Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Jeden ze sposobów zmiękczenia wody - kationit.
Strony: [1] 2 3 ... 7
  Drukuj  
Autor Wątek: Jeden ze sposobów zmiękczenia wody - kationit.  (Przeczytany 131138 razy)
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« : Maj 04, 2004, 08:23:55 »

Do zmiękczania wody wykorzystuję takie oto urządzonko:

Do przygotowania są potrzebne:
1. Kationit (np Filtrax K firmy Zoolek) 15-20zł
2. Filtr (wykorzystałem tu Aquaszut Turbo 8W) 20-40zł
3. Gąbka/włóknina (użyłem włókniny z komory filtra)
4. Plastikowa butelka 0,5L ( 1-1,5zł)
5. Gwóźdź do dziurawienia plastiku i kombinerki aby go trzymać.

Na dnie butelki należy zrobić wiele małych dziurek (najlepiej gorącym gwoździem) którymi będzie zasysana woda do butelki, zasysać będzie ją głowica filtra umieszczona na szczycie.
Wypalone dziurki przykrywamy od wewnątrz butelki warstwą gąbki lub włókniny, dzięki temu granulki kationitu nie uciekną nam dołem.
Gdy zabezpieczymy dno, ładujemy do butelki kationit, należy ugnieść go tam dosć ciasno ale nie bez przesady aby nie zadławić filtra.
Na góre, pomiędzy szyjką butelki a kationitem również umieszczamy gąbke (lub włóknine) aby filtr wsysał z butelki wodę a nie nasz kationit.
Następnie należy przytwierdzic głowicę filtra:

W zakrętce od butelki, wypalamy gorącym gwoździem duuży otwór, tak duży aby móc z lekkim oporem wcisnąć rurkę wlotu wody do filtra:

Należy uważać aby dziura ta nie była zbyt blisko krawędzi nakrętki, gdyż wówczas filtr nie pozwoliłby zazębić się gwintowi butelki z gwintem nakrętki.
Teraz dzieki nakrętce możemy nakręcać głowicę na butelke z kationitem i odkręcać, jest to potrzebne dla regeneracji kationitu.
Taka 0,5 litrowa butelka kationitu pozwala mi na zmiękczenie ok 60-70L wody z 15*Tww do 0*Tww. Poprostu wkładam urządzonko do pojemnika z wodą na podmiane i podłanczam do prądu, jeśli woda nie leci przez filtr należy go tak przechylic aby przez jego wylot wydostały się resztki powietrza, po czym ustawić w dowolnej pozycji, tak jednak aby wirnik był umieszczony pod wodą.
Regeneracja kationitu
Przez butelkę z odkręconą głowicą należy przelać 5-10% roztwór kwasu solnego (HCL). Jak zrobić ten roztwór? Na dużym słoiku odmierzamy np 9,5 cm linijką od dna i zaznaczamy mazakiem, nalewamy do zaznaczenia zimnej wody z kranu i do tego dolewamy 0,5cm kwasu solnego. Kwas solny należy wlewać do wody a nie odwrotnie !!!! . Roztwór należy przelać przez kationit najlepiej na dworzu, bo nie chcemy chyba odbarwić sobie zlewu bądź wanny Smiley. Następnie należy butelkę z kationitem przepłukać aby za dużo kwasu nie dostało się do wody na podmiane. Przy pierwszej wodzie na podmiane przefiltrowanej przezs to urządzonko należy abrdzo uważać,  koniecznie zmierzyć PH przed wlaneim do akwarium gdyż może ono wynosić nawet mniej niż 3 stopnie Wink, otrzymaną wodę odpowiednio mieszamy z kranówką do uzsykania porządanych parametrów.
U mnie jest to tak ,że pierwsze 30 litrów mieszam z kranówką (bo wychodzi wówczas PH<4), a przy kolejnej podmianie wlewam do akwa wszystkie 30L bez mieszania (PH ma wartość 5,5)
Urządzonko to zmniejsza Tww z 15* do 0* dla 40L wody w godzinę (może nawet w 20 minut ale nie mierzyłem).
Użyłem droższego filtra ale za to mocniejszego, nie wiem czy tańsze i słabsze (2 Watowe) pociągnełyby wodę przez ten kationit, jeśli takie macie to możecie przy okazji sprawdzić.
Mimo długiego opisu sprawa z kationitem jest banalnie prosta, gorąco polecam ten sposób walki z Tww i PH.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
mdramski
Super aktywny
*****
Wiadomości: 2961



« Odpowiedz #1 : Maj 04, 2004, 09:47:58 »

Cytat: Tomlsv
Kwas solny należy wlewać do wody a nie odwrotnie !!!!


Jest takie powiedzenie: "Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody"  Tongue
Zapisane
Tramal
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1355


I see You...


WWW
« Odpowiedz #2 : Maj 04, 2004, 11:42:15 »

Pomysł bardzo mi sie podoba i chyba kiedyś zrobie dokładnie tak samo. Problem może jednak być ze znalezieniem potrzebnego kwasu solnego żeby odnawiać kationat... gdzie coś takiego może kupić zwykły śmiertelnik Huh Pozdr.
Zapisane

112,25
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #3 : Maj 04, 2004, 15:45:45 »

Cytat: Tramal
Problem może jednak być ze znalezieniem potrzebnego kwasu solnego żeby odnawiać kationat... gdzie coś takiego może kupić zwykły śmiertelnik Huh Pozdr.

No to jest faktycznie problem, w naszych "sklepach chemicznych" to mają tylko kleje typu kropelka i proszki do prania. Lecz im większe miasto tym lepsze sklepy i lepsze zaopatrzenie, tak mi sie wydaje, więc trzeba poszukać. Mi osobiście dostarcza go Tata z pracy  Cheesy  :roll: .
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
pbern
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 146


« Odpowiedz #4 : Maj 07, 2004, 09:14:10 »

Kilka uwag:
1. do regeneracji roztwor HCl nie powinien miec wiecej niz 8% bo przy wyzszym stezeniu uszkadzamy zywice (kationit)

2. Co do ilosci wody jaka da sie zmiekczyc to bym polemizowal.
1l kationitu moze zmiekczyc wode o ~2k stopni. w kranie woda ma zwykle okolo 20stopni czyli  mozemy zmiekczyc przynajmniej 90l Wink

3. Z dostepnoscia kationitu jak i HCl nie ma problemu... posiadam takie zestawy Wink
1l kationitu - 20zl
1l HCl 35% - 10zl
wysylka (jezeli z przedplata 8zl)

Jezeli jest ktos zainteresowany to prosze o kontakt.
Zapisane
pynia
Nowy
*
Wiadomości: 27


« Odpowiedz #5 : Maj 07, 2004, 12:58:43 »

Jaki to kationit? Podaj nazwę firmy oraz czy to jest kationit sodowy czy wodorowy.
Zapisane

pozdrawiam, Agnieszka
60l: para ramirezek, 16 neonów Innesa, 5 neonów czarnych, 3 kiryski pstre, 1 otosek.
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #6 : Maj 07, 2004, 15:13:06 »

Pbrenie Ad.2
No tak, zależy kto ma jaką kranówke, u mnie Two jest powyżej 30 Smiley i dlatego zmiękczam mniej niż 90l.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
pbern
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 146


« Odpowiedz #7 : Maj 07, 2004, 17:45:56 »

Cytat: pynia
Jaki to kationit? Podaj nazwę firmy oraz czy to jest kationit sodowy czy wodorowy.


Jest to zywica bayera     LEWATIT® S 100

o ile dobrze poszukalem to tutaj jest opis:
http://www.ion-exchange.com/products/cations/MonoPlusS100.pdf
Zapisane
matijasz
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #8 : Maj 07, 2004, 21:28:43 »

Parametry wody w akwa 100l mam następujące:12 tww, 13 two lub odwrotnie (zawsze mi się myli) Ph8. Do jakich parametrów musiałbym zmiękczyc wode w wiadzre 15l żeby po wlaniu do akwa woda miała parametry PH 6,5-7,0, TWW 4 ? Da się to tak poprostu zmierzyć?
Zapisane

Pozdrawiam
MaTiJaSz
michał
Bywalec
****
Wiadomości: 577



« Odpowiedz #9 : Maj 07, 2004, 21:35:26 »

Tu masz przelicznik do twardości wody
 :arrow: http://www.akwarium.netfriend.org/multimedia.html
Zapisane

Błądzić to rzecz ludzka!?!
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #10 : Maj 07, 2004, 22:34:44 »

Matijaszu jednorazowo napewno nie bo w tym wiaderku twardość musiałaby być mocno ujemna Smiley. A programik ejst do oblicznia jednorazowej wymiany wody, wychodzi w nim ze trzeba by wymienić 50% Twojej wody ato byłby szok dla rybek tak odrazu.
Systematycznie pobieraj do waiderka wode z akwarium, zmiekczaj i wymieniaj aż do uzyskania pożądanych parametrów.
napewno możnaby na to złożyć jakiś wzór ale byłby nieco skomplikowany, no nie dla dobrego matematyka Smiley.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
matijasz
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #11 : Maj 08, 2004, 21:53:34 »

Jak używa się Filtraxu K tzn. czy przelewa sie przez neigo wode czy jak? Czy cotygodniowoa podmiana wody ph7, tww5, two6 15% doprowadzi spadek twardosci z ph8 tww11, two12 ? i Czy to nie bedzie dla rybek za duzy spadek twardosci ? A czy jest jakiś sposob zeby zmniejszyc twardosc tylko ph ?
Zapisane

Pozdrawiam
MaTiJaSz
Tomlsv
Super aktywny
*****
Wiadomości: 1308



WWW
« Odpowiedz #12 : Maj 09, 2004, 11:46:47 »

Matijaszu, kationit działa wówczas gdy jest przelewana przez niego woda, tak jak pytasz. Można tez przelewać przez kolumnę jonowymienną ale tam woda spływa chyba 1,2l/h, wiec dłużej niż przez taki filtr z komorą wypełnioną kationitem. Podmiana o którą pytasz napewno za którymś razem doprowadzi do wartości wody jakich oczekujesz i tak rozłożone w czasie bedzie jak najbardziej bezpieczne dla mieszkańców akwarium.
Cytuj
A czy jest jakiś sposob zeby zmniejszyc twardosc tylko ph ?

?? Czyli o co ptasz ? PH to odczyn wody, może być kwaśny (<7), obojęteny (=7) lub zasadowy (>7).
A tu masz coś o twardości:
http://kasprowy.republika.pl/twardosc.html
Także wzory na obliczenie porządanych wartości.
Pozdrawiam.
Zapisane

http://akwarium.cdi.pl/avataranim.html  avatary (zdjęcia/obrazki pod nick) na forum !
Jak komuś nie działa to dodać www do adresu.
matijasz
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #13 : Maj 09, 2004, 16:43:19 »

Chodzi mi czy jest taki sposób żeby zmneijszyć wartośc  Ph z 8 do 7  i nei zmniejszająć tww 13 two11.
Zapisane

Pozdrawiam
MaTiJaSz
matijasz
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 150


« Odpowiedz #14 : Maj 09, 2004, 18:05:10 »

Mozecie mi zaproponowac jak przelewac przez kationit wode ? moze do jakejs butelki (ile l ?) wsypac kationit (ile ?)....? Nie che robić kolumny czy takie cos jak w tym temacie jest bo to troche kasy kosztuje Sad I jak się oblicza ile min trzeba przepuszczac przez kationit wode któa ma odzyn ph8, tww11, two10, a chce sie uzyskac ph7, tww 8, two9 ?Neidlgo kupuje filtrax k i wlasnei szukam informacji jak najprosciej przelewac prze neigo itd.
Zapisane

Pozdrawiam
MaTiJaSz
Strony: [1] 2 3 ... 7
  Drukuj  
 
Skocz do: