Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Drukuj  
Autor Wątek: Pare pytań nowicjusza  (Przeczytany 68875 razy)
malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #30 : Wrzesień 24, 2007, 07:10:22 »

Na wszystko nie odpowiem, ale na kawałek zawsze Wink

Ad.1 Nie poleca się nawozów dla roślin doniczkowych ze względu na ilości poszczególnych składników - nie powiem Ci dokładnie których bo aż tak głęboko nie wnikałam w temat. Mimo iż wydatek na nawóz akwarystyczny wydaje sie duży to wcale tak nie jest bo ilości stosowane są minimalne. Ja np stosowałam zawsze 1/2 zalecanej dawki. W fazie holendra stosowałam 3 nawozy aczkolwiek nie zawsze wsystkie tsy Wink PG makro, PG Classic, PG Ferro. PG Makro w zależności od wyników pomiaru NO# i PO4

Ad. 1a Można dodawać, ale uwaga bo zazwyczaj wody mineralne sa za bardzo mineralne - zatwardza Ci wodę. O ile pamiętam Emi z Seboosem stosowali jakąś konkretna markę wody. Jak zajrzą to napiszą. Nie chcę wprowadzić w błąd, ale o ile dobrze pamiętam to wartości minerałów pow. 200 były już za wysokie dostosowania w zbiorniku. Ale jak pisałam, niech mnie ewentualnie poprawią.

Ad.3 Wydajność zawsze spada jak zmniejsza się temperatura - spada tempo metabolizmu drożdży. Ja stosowałam zwykłe drożdże sprzedawane w kostce po 10g i wymieniałam wkład w bimbrowni co 3 dni (dla zbiornika 112l), ale miałam bardzo mała butlę bo przystosowałam do własnego zacieru zestaw o ile dobrze pamiętam Tetry. Jak często zmieniać zacier doszłam poprzez mierzenie pH. Niestety ze względu na kranovit głównie do podmian wahania pH były na niebezpiecznej granicy - tuz na zmianie odczynu wody pomiędzy 7,2 a 6,8. Musiałam wypracować sposób aby pH utrzymywało mi sie jednak delikatnie kwaśne.

Ad. 4a Oświetlenie nocne miałam, leży teraz gdzieś w pudle. Po tygodniowej fascynacji niebieskim światełkiem przestaliśmy używać bo nam przeszkadzało w spaniu Wink
Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #31 : Wrzesień 24, 2007, 07:44:55 »

Ad.1
Nie polecam nawozów do roślin doniczkowych.
Cytuj
nie powiem Ci dokładnie których bo aż tak głęboko nie wnikałam w temat
Chodzi o stosunek (i jakość) N : P : K. Poza tym te nawozy mogą zawierać inne elementy zbędne w środowisku wodnym, lub w dawkach które przekraczają zapotrzebowania roślin wodnych (w efekcie zapewne pojawią się glony). Dochodzi również problem "rozpuszczania" się takich nawozów w środowisku wodnym. Przy okazji odradzam eksperymenty z symfonią złotą.
Lepiej zainwestować na początek w PG Classic. Jak dojdziesz do wprawy to możesz zacząć bawić się w nawożenie mikro/makro oddzielnie.
Cytuj
Makro w zależności od wyników pomiaru NO# i PO4
Z czasem samemu się dojdzie czego trzeba i bez testów Wink
Ad.1a
Cytuj
przy podmianach wody dodaje do 1-2l wody kupowanej w sklepach
Nie widzę sensu jeśli Kranovit jest ok Smiley Jak już to wodę destylowaną.
Cytuj
Emi z Seboosem stosowali jakąś konkretna markę wody
Tak Smiley Tescovit Tongue Ale tylko taką która miała <200 mg związków mineralnych. Po prostu wtedy twardość takiej wody waha się ok 7 co było porządane. Aha no i nie stosowaliśmy jako uzupełnienie tylko zamiast kranówy ... (kran = ok 30 st twardosci)
@malzonka - gratuluję doskonałej pamięci Cheesy
Cytuj
choć teoretycznie gazowane z uwagi na CO2 powinny być jeszcze lepsze
CO2 w wodzie gazowanej tak szybko się ulotni, że nawet nie zauważysz. Na temat wody gazowanej do akwa już kilka razy było na forum. Ogólnie odradzam - zazwyczaj kończy się to nieciekawie.
Ad.3
Temp ma znaczący wpływ na działanie bimbrowni - im cieplej (do pewnej granicy) tym lepiej. Jeśli np nie chcesz używać bimbru, a szkoda ci wyrzucic zacieru - proponuje przenieś go do lodówki. Metabolizm drożdzy praktycznie ustaje, po wyjęciu dodajesz odrobinkę cukru (coby pobudzic drożdze), troszke cieplej wody i za jakiś czas bibrownia znowu działa (to tak obrazowo jak to jest z temperaturą)
Ad.4
Miałem, fajny bajerek ... ale nic poza tym Smiley

P.S.
Jako że wątek dosyć ciekawy i konkretne pytania poruszane, przydatne początkującym, pozwoliłem go sobie przykleić ...


Zapisane

malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #32 : Wrzesień 24, 2007, 08:24:47 »

Podłączę się w takim razie z jednym pytaniem. Za jakiś czas od nowa będziemy startować ze zbiornikiem 45l. Zbiornik z założenia będzie roślinno-krewetkowy, ewentualnie maleńkie stadko kąsaczy do tego. Troszkę przewertowałam na nowo informacje o zbiornikach roślinnych bo cóż starość nie radość i pamięć nie ta Wink Przepis podawany na zbiornik roślinny jest mniej więcej następujący (już sam start):
1 tydzień same roślinki, zero nawozu, nic nie robimy
2 tydzień dodajemy otoski, kosiarki i ew molinezje czy gupiki, ryb nie karmimy, nie nawozimy
3 tydzień nic nie robimy
4 tydzień podmieniamy 25% wody i zaczynamy nawozić
Ja osobiście nie do końca się z tym przepisem zgadzam a wzięty jest z www.holenderskie.pl, trochę za wcześnie ryby aczkolwiek piszą aby wodę użyć z innego ustabilizowanego zbiornika. Pomijajac ten fakt, mam kompletnie inna zagwozdkę.
Otóż kiedy podłączyć bimbrownię ? Od razu przy starcie ? Dać roślinom czas ? Ile ? dzień, dwa, tydzień ? Czy jednak ruszyć od razu aby zwiększyć moc fotosyntezy i aby szybciej rosły i szybciej sie ukorzeniły ? Brzmi sensownie, prawda ? Ale wówczas nawożenie warto by zacząć wcześniej. Wiem, to można zmierzyć, ale nowicjusz się pogubi w stosunkach, zawartościach etc. Można obserwować rośliny, ale wtedy nie zapobiegamy a gasimy pożar.
No i kolejne pytanie dot. ryb. Wiadomo, że piszą o wpuszczeniu otosków itp aby uniknąć inwazji glonów. To jest dla mnie logiczne. "Sraluszki" aby przyspieszyć dojrzewanie zbiornika. No ale po tygodniu ? Jeśli podłączę bimbrownie od razu to także przyspieszę wysyp glonów, więc rzeczywiście pod tym względem dodanie u mnie max 5 otosków po tygodniu miałoby sens. Jednak co z życiem ryb w tak świeżym zbiorniku ? Ja mam o tyle komfortowa sytuacje, że po pierwsze zaszczepię podłoże bakteriami i 75% wody wezmę z ustabilizowanego zbiornika. Tylko czy to wystarczy ?
Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #33 : Wrzesień 24, 2007, 10:10:46 »

Odpuść sobie ten przepis i postępuj jak ci rozum nakazuje. Rośliniarze to maniacy i dla nich ryby to tylko przedmiot który pozwala im uninąć glonów itp itd. Załóż normalnie, standardowo baniak, daj podłoże, użyj wody z akwa, niech pochodzi tydzien, dwa i wpuść sobie co tam chcesz (a nie to co ma być glonożerne). Z nawożeniem - masz troszke praktyki więc, na pewno sama dasz radę stwierdzić czy nawozic i ile, co do CO2 - możesz zacząć podawać prawie od początku. Prawda jest taka, że musisz to po prostu zrobić  na oko i na wyczucie. Przecie nie pierwszy zbiornik zakładasz Cheesy A co do przepisu - IMHO bez sensu Cheesy
P.S.
Przy okazji pamiętaj, że sekret dobrego akwarium roślinnego (ale nie tylko) tkwi w podłożu. Nie jest to bez znaczenia jak i dla póżniejszej kondycji roślin, ale również dla stabilizacji akwarium Tongue. Może jakieś inspiracje low-tech'owe Huh Co do podłoża - zapraszam PW lub lepiej GG Smiley
Zapisane

malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #34 : Wrzesień 24, 2007, 10:33:36 »

Czyli jak zwykle Cheesy Kombinuj dziewczyno ... Cheesy
Zapisane
deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #35 : Wrzesień 24, 2007, 13:07:15 »

1) Mam już PG Classic (podejrzewam że chodziło Wam o Planta Gainer Classic) i Kulki firmy JBL Smiley, chyba starczy? Jak często nawozimy? PG raz na tydzień? czy tylko przy podmianie? wlewać teraz do akwa czy czekać do weekendu i do podmiany?

Trochę mnie martwi perspektywa podmiany wypełnienia w bimbrownii co trzy dni... że trzeba śledzić PH potwierdzam śledzę Smiley... wyłączyłem bimbrownię i wzrosło do 7,5 Sad...

Przyznaję się bez bicia że zrobienie bimbrownii to jest pikuś, jeżeli chodzi o dyfuzor to jest już dużo gorzej... wczoraj mój upgradowany model się zbuntował i powietrze zaczęło wędrować jakąś szczeliną przy ściance... nie pomogło podrzewanie, dociskanie... więc w ruch poszedł sylikon (jak już mam, to sobie nie żałuję)... dzisiaj/jutro zobaczymy rezultaty... momentami już mnie szlak trafia, jak coś zrobię potem się okazuje, że to się nie sprawdza lub można by to zrobić lepiej... wydaje mi się natomiast że prędzej czy później i tak zakupię butlę z oprzyrządowaniem i zakończy się zabawa. Wtedy bez żalu wyrzucę strzykawkę z drewnem lipowym... Póki co radzę sobie.

2) jak z tymi świetlówkami? dodać, podmienić?







Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #36 : Wrzesień 24, 2007, 13:10:12 »

1. Wystarczy. Dawkowanie - w/g instrukcji Smiley Jeśli sie okaże mało - zwiększyć
2. Nie czaję ... chyba się już pogubilem ... o jakie świetlówki chodzi Huh
Zapisane

deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #37 : Wrzesień 24, 2007, 13:50:47 »

4) pytam trochę na głupa (za co z góry przepraszam) mam oświetlenie 2x18W (+ nad tylnią handmade odświetlnik (czy jak to tam nazwać) z folii), czy to aby nie za mało? Jak jest ze świetlówkami, obiło mi się chyba o uszy, że moc zależy od długości (mam zmierzyć moje świetlówki)? Wystarczy mi że je podmienię na mocniejsze (i może jakieś dedykowane) czy też muszę się bawić w majsterkowanie mocowań na kolejną? Trochę roślin mam i zależy mi na ich rozwoju. Widziałem pare fajnych tematów i zdjęć z typami świetlówek, ale jeżeli od razu zasugerujecie jakieś szczegółowe rozwiązanie (np. typ żarówki) będę wdzięczny.

Tyle że w instrukcji kulek nie piszą nic o dawkowaniu... (poza wskazówkami że przy zakładaniu akwarium należy kupić tony produktów JBL)... W instrukcji PG piszą natomiast tylko o podmiankach wody...
Zapisane
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #38 : Wrzesień 24, 2007, 14:06:08 »

Kulki wsadzasz raz pod żwir i tyle. Jak znikną (rozpuszczą) sie to następne. Z tym, że na to potrzeba troszkę czasu. Ja wyciągałem kulki po pół roku (przeprowadzka akwa) i były prawie takie same.
A co do świetlówek - dobrze mieć ok 0,5 W/litr. Dobrze mieć również jakieś lepsze (standardowe Leuci są delikatnie mówiąc ...do bani)
Zapisane

malzonka
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1326



« Odpowiedz #39 : Wrzesień 24, 2007, 14:46:11 »

Zacznij od połowy zalecanej dawki PG (masz rację Planta Gainer) bo przedobrzenie kończy sie inwazja glonów Wink i zrób to przy podmianie - przynajmniej ja tak robiłam.
Zapisane
złośnik
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 93



« Odpowiedz #40 : Październik 18, 2007, 08:56:58 »

mam pytanie, mianowicie:
wyjeżdżam na 3-4 dni, czy w międzyczasie moge zostawić światło w akwarium włączone? Czy raczej wyłączone?

Wiadome jest, że ryby wytrzymują dwutygodniowe głodówki,ale czy powinno się tak robić? Jakie jest maksimum?
Zapisane

63 l:

5x kirysek pstry
4x neon czarny
3x neon diamentowy
2x otosek
2x colisa chuna
Satanic
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 216


Warto czytać poto żeby wiedzą dzielić sie z innymi


WWW
« Odpowiedz #41 : Październik 18, 2007, 09:26:43 »

Myślę ze powinieneś odżałować 10zł i kupić programator do światła.
Gadget tani i bardzo przydatny(są o tym osobne tematy).
Wydasz dyszke ale już nigdy nie będziesz sie musiał martwic o to by światło zostało włączone i wyłączone o odpowiedniej godzinie.
Dostępne w większości marketów budowlanych(OBI,Castorama,Loroy itp...)
Zapisane

deexer
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 288


« Odpowiedz #42 : Październik 18, 2007, 10:22:38 »

Włącznik czasowy/programator/jakkolwiek go nazwiesz - jest genialnym urządzeniem i zdecywonie polecam jego nabycie. Będzie idealnym rozwiązaniem nie tylko na takie wyjazdy ale i na co dzień (jakby co się nie pisało Smiley).
Zapisane
złośnik
Zainteresowany
**
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 93



« Odpowiedz #43 : Październik 18, 2007, 15:54:36 »

ok, programator to dobry pomysł, ale ja pytam czy światło może się palić bez przerwy przez trzy dni
Zapisane

63 l:

5x kirysek pstry
4x neon czarny
3x neon diamentowy
2x otosek
2x colisa chuna
Tadeus
Bywalec
****
Wiadomości: 578


« Odpowiedz #44 : Październik 18, 2007, 15:59:04 »

Dac sie da ale jest szansa na wiekszy rozwoj glonow.
Zreszta tropikalne roslinki potrzebuja co dobe przerwy w oswietleniu. Ale czy 3 dni starcza, zeby je rozregulowac? nie mam pojecia ;]
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Drukuj  
 
Skocz do: