Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: ocieranie sie rybek  (Przeczytany 24570 razy)
Gottii
Nowy
*
Wiadomości: 43


« : Maj 21, 2004, 12:13:03 »

w dniu wczorajszym zakupilem sobie 3 brzanki brokatowe po ok 5 godzinach moje rybki (wszystkie w akwarium) zaczely sie energcznie ocierac o kamienie oraz liscie rozlin co to moze byc za objaw i jakim lekiem , preparatem zapobiec takiemu zachowaniu sie
Zapisane

Akwa 112
- 1x mieczyk Hellera
- 2x brzanka Sumatrzańska
- 2x brzanka Mszysta
- 3x brzanka Brokatowa
- 2x brzanka Różowa
- 7x neonek Innesa
- 4x zbrojnik niebieski
atusia
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 383



« Odpowiedz #1 : Maj 21, 2004, 12:29:08 »

Z tego co czytam to nie przeprowadziłeś kwarantanny nowo zakupionych rybek. Powodów ocierania się ryb jest dużo. Większość chorób tak właśnie zaczyna się objawiać. Trudno jest mi postawić diagnozę. Obserwuj rybki i każdy niepokojący objaw napisz (odbarwienia,uszkodzenie płetw, białe punkciki, blednięcie barw itd) Nie wlewaj leku, nie wiadomo co się dzieje. Leków mieszać nie należy, więc jeśli ustalimy co dolega rybciom, wtedy zastosujesz leczenie.
Zapisane

Pozdrawiam Beata
 

240l-paletki
Gottii
Nowy
*
Wiadomości: 43


ok
« Odpowiedz #2 : Maj 21, 2004, 12:39:16 »

ok wiec pojde za twa rada i poobserwuje je hoc nie jest to ocieranie sie nieustanne poprostu co jakis czas podplywaja do jakiegos przedmiotu i szybkim slizgiem sie po nim ocierajom
Zapisane

Akwa 112
- 1x mieczyk Hellera
- 2x brzanka Sumatrzańska
- 2x brzanka Mszysta
- 3x brzanka Brokatowa
- 2x brzanka Różowa
- 7x neonek Innesa
- 4x zbrojnik niebieski
michał
Bywalec
****
Wiadomości: 577



« Odpowiedz #3 : Maj 21, 2004, 13:18:47 »

Czy masz takie objawy
OBJAWY - ryby ocierają się o przedmioty, na płetwach lub pysku widać miejscami kłaczki podobnej do brudnej waty. Niekiedy występuje sklejenie płetw. W dalszym stadium następuje zniszczenie skory, a nawet tkanki mięsnej. Powierzchnia rogówki oraz skrzel jest zmętniała. Pleśń atakuje również ikrę.
Zapisane

Błądzić to rzecz ludzka!?!
Gottii
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #4 : Maj 21, 2004, 13:46:06 »

Michal nie wiem dokladnie bo to sie stalo po 5 h od wpuszczenia nowo zakupionych rybek na razie sa tylko objawy tarcia a kamyki ale jusz sie denerwuje bo plywaja wpozadku pokarm pobieraja wszystkie nie widze by ktoras z rybek zachowywala sie inaczej moze to za rotki okres by zauwazyc inne objawy ale zastanawia mnie jedno czy w tak krotkim okresie jakim jest 5 h mogly zarazic sie inne rybki ?
Zapisane

Akwa 112
- 1x mieczyk Hellera
- 2x brzanka Sumatrzańska
- 2x brzanka Mszysta
- 3x brzanka Brokatowa
- 2x brzanka Różowa
- 7x neonek Innesa
- 4x zbrojnik niebieski
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #5 : Maj 21, 2004, 14:04:19 »

Najpierw trzeba uważnie poobserwować. Ocieranie się rbek niepokoi zawsze ale nie zawsze jest odrazu ospą , pleśniawka i ciężka choroba. Jak sam piszesz że nastąpiło szybko po wpuszczeniu to może to oznaczać że zmiany parametrów wody podrażiły im skórę i stąd może byc to ocieranie. Narazie do akwa nie warto nic lać jak nie ma innych obiawów bo można bardziej zaszkozić . Jeśli to wynika tylko ze zmieny środowiska życia rybek (brzanki tj. większość woląwodę starą!) to powinno przejśc w ciągu paru dni a przy tym nie powinny sie pojawić inne nieokojące objawy o jakich np. pisał michal . Pozdr.
Zapisane

112,25
atusia
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 383



« Odpowiedz #6 : Maj 21, 2004, 14:08:29 »

Różnie bywa, czasami wystarczy 5h. Rybki, które zakupiłeś mogą być chore, ale bywa też tak, że transport i zmiana warunków mogą wywołać u ryb chorobę. W sklepie są inne warunki (parametry wody) i wpuszczając do akwarium nowe rybcie ryzykujesz wywołaniem choroby. Najlepsza jak pisałam jest kwarantanna (znam przypadki, że bez kwarantanny było ok) Rybcie nadal obserwuj, ocieranie może oznaczać objaw ospy( najczęściej spotykana choroba wśród nowo zakupionych rybek) Pierwsze białe kropeczki na płetwach lub ciele ryby będą sygnałem, że przywlokłeś do akwarium ospę.
Zapisane

Pozdrawiam Beata
 

240l-paletki
Gottii
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #7 : Maj 21, 2004, 14:36:00 »

ciut mnie pocieszyliscie bo mam mieszane uczucia fakt nie zastosowalem kwarantanny ale jusz nie pierwszy raz bralem rybki z tego miejsca moze faktycznie to szok, dotyczacy transportu lub zmiany wody gorzej jesli to ospa a powiedzcie mi czy ospa jest calkowicie do wyleczenia  i po jej ustapieniu objawy calkowicie znikaja a rybki sa w dobrych kondycjach bez wiekszych zmian w wygladzie ??
Zapisane

Akwa 112
- 1x mieczyk Hellera
- 2x brzanka Sumatrzańska
- 2x brzanka Mszysta
- 3x brzanka Brokatowa
- 2x brzanka Różowa
- 7x neonek Innesa
- 4x zbrojnik niebieski
atusia
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 383



« Odpowiedz #8 : Maj 21, 2004, 15:33:14 »

Ospa to właściwie "standartowa"choroba (jak u ludzi grypa) Jest faktycznie uciążliwa w leczeniu (kolejne cykle choroby), czasami uśmierci jakieś rybcie (zwykle te bardzo osłabione)ale jest uleczalna. Pytasz o wygląd rybek po przebytej chorobie- a więc po wyleczeniu rybki wracają do zdrowia, trzeba jednak dbać o jak najlepsze warunki (podmiana wody..) Po ospie rybki są bardzo wrażliwe i może się przyczepić następna choroba......Można by książkę napisać.....Nie martw się na zapas :wink:
Zapisane

Pozdrawiam Beata
 

240l-paletki
michał
Bywalec
****
Wiadomości: 577



« Odpowiedz #9 : Maj 21, 2004, 17:49:04 »

A czy wyrównywałeś temperaturę w worku i jakie masz parametry wody
Zapisane

Błądzić to rzecz ludzka!?!
Gottii
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #10 : Maj 24, 2004, 12:29:10 »

dzis mija 5 dzien od zaobserwowania ocierania sie rybek ale nie zauwazam zadnych zmian u nich tzn zadne plamki ani norosla sie nie tworza ale jeszcze sie obcieraja o przedmioty hoc hyba jusz zadziej
Zapisane

Akwa 112
- 1x mieczyk Hellera
- 2x brzanka Sumatrzańska
- 2x brzanka Mszysta
- 3x brzanka Brokatowa
- 2x brzanka Różowa
- 7x neonek Innesa
- 4x zbrojnik niebieski
atusia
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 383



« Odpowiedz #11 : Maj 24, 2004, 15:53:36 »

Powinno być ok, skoro rybcie mniej się ocierają i nie mają oznak choroby. Ocieranie powinno minąć, prawdopodobnie była to reakcja rybek na parametry wody. Nadal obserwuj swoich pupili Smiley
Zapisane

Pozdrawiam Beata
 

240l-paletki
Gottii
Nowy
*
Wiadomości: 43


« Odpowiedz #12 : Maj 25, 2004, 06:58:25 »

Atusia mialas racje to hyba kobieca intuicja po powrocie z pracy zauwazylem na moich brzankach a dokladniej na ich ogonkach (pletwach) biale plamki i teraz jusz wiem ze to objawy ospy jak na razie tylko brzanki sumatrzanskie maja te kropeczki biale kropeczki, a z jedna brzanką mszysta tesz dzieje sie cos dziwnego niedosyc ze ma kropeczki biale na ogonie to jeszcze gdy jestem blijej akwarium nagle staje sie cala blada w ciagu ok 5 minut jesli sie oddale po jakims czasie znow ciemnieje ??  Jaki najlepiej zastosowac preparat na ospe jak go stosowac i czy "wyblakniecie" brzanki tesz ma zwiazek z ospom ??
Zapisane

Akwa 112
- 1x mieczyk Hellera
- 2x brzanka Sumatrzańska
- 2x brzanka Mszysta
- 3x brzanka Brokatowa
- 2x brzanka Różowa
- 7x neonek Innesa
- 4x zbrojnik niebieski
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #13 : Maj 25, 2004, 08:11:05 »

Rybki tracą barwy gdy doznają stresu, może nim być widok człowieka, gdy jest chora to nawet właściciela może sie bać Wink. Przy okazji, czy masz jakieś roślinkiw  tmy akwarium? Brzanki a zwłaszcza sumatrzańskei lubią się schowac w krzakach zwłaszcza gdy sie czegoś boją.
Są takze blade gdy jestw awkarium zbyt jasno/nie ma roślin tłumiacych światło.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
Gottii
Nowy
*
Wiadomości: 43


ok
« Odpowiedz #14 : Maj 25, 2004, 08:33:02 »

wiesz to jest dosc mlode akwarium po bardzo dlugiej przerwie wracam do hobby. Mialem przerwe ok 10 lat Smiley w rybkowaniu teraz finanse mi pozwolily wznowic hobby i akwarium ktore mam ma ok 8 dni wiec jest w sumie noworodkiem rozlin mam sporo no i w sumie swiatla tesz jest sporo  maja do tego porobione wneki w skalach glazy itp. i do tego ta holerna ospa na ktora hcialbym znalesc lek jak najlepszy wyprobowany wlasnie przez was ospe zaobserwowalem dopiero u 3 rybek
Zapisane

Akwa 112
- 1x mieczyk Hellera
- 2x brzanka Sumatrzańska
- 2x brzanka Mszysta
- 3x brzanka Brokatowa
- 2x brzanka Różowa
- 7x neonek Innesa
- 4x zbrojnik niebieski
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: