Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Rośliny akwarystyczne « Nadwódka tajlandzka - gnicie liści
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Nadwódka tajlandzka - gnicie liści  (Przeczytany 2717 razy)
Mirtan
Nowy
*
Wiadomości: 8


« : Grudzień 03, 2007, 19:00:37 »

Jakiś czas temu założyłem akwarium. Mam 30 l, na nim pokrywa od akwarium profilowanego 25l z żarówką energooszczędną philipsa 9W (odpowiednik żarówki 40W). Ostatnio zauważyłem, że część nadwódki tajlandzkiej mi gnije - tzn. gniją końcówki roślin, a liście zwijają się lekko w rulon. Akwarium ma ponad 3 tygodnie, obsada to neonki i otoski. Parametrów wody nie znam, bo nie kupowałem testów... W każdym razie rybki czują się dobrze. Z glonami raczej nie mam problemów dzięki otoskom (2 szt.).

Czym spowodowane może być gnicie? Dodam, że u części roślin nie ma takich objawów. Dziś dodałem kilka kropel odżywki Aqua Plant, może to poprawi sytuację.

Podejrzewam, że może to być spowodowane niedoborem światła - 12h dziennie - ale 2/3 zbiornika jest oświetlone mocniej a reszta - słabiej. W części dobrze oświetlonej jest wszystko ok, a w drugiej końcówki liści robią się przezroczyste.

Sprzedawca w sklepie zoologicznym powiedział mi, że nie jest to wymagająca roślina.

Co zrobić? Nawozić, zmienić żarówkę, przesadzić roślinki w inne miejsce czy jeszcze coś innego?

P. S. Jako podłoże używam ciemnego, gruboziarnistego (kilkanaście mm) grysu (pewnie bazalt) - ze względu na neonki innesa - może to też ma znaczenie. Łodygi i korzenie nie gniją - tylko liście.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2007, 19:26:15 wysłane przez Mirtan » Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: