Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
Autor Wątek: automatyczna podmiana wody  (Przeczytany 13757 razy)
PGR
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 706


where are those good old-fashioned values?


« Odpowiedz #15 : Listopad 13, 2007, 14:55:01 »

Tak mi się ten patent pałętał w głowie... aż wreszcie wymyśliłem inne zastosowanie:)

Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad filtrem sumpowym - chyba tak to się pisze.

Przy użyciu tego patentu można zmontować mały zbiornik gdzieś pod dużym akwa z filtracją i pompą wpompowującą wodę spowrotem do głównego zbiornika... Bez konieczności wiercenia otworów w dnie akwarium i tworzenia komina. Dodatkowo można robić podmiany wody dolewając ją do dolnego zbiornika zamiast do głównego i spuszczając wodę zaworem umieszczonym przy odpływie...

Muszę to dokładniej rozplanować... Co Wy o tym sądzicie?

edit: No, wykonałem wstępny plan prac...



Proszę o uwagi:Smiley)


koncepcja wydaje sie niezla ale dopracuj prosze schemat i opis Wink wtedy podyskutujemy Smiley
Zapisane

groszek69
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 297



« Odpowiedz #16 : Listopad 13, 2007, 17:05:50 »

Montując system ustalamy sobie poziom wody w akwarium. (lewa górna część instalacji - tak jak w na początku tego posta).

Gdy wody jest za dużo spływa ona do dolnego zbiornika (sump) przez rurkę pcv lub podłączony do niej wąż.

W dolnym zbiorniu przepływa przez komory filtracyjne wypełnione na przykład gąbką, ceramiką, bio kulkami, gąbką i trafia do szerszej części gdzie siedzą urządzenia jak grzałka i inne co tam sobie kto chce.

W tej części znajduje się też pompa która wpompowuje wodę spowrotem do akwa (z prawej strony).

W ten sposób mamy zamknięty obieg.

Łącznie w sumpie nie może być więcej wody, niż zmieści się w akwarium NAD poziomem ustalonym. Czyli jeśli mamy 2 cm wolnego nad taflą w akwarium to obliczamy sobie pole powierzchni akwa razy 2 cm /1000 i mamy max ilość wody jaka może znajdować się w dolnym zbiorniku w litrach - oczywiście musi być troche mniej! Odpowiednio do tego musimy wykonać ścianki w dolnym zbiorniku. Chodzi o to, żeby przy zamkniętym zaworze/zatkanym odpływie nie było możliwości przelania akwa.

Przy podmianie:

1. Pod wylot zaworu "A" podkładamy wiadro;)
2. Zamykamy zawór "B" - poziom wody w akwa się zwiększa, ale nie za bardzo - patrz wyżej
3. Otwieramy zawór "A"
4. Dolewamy wodę do prawej części dolnego zbiornika - tam gdzie pompa.



Tak to sobie wyobrażam, ale trzeba to przepraktykować;)

Oczywiście elementy pcv można poprowadzić za akwa na tylnej ściance i do wlewu podłączyć jaką się chce końcówkę kierunkową lub filtr denny (chyba:P).

Co Wy na to?

EDIT: jeszcze jedna sprawa - martwiła mnie możliwość zalania wodą mieszkania w wypadku awarii pompy itp. Przydałby się zatem jakiś system z "prawej" strony systemu przy wlocie wody do akwa który uniemożliwiałby zassanie wody w dół. Rozwiązanie pod tytułem zawór przeciwzwrotny jest ok, ale zwiększa opory dla pompy i jet to jeszcze jeden element który może się odłączyć:P Poza tym trzeba by zamontować odpowiednio duży (średnica) zawór.

Dlatego też zamiast ostatniego kolanka w systemie - tego który kieruje wodę z poziomu w dół do akwa - można by użyć trójnik. Wolną końcówkę (ewentualnie trochę przedłużoną) kierujemy do góry. W ten sposób woda wpadająca do akwa swobodnie spływać powinna w dół, a przy próbie zassania w drugą stronę spowoduje zassanie powietrza z górnej końcówki i w rezultacie - brak ssania:)
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2007, 20:28:06 wysłane przez groszek69 » Zapisane

250L - Słonawe ujściowe (strzelczyki, argusy)
126L - Słonawe - Tetraodon nigroviridis
112L - Roślinne

"Nieodpowiednio nazywa się tą planetę Ziemią - przecież najwyraźniej jest Oceanem." - Arthur C.
michallodz
Nowy
*
Wiadomości: 11


« Odpowiedz #17 : Październik 29, 2009, 13:55:33 »

Pomysł nie jest zly jednak uwazamze sumpy montuje sie w duzych zbiornikach typu 400litrow taki zbiornik powiniene byc juz na kozaku estetyke przedewszytskim a rury z kazdej strony akwarium nie sa estetyczne dlatego przy takich filtrach przelewowych i duzych akwa jestemzwolennikiem komina Smiley

Aha i co do jakiegos zabezpieczenia np w sytuacji gdy rura odplywowa w akwa sie zapcha woda do sumpa nie leci a pompa pompuje do akwa co moze grozic przelaniem akwarium mozna zamontowac pompe na takiej wysokosci zeby nie migla pompowac wody czyli na na dnie tylko gdzies przy gornej krawedziw ody w sumpie jest ryzyko ze pompa w razie takiej sytuacji moze sie spalic zatrzec czyc os ze wzgledu na brak wody ale to chyab lepsze niz zalanie mieszkania Smiley
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2009, 14:02:35 wysłane przez michallodz » Zapisane
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
 
Skocz do: