Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6
  Drukuj  
Autor Wątek: Tarło Danio  (Przeczytany 34442 razy)
Rybcia:)
Zainteresowany
**
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #60 : Marzec 08, 2008, 16:17:56 »

Danio pręgowany (Danio rerio syn. Brachydanio rerio) - słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Popularna w hodowlach akwariowych.

Występowanie: Indie, Pakistan, Nepal

Danio pręgowany służy jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców dzięki łatwemu rozmnażaniu i szybkiemu cyklowi życiowemu (stadium od jaja do larwy osiąga w okresie poniżej trzech dni) a dojrzałość płciową w ciągu trzech miesięcy. Dodatkowo ciało na wczesnych etapach rozwoju jest przejrzyste, co pozwala na obserwację organów wewnętrznych u żywych osobników. Również w badaniach genetycznych ryba ta znajduje szerokie zastosowanie i uzupełniła inne zwierzęta laboratoryjne (szczury i myszy) w wielu badaniach. Badania nad danio prowadzi m.in. Christiane Nüsslein-Volhard, laureatka Nagrody Nobla z 1995. Dzięki olbrzymiej hodowli (7000 akwariów) i wywoływaniu przypadkowych mutacji, Nüsslein-Volhard opisała ponad 1200 mutacji. Z powodu zainteresowania badaczy, danio należy do jednych z pierwszych kręgowców z zsekwencjonowanym genomem.

W wyniku inżynierii genetycznej otrzymano Glofish, rybkę akwaryjną produkującą fluoryzujące białka pochodzące z różnych organizmów morskich.


 Opis
Smukła charakterystyczna ryba, posiadająca wzdłuż grzbietu pięć równoległych niebieskich pasków. Dorasta do ok. 5 cm. W akwariach występują formy weloniaste o bardzo długich płetwach , jak i z normalnymi płetwami.Istnieją też odmiana: Danio lamparci, o odmiennym rysunku i kolorach, a także różowa odmiana, która zamiast niebieskiego koloru na ciele, posiada kolor jasno różowy.

Dymorfizm płciowy: samce są smuklejsze, mają także dłuższe i bardziej weloniaste płetwy, pola pomiędzy niebieskimi pręgami złote. Samice mają zaokrąglone brzuszki, pola pomiędzy niebieskimi pręgami srebrne.


Hodowla: ryba stadna, wskazane trzymanie razem większej liczby sztuk. Lubi duży ruch wody oraz znaczne napowietrzanie. Wszystkożerne. Optymalna temperatura 20-24 °C (pH ok. 7). Danio jest rybą szybko pływającą, więc nie należy ich trzymać z rybami majestatycznymi (np. gurami, skalar).

Rozmnażanie: ryba jajorodna. Podczas tarła należy odseparować grupę ryb (tarło stadne). Ikra opada swobodnie na dno lub jest składana na liściach. Danio pręgowany uchodzi za łatwego do rozmnożenia.Podczas tarła woda powinna mieć temperature ok 25*-26* stopni


Danio tęczowy (Danio albolineatus), syn. Brachydanio albolineatus - słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Popularna w hodowlach akwariowych.

Występowanie: Azja Południowo-Wschodnia - Tajlandia, Birma, Sumatra i półwysep Malajski

Opis: Łagodnie usposobiona, żwawa, towarzyska i dużo pływająca ryba. Ryba efektownie prezentująca się. Ubarwienie zmienne, w zależności od kąta padania światła, łuski połyskujące matalicznie od zielonego po niebieski. Płetwy bezbarwne. Pysk skierowany ku górze, w okolicy pyska dwie pary wąsików. Samiec smuklejszy i jaśniej(żywiej) ubarwiony, samica nieco większa i pełniejsza w partii brzusznej.

Hodowla: Potrzebuje dużo wolnej przestrzeni do pływania, ryba stadna, wskazane jest trzymanie razem większej liczby sztuk. Lubi duży ruch wody oraz znaczne napowietrzanie. Wszystkożerna. Optymalna temperatura 20-25 °C (pH 6,5-7,5). Danio jest rybą szybko pływającą, więc nie należy ich trzymać z rybami majestatycznymi.

Rozmnażanie: ryba jajorodna. Woda 24-26°C. Podczas tarła należy odseparować grupę ryb (tarło stadne - lub w proporcji 2 samce na 1 samicę). Ikra opada swobodnie na dno pokryte drobnopierzastymi roślinkami. Samica może złożyć do 1000 sztuk ikry. Po tarle tarlaki należy odłowić. Wylęg po 3-4 dniach. po ok. 7 dniach młode zaczynają pływać i szukać pokarmu. Pierwszym pokarmem jakim powinniśmy karmić młode to: pierwotniaki, pantofelek, wrotki, można podawać suchy, bardzo drobno zmielony pokarm (np. w maszynce od kawy), roztarte żółtko na twardo (tylko w niewielkich ilościach). Podchowanie młodego narybku dość łatwy.


Powodzenia Cheesy

Zapisane

Moje akwarium-45l

6x Pawie oczko(4 samice, 2 samce)
1x Gurami dwuplamy(samiec odmiana niebieska)
1x Platka Mike Mouse(samica)
1x Kirysek spiżowy(samiec)
2x Węgorek ciernisty(para)
1x Zbrojnik niebieski

Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
jarek1994
Zainteresowany
**
Wiadomości: 54

Pozdrawiam wszystkich!!


« Odpowiedz #61 : Marzec 08, 2008, 20:09:34 »

Niestety nie mam rusztu, ale postaram sie cos wymyslec.  Rano wpuszcze 4 samce i 2 samice do 25l akwa zapale lampke i bede czekac. O ktorej godzinie wpuscic rybki o 6 moze byc?
Zapisane
xDkarolinkaxD
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 30



« Odpowiedz #62 : Marzec 09, 2008, 11:05:40 »

Nom moze byc tylko one ci wyjedza ikre a masz moze kotnik ?? jesli masz to wsadz je tam i zamist dolnej zaloz siatke . wez jaks siatke i zaloz ja na dol i przymocoj gumka recepturka Smiley
Zapisane

xDkarolinkaxD
jarek1994
Zainteresowany
**
Wiadomości: 54

Pozdrawiam wszystkich!!


« Odpowiedz #63 : Marzec 09, 2008, 12:52:15 »

Dzis rano wpuscilem 2 samce i 1 samice do akwa tarliskowego. Polowa jest gesto zarosnieta, spuscilem wode tak ze zostalo z 10l i ciagle czekam. Jesli jeszcze sie nie wytarly to wsadze je do kotnika tak jak pisala xDkarolinkaxD
Zapisane
xDkarolinkaxD
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 30



« Odpowiedz #64 : Marzec 10, 2008, 12:19:13 »

Oki ale masz jakis ruszt bo wiesz moga sie wytrzec a zjedza ci ikre i nic nie wyjdzie
Zapisane

xDkarolinkaxD
jarek1994
Zainteresowany
**
Wiadomości: 54

Pozdrawiam wszystkich!!


« Odpowiedz #65 : Marzec 17, 2008, 08:22:12 »

Jak wiecie tydzien temu w niedziele chcialem rozmnozyc danio. Myslalem ze nic z tego nie bedzie a wiec odlowilem danio i wpuscilem kirysi. Wczoraj daje kiryskom jesc patrze a tam plywaja takie przecinki z 2mm moze mniej. Mysle ze to danio, dalem im wczoraj roztarte platki, nie wiem czym je karmic sprobuje z drozdzami. Good !
Zapisane
xDkarolinkaxD
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 30



« Odpowiedz #66 : Marzec 17, 2008, 18:51:38 »

To super mi tez zlozyly ikre ale nic sie nie wyklulo ale odlowiles te kiryski to zycze milego wychowywania mlodych  Cheesy Grin Good ! papa
Zapisane

xDkarolinkaxD
jarek1994
Zainteresowany
**
Wiadomości: 54

Pozdrawiam wszystkich!!


« Odpowiedz #67 : Marzec 18, 2008, 16:41:18 »

Z tego co zauwarzlem plywaja tylko 2 male rybcie, ale ciesze sie chociarz z tych 2. Bo to bylo moje pierwsze tarlo daio Afro  Good ! papa papa
Zapisane
xDkarolinkaxD
Nowy
*
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 30



« Odpowiedz #68 : Marzec 18, 2008, 19:05:18 »

a moze eto nie danio ;p ja narazie dalm sobie spokuj z rozmnazaniem wszytskie rybki mi pozdychaly Sad
Zapisane

xDkarolinkaxD
Filip2
Nowy
*
Wiadomości: 23


« Odpowiedz #69 : Marzec 19, 2008, 18:44:19 »

Rybki sie wpuszcza do akwa tarliskowego na dzien przed planowanym taelem zeby sie przyzwyczaily.Np wsadzasz je na wieczor a rano mozesz sie spodziewac tarla
Zapisane
TURYSTA
Gość
« Odpowiedz #70 : Marzec 19, 2008, 18:48:17 »

Magazyn akwarium numer na marzec niebieska okładka z krabem cena 10 zł
Jest tam bardzo fajnie opisane jak step by step rozmnożyć danio i co dalej po wylęgu .
Fajna lektura polecam
Zapisane
rybomaniak
Rybki to moja pasja
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 76


« Odpowiedz #71 : Marzec 31, 2008, 20:32:36 »

Czasem a właściwie zawsze troche ikry spleśnieje, tak juz jest
Zapisane

Nie ma to jak dużo wody i rybki.
Rybkami zajmuje się od dawna i ciągle dowiaduje się czegoś nowego.
rybomaniak
Rybki to moja pasja
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 76


« Odpowiedz #72 : Marzec 31, 2008, 20:36:39 »

Czasem a właściwie zawsze troche ikry spleśnieje tak już jest.
Zapisane

Nie ma to jak dużo wody i rybki.
Rybkami zajmuje się od dawna i ciągle dowiaduje się czegoś nowego.
piotrekkk
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 89


« Odpowiedz #73 : Maj 01, 2008, 18:12:56 »

Bardzo ciekawy wątek.Mam jednak kilka pytań.Mam akwarium 102l i według mnie pływaja tam samica i samiec pręgowane jednak gdy przyjechal do mnie znajomy akwarysta to powiedział że to jedno to lamparcie.Więc jaki jest dymforizm płciowy u dania pręgowanego?Ile powinno być samic a ile samców aby sie wytarły?Słyszałem że danio przed tarłem trzeba rozdzielić.Czy to prawda?(dałbym samice do 25 l a samce zostawiłbym w ogólnym).Jakie powinny byc parametry akwa tarliskowego?o jakiej porze dnia wpuscic rybki zebysie wytarly
Zapisane
rybomaniak
Rybki to moja pasja
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 76


« Odpowiedz #74 : Maj 02, 2008, 08:01:16 »

Więc jaki jest dymforizm płciowy u dania pręgowanego?[/b]Ile powinno być samic a ile samców aby sie wytarły?Słyszałem że danio przed tarłem trzeba rozdzielić.Czy to prawda?(dałbym samice do 25 l a samce zostawiłbym w ogólnym).Jakie powinny byc parametry akwa tarliskowego?o jakiej porze dnia wpuscic rybki zebysie wytarly
[/quote]

Więc danio lamparcie jak i pręgowane mają takie same cechy rozmnażania. Samice są pełniejsze, a samce bardziej smukłe. Najlepiej 2 samce na jedną samicę. Powinno się oddzielić i karmic obficie najlepiej żywym pokarmem albo mrożoną ochotką. Akwa około 9l, a co do wody to ja leje kranówe, najlepiej mały filtr bez pudła , znaczy bez tego plastiku na gąbkę. Najlepiej wieczorem, ale w akwa tarliskowym sie ryb nie karmi i moje rybki nie trą się jak chodzi filtr, więc go włączasz po tarle, przeważnie rano.
Zapisane

Nie ma to jak dużo wody i rybki.
Rybkami zajmuje się od dawna i ciągle dowiaduje się czegoś nowego.
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6
  Drukuj  
 
Skocz do: