności około 160 litrów. Jeśli jednak chcielibyśmy hodować więcej samców to musimy znacznie zwiększyć litraż akwarium.

Pseudotropheus acei - Pyszczak złotopłetwy

Ze względu na dosyć duże rozmiary osiągane przez ten gatunek, Pseudotropheus acei można trzymać w zbiornikach o długości przynajmniej 100 cm i pojemności około 150 l. Zespół wielogatunkowy to konieczność zagospodarowania zbiornika od 120 cm długości i pojemności co najmniej 200 l.

Pseudotropheus saulosi - Pyszczak Saulosa

W hodowli jednogatunkowej, nawet z kilkoma samcami, wystarczające będzie już stukilkudziesięciolitrowe akwarium o długości 100-120 cm. W zbiorniku 120 cm możemy także łączyć je z innymi małymi i łagodnymi gatunkami. Pamiętajmy jednak o tym,. O czym już wspominaliśmy. Starajmy się dobierać gatunki w taki sposób, by nie dążyły do objęcia tych samych rewirów. Dla dużego i wielogatunkowego zestawu minimalnym zbiornikiem będzie oczywiście akwarium o długości 150 cm.

Pseudotropheus daktari

Choć jest to pyszczak niewielki, ustanawia duże rewiry i przejawia stosunkowo duży poziom agresji. Dlatego hodowlę należy prowadzić w zbiorniku o długości minimum 120 centymetrów. Lepszy, zwłaszcza dla wielogatunkowego zespołu, będzie zbiornik dłuższy.

Pseudotropheus polit

P.polit powinien być hodowany w możliwie dużych zbiornikach. Nie jest wskazana nawet jednogatunkowa hodowla w akwariach małych - wówczas agresja samca obrócić się może przeciw samiczkom. Jeśli chcemy utrzymać przynajmniej dwa samce, akwarium powinno mieć 150 centymetrów długości.

Maylandia hajomaylandi

Jest to pyszczak duży, choć obierający stosunkowo niewielki rewir. Dla jednego, nawet dwóch samców i kilku samic możemy przeznaczyć zbiornik o długości 120, a przy przemyślanej zabudowie jedynie 100 centymetrów. Kolejne samce lub zespół wielogatunkowy, oznaczają nieubłagany powrót do starej malawijskiej prawdy: im dłuższy zbiornik, tym lepiej...

Labeotropheus fuelleborni

Ze względu na to, iż pyszczaki te osiągają dość duże rozmiary oraz są dość agresywne i terytorialne wymagają dużego akwarium. Dla jednego samca być może wystarczające będzie akwarium o długości 100 cm (lepiej jednak 120 cm), a dla większej liczby samców zbiornik powinien mieć co najmniej 150 cm. Przy kupnie akwarium dla pyszczaków nie koniecznie należy się kierować litrażem akwarium, ale raczej jego powierzchnią dna, a szczególnie długością. Wysokość takiego zbiornika powinna mieć maksymalnie 40-50cm, gdyż ryby te wyższego nie potrzebują.

Maylandia crabro - Pyszczak szerszeń

Pyszczak ten należy do gatunków osiągających na tyle duże rozmiary i na tyle agresywnych, że w doborze zbiornika nie ma mowy o kompromisach. Absolutne minimum to 150 centymetrów i jakieś 250 litrów. W praktyce sprawdzają się jeszcze większe zbiorniki, w zasadzie bez określonej górnej granicy. Zwłaszcza, że w ewentualnej budowie zespołu wielogatunkowego z M.crabro powinno się uwzględniać tylko duże, mocne i agresywne ryby.

Labeotropheus trewavasae

Po latach obserwacji zachowań tego gatunku w różnych zbiornikach i różnych zespołach, w zasadzie jestem w stanie zaakceptować sugerowane przez wiele źródeł minimum na poziomie 80 centymetrów, dla samca i kilku samic. Biorąc pod uwagę zmienność nastroju i skoki temperamentu tej ryby, a także jej sporą siłę i 'umiejętności bojowe', osobiście nie zaryzykował bym poważnej hodowli w zbiorniku poniżej 100 centymetrów długości, i mniej więcej 200 litrów pojemności. Drugi samiec lub zespół wielogatunkowy, to oczywiście konieczność przygotowania większego akwarium. Warto pamiętać o upodobaniach tych ryb co do rodzaju siedliska, i stworzeniu zabudowy gwarantującej spokój inkubującym samicom i młodzieży.

Aulonocara jacobfreibergi

Dla Aulonocara jacobfreibergi akwarium nie powinno mieć mniej niż 100 cm długości.

Hemitilapia oxyrhynchus

W odwołaniu do okoliczności sygnalizowanych w części poświęconej rozmiarom ryb i ich zachowaniu, za absolutne minimum należy uznać zbiornik o długości półtora metra. Przy odpowiedniej aranżacji zapewni on komfort nie tylko Hemitilapia oxyrhynchus, ale i umiejętnie dobranemu gatunkowi towarzyszącemu. Rozbudowane zespoły wielogatunkowe i obsady z większą ilością samców należy pielęgnować w znacznie większych zbiornikach.

Labidochromis vellicans

Pielęgnacja małego zespołu w zbiorniku jednogatunkowym może się udać już w akwarium o długości 80 centymetrów. Niezmienna zasada każe nam aranżować większy zbiornik proporcjonalnie do ilości pielęgnowanych osobników, niezależnie od tego czy będzie to w dalszym ciągu hodowla jednogatunkowa, czy pojawia się reprezentanci kolejnych gatunków. Niezmienna pozostaje także konieczność zastosowania wydajnych systemów filtracji (zarówno na poziomie mechanicznym, jak i biologicznym), oraz utrzymanie odpowiednich parametrów wody.

Cynotilapia sp. Mbamba

C. sp. mbamba nie wymaga szczególnie dużych zbiorników. Do hodowli tego gatunku wystarcza już akwarium o pojemności ok. 150 l. W przypadku hodowli w akwarium wielogatunkowym lub większej ilości samców minimum to zbiornik o długości 120 cm.

Labidochromis caeruleus-  Pyszczak yellow

O ile podobnie jak w przypadku innych pyszczaków wysokość akwarium nie ma większego znaczenia, to długość jest bardzo ważna. Niezbędnym minimum dla kilku osobników wydaje się być długość 80 cm. W przypadku łączenia Labidochromis caeruleus z innymi gatunkami pyszczaków długość akwarium nie powinna być mniejsza niż 120 cm. Oczywiście jednak wciąż aktualna jest zasada, że im akwarium większe, tym lepsze



źródło: www.malawi.pl
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2008, 15:33:29 wysłane przez sticz11 » Zapisane


Malawi 112 l.
8 x Labidochromis Cearuleus
2 x Ancistrus multispinis

Marzenia:
Malawi conajmniej około 300 l.
Misquamacus
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3261



WWW
« Odpowiedz #1 : Luty 22, 2008, 16:55:40 »

Ciekawy artykuł, sam pisałeś ?? bo jeśli nie to regulamin wymaga podania linku do strony autora.
Zapisane


>>>>>>>>www.bojownik.pl<<<<<<<<<
>>>>>>>>   www.fawa.pl  <<<<<<<
sticz11
Klub malawi - Klubowicz
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 168



WWW
« Odpowiedz #2 : Luty 22, 2008, 18:01:27 »

Link jest w prawym dolnym rogu mogłeś nie zauważyć Wink Dzięki. Zauważyłem że na innych działach jest coś nie coś o rybkach a tu nic więc postanowiłem coś umieścić Smiley
Zapisane


Malawi 112 l.
8 x Labidochromis Cearuleus
2 x Ancistrus multispinis

Marzenia:
Malawi conajmniej około 300 l.
suselek72
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 58


« Odpowiedz #3 : Marzec 01, 2008, 16:15:19 »

pokuszę się o małe uzupełnienie rybek
źródło: "Ryby i bezkręgowce akwariowe" C. Schaefer

Copadichromis borleyi (Pyszczak Borleya) - Cichlidae (Pielegnicowate)
Cyrtocara moorii (Pyszczak Moora) - II -
Dimidiochromis compressiceps (Pyszczak płaskogłowy) -II-
Melanochromis auratus (Pyszczak złocisty) -II-
Nimbochromis polystigma (Gębacz wieloplamy) -II-
Petrotilapia "Yellow Chin"
Protomelas taeniolatus (z rodzaju Aulonacara)
Tropheos "Chilumba" (z rodz.Labidochromis)
Zapisane
glonojad
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 349



« Odpowiedz #4 : Marzec 09, 2008, 19:44:38 »

widze, że Ci sie nudziło Cheesy
Zapisane

sticz11
Klub malawi - Klubowicz
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 168



WWW
« Odpowiedz #5 : Marzec 09, 2008, 20:18:16 »

Nom dokładnie ... I postanowiłem zrobić coś porzytecznego i uniknąć męki "mądrych" w pytaniach "czy ta obsada jest ok" lub "czy mogę ten gatunek trzymac w tym akwa" Cheesy:D
Zapisane


Malawi 112 l.
8 x Labidochromis Cearuleus
2 x Ancistrus multispinis

Marzenia:
Malawi conajmniej około 300 l.
glonojad
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 349



« Odpowiedz #6 : Marzec 11, 2008, 16:09:05 »

proponuje administratorom przypiąc ten wątek ;]
Zapisane

glonojad
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 349



« Odpowiedz #7 : Marzec 11, 2008, 16:10:15 »

Witam oto spis rybek jeziora Niasa (malawi) oraz podpis jakiego akwarium wymaga dany gatunek. Smiley
 
 Labidochromis sp. hongi
  Placidochromis phenochilus
  Labidochromis pallidus
  Pseudotropheus msobo
  D. compressiceps
  Labidochromis chisumulae
  Cynotilapia axelrodi
  Labidochromis freibergi
  Maylandia livingstonii
  Fossochromis rostratus
  Maylandia greshakei
  Pseudotropheus acei
  Pseudotropheus saulosi
  Pseudotropheus daktari
  Pseudotropheus polit
  Maylandia hajomaylandi
  Labeotropheus fuelleborni
  Maylandia crabro
  Labeotropheus trewavasae
  Aulonocara jacobfreibergi
  Hemitilapia oxyrhynchus
  Labidochromis vellicans
  Cynotilapia sp. Mbamba
  Labidochromis caeruleus

a wiesz, ze to jeszcze nie wszystkie gatunki ;]
Zapisane

Raffy
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2337


« Odpowiedz #8 : Marzec 11, 2008, 16:34:47 »

A kto tam wie, ile tak naprawdę jest gatunków pyszczaków. Jeszcze gatunki mogą dzielić się na podgatunki/odmiany itd. Co jakiś czas z tego jeziora odławiają, nowe nieznane w nauce pysie.

Trzymajmy się tych popularniejszych i będzie ok (dla początkujących malawistów) Wink
Zapisane

Zawód : akwarysta...
Wszystkie ryby są wyjątkowe! Uszanujmy ich wymagania, podziękują nam dobrym zdrowiem i młodymi...
NIE UDZIELAM RAD PRZEZ PW!
http://www.3cityakwarium.fora.pl/Trójmiejska Akwarystyka
Obecnie: 500L Rafa, 112L roślinne, 160L mcharium
I we mnie drzemie Tanganika i Malawi
sticz11
Klub malawi - Klubowicz
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 168



WWW
« Odpowiedz #9 : Marzec 11, 2008, 18:36:05 »

Cytuj
a wiesz, ze to jeszcze nie wszystkie gatunki ;]
Wiem
Cytuj
A kto tam wie, ile tak naprawdę jest gatunków pyszczaków. Jeszcze gatunki mogą dzielić się na podgatunki/odmiany itd. Co jakiś czas z tego jeziora odławiają, nowe nieznane w nauce pysie.

Trzymajmy się tych popularniejszych i będzie ok (dla początkujących malawistów)


Zgadzam się. Dodałem te które udało mi się znaleźć
Zapisane


Malawi 112 l.
8 x Labidochromis Cearuleus
2 x Ancistrus multispinis

Marzenia:
Malawi conajmniej około 300 l.
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: