Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Czy otrzymałeś swój email z kodem aktywacyjnym ?
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Pogrom w akwarium :(  (Przeczytany 7155 razy)
Eryk
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 15


WWW
« : Maj 27, 2007, 08:41:45 »

Witam! Ma 30 l. akwarium mialem w nim parke miedzików(1 osobnik padł), parke skalerów(1 os. pał),parke górami złote(padły) i mam jeszcze małego glonojada i 5 molinezji i mieczyka. Najpierw umarl miedzik i potem 1 gurami, potem skalar, potem 2 gurami. Zaobserwowałem ze w przypadku choroby obu gurami ich odchody były w postaci cienkich przeźroczystych nitek,napoczątku brak apetytu, apatyczność itd. w efekcie śmierć. Inne gatunki tylko nie jadły ale były też ospałe. Nie wiem co to za choroba?? Rybki których"choroba niee porzarła" są w najlepszej formi:) Co mam zrobić?? co to  za choroba?? jak jązwalczać?? Pozdrawiam! papa
Zapisane

Z racją jest jak z dupą - każdy ma swoją
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #1 : Maj 27, 2007, 09:28:53 »

Proponuję najpierw napisać jak długo masz akwarium, jak często robisz podmianki wody i w jakich ilościach i jakie masz parametry wody (twardości, ph, NO2 i NO3). Potem ktoś może spróbuje Ci pomóc ale teraz nikt z fusów wróżył nie będzie.

PS. Co do obsady: gurami, zbrojniki, molinezje, mieczyki i skalary nie nadają się do tej wielkości akwarium. Wymagają większych zbiorników.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
King
Stały użytkownik
***
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 357



« Odpowiedz #2 : Maj 27, 2007, 09:43:58 »

Eryk, też jestem na tym forum trochę nowy i zanim Cię większość "objedzie z góry na dól", to Ci powiem, że popełniłeś pierwszy i podastawowy błąd jaki czyni wielu początkujących akwarystów (z resztą również i ja): masz maleńką 30-stkę, a ryb nakupiłeś prawie na 200 l, nic wcześniej o nich i ich wymaganich i potrzebach nie wiedząc, co za tym idzie uruchomiłeś ciąg kolejnych negatywnych zdarzeń.

Na początek polecam lekturę, z której i ja skożystałem poniewczasie, jest tu na stronach taki wątek: http://www.akwarium.net.pl/port/modules/zalozenie/

Nie piszesz wiele o swoim akwarium, nic o parametrach, wody, napowietrzaniu, filtracji, oświetleniu, karmieniu, ale przede wszystkim akwarium masz mocno przerybione, co na pewno wywołuje kumulację szkodliwych związków, co zaś bardzo mocno osłabia ryby i powoduje łatwe zapadanie na różne choroby, a także samo w sobie może być zabójcze, poza tym z opisu zachowań wnioskuję iż apatia i śnięcia mogą być spowodowane tym, że akwarium jest świeże i woda niedojrzała, jeżeli jest tak jak myślę, to mogę udzielić Ci rady takiej samej jakiej kiedyś udzieliła mi tu na tym forum Emi: pędż do sklepu i kup Serra Nitrivec, aplikuj zgodnie z instrukcją i mocno napowietrzaj (tlen w wodzie potrzebny jest zarówno rybom, jak i bakteriom usuwającym nadmiar azotu). Kup testy przynajmniej na początek na : Azotany NO2, Kwasowość PH i może twardość wody KH i GH, najlepiej kropelkowe - są dokładniejsze moim zdaniem. Jeżeli moja ocena jest słuszna i masz świeże akwarium, to to ile jeszcze ryb uratujesz zależy od szybkości działania. Podaj później szczegóły dotyczące akwarium: stan wody po zbadaniu testami i jaki masz do tego osprzęt.

Jak już opanujesz stan katastrofy w zbiorniku, to przykro mi to mówić, ale będziesz musiał głęboko przemyśleć obsadę Twojego akwarium i albo oddać większść ryb, albo sprawić im nowy, większy dom, bo zakładam, że zależy Ci na nich i nie jesteś pospolitym "trzymaczem rybek".

Przeczytaj to forum od dechy do dechy, zajmie Ci to 3 dni, ale zaręczam warto, to prawdziwa kopalnia wiedzy.

Powodzenia, informuj o postępach.

P. S. No i nie zdążyłem, Emi była szybsza i ma rację: moja ocena, to trochę "fusy" i spekulacje, podaj dane, o które prosiłem, na początek bez wyników testów, bo zakładam, że ich nie masz jeszcze.
« Ostatnia zmiana: Maj 27, 2007, 09:49:20 wysłane przez King » Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #3 : Maj 27, 2007, 10:06:36 »

King - dobrze napisane! Prawdopodobnie masz 100% racji ale poczekajmy jeszcze aż Eryk odpisze.
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Eryk
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 15


WWW
« Odpowiedz #4 : Maj 27, 2007, 22:07:26 »

Aż się przestraszyłem:) mam akwarium jakieś 4-5 miechów. Testów nigdy nie robiłem (ale zrobie) wode zmieniam co ok 3 tygodnie, filtr AQUAEL model  Fun mini plus. oświtlenie (własnoróbka) ale to ok 10wat jazyniówka (daje odpowiednie-wydaje mi sie-światło) Karmie je suchą karmą Tropical ichtioowit i Tropical bio cośtam;)mam 2 mało rozwinięte roślinki.sporadycznie stosuje Ichtiosam (zapobiegawczo) temperatura wody to  26 stopni. Moze teraz cośmi powiecie Smiley Emi i King wiecie az sie boje o powiecie> Najzwyczajniej dałem...ciała:( Pozdrawiam!
Zapisane

Z racją jest jak z dupą - każdy ma swoją
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #5 : Maj 28, 2007, 07:23:43 »

1. Wodę podmieniasz czy wymieniasz ?
2. 2 roślinki to mało ...
3. Światła tyż troszeczkę mało (najlepiej tak 15 W). Skoro samoróba to nie powinno być problemów
4. Po co stosować ichtiosan Huh W ten sposób ubijasz pożyteczne baketerie.
Polecam koledzie linki:
http://www.artnet.com.pl/lkozicki/faq/
http://www.akwarium.net.pl/port/modules/zalozenie/
http://www.akwarium.net.pl/port/modules/pielegnacja/
Na pewno wyczaisz jakie błędy popełniłeś.
Zapisane

Eryk
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 15


WWW
« Odpowiedz #6 : Maj 28, 2007, 15:17:28 »

no tak masz racje Seboss kilka rzeczy mi sie nasuneło:) dzis byłem w zoologicznym i koleś dał mi preparat do odkarzeia akwarium AQUA SEPTIN. Czy to coś da?? czy moze zaszkodzić?? Pozatym chciałem Was pochwalić(forumowiczów) macie naprawde świetne forum. Ciesze sie ze mam sie do kogo zwrócić. Dziękuje;) aha jeśłi chdzi o waode to co 3 tyg wymieniam ale tez dolewam gdy wyparuje ale jej niee odstawiam:( a już wiem ze musze to robć.
Zapisane

Z racją jest jak z dupą - każdy ma swoją
zimbabwe
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 444



« Odpowiedz #7 : Maj 28, 2007, 15:19:53 »

Mnie raz taki pomór ryb zdarzył się po tym jak wymieniłam wodę parę dni po zakończeniu robót w osiedlowej kanalizacji - najpewniej jakieś zarazki sie przypetały, w dodatku miałam dużo mniejsze akwarium niż teraz i o epidemię nie było trudno.
Zapisane

Najpierw jesteśmy ludźmi - reszta to dodatki.
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #8 : Maj 28, 2007, 18:59:47 »

Ojej nie chodziło mi o to, że masz odstać tą wodę tylko o to zebys jej nie wymienial co 3 tygodnie tylko podmienial 20-30% co tydzien. Masz po prostu nieustabilizowane akwa i to prawdopodobna przyczyna twoich problemow. Daj temu dojrzec, nie dodawaj zadnych srodkow. Zalej, czekaj, i podmieniaj wode co tydzien i na razie nie dodawaj zadnych rybek. Filtra nie czysc pod biezaca woda tylko w wodzie z akwa. To tak w skrócie. Resztę już czas załatwi.
Na marginesie - zmien sklep  Tongue

P.S. Mozesz spróbować dodać bistartera aby to przyśpieszyc (Sera Nitrivec na przyklad)
Zapisane

Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #9 : Maj 29, 2007, 06:59:19 »

aha jeśłi chdzi o waode to co 3 tyg wymieniam ale tez dolewam gdy wyparuje ale jej niee odstawiam:( a już wiem ze musze to robć.

Wodę podmienia się w ilości 20-30% co tydzień. Reszty się nie wymienia tylko zostawia starą. Wyparowaną jak najbardziej można dolewać ale lepiej żeby odstała parę godzin jak zwykła do podmianek. Do wody do podmian możesz dodawać jakiegoś uzdatniacza, np Esklarin z Tropicala. Filtr czyści się tylko i wyłącznie w starej, spuszczonej wodzie z akwarium.

Seboos pisze Ci, żebyś dodał biostartera - przydaje się na początek podczas startu akwarium, żeby zaszczepić potrzebne w akwarium bakterie nitryfikacyjne.

Jeśli chodzi o środek do odkażania to sobie go daruj. Jeśli ryby są podtrute związkami azotowymi to nic nie da a zabijesz zalążki tych potrzebnych bakterii, które już Ci się zdążyły rozmnożyć. Zrób najlepiej podmiankę wody tak z 30% co 3-4 dni przez jakieś 2 tygodnie, połowę obsady oddaj bo się nie nadaje do takiego małego akwarium, posadź dużo roślinek szybkorosnących i czekaj na stabilizację akwarium.
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2007, 07:06:09 wysłane przez Emi » Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Eryk
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 15


WWW
« Odpowiedz #10 : Maj 29, 2007, 07:51:22 »

No dzięki! bede sie stosował do waszych wskazówek. obecnie mam 7 rybek czy to za duzo na 30 litrów?? wielkie dzięki dla Emi, King'a, Seboos'a i zimbabwe. Pozdrawiam! papa
Zapisane

Z racją jest jak z dupą - każdy ma swoją
Seboos
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3624



WWW
« Odpowiedz #11 : Maj 29, 2007, 08:05:40 »

7 rybek jakich ?
Zapisane

zimbabwe
Bywalec
****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 444



« Odpowiedz #12 : Maj 29, 2007, 17:34:56 »

30 litrów to generalnie bardzo małe akwarium - do 30 litrów nie nadają sie z pewnością takie rybki jak skalary, mieczyki lub glonojady. Nawet przy neonkach mam wątpliwości.
Zapisane

Najpierw jesteśmy ludźmi - reszta to dodatki.
Eryk
Nowy
*
Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 15


WWW
« Odpowiedz #13 : Maj 30, 2007, 09:30:59 »

Moje akwarium to dokladnie 32 litry i mam w nim 5 molinezji(które musze wydać z 3 szt) 1 miedzika, 1 skalara i 1 mieczyka czy li w sumie 8  Cheesy No macie racje to za dużo Undecided a jakie gatunki tu się nadają?? Teraz dopier sobie uswaidomiłem jaką kaszane odwaliłem Embarrassed
Zapisane

Z racją jest jak z dupą - każdy ma swoją
Emi
Global Moderator
Super aktywny
*****
Płeć: Kobieta
Wiadomości: 5480



WWW
« Odpowiedz #14 : Maj 30, 2007, 09:46:10 »

Cytuj
5 molinezji(które musze wydać z 3 szt) 1 miedzika, 1 skalara i 1 mieczyka czy li w sumie 8

Nie przejmuj się - każdy kiedyś zaczynał :-)

Do takiego małego akwarium pasują małe rybki, które nie rosną takie duże jak molinezje, mieczyki czy skalary. Może jakieś neonki, mniejsze zwinniki, razbory, gupiki, promienniczki, miedziki, prystelkii, kiryski, krewetki. Wszystkie wymienione rybki powinno się trzymać w stadach. Może oddasz do zoologicznego tego skalarka, mieczyka i molinezje bo rosną za duże do tego akwarium i wymienisz na 5-6 miedzików skoro już 1 masz i jakieś 4 kiryski?
Zapisane

Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl

Małe jest piękne... ale w większym ryby czują się lepiej.
Strony: [1] 2 3
  Drukuj  
 
Skocz do: