Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Akwarystyka « Zrób to sam « Pokrywa 80x35, modernizacja oświetlenia, warianty
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pokrywa 80x35, modernizacja oświetlenia, warianty  (Przeczytany 8649 razy)
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« : Wrzesień 29, 2007, 17:38:38 »

Dobra, przechodzimy do konkretów….

Najpierw ogólny oraz sytuacji:

Akwa 126l, podstawa 80x35, wysokość 45cm, standardowa (chyba) pokrywa Wromak z dwoma świetlówkami 18W t8. Akwarium o przeznaczeniu towarzyskim, z dużą ilością roślin. Chcę zwiększyć ilość światła (ale raczej chcę dodać jedną żarówkę)!

Oto warianty jakie rozważam + kosztorys. Najpierw rozważam warianty, do konkluzji dojdę na koniec i liczę na Waszą pomoc . Ceny zaokrąglam Wink. Nie jestem ekspertem więc jeżeli gdzieś piszę, jakieś totalne głupoty proszę o korektę (kabel do zasilania chcę wykorzystać z obecnej oprawy więc nie dodaję go to zestawów):

1)   Wyrzucić stare świetlówki i zamocować zestaw 3 x 24 t5.
Rozwiązanie techniczne w tylniej dziurze po T8 umieszczam 2 świetlówki z przodu jedną. Przy zastosowaniu drugiego statecznika jest szansa (i miejsce bo to T5) żeby z przodu zainstalować też dwie świetlówki ale nie chcę przesadzić (4 x 24 na mój litraż to chyba będzie przesada?). Musiałbym za to wyrzucić cały sprzęt z rynienki (ze statecznikiem nie ma problemu ale co z tym małym ustrojstwem, którego podejrzewam o bycie zapłonnikiem – 7 zdjęcie na http://zoolight.pl/html/montaz.html ? - czy to oznacza że starter mam konwencjonalny i najlepiej jest go tak czy inaczej wymienić? )
 
1a) statecznik (zestaw)
http://www.zoolight.pl/sklep/product_info.php/cPath/31/products_id/299 cena 160

1b) statecznik
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=70d1ed302da4&UID_p=6e19b48bcc59&UID=a8ffd0a9c2bd
cena 77
oprawy bryzgoszczelne 6 x 6 zł
uchwyty metalowe 6 x 0,6
Suma: 116,6 (liczę w pamięci więc jakby co darujcie)

2)   Zostawiamy stary zestaw i dorzucam 1x24 t5
Rozwiązanie techniczne statecznik dorzucam do rynienki (patrzcie pytanie bonus), i nową świetlówkę montuję albo przy tylniej świetlówce jak na instruktażu z zoolighta albo przez przednią t8 (rozwiązanie polecane na forum). Rozwiązanie chyba najmniej inwazyjne i tanie…

Statecznik – 48 zł
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=a003e739e555&UID_p=6e19b48bcc59&UID=a8ffd0a9c2bd
uchwyty + oprawy 2 x 6,6
suma 61,2 zł

Pytanie bonus – żeby podłączyć taki zestaw bo mojego starego zasilania i zestawu powinienem to zrobić szeregowo czy też równolegle?


Pytanie trochę z czapy ale może pomożecie – jeżeli już zwiększę moc oświetlenie do tych 0,5l w/l to powinienem od razu kupować jakieś dedykowane świetlówki czy mogę iść po kosztach?

jejku… życie w ciągłym biegu… muszę lecieć… z góry dziękuję za pomoc…
Zapisane
Tadeus
Bywalec
****
Wiadomości: 578


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 29, 2007, 18:27:37 »

Tu masz schematy podlaczenia wedlug zoolighta:

 http://zoolight.pl/html/instrukcja.html

Co do zarowek to sie naprawde oplaca brac sprawdzone w akwarystyce - tanie - niespecjalistyczne swietlowki.

Na najwiekszym niemieckim forum akwarystycznym polecana jest kombinacja Osram lumilux 865 + 840.

Te swietlowki mozna znalezc w kazdym wiekszym budowlanym - Brico Depot, Obi itp i kosztuja tyle co normalne do domu.

Ciekawa jest jeszcze Philips Aquarelle - niby specjalistyczna ale stosunkowo tania.

A no i najwazniejsze - reflektory. Swietlowka z dobrym reflektorem daje do 140% wiecej swiatla w naswietlonym obszarze.


Co do starterow - przy elektrnicznych statecznikach nie sa potrzebne - przy normalnych magnetycznych (takie jak montowane firmowo w pokrywie) sa - jeden starter na swietlowke.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2007, 18:32:14 wysłane przez Tadeus » Zapisane
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #2 : Wrzesień 29, 2007, 21:20:09 »

Już post factum tknęło mnie, że jeżeli

jeżeli uda mi się potwierdzić że ten starter może na raz obsługiwać t8 i t5 to było by dla mnie idealnie:
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=70d1ed302da4&UID_p=6e19b48bcc59&UID=a8ffd0a9c2bd

wyrzuciłbym wszystko z rynny i do starych świetlówek podpiął nowy starter, jak też dodał jedną nową świetlówkę Smiley
Zapisane
Tadeus
Bywalec
****
Wiadomości: 578


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 29, 2007, 21:22:09 »

Pomysl dobry o ile to bedzie dzialalo. Tylko jedna sprawa.

To o czym ty mowisz to stateczniki i a nie startery.

Jak kupisz elektroniczny statecznik to startery bedziesz mogl wywalic (choc ja bym zostawil bo zapychaja dziury w rynience ladnie) Cheesy

Tylko ze teraz masz 2 x T8

A z przodu pod karmikiem przeciez chyba na luzie jest miejsce na jeszcze jedna T8, tak ze nawet miejsce na karmienie zostanie - wiec czemu T5?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2007, 21:23:44 wysłane przez Tadeus » Zapisane
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #4 : Wrzesień 30, 2007, 07:39:21 »

Jasne... chodzi o stateczniki  Tongue

Jakbym kupił elektroniczny statecznik to startery bym wywalał tak (oczywiście w miarę możliwości), żeby zostawić tą część, która zapycha dziurę Smiley - się rozumie Smiley

Zastanawiam się właśnie, czy wymieniać wszystko na jeden statecznik, czy też tylko dodać pojedynczy. Wariant z wymianą wszystkich świetlówek na t5 raczej sobie daruję (bo po co się ładować w koszty), zostanę na pewno przy firmowych 2x18 i do tego dodam pojedynczą.

Dlaczego T5?, chyba dla tych dodatkowych 6W... 3x18=54 a 2x18+24=60. Nadal nie do końca jestem przekonany co zrobię. "Z przodu pod karmikiem" masz na myśli jak najbardziej przy przedniej ścianie? no właśnie lekko się obawiam że tam dla T8 może być za blisko do tafli. Z t5 z uwagi na rozmiar uważam że powinno być łatwiej... Mierzyłem sobie wszystko ale dzisiaj muszę przeprowadzić parę dodatkowych symulacji Smiley
Zapisane
Torro
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 351


« Odpowiedz #5 : Wrzesień 30, 2007, 09:15:40 »

Witam

-odniosę się tylko ostatniej wypowiedzi - faktycznie musisz określić pod jakim kątem optymalizujesz tj. max.światło = wszystko na T5 ponieważ nawet przy tych samych watach są wydajniejsze od T8  wsp. lm/W czy tylko chcesz dołożyć 1 lampę bez pogoni za parametrami.Wtedy albo T5 albo T8  Good ! IMHO wariant z T5 mimo że wyjdzie drożej to jest lepszy ponieważ = zalety statecznika elektronicznego + łatwiej zmieścić świetlówkę + lepsza wydajność samej świetlówki (oczywiście T8 też można zrobić na stateczniku elektronicznym ale wtedy koszty będą podobne)
-druga sprawa ja zrobiłbym dodatkowe światło na osobnym obwodzie ponieważ można wtedy lampy zapalać nie wszystkie na raz  Good !( po co stresować ryby  Good ! ) to samo z wyłączaniem.

pozdr.Torro
Zapisane
Tadeus
Bywalec
****
Wiadomości: 578


« Odpowiedz #6 : Wrzesień 30, 2007, 19:06:51 »

No wiec jesli chcesz dodac tylko jedna to najlepiej byloby gdyby ten statecznik udzwignal t5+t8 podlaczone razem. Zeby tu nie zgadywac to moze po prostu napisz maila do obslugi sklepu i spytaj ;]

Wtedy podlaczylbys stare pod nowy statecznik i dodal jedna (albo dwie nawet sie pewno zmieszcza..) t5

Jakbys chcial podlaczyc nowa osobno to musialbys miec chyba dwa stateczniki, co sie imho mniej oplaca.. bo lepiej miec wszystko elektroniczne niz pol elektroniczne pol magnetyczne.
Chyba ze znowu sie da podlaczyc dwa zrodla zasilania do szeregu z jednym statecznikiem elektronicznym.. tego nie wiem ;]
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2007, 19:10:39 wysłane przez Tadeus » Zapisane
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #7 : Październik 01, 2007, 16:18:46 »

No wiec jesli chcesz dodac tylko jedna to najlepiej byloby gdyby ten statecznik udzwignal t5+t8 podlaczone razem. Zeby tu nie zgadywac to moze po prostu napisz maila do obslugi sklepu i spytaj ;]


Dzisiaj pytałem o to zaprzyjaźnionego elekryka, którego odpowiedź uświadomiła mi, że trochę nie miał pojęcia o czym rozmawiamy (za co go nie winię)... zaraz piszę do sklepu... dam znać co z tego wszystkiego wyniknie Wink


 Good ! mam odpowiedź ze sklepu  Good !

dotyczy: http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=70d1ed302da4&UID_p=6e19b48bcc59&UID=a8ffd0a9c2bd

Do tego statecznika można podłączyć na raz (w jednym obwodzie) T5 i T8 (pytałem o kobinację 2x18W+2x24W) Cheesy

...no to wywalam zawartość rynienki i dodaję 2 x 24W. Wink

Potencjalny problem z jakim będę się musiał jeszcze skonfrontować (poza zrozumieniem schematu podłączenia Wink) to podejrzewam, że usunięcie starterów (tak żeby zostawić te koreczki, zatykające dziury), ale jakoś to inteligentnie postaram się  zrobić Smiley... będę dalej relacjonował...

Myślałem trochę nad tym co pisał Torro a zapalaniu lamp na raz... i trochę wydaje mi się to nierealne... (teraz jak będę miał jeden statecznik to nawet awykonalne)... tak na mój rozum, żeby zapalać cztery świetlówki po kolei, musiałbym mieć cztery stateczniki i cztery włączniki czasowe (bo nie widziałem póki co włącznika czasowego który działa na zasadzie szyny z niezależnym regulowaniem czasem pracy gniazdek... to jest spory wydatek (pomijając że musiałbym kupić kolejną szynę), który sobie na razie daruję... co prawda w niedalekiej przyszłości planuję się zabrać na oświetlenie nocne więc może wtedy coś wykombinuję Smiley
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2007, 08:52:47 wysłane przez deexer » Zapisane
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #8 : Październik 02, 2007, 15:33:34 »

Przepraszam że znowu się nie edytuję ale pytanie mam   Tongue

1) jakie świetlówki kupować?

mam już jasną sytuację - będę miał 2x18W t8 + 2x24W t5. T8 mam jakieś standardowe, do t5 przymierzam się do wspomnianych Osram lumilux 840 i 865... będzie dobrze, czy powinienem zmierzać w kierunku podmiany tych t8 na coś dedykowanego?

Zwłaszcza ciekawi mnie, które T5 możecie polecić, bo je będę zamawiał dzisiaj. Całą resztę oświetlenia, będę chciał modernizować sukcesywnie (bo budżet), ale od razu mogę się przygotowywać do określonej kombinacji (z całą świadomością że każdy może polecać coś innego Wink, choć na pewno prędzej czy później znajdzie się wspólny mianownik  Cheesy).
Zapisane
Torro
Stały użytkownik
***
Wiadomości: 351


« Odpowiedz #9 : Październik 02, 2007, 16:12:04 »

Witam

Mój wariant polegał na tym że dokładasz oświetlenie - wtedy dodatkowe światło na osobnym obw.

A wariant jaki wybrałeś ( z jednym statecznikiem ) też jest ok. ale wtedy wszystkie lampy świecisz od razu.

Co do świetlówek 18W możesz spróbować Sylvanii,Aquarelle(Philips) i pomieszać to z Philipsem z serii Master TL-D 840/830/827

pozdr.Torro

P.S.-ja mam pomieszane sun-glo  i TL-D 840
Zapisane
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #10 : Październik 06, 2007, 10:58:53 »

 Good ! Good ! Good ! Good ! Good ! Good ! Good !

melduję posłusznie/pośpiesznie że operacja „modernizacja pokrywy 80X35 Wromak” została pomyślnie zakończona… jak na totalnego laika miałem z tym kupę zabawy i problemów ale się udało!!!!

Moje uwagi/komentarz:
1) zmiana oświetlenia i świetlówek robi KOLOSALNĄ różnicę! Rybki, rośliny nabierają pięknych kolorów, zbiornik ożywa… dzisiaj po włączeniu światła ryby były dużo bardziej aktywne niż zwykle… i do tego mają ekstra pokreślone kolory (neonkom błyszczy się odblask, brzanki różowe są intensywnie czerwone lub złotawe)… polecam… co do roślin to daję sobie tydzień na obserwację Smiley ale wizualizacja Wink jest dużo lepsza!
2) nabyłem statecznik:
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=70d1ed302da4&UID_p=6e19b48bcc59&UID=a8ffd0a9c2bd
i jestem bardzo zadowolony… mam podłączone 2 x T8 (18) i 2 x t5 (24), czyli to o co mi chodziło. Statecznik nie jest duży i mieści się w rynience bez większych problemów… Według mnie jest to też najtańsza opcja rozbudowy, przy założeniu że chcecie mieć pojedynczy obwód (czyli jeden włącznik czasowy) i nie znacie się za bardzo na elektryce.
Polecam też gorąco sklep, po pierwsze natychmiastowa odpowiedź na moje zapytanie, po drugie szybka przesyłka (zamówienie środa, odbiór czwartek rano – Poczta Polska Cheesy)!!
3) trochę wiedzy praktycznej:
 – w pierwszej chwili chciałem instalować (nowe T5tki) - jedną świetlówkę przy rynnie na tyle i drugą z samego przodu (jeszcze przed dziurami na karmik)… problem pojawia się z instalacją przy rynnie bo przez nowe oprawki T5 nie mieszczą się (przy instalacji świetlówki centralnie) bo blokują je oprawki od T8 i zakrętki od starterów; problem rozwiązałem przesuwając świetlówkę w stosunku do T8 tak że są zainstalowane przy rynnie ale jeden koniec wystaje poza T8mkę (trochę zamotałem ale jak ktoś potrzebuję mam zdjęcia). W końcu zdecydowałem się dodać T5 po obu stronach rynny tuż obok T8. Zrezygnowałem z umieszczania świetlówki z przodu, żeby nie mieć wystających brzydko śrub z pokrywy, a poza tym po przesunięciu świetlówek wszystko się ładnie mieściło przy rynnie Smiley
- kupiłem uchwyty ‘plastikowe’ do świetlówek… odradzam, przy wkładaniu świetlówek mam zawsze stracha że pękną (myślę że jednak należy nabywać metalowe)
- z rynny wywalamy stary statecznik, startery (ale tylko zapłony bo kubełki w których są po pierwsze się jeszcze przydadzą bo drugie będziemy mieli dwie wielkie dziury w rynnie)
- Uwaga! jeżeli macie jeden bardzo krótki kabelek biegnący od jednej świetlówki do drugiej (T8) to go nie ruszajcie – będzie go potem można wykorzystać przy nowej konfiguracji, bez konieczności używania złączek i przedłużaczy
- wyjmowanie/wkładanie kabli ze starterów i stateczników wymaga wprawy i kombinowania (trzeba sobie zazwyczaj pomóc cienkim śrubokrętem)
- Kable od świetlówek przeciągnąłem do rynny przez zakrętki od starterów Wink, przymierzyłem tak żeby zrobić dziurę tak żeby była blisko klapy (żeby te kable potem jakoś elegancko wisiały) i jazda z gorącym śrubokrętem Cheesy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można to potem bardzo łatwo uszczelnić i unikacie „wiercenia’ rynienki. Jeden z kabli przeciągnąłem wraz z kablem od zasilania Wink, reszta przez startery (potem nakrętki zalałem od wewnątrz sylikonem (którego nigdy za mało Wink),  którym potraktowałem nim też śrubki od uchwytów od środka rynny).
- z podłączeniem całej instalacji to jest już trochę zabawy, patrzymy na schemat i próbujemy go odzwierciedlić (mi trochę zajęło zanim zaczęło to działać). Co ważne jeżeli chodzi o kable z oprawek to sugerujcie się kolorami a nie tym jak kabel się „układa” (nie wiem jak oni to robią ale kable się musza czasem w środku krzyżować). Sprawdzałem parę rozwiązań polecam zdać się wyłącznie na kolory. Jeżeli chodzi o kable ze standardowych opraw do T8 to u mnie były ode przedzielone (na wyjściu) jakąś rurką i ten co wychodzi z góry z jednej strony odpowiada temu co wychodzi też górą (jakie to odkrywcze Grin) z drugiej strony – niby banał ale może się przydać.
- wybrany przeze mnie statecznik mieści się na luzie do rynny i nie trzeba tam nic wycinać, odginać itp. Jak już wszystko jest podłączone (i uszczelnione) po wystarczy go ładnie ułożyć, poukładać elegancko kable i zakleić rynienkę.

WARTO!!! WARTO!!! WARTO!!!
Zapisane
Tadeus
Bywalec
****
Wiadomości: 578


« Odpowiedz #11 : Październik 08, 2007, 11:58:34 »

No to witamy w klubie majsterkowiczow Cheesy

Jakie w koncu masz swietlowki ? :>
Zapisane
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #12 : Październik 08, 2007, 12:17:36 »

Poszedłem w OSRAM

T8: lumilux 865 + Skywhite (8000K)
T5: 840 + 865

Teraz się przymierzam do nocnego Smiley ale ze ściemniaczem (przynajmniej taki jest zamiar)... Już mniej więcej wiem co i jak i gdzie zamontuję Smiley Narzeczona mnie zabije Cheesy... cały czas coś zmieniam... muszę w końcu wrzucić to moje akwarium ze zdjęciem na forum...
Zapisane
Tadeus
Bywalec
****
Wiadomości: 578


« Odpowiedz #13 : Październik 08, 2007, 12:20:05 »

No w ofercie zoolighta sie pojawily teraz fajne zestawy LED, moze sobie taki sprawie.

Szkoda tylko, ze niebieskie, bo ja chcialem bialy.

Ostatnio testowalem jak to wyglada z diodowa czolowka z bialym swiatlem i wyglada duzo lepiej niz te screeny z allegro z niebieskim ;]

Swoja droga wlasnie poluje na Osrama 840 15W i nie moge nigdzie znalezc, pewnie w koncu kupie 840 Philipsa, zreszta to i tak to samo tak naprawde ;]
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2007, 12:21:42 wysłane przez Tadeus » Zapisane
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #14 : Październik 08, 2007, 18:41:05 »

Tadeus... co będziesz kupował gotowe... samemu trzeba zrobić Smiley

Mocno polecam fajny teoretyczny artykuł o LEDach Wink, super zrozumiale i przystępnie Grin

http://wkretak.pl/?page_id=29

Ogółem przymierzam się do oświetlenia ale z potencjometrem tak żeby sobie tym wszystkim elegancko sterować... jak będę się zabierał/ukończę me dzieło to na pewno dam relację
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do: