Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 ... 104 105 [106] 107 108 ... 138
  Drukuj  
Autor Wątek: Budujemy BIMBROWNIĘ ;)  (Przeczytany 600255 razy)
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #1575 : Luty 06, 2010, 18:29:14 »

tak jak pisalem, ja zrobilem zacier na oko tj wsypalem tyle ile mniej wiecej wydawaloby mi sie cukru na OK, pewno wiecej niz trzeba ale nie dbam o to bo za malo drozdzy a za duzo cukru = wieksza zywowtnosc drozdzy jesli chodzi wszystko elegancko, bo na logike mozna wziac, jesl drozdzom sie skonczy pokarm - cukier to koncza prace i kaput, a zas jesli jest za duzo cukru (oczywiscie nie przesadzajmy i niech wam nie przychodzi do glowy z 5kg cukru na 10l wody i 20g drozdzy...) to wtedy funguje az drozdze sie skoncza i wtedy jest autentyczny koniec bimbrowni, nowa trza zrobic.

Jak pisalem tez o drozdzach w proszku to powiem wam szczerze ze dzisiaj skonczylem (przynajmniej chwilowo) z bimbrownia i dozowaniem CO2 ale fungowalo do dzisiaj wiec wyszlo ile, 2tygodnie pracy poprawnej? fakt ze coraz wolniej lecialo ale 1babel/3-4 sek wiec dalej nie jest tak zle na bimbrownie po takim dlugim czasie pracy
kiedy przy zwyklych drozdzach zegnalem sie z zacierem po gora 5 dniach

proponuje sprobowac zacier zrobic z drozdzami w proszku, sa srednio 2x drozsze ale jesli sie sprawdzi jak u mnie to wychodzi na to ze sie bardziej oplaca, a wliczyc robocizne, nerwy i prace wlozona w robienie zacieru i czekanie az nowy zacier wystartuje to na pewno sie bardziej oplaca Wink

PS mam akwa 112l, wiec nie tak duzo ;p
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
pieTra231
Nowy
*
Wiadomości: 38


« Odpowiedz #1576 : Luty 06, 2010, 18:44:38 »

Ktoś może opisać dokładnie budowę dyfuzor(dzwonu) do CO2 z bimbrowni?
Zapisane
Jurad
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #1577 : Luty 11, 2010, 14:44:18 »

1.
Jak widzę zastosowałeś silikon czarny do uszczelnienia ? Błąd chyba że jest to silikon akwarystyczny tylko ze czarnego koloru to OK ... Po drugie po co rurka w rurkę nie prościej się tego pozbyć ? Chyba że ci się to podoba to OK tylko wyjmij te rurki i nałóż na nie sporo silikonu (akwarystycznego) i wsadź z powrotem ...
jest to silikon akwarystyczny czarnego koloru:) zrobiłem wężyk w wężyk żeby silikon mógł porządnie zaschnąć,bałem się że przy długich wężach będę cały czas nimi ruszał i zrobią się nieszczelności..dzisiaj likwiduję ten słoik i daję małą butelkę plastikową..będę robił też nowy zacier..może doradzicie jakich proporcji mam użyć na 2 litrową butlę i akwa 240 l..?? bo ja sam już nie wiem ile tego dawać żeby bąbelkowało trochę dłużej niż 4-5 dni...


Z moich obserwacji wynika, że im mniej połączeń po drodze tym lepiej. U siebie uszczelniłem silikonem wszystkie połączenia, łącznie z zaworkiem zwrotnym( oczywiście połączenie z wężykiem) i nie żałowałem silikonu. Jako dyfuzor mam kawałek drzewa lipowego w strzykawce. Najważniejsze jest dobrze oblepić korki i to od środka, wcześniej czymś odtłuścić. Zacier robię w ten sposób 1000ml wody 250g cukru 25g drożdży i przy podawaniu ok 1bąbel na 2 sekundy chodzi 2.5 do 3 tygodni 24h/dobę.


PS
Korki z napoi z biedronki czy innych dyskątów, po napojach niegazowanych są za miękkie i może się spod nich ulatniać CO2. Najlepsze są z cocacoli pepsi itp .markowych napoi. Mają grubszy, sztywniejszy plastik i dłużej trzymają szczelnosć. moje działają już prawie 6 miesięcy.
Zapisane
milena88
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #1578 : Luty 11, 2010, 16:47:06 »

24h/dobę-rybkom to nie szkodzi w nocy?? Ja zakręcałam na noc.
Zapisane
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #1579 : Luty 11, 2010, 17:30:46 »

nie szkodzi rybkom jesli zawartosc CO2 nie przekracza na tyle zeby wytracic O2 z wody, innymi slowy ryby oddychaja tlenem i jesli zostanie wytracony z wody przez CO2 to sie udusza. Jesli napowietrza sie przez noc albo ma sie odpowiedni ruch tafli wody to nie ma problemu
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
pieTra231
Nowy
*
Wiadomości: 38


« Odpowiedz #1580 : Luty 13, 2010, 17:43:13 »

Witam! Zrobiłem sobie bimbrownie w butelkach z wody mineralnej, wszystko uszczelnione. Podłączyłem jakieś 1,5h temu i jak sprawdzałem przed chwilą to zauważyłem, że wężyk, który jest w akwa( ten do którego podłączony jest dyfuzor) jest napełniony trochę wodą, a CO2 nie bąbelkuje. Myślę, że trzeba poczekać na odpowiednie ciśnienie tylko ile to może potrwać??, może dałem za mało drożdży?? Proporcje jakich użyłem 1410
Zapisane
bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #1581 : Luty 14, 2010, 09:13:18 »

scisnij butelke zeby wytworzyc cisnienie i wydmuchaj ta wode ;]
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
pieTra231
Nowy
*
Wiadomości: 38


« Odpowiedz #1582 : Luty 14, 2010, 14:45:37 »

No ok jak scisne jest super, ale jak puszcze woda znowu wchodzi do rurki... Dodałem troche drożdży do zacieru powinno pomóc? Co zrobić jeszcze
Zapisane
Ropek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 694


« Odpowiedz #1583 : Luty 14, 2010, 15:38:58 »

a masz zaworek przeciwzwrotny?
Zapisane

bebikk
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718

nowa przygoda z krewetkarium


« Odpowiedz #1584 : Luty 14, 2010, 16:49:10 »

wlasnie zdziwiony bylem czemu woda wraca jak u mnie nie wraca gdy sciskam a u niego tak... i kminie i kminie gdzie problem a kolega na 100% w takim razie nie ma zaworka albo zle funguje Grin
Zapisane

w kupie siła więc napakujmy do 25l jak najwięcej ryb!
josom
Nowy
*
Wiadomości: 19


« Odpowiedz #1585 : Luty 16, 2010, 09:44:15 »

Otóż nigdy nie miałem problemu z działaniem bimbrowni. Pewnego dnia przestała chodzić, najbardziej prawdopodobne rozszczelnienie.

Ale właśnie porobiłem kilka bimbrowni i każda ma wywiercony mniejszy otwór w zakrętkach niż średnica wężyka i do tego uszczelniona jest klejem super glue.

Wymieniałem wężyki, zaworki przeciw zwrotne i nadal nie chce chodzić bimbrownia, czemu?

Może coś nie tak z zacierem? 10g drożdży, 2 szklanki cukru i 1 litr wody... prędzej na tym zacierze bimber szalał.

Dodam jeszcze, że jak jedną bimbrownie uruchomiłem to działała 3 godziny i nagle przestało co2 lecieć. Zupełnie nie wiem co to może być.

Dyfuzor: kostka lipowa, drabinka co2.

Temperatura bimbrowni to 30*C
Zapisane
S_y_L_w_E_s_T_e_R
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 5



« Odpowiedz #1586 : Luty 16, 2010, 19:14:07 »

ja zrobilem tak 2 butelki po coca-coli wywiercone otwory wiertlem 4 wezyki sa mniejsze ledwo weszly nastepnie klej od gory kropelka super glu poxipol itp. od spodu silikon akwarystyczny nastepnie wezyk kupilem w aptece do kroplowki jedna szczykawke nastepnie w szczykawe kawal drzewa lipowego ooo zrobilem tez dzwon a powstal on z kubeczka na mocz <kupiony nowy sterylny w aptece> nastepnie uciety w polowie ucinajac powstaly takie zatargi z plastiku naciagnolem kawalek ponczochy i dzban gotowy a rozpuszczalnosc CO2 99.9%  A najwazniejsze radocha jak rosliny rosna a jezeli chodzi o dawke zacieru to jest tak przynajmniej ja tak robie 1 litr wody 400g cukru i pol kostki drozdzy i 3 tyg bombluje odstepy jeden bombel na 3-4 s 24h   OOOOOO na korkach mam male zabezpieczenie od szampanów bo raz mi korek wyje....troche smrodu kupa sprzatania wtajemniczeni wiedza jak wyglada gdy wyteguje zacier ..............

Pozdrawiam....So/


Zapisane

zlota rybka 2x
skalar 3x
danio pregowane 1x
grubowarg dwubarwny 2x
glupik 1x
zmienniak plamisty 1x
bocja wspaniala 1x
pyszczak zlocisty 1x
glonojad 2x
Jurad
Nowy
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #1587 : Luty 16, 2010, 22:03:14 »

24h/dobę-rybkom to nie szkodzi w nocy?? Ja zakręcałam na noc.

 U mnie nie zaszkodziło, po prostu trzeba pilnować poziom CO2


Witam! Zrobiłem sobie bimbrownie w butelkach z wody mineralnej, wszystko uszczelnione. Podłączyłem jakieś 1,5h temu i jak sprawdzałem przed chwilą to zauważyłem, że wężyk, który jest w akwa( ten do którego podłączony jest dyfuzor) jest napełniony trochę wodą, a CO2 nie bąbelkuje. Myślę, że trzeba poczekać na odpowiednie ciśnienie tylko ile to może potrwać??, może dałem za mało drożdży?? Proporcje jakich użyłem 1410


Na 99% masz rozszczelnioną instalację. Aby to sprawdzić wsadź wszystko do wanny z wodą i sprawdź którędy ucieka. Ja na początku też tak miałem i okazało się że przy liczniku bąbelków wszystko uciekało. Drzewo lipowe ma to do siebie że ma bardzo małe pory i trzeba wytworzyć bardzo duże ciśnienie. Najmniejsza nawet nieszczelność powoduje to że bąbelki nie idą a co za tym idzie woda wcieka ci do dyfuzora. Nie żałuj silikonu. Ja zużyłem chyba ze 3 tubki tego małego na całą instalację.


wlasnie zdziwiony bylem czemu woda wraca jak u mnie nie wraca gdy sciskam a u niego tak... i kminie i kminie gdzie problem a kolega na 100% w takim razie nie ma zaworka albo zle funguje ;D

Pewnie nie masz zaworka zwrotnego.

Pozdrawiam
Zapisane
Pietro54
Zainteresowany
**
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #1588 : Luty 17, 2010, 17:55:48 »

Hej ja mam takie pytanie wydaje mi się nie banalne aczkolwiek może już było.
Jakie gazy wydzielają się z zacieru prócz czystego co2.
Zaobserwowałem iż w moim dzwonie zbiera się jakiś gaz który co2 nie jest, ponieważ świeży gaz z bimbrowni schodzi z dzwonu dosłownie w zauważalnym tempie, natomiast gaz który zbiera się mniej więcej po tygodniu działania bimbrowni co2 nie jest, ponieważ wg pomiarów ph i kh zawartość dwutlenku spada a z dzwonu ów gaz nie jest pobierany, nie są to również gazy dyfuzyjne z wody ponieważ w moim akwarium na korzeniu stoi szklanka do góry dnem i mimo że stoi miesiąc nic się w niej nie zbiera.
Jestem ciekawy czy ktoś może podzielić się podobnymi spostrzeżeniami, czy ktoś ew. na ochotnika chemika mógł by przestudiować co tak naprawdę produkują drożdże z cukru?
Zapisane
pioootr117
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 28


« Odpowiedz #1589 : Luty 17, 2010, 21:04:46 »

czy cukier w zacieże musi się sozpuścić cz może zostaćna dnie butelki
Zapisane
Strony: 1 ... 104 105 [106] 107 108 ... 138
  Drukuj  
 
Skocz do: