Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Akwarystyka - Forum Akwarystyczne Wodnego Swiata « Biotopy « Azja « Szukam informacji na temat GURAMI CZEKOLADOWEGO
Strony: 1 [2]
  Drukuj  
Autor Wątek: Szukam informacji na temat GURAMI CZEKOLADOWEGO  (Przeczytany 8168 razy)
Harpia
Bywalec
****
Wiadomości: 687



« Odpowiedz #15 : Kwiecień 05, 2004, 21:01:29 »

No poczytała, jest tego niewiele więc wpisze całosc Smiley

 - W rodzinie Belontiidae istnieje jeszcze jeden gatunek, zaliczany do niezbyt licznego rodzaju Sphaerichthys, który wychowuje swe potomstwo podobnie jak bojowniki, przy czym czynność ta jest jeszcze bardziej rozwinięta
Jest to gurami czekoladowy - Sphaerichthys osphromenides.
Występuje w rowach, bajorkach i stawkach na Sumatrze, Borneo i Półwyspie Malajskim. Dorasta do 5 cm. długości. Wymaga wody miekkiej (2-4n) z dużą ilością garbników, o temperaturze około 28 stopni i pH 5,5-5,7
Ryby mają bardzo spokojne usposobienie i nadają się do hodowli w akwariach ogólnych. Przed tarłem rodzice budują z piany gniazdo, gdzie nastepnie składana jest ikra w liczbie 20-40 sztuk. Po zakończonym tarle samica zabiera jaja do pyska i inkubuje je. Opieka nad jajami i potomstwem trwa około 14 dni
Rozmnażanie tych ryb w akwarium jest bardzo trudne. Gatunek po raz pierwszy opisał w 1860 roku Canestrini.
Zapisane


www.fretki.org.pl - największa fretkowa strona w Polsce!
http://forum.fretki.org.pl/index.php - fretkowe forum.
-Bartek-
Zainteresowany
**
Wiadomości: 82



« Odpowiedz #16 : Kwiecień 05, 2004, 21:09:02 »

Widzicie i gdzie tu szukać informacji jak tam podają na jakiejś tam stronie pH 6-7 a tu mamy 5,5... To powie mi ktoś po ile to chodzi (kasy) w skleoach (nie internetowych)?
Zapisane

Ropek
Bywalec
****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 694


« Odpowiedz #17 : Kwiecień 06, 2004, 14:59:28 »

Jaczytałem, że potrzebują pH 5,5 w książce "Moje Akwarium" Hansa J. Maylanda. Rybkę widziałem tylko raz za (chyba) 10zł.
Zapisane

-Bartek-
Zainteresowany
**
Wiadomości: 82



« Odpowiedz #18 : Kwiecień 06, 2004, 15:10:42 »

Oto fragmen opisu gurami czekoladowego ze strony Akwarium Service (link dawałem wcześniej):
"ale lepiej ch*e się w większych grupach"
Mi też zdarzają się literówki bo szybko pisze, ale ta jest bardzo zabawna.  :lol:
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #19 : Styczeń 20, 2006, 22:16:44 »

postanowiłem odkopać ten topik.
Od kilku dni posiadam te rybki. Dwa z nich kupiłem 4 dni temu. Są bardzo młode ale już się ładnie wybarwiły i zadomowiły z akwarium. Dziś udało mi się dokupic kilejne 4 sztuki. Także moje stado osiągnęło planowany rozmiar - 6sztuk. Rybki kupione dziś sa starsze od dwóch pozostałych i przynajmiej 2 razy większe.
Moje pierwsze obserwacje:
rybki bardzo długo aklimatyzują sie w akwarium. Przez prawie godzinę siedziały schowane i powolutku nabierały kolorów. Są dość bojaźliwe. Nie lubią ruchu przed akwarium. Nie mają jednak tendencji do wpadania w panikę, raczej ulatniają się normalnym tempie. Lubią bezpośrednie sasiedztwo kryjówek , które daja im poczucie bezpieczeństwa. Trzymają się w grupie lub co najmniej parami.

jak zaobserwuję coś nowego to napiszę.

Aaaa...ryby są zadziwiająco skoczne i w chwili zagrożenia często z tej umiejętności korzystają - konieczne przykrycie !!!!
Zapisane

lukas
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3050


into U'r eyes my face remains


« Odpowiedz #20 : Styczeń 21, 2006, 14:51:10 »

nowe 4 sztuki sa baardzo bojaźliwe. Musze je karmić w prawie całkowitym bezruchu. 2 z nich dość niechętnie przyjmują pokarm. Sposobem żerowania przypominają paletki więc to pewnie dlatego nalezy je trzymać raczej w akwarium jednogatunkowym.
Zaczynam zauważać pewne drobne różnice w budowei ciała u poszczególnych osobników- czyżby dymorfizm płciowy ? Niektóre mają wydłużone skrajne promienie w płetwach ogonowych (samce?) i inne są bardziej pełne w partiach brzusznych a ich pyszczek wydaje się bardziej tempy (samice ?). Jeśli to by sie sprawdziło to mam 3 samce i 1 samicę  :x  - oby się nie sprawdziło Smiley No i są jeszcze 2 maluszki co do których określenie płci jest jeszcze niemożliwe - maja jeszcze młodzieńczo zadarty "nosek" do góry. Podejżewam, ze 4 z ryb to ryby z odłowu - świadczy o tym ich płochliwość, niechęć do pokarmu i zróznicowanie wielkościowe stadka w którym przebywały w sklepie. 2 maluchy sa mniej bojaźliwe więc mogłyby to byc ryby z hodowli krajowej, a może po prostu młodze sztuki ławiej się aklimatyzują.
Zapisane

Strony: 1 [2]
  Drukuj  
 
Skocz do: