Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Ryby akwariowe « SMUKLEŃ PRYSKACZ - JAK OKREŚLIC PŁEC ?????
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: SMUKLEŃ PRYSKACZ - JAK OKREŚLIC PŁEC ?????  (Przeczytany 1077 razy)
Reno
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 454


Powrót do młodości...


« : Luty 15, 2008, 15:35:44 »

Mam pytanie odnośnie smukleni pryskaczy (osobniki które posiadam mają 3-3,5cm) - jak rozróżnic płec? Czy da sie na 100% czy pozostaja opisy twz. książkowe tj. samiec jest większy od samiczki i posiada bardziej wydłuzone płetwy.
Wie ktos może cos więcej??? Huh
Zapisane

Moje akwarium: 200L Dorzecze Amazonki
Moje GG: 911966
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #1 : Luty 15, 2008, 23:59:39 »

Dymorfizm płciowy jest wyraznie widoczny. Płetwy są wyraznie dłuższe. W porównaniu z samicą można powiedzieć że jest weloniasty. Najszybciej da się poznać po płetwie ogonowej.
Dobrze niepamiętam już, ale to ona pierwsza zaczynała się wydłużać u dojrzewającego osobnika.
Dodam że kiedy po raz pierwszy nabyłem te rybki ,w sklepie jak się pózniej okazało pływały same samiczki. Miesiąc pózniej, pojawiły sie za to same samce.
Zapisane
Reno
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 454


Powrót do młodości...


« Odpowiedz #2 : Luty 16, 2008, 20:18:59 »

No a u mnie wygląda na to że mam same samczyki he he. wszystkie są ładne wybarwione i "weloniaste" Smiley A jaki jest  ???najlepszy stosunek samczyków do samiczek? ( tak z praktyki)
Zapisane

Moje akwarium: 200L Dorzecze Amazonki
Moje GG: 911966
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #3 : Luty 16, 2008, 21:02:34 »

Te rybki miałem równo po sześć bodajże samic i samców (przez te oszustwo sklepowe dokupiłem tyle samo samców).
Całość dość spokojnie się trzymała nawet samce nie czepiały się siebie specjalnie bo każdy miał "swój" upatrzony rewirek do tarła. Czasem to dwie samiczki naraz chciały się trzeć z jednym samcem co biedaka trochę denerwowało.
Ikra na obudowie, często pokrywie akwarium bywała prawie codziennie jak naszła je ochota a nachodziła dość często. Proponuje zestawiać 1/1 bo jak samice dojrzeją to zaczną "skakać" własnie parami. A samiec pilnuje po tarle ikry więc nie obsłuży nastepnej. Fajnie to się oglądało jak przytulona do siebie parka "znikała" na kilka sekund.
Zapisane
Reno
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 454


Powrót do młodości...


« Odpowiedz #4 : Luty 16, 2008, 21:22:31 »

No to niezle. Mam 2 samczyki (byly 3 rybki ale 1 wyskoczyla-mialo byc 2 samce i 1 samica) wiec najlepiej dokupic 2 samiczki? Zeby nie bylo spektali samczykow?  Smiley
Zapisane

Moje akwarium: 200L Dorzecze Amazonki
Moje GG: 911966
Jarecki
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 604



« Odpowiedz #5 : Luty 16, 2008, 21:41:59 »

Myślę że najlepiej tak właśnie zrobić. Zwłaszcza jak nieraz widziałem lubią się dobrać w parę bo jeden woli obejmować panienkę z prawego a inny z lewego boku. Czy woda będzie miała odpowiednie parametry czy nie, to i tak będą się tarły w ogólnym akwarium więc po parce, zapewni im należyty spokój.
Akurat nie miałem przewagi liczebnej samców więc nie mogę stwierdzić jak by się zachowywały w tym wypadku.
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: